БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

ЗАЕВ: Помладите треба да дадат предност на постарите за вакцините зошто тие се во поголем ризик од вирусот

Помладите треба да дадат предност на постарите зошто тие се во поголем ризик од вирусот. Вакво е образложението на премиерот откако термини за вакцинација деновиве добија само граѓаните над 40 години кои се пријавиле преку сајтот до 30 април, пишува Сител. По разочарувањето на голем дел од младината зошто за нив нема вакцини, Заев изјави дека во јуни се очекуваат нови поголеми количини и најави дека тогаш сите полнолетни граѓани во земјава ќе имаат можност за имунизација. Тој очекува до летото да имаме 50 проценти вакцинирано население.

-Кога ќе имаме соодветни моменти ќе бидат објавени и термините за под 40 години за да можат да го планираат своето време. Јас знам зошто е прашањето, еден дел сакаат да одат на одмор или да ја напуштат државата, драго ми е што има флексибилни механизми, 2 вакцини, ПЦР не постар од 72 часа, присуство на антитела. Верувам дека ќе се изнајдат решенија и ќе може да се патува ова лето. Наша цел е да постигнеме околу 50 проценти вакцинирани до почетокот на летото, изјави премиерот Зоран Заев.

За македонските граѓани кои се вакцинираа со Астра Зенека во Србија се поизвесно е дека и втората доза ќе ја примаат таму откако и претседателот Вучиќ најави дека ќе има ново вакцинирање на луѓето од регионот, а од дуга страна оваа вакцина кај нас и понатаму е забранета за помлади од 60 години.

loading...

AnimeHeaven weathering with you animeheaven: Watch Don't Toy with Me, Miss Nagatoro Episode 6 (https://animeheaven.pro/m/Np7l/ep-6)

ANIMEFLIX animeflix mha: Attack on Titan (Dub) (https://animeflix.nl/m/zL08) Episode 25