ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда

Заев: Не се приклучивме на ЕУ санкциите кон Русија зашто не сме членка на ЕУ а имаме сериозен интерес за економска соработка со Русија

Оваа Влада се има докажано во евроатлантската определба, но пред се и над се им служи на интересите на граѓаните на оваа земја, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на прашање на пратеникот на Алијансата на Албанците и Алтернатива, Халил Снопче зошто Северна Македонија не се приклучила на економските санкции на ЕУ кон Русија.

– Од 2016 година, па досега, Република Северна Македонија се има придружено кон сите изјави, декларации, мерки и санкции усвоени од страна на ЕУ, вклучително и оние против руски државјани и правни лица. Моменталната стапка на приклучување на Република Северна Македонија кон ставовите, мерките и декларациите на ЕУ, односно усогласноста со нив, е 94 проценти, а до 2016 година била 74 проценти, истакна Заев.

Тој нагласи дека земјава, меѓу другото, се има придружено на одлуките на ЕУ за осуда на уривањето на малезискиот авион над територјата на Украина, на конфликтот меѓу Русија и Грузија, на загрозувањето на украинскиот територијален интегритет и суверенитет, на руските кибер напади врз субјекти во ЕУ и на атентите врз на рускиот опозционер Навалини и поранешниот агент Скрипал, поради што земјава дури и протера еден руски дипломат изразувајќи солидарност со Велика Британија.

– Ние сме земја кандидат за членство во ЕУ, но не сме членка. Интерес е на граѓаните и државата, ако нешто не мораме, да не го правиме. И затоа покрај сето она што го наведов, ние се немаме приклучено кон економските мерки кон Русија, затоа што имаме сериозен интерес за економска соработка со Русија. Ние сме земја членка на НАТО и за нас нема алтернатива за ЕУ, но нашата земја има интерес да биде пријател со остатокот од светот, рече Заев.

Премиерот нагласи дека нашето законодавство и политики се многу повеќе усогласени со оние на ЕУ, отколку на некои земји што веќе преговараат за членство во Унијата и Северна Македонија е пример за добрососедските односи.

loading...

AnimeFreak anime freaks website: The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 (https://animefreak.ws/m/z52g) Episode Full

4Anime anime sites: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) Episode Preview (https://4anime.biz/m/PRar/ep-1)