БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

Заев по повод обновата и реконструкцијата на „Соколана“ во Куманово: На кумановчани им го враќаме во полн сјај спортскиот комплекс полн со убави сеќавања и за остварување на нови спортски успеси на младите и спортистите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев вчера се обрати на настанот по повод првата фаза од целосната реконструкција на игралиштето за фудбал и ракомет од спортскиот комплекс „Соколана“ во Куманово.

На настанот присуствуваа градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски, како и други гости спортски работници од општината и од државата.

Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев во целост:

„Ми претставува навистина искрено задоволство да бидам дел од овој настан со кој ја означуваме како готова првата фаза од целосната реконструкција на игралиштето за фудбал и ракомет од спортскиот комплекс „Соколана“ во Куманово.

Сега имаме целосно современо и функционално уредено игралиште со акрилна подлога, проширени трибини и дополнителна инфраструктурна опрема како осветлување и заштитна ограда.

Сето тоа е само дел од севкупната обнова на спортскиот комплекс „Соколана“, гордоста на Куманово и кумановци и еден од најубавите спортски и архитектонски објекти во нашата земја.

Со наредните две фази од целосната реконструкција и обнова со кои ќе бидат опфатени самиот објект, а потоа и кошаркарското игралиште, нашата намера е да го вратиме првичниот сјај и функционалност на „Соколаната“ за која се врзани дел од најубавите спомени на граѓаните на овој град. Јас би додал дури и на граѓаните од целата земја кои доаѓаа тука да проследат некои од највозбудливите спортски или други манифестации кои беа тука организирани.

Денеска, и во оваа прилика, сакам уште еднаш да истакнам дека одлуката на Владата во 2019 година „Соколаната“ да ѝ биде вратена на користење на Општина Куманово, односно на граѓаните на овој град и на околните места, ја сметам за исклучително значајна.

Им го вративме објектот полн со спомени и историја на оние на кои им припаѓа – на граѓаните.

„Соколана“ е спортски објект во нашиот град, кој датира уште од доцните 20-ти години на минатиот век и период на кралство Југославија, со зачетоците на Соколското движење, не само на просторите на Куманово, туку и на тогашна Европа.

Во изминатите децении во „Соколана“ се одржуваа единствените и неповторливи кошаркарски турнири, кои беа во центарот на вниманието на спортската јавност во поранешна Југославија.

„Соколана“ беше претесна да ги прими сите гледачи, се играше од рано наутро до доцна навечер. Тоа беше место каде што настапуваа: Куманово, Работнички, Вардар, Прилеп, Битола, Штип, Велес, Црвена звезда, Раднички, Партизан, Борац Чачак, Олимпија, Локомотива Загреб, Задар и многу други. Чест и привилегија беше за секој кошаркар да биде дел од кошаркарските спектакли во „Соколана“. Таму се изградија многу познати светски имиња во кошарката, како што се на пример светските великани од 60-тите години, Радмило Мишовиќ и Владимир Цветковиќ.

Плејада гимнастичари се родија и афирмираа во „Соколана“, вредно се работеше под будното око тренерите и стручните лица од различни спортски дисциплини.

Во„ Соколана“ се одвиваше и културно-забавен живот. Незаборавни се матинеата и игранките организирани во овој објект.

Водени од респектот кон сентиментите и меморијата поврзана со овој прекрасен објект, како Влада, преку Агенцијата за млади и спорт, ја поддржавме неговата обнова и ставање во полна функција за да го вратиме некогашниот дух на спортски ентузијазам и да создадеме уште едно место за спортски активности на младите и на сите граѓани.

Владата на Република Северна Македонија во последните три години во континуитет покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво.

Куманово во времето на режимот беше целосно запоставено и воопшто не постоеше на агендата за проекти од страна на тогашната власт.

Така беше и во делот на инвестициите во капиталните проекти во образованието.

Оваа Влада ја направи видлива разликата и на овој план на ниво на целата држава.

Го завршивме надворешниот објект на спортската сала на Средното техничко училиште „Наце Буѓони“. Сега наставата по физичко и здравствено воспитување се одржува во најсовремени услови, за разлика од порано кога одвиваше во импровизирани услови.

Разликата ја прават уште две новоизградени спортски сали во последните три години: една за економското училиште, втората е во училиштето во Черкезе.

Никогаш во Куманово не се градело толку и не се водело грижа за младите и за граѓаните како во последните три години.

Со враќањето на градската спортска сала, познатата „Соколана“, во владение на општината, таа повторно ги отвора вратите за нови спортски настани и успеси и за развој на спортот во општината и во регионот.

Благодарам, и ви посакуван успешна завршница на сите предвидени работи и многу бргу повторно да се собереме за да ја видиме „Соколана“ во нејзиниот полн сјај.“

loading...

AnimeFreak: Texhnolyze anime episode 22 online free at https://animefreak.ws animefreak boku no hero

KissAnime: Damekko Doubutsu anime episode 26 online free at https://kissanime.mx kissanime mobile

Website https://animeheaven.pro: Watch Kyouryuu Daisensou Izenborg animeheaven Episode 39 anime

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/animeflixnl

Android libhunt: https://android.libhunt.com/u/kissanimemx

Turnkeylinux: https://www.turnkeylinux.org/user/1539007/track