ЗАМИНУВАЊЕТО НА ЗАЕВ ОД ПОЛИТИКАТА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ СИЛЕН УДАР ЗА ВМРО ДПМНЕ И ВМРОВСКАТА ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА
ЗАМИНУВАЊЕТО НА ЗАЕВ ОД ПОЛИТИКАТА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ СИЛЕН УДАР ЗА ВМРО ДПМНЕ И ВМРОВСКАТА ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА
КОВАЧЕВСКИ НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНОСТ ТОЈ ДА БИДЕ И ПРЕМИЕР ПО ОСТАВКАТА НА ЗАЕВ
КОВАЧЕВСКИ НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНОСТ ТОЈ ДА БИДЕ И ПРЕМИЕР ПО ОСТАВКАТА НА ЗАЕВ
КОВАЧЕВСКИ НАЈАВУВА СИСТЕМСКИ РЕСЕТ НА СДСМ: Поголема ефикасност во владеењето и исполнување на ветувањата, поголем фокус на реалните потреби на граѓаните, поголем фокус на клучните проблеми дома, добар менаџмент од професионалци на сите позиции и одоговорност на секој функционер за својата работа
КОВАЧЕВСКИ НАЈАВУВА СИСТЕМСКИ РЕСЕТ НА СДСМ: Поголема ефикасност во владеењето и исполнување на ветувањата, поголем фокус на реалните потреби на граѓаните, поголем фокус на клучните проблеми дома, добар менаџмент од професионалци на сите позиции и одоговорност на секој функционер за својата работа
Ковачевски за МИА: Да извлечеме поука и да се менуваме, фокус на обединувањето, европската агенда и реалните проблеми на граѓаните
Ковачевски за МИА: Да извлечеме поука и да се менуваме, фокус на обединувањето, европската агенда и реалните проблеми на граѓаните
(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот
(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот
ТЕУТА АРИФИ: Среќен Ден на знамето - Ден на народот, 28 ноември!
ТЕУТА АРИФИ: Среќен Ден на знамето - Ден на народот, 28 ноември!
(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!
ВАКВИТЕ ЃУБРИЊА ПСИХОПАТСКИ ОПСЕДНАТИ СО ОМРАЗА КОН НАС ГИ РАСИПУВААТ БУГАРСКО МАКЕДОНСКИТЕ ОДНОСИ - Нешков: Македонизмот не е идеолошки, туку геополитички проект насочен против Бугарија
ВАКВИТЕ ЃУБРИЊА ПСИХОПАТСКИ ОПСЕДНАТИ СО ОМРАЗА КОН НАС ГИ РАСИПУВААТ БУГАРСКО МАКЕДОНСКИТЕ ОДНОСИ - Нешков: Македонизмот не е идеолошки, туку геополитички проект насочен против Бугарија

Заев ургираше кај министерот за одбрана на Кина да се убрза испораката на вакцини

Премиерот Зоран Заев прими делегација на Министерството за одбрана на Народна Република Кина предводена од министерот за одбрана, генерал Веи Фенгхе, на која апелирал тој да пренесе до надлежните институции во НР Кина дека Северна Македонија очекува да се забрза испораката на набавката од 200.000 вакцини од компанијата „Синофарм“ за да бидат вклучени во процесот на имунизацијата во земјава која ќе почне утре.

– Генерал Веи Фенгхе на средбата истакна дека оваа порака ќе им биде веднаш пренесена на надлежните институции во НР Кина за да се потврди пријателството меѓу двете земји и за време на актуелната криза заради КОВИД-19, соопшти владината прес-служба по средбата на премиерот Заев со делегацијата на Министерството за одбрана на Кина, на која присуствуваше и министерката за одбрана Радмила Шекеринска.
Посакувајќи им добредојде на генерал Веи Фенгхе и на членовите на неговата делегација, Заев истакна дека оваа официјална посета на Министерството за одбрана на НР Кина е уште една значајна потврда на добрите односи меѓу двете земји кои во последните години имаат позитивен и нагорен раст.

– Претседателот на Владата Зоран Заев во своето обраќање пред гостите од НР Кина нагласи дека двете земји ги исполнуваат своите обврски од Договорот за соработка во сферата на одбраната, особено во делот военото образование и обуки. Премиерот Заев посебно се задржа на економската соработка меѓу двете земји и изрази надеж дека работните тела на министерствата за надворешни работи на Република Северна Македонија и НР Кина набргу ќе ги завршат разговорите за укинување на визите со што ќе се постигне уште еден значаен чекор за уште поголем раст на трговската соработка, како и за интензивирање на соработката во туризмот, се наведува во соопштението.

Укинувањето на визите, рече премиерот на средбата, ќе помогне да се оствари амбицијата на двете земји трговската размена идната година да достигне вредност од 1 милијарда американски долари, која во 2020 година достигна 763 милиони долари.

Прес-службата на Владата информира дека министерот Веи Фенгхе на средбата го пренесе своето и задоволството на Владата на Кина за степенот на соработка на двете министерства и особено од остварувањето на позитивните трендови во економијата кои произлегуваат од консензуалниот договор меѓу Северна Македонија и НР Кина за унапредување на релациите меѓу стопанските субјекти на двете земји.

loading...

Website https://animetv.cc: Watch Go-chan.: Moko to Chinjuu no Mori no Nakama-tachi animetv Episode Preview anime tv free streaming

Website https://animeheaven.pro: Watch Yamato Takeru: After War animeheaven Episode 2 animeheaven bleach

Website https://4anime.biz: Watch Dragon Ball: Episode of Bardock (Dub) 4anime Episode Full persona 4 the animation crunchyroll

KissAnime: Seitokai Yakuindomo Movie anime episode Full online free at https://kissanime.mx gogoanime tv kissanime

Android libhunt: https://android.libhunt.com/u/animefreakws

Lazi: https://lazi.vn/user/gogoanimelol