СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата

БЕЗ ПАНИКА, ЗАЕВ ОВА ЛЕСНО ЌЕ ГО РЕШИ: Партијата за движење на Турците на конгрес ќе одлучува дали ќе остане во коалиција со СДСМ

Енес Ибрахим, претседател на ПДТ и пратеник, вели дека засега останува во парламентарното мнозинство, но не исклучува и други опции
Превирања меѓу Партијата за движење на Турците и СДСМ на локално ниво, поточно во Радовиш, се закануваат да се прошират и на теренот на повисоката политика, односно да ја нарушат коалицијата меѓу двете партии на централно ниво.

Енес Ибрахим, пратеник и претседател на Партијата за движење на Турците, вели дека засега останува дел од парламентарното мнозинство, ама нагласува дека понатаму се отворени сите опции, па и таа за напуштање на коалицијата.

Тој вели дека ја поддржува одлуката на неговите сопартијци од Радовиш, чија општинска организација решила да го напушти владејачкото мнозинство на локално ниво. Од денес, советникот на ПДТ во Општина Радовиш, Јашар Сулејман, дејствува надвор од советничката група на актуелното мнозинство, соопштија од партијата.

„Ние се боревме против режим и сега нема да дозволиме некои локални шерифи да го газат достоинството на Турците во земјава. Како пратеник, засега останувам во парламентарното мнозинство, ама за понатаму се отворени сите опции. Наскоро треба да донесеме одлука за одржување партиски конгрес, пред локалните избори, каде што ќе се носи и одлука за тоа дали остануваме дел од владејачката коалиција“,

Изјави Ибрахим за „360 степени“.
Тој е единствениот пратеник на ПДТ, која веќе неколку години е дел од коалицијата на СДСМ. Оваа партија има и едно заменик-министерско место – во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, каде што министер е Артан Груби од ДУИ.

Коалицијата на СДСМ. на 10. парламентарни избори, во јули минатата година, освои 46 мандати во Собранието, наспроти ВМРО-ДПМНЕ, чија коалиција брои 44 члена.

Парламентарното мнозинство, пак, во кое освен ДУИ ( со 15 пратеници) партиципира и ДПА, брои 62 члена или еден повеќе од неопходниот минимум за формирање Влада.

Поради тесното мнозинство и честите проблеми со обезбедувањето кворум за работа во законодавниот дом, во изминатите месеци и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ лицитираат со опции за проширување, односно прекројување на парламентарното мнозинство.

loading...

watch subbed anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Attack on Titan Final Season Episode 11

Komi Can’t Communicate Episode 9

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 24

4Anime My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 25

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full