Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“

Заев од Радовиш: Ја заштитивме нашата национална посебност, го подигнавме економскиот стандард, ја гарантираме иднината за граѓаните – тоа е Најдоброто

Додека ги решаваме крупните прашања во државата, додека се справивме со најсериозните предизвици коишто ги имала државата, вклучително и пандемија од 18 месеци ја покачивме минималната плата на 15.200 денари, таа не е повеќе 9.000 денари, со интенција да ја покачиме на 18.000 што е 100-процентно покачување на минималната плата, порача вечерва на караванот „Најдоброто за мојата општина“ во Радовиш, претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Тој додаде дека просечната плата сега 28.744 денари, а беше 22.400, нагласувајќи дека сите плати во државата денеска се повисоки за 100 евра.

Пензиите се покачени за 2.000 денари, но требаше да ја покриеме дупката во Пензискиот фонд, Фондот сега е стабилен обезбедува пензија за сегашните но и за идните пензионери, рече Заев и најави во ноември и декември менување на методологијата со која пензиите ќе растат не само според растот на цените на мало, туку и со растот на платите.

Како ќе растат платите, така ќе растат и пензиите, нагласи Заев.

Тој додаде дека социјалната помош е покачена за 300 отсто, платите на вработените здравството за 35 отсто во просек, негувателките и воспитувачките имаат повисока плата, за 25 отсто се поголеми платите на учителите и наставниците, поголеми плати имаат и вработените во културата армијата полицијата.

Заев нагласи дека сето ова е постигнато за само четири години, во кои државата постигна големи успеси на меѓународен план.

Сега сме пријатели со целиот свет со сите наши соседи имаме, денес нашиот суверенитет, нашиот територијален интегритет, нашата државност е заштитена, потврдена и обезбедена, заштитувајќи го тоа што е наша национална посебност, гарантирајќи го тоа што е важно за граѓаните а тоа е иднината. Сите овие успеси кои ги направивме, доаѓаа политичари 30 години ги ветуваа НАТО, ЕУ, ЕУ, НАТО – успеавме ние да ги реализираме. Еве после 20 години и попис спроведовме и покажавме кој има капацитет кој нема капацитет. И денес имаме основни податоци на кои ќе развиваме рамноправни регионални политики, да инвестираме и во градовите и во селата и во главниот град ама и во внатрешноста, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев од Радовиш.

loading...

sites to watch anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

WONDER EGG PRIORITY

stream anime online AnimeHeaven Fairy Tail (Dub)

My Hero Academia Season 5 Episode 20

online anime AnimeHeaven Gintama