Денеска Македонија и Косово ќе имаат заедничка владина седница
Денеска Македонија и Косово ќе имаат заедничка владина седница
СЕЛА СО ГАФ НА ДЕЦЕНИЈАТА, ОН И ТАРАВАРИ СЕ ВО МОМЕНТОВ НАЈГОЛЕМИТЕ ГЛУПАНДЕРИ НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА!
СЕЛА СО ГАФ НА ДЕЦЕНИЈАТА, ОН И ТАРАВАРИ СЕ ВО МОМЕНТОВ НАЈГОЛЕМИТЕ ГЛУПАНДЕРИ НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА!
БРАВО СДСМ И ДУИ - НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗОНАТА ВО САРАЈ „One cable“ произведува бакарни кабли и ПВЦ гранулат
БРАВО СДСМ И ДУИ - НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗОНАТА ВО САРАЈ „One cable“ произведува бакарни кабли и ПВЦ гранулат
(ВИДЕО) Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај
(ВИДЕО) Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај
ХОРОР ВО СРБИЈА Шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
ХОРОР ВО СРБИЈА Шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
ЗАЕВ ЗА СЕЛА И МИЦКОВСКИ: Се додека вака се однесуваат ќе губат на избори, наместо да понудат идеи и квалитетни политики тие лешинарат врз голема трагедија
ЗАЕВ ЗА СЕЛА И МИЦКОВСКИ: Се додека вака се однесуваат ќе губат на избори, наместо да понудат идеи и квалитетни политики тие лешинарат врз голема трагедија
(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ

ЗАЕВ: СКОПЈЕ ТРЕБА ДА СЕ ГРАДИ СО МЕРКА, ДА ПАЗАТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ДА НЕ ПРЕДИЗВИКААТ ОГРОМНА ФИНАНСИСКА ШТЕТА НА БУЏЕТОТ

Премиерот Зоран Заев, во коментар на реакциите и барањата за и против изградбата на висококатници спроти Холидеј Ин во Општина Центар, денеска порача дека Скопје треба да продолжи да се гради, но со мерка, со почитување на законите за урбанистичко планирање и за градење. Тој потенцираше и дека е важна усогласеноста на Генералниот и деталниот урбанистички план.

– Во делот на висококатнците уште еднаш ќе напоменам дека нашето главно ветување е дека Скопје треба да продолжи да се гради но со усул, односно ваквите мегаломанските проекти треба да бидат стратени, скротени и нормализирани. Сивилото на цементираното паркиралиште не е трајно решение за Холидеј ин, но не е решение и шеесеткатница. Затоа усогласеноста на ГУП-от со ДУП-от е важна работа и тоа е потврдено. Правото согласно Устав и Закон не може никој да го спречи, односно тој што ќе го спречи на крајот треба општината или државата да плати, а веќе имаме плаќано штети од по 6 милиони и 8.5 милиони евра од минати постапки, изјави денеска Заев, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој дополни дека е важно што со новиот Закон за урбанистичко планирање повеќе не е дозволено решение за паркинг надвор од парцела, што, потенцира, значи дека го скротува мегаломанството на самата градба. Истовремено, дополни, облигаторно е најмалку 20 проценти да биде зелена површина. Парцелата која што е во постапка за добивање одобрение за градба е 12.000 квадрати, а нудат 6.500 метри квадратни зелена површина. Ако некој надвор од закон тоа го спречи треба да обезбеди пари да го плати. Ние велиме тука има куќа, зграда или фабрика, а сакаме да направиме парк, ако така одлучат соодветните органи, во конкретниот случај тоа е Советот на Општина Центар, треба да обезбедат пари да го платат тоа и да го направат паркот, ако не да дадат планот да се развие, односно да ја исполни целта на постоењето, посочи Заев.

Наведе дека за овој проект го слуша секојдневно критичкиот осврт на јавноста и проверува дали е издржан или не, и следи што значи примената на законите.

Дефинитивно, нагласи, верувам дека се запазени сите критериуми, доколку не се, не може да се добие одбрение за градба. Но, доколку се запазени сите законски услови согласно со Законот за градење, Законот за урбанистичко планирање, согласно Генералниот, и Деталниот план на Општина Центар за самата локација, тогаш никој не може и да спречи барање за добивање одобрение за градба. Не кажувам дека треба да се даде одобрение за градба заради тоа што никој не треба да спречи, треба да се даде одобрение, но тоа да биде со усул запазувајќи ги сите параметри и очекувања кои ги има народот, а веќе се вградени во последните закони за урбанистичко планирање и за градба, рече Заев.

Како што дополни, сака жителите од Ново маало кои бараат да се реализира проектот за да добијат нови станови или куќи да најдат спогодба и решение. Но, вели тој, истовремено будното око и на Владата преку соодветните министерства и на општината мора да биде комплетно фокусирано заради тоа што и така ќе бидат исполнети законските алатки, кои веќе се вградени, а тоа значи автоматски ако морате да го решите паркигот не на монтажни, туку да го решите на платото или под земја.

– Автоматски е ограничен бројот и на висината и на станбените единици, или на какви било станбени единици внатре. Овој или кој било инвеститор е повикан да мора да ги намали висините или габарити. Оставен е простор за циркулација на воздухот тоа што можев да го видам, но секако архитектите, градоначалникот, транспорт и врски, сите заедно да ја донесат одлуката, изјави Заев.

Инвеститорот „МГ Фешн“ преку електронскиот систем на Општината поднел барање за градежна дозвола, а изградбата може да се спречи доколку Советот на Општина Центар донесе одлука за суспензија, но штетите доколку се влезе во постапката за суспензија, а не се постигне посакуваниот ефект, ќе ги сноси Општината.

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вчера повтори дека службите на Министерството ќе постапат веднаш доколку Општина Центар до нив достави елаборат за суспензија на спорниот ДУП за парцелите спроти Холидеј Ин, посочувајќи дека од општината испратиле само прашалник како да се изработи елаборатот.

loading...

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

https://aniwatch.pro watch anime dub

KissAnime: Jintian Kaishi Zuo Mingxing anime episode 14 online free at https://kissanime.mx kissanime tower of god

TwistMoe: Tales of Vesperia ~The First Strike~ (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net watch anime free

Raovat: https://raovat.vn/members/animefreakws.67164/#about

Telegra: https://telegra.ph/Anime-Flix-06-22