ПЕТЛИЧКОВСКИ ЗА ТВ 24: ВАКЦИНИТЕ СЕ ОДЛИЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА, ЗОШТО НАРОДОТ НЕ ГИ ПРИФАЌА - НЕ МИ Е ЈАСНО!
ПЕТЛИЧКОВСКИ ЗА ТВ 24: ВАКЦИНИТЕ СЕ ОДЛИЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА, ЗОШТО НАРОДОТ НЕ ГИ ПРИФАЌА - НЕ МИ Е ЈАСНО!
АКО Е ОВА ПРОБЛЕМОТ, ТОГАШ СМЕ СЕ РАСПРАВАЛЕ ЗА СИТНА БОРАНИЈА - Називот „бугарски“ пред терминот „фашистички окупатор“ ќе се брише и од учебниците по историја?
АКО Е ОВА ПРОБЛЕМОТ, ТОГАШ СМЕ СЕ РАСПРАВАЛЕ ЗА СИТНА БОРАНИЈА - Називот „бугарски“ пред терминот „фашистички окупатор“ ќе се брише и од учебниците по историја?
НАШИТЕ СОГРАЃАНИ АЛБАНЦИ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - Заев: Законот за јазиците нема да се менува во зависност од резултатите од пописот
НАШИТЕ СОГРАЃАНИ АЛБАНЦИ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - Заев: Законот за јазиците нема да се менува во зависност од резултатите од пописот
Кога сте подготвени за купување на вашиот прв нов дом
Кога сте подготвени за купување на вашиот прв нов дом
СВАРОВСКИ СУДСТВОТО ГО ШТИТИ МОЌНИКОТ ОД КИЧЕВО - СО МЕСЕЦИ СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА МИЛОШОСКИ ЗАКОЧЕН НИКАКО ДА ПОЧНЕ!!!
СВАРОВСКИ СУДСТВОТО ГО ШТИТИ МОЌНИКОТ ОД КИЧЕВО - СО МЕСЕЦИ СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА МИЛОШОСКИ ЗАКОЧЕН НИКАКО ДА ПОЧНЕ!!!
ШИЛЕГОВ: Во Ѓорче Петров подигнати се над 6.400 метри квадратни нови и реконструирани паркови површини, со засадени околу 1000 садници
ШИЛЕГОВ: Во Ѓорче Петров подигнати се над 6.400 метри квадратни нови и реконструирани паркови површини, со засадени околу 1000 садници
(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ

ЗАЕВ, РАМА И ВУЧИЌ СЕ ДОГОВОРИЈА: Од ноември отворени граници без ПЦР-тестови во регионот!

Од 10 ноември ќе се укинат ПЦР тестовите меѓу Северна Македонија, Србија и Албанија. ваквата можност ја најави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по долгиот онлајн состанок со премиерите Зоран Заев и Еди Рама.

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија одржаа состанок преку интернет конференциска врска за обновување на иницијативата за регионална соработка започната минатата година.

Вучиќ информираше дека биле донесени неколку важни одлуки на видео состанокот на тема „Малиот Шенген“, чија имплементација ќе започне на 10 ноември. Она што е сигурно е дека оттогаш, граѓаните на трите земји ќе можат да патуваат од една во друга земја без ПЦР-тест за Ковид-19.

„Имавме долга средба со Рама и Заев и мислам дека беше важно да донесеме неколку важни одлуки, кои ќе бидат спроведени најдоцна до 10 ноември. Дотогаш, ќе може да се оди во Албанија и Северна Македонија, или оттаму да се влезе во Србија без ПЦР-тест“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека во наредните денови министрите за здравство ќе формулираат договори како да си помагаат едни на други, како да примаат пациенти од Скопје и Тирана, но и како во овие земји да се примаат срски државјани кои живеат на македонска и албанска територија, и како да се регулираат трошоците.

„Ајде да видиме како да си помагаме едни на други со вакцини, да се појавиме некаде заедно во набавката на вакцините“, рече Вучиќ, додавајќи дека тоа е само една точка од состанокот, што се однесува на Ковид-19.

Од македонската Влада, пак, соопштија дека идејата за отворени граници ќе стартува веќе во понеделник, на 2 октомври.
„Тројцата лидери се согласија за отворени граници без ПЦР тестови почнувајќи од понеделник (02.11.2020 година), а во меѓувреме во пресрет на состанокот во Софија ќе се работи на продлабочување на соработката во јавното здравство и меѓусебната помош“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека претседателот Вучиќ и премиерите Рама и Заев се согласни дека иницијативата за регионална соработка е целосно во согласност со Берлинскиот процес и добра основа за Самитот во Софија.
Активностите на иницијативата за регионална соработка беа одложени поради пандемијата Ковид-19 и изборите во Северна Македонија и Србија и тројцата лидери се согласија дека кризата ја нагласи потребата од натамошно интензивирање на меѓусебната соработка и регионалната економска интеграција.
Македонската влада на 6 октомври најпрво донесе одлука за укинување на ПЦР-тестовите со соседните земји, но поради влошувањето на состојбата со коронавирусот, потоа ја измени одлуката. На 12 октомври беше соопштено дека граѓаните на Република Северна Македонија нема да можат да патуваат во Србија, Црна Горна и Босна и Херцеговина без приложување на негативен ПЦР тест, кој не е постар од 48 часа.

Можноста за влез на македонски државјани во Косово без ПЦР тест остана на сила, но Владата апелираше до граѓаните да не патуваат надвор од земјата доколку немаат неодложна потреба за тоа.

loading...

Website https://animeflix.nl: Watch Iron Virgin Jun animeflix Episode Full hunter x hunter animeflix

Gifuu Doudou!!: Kanetsugu to Keiji (https://4anime.biz/m/Oz6W) Episode 25

Website https://animefreak.ws: Watch Papuwa animefreak Episode 26 anime online

Website https://gogoanime.be: Watch The World is Still Beautiful gogoanime Episode 12 attack on titan gogoanime

Blip: https://blip.fm/animefreakws

Player: https://player.me/animefreakws/about