Џафери: Рамазан бајрам нека биде поттик за правење добри дела
Џафери: Рамазан бајрам нека биде поттик за правење добри дела
НЕВЕРОЈАТНО, ДОЧЕКАВМЕ ГРЦИТЕ ДА НЕ БРАНАТ ОД БУГАРИТЕ НА СМЕТКА НА АЛБАНЦИТЕ: Грција не прифаќа одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
НЕВЕРОЈАТНО, ДОЧЕКАВМЕ ГРЦИТЕ ДА НЕ БРАНАТ ОД БУГАРИТЕ НА СМЕТКА НА АЛБАНЦИТЕ: Грција не прифаќа одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
(ВИДЕО) БРАВО - Шестиот пакет мерки вреден 17,8 милиони евра е силна поддршка за туристичко-угостителскиот сектор
(ВИДЕО) БРАВО - Шестиот пакет мерки вреден 17,8 милиони евра е силна поддршка за туристичко-угостителскиот сектор
(ВИДЕО) СЕ ПОЧНА КОГА ИЗРАЕЛ ПОЧНА ДА ГИ ТЕПА МУСЛИМАНИТЕ КОИ СЕ МОЛЕА ВО ЏАМИЈАТА АЛ АКСА - Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба
(ВИДЕО) СЕ ПОЧНА КОГА ИЗРАЕЛ ПОЧНА ДА ГИ ТЕПА МУСЛИМАНИТЕ КОИ СЕ МОЛЕА ВО ЏАМИЈАТА АЛ АКСА - Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба
(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, НА ПОНИКВА ВО КОЧАНИ ИМА АВИОНСКА ПИСТА?!?!
(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, НА ПОНИКВА ВО КОЧАНИ ИМА АВИОНСКА ПИСТА?!?!
Средба Николовски - Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини
Средба Николовски - Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини
(ВИДЕО) Средба Заев - Блер на самитот во Атина: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните
(ВИДЕО) Средба Заев - Блер на самитот во Атина: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните
Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху
Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху

БЕЗ ПАНИКА, ЗАЕВ ОВА ЛЕСНО ЌЕ ГО РЕШИ: Партијата за движење на Турците на конгрес ќе одлучува дали ќе остане во коалиција со СДСМ

Енес Ибрахим, претседател на ПДТ и пратеник, вели дека засега останува во парламентарното мнозинство, но не исклучува и други опции
Превирања меѓу Партијата за движење на Турците и СДСМ на локално ниво, поточно во Радовиш, се закануваат да се прошират и на теренот на повисоката политика, односно да ја нарушат коалицијата меѓу двете партии на централно ниво.

Енес Ибрахим, пратеник и претседател на Партијата за движење на Турците, вели дека засега останува дел од парламентарното мнозинство, ама нагласува дека понатаму се отворени сите опции, па и таа за напуштање на коалицијата.

Тој вели дека ја поддржува одлуката на неговите сопартијци од Радовиш, чија општинска организација решила да го напушти владејачкото мнозинство на локално ниво. Од денес, советникот на ПДТ во Општина Радовиш, Јашар Сулејман, дејствува надвор од советничката група на актуелното мнозинство, соопштија од партијата.

„Ние се боревме против режим и сега нема да дозволиме некои локални шерифи да го газат достоинството на Турците во земјава. Како пратеник, засега останувам во парламентарното мнозинство, ама за понатаму се отворени сите опции. Наскоро треба да донесеме одлука за одржување партиски конгрес, пред локалните избори, каде што ќе се носи и одлука за тоа дали остануваме дел од владејачката коалиција“,

Изјави Ибрахим за „360 степени“.
Тој е единствениот пратеник на ПДТ, која веќе неколку години е дел од коалицијата на СДСМ. Оваа партија има и едно заменик-министерско место – во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, каде што министер е Артан Груби од ДУИ.

Коалицијата на СДСМ. на 10. парламентарни избори, во јули минатата година, освои 46 мандати во Собранието, наспроти ВМРО-ДПМНЕ, чија коалиција брои 44 члена.

Парламентарното мнозинство, пак, во кое освен ДУИ ( со 15 пратеници) партиципира и ДПА, брои 62 члена или еден повеќе од неопходниот минимум за формирање Влада.

Поради тесното мнозинство и честите проблеми со обезбедувањето кворум за работа во законодавниот дом, во изминатите месеци и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ лицитираат со опции за проширување, односно прекројување на парламентарното мнозинство.

loading...

AnimeTV death note anime tv: Jujutsu Kaisen (TV) (https://animetv.cc/m/v2eg) Episode 24

AniWatch watch anime dub: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12