СВАРОВСКИ СУДСТВОТО ГО ШТИТИ МОЌНИКОТ ОД КИЧЕВО - СО МЕСЕЦИ СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА МИЛОШОСКИ ЗАКОЧЕН НИКАКО ДА ПОЧНЕ!!!
СВАРОВСКИ СУДСТВОТО ГО ШТИТИ МОЌНИКОТ ОД КИЧЕВО - СО МЕСЕЦИ СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА МИЛОШОСКИ ЗАКОЧЕН НИКАКО ДА ПОЧНЕ!!!
ШИЛЕГОВ: Во Ѓорче Петров подигнати се над 6.400 метри квадратни нови и реконструирани паркови површини, со засадени околу 1000 садници
ШИЛЕГОВ: Во Ѓорче Петров подигнати се над 6.400 метри квадратни нови и реконструирани паркови површини, со засадени околу 1000 садници
(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ
ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ КАЈ БРАЌАТА - АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија
ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ КАЈ БРАЌАТА - АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија
УЛТРА МОДЕРНИ СТАНОВИ ПО ЦЕНИ ОД 1.250 ДО 1.350 ЕВРА ПО КВАДРАТ: East Gate Living гради 10 згради кај Скопски саем
УЛТРА МОДЕРНИ СТАНОВИ ПО ЦЕНИ ОД 1.250 ДО 1.350 ЕВРА ПО КВАДРАТ: East Gate Living гради 10 згради кај Скопски саем
СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ГОЛЕМО ОТВОРАЊЕ НА ИСТ ГЕЈТ: НАД 220 ПРОДАВНИЦИ ОД КОИ 80 СОСЕМА НОВИ БРЕНДОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР!
СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ГОЛЕМО ОТВОРАЊЕ НА ИСТ ГЕЈТ: НАД 220 ПРОДАВНИЦИ ОД КОИ 80 СОСЕМА НОВИ БРЕНДОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКИ ГОВОР НА БАЈДЕН ВО ООН: ДЕМОКРАТИЈАТА ЌЕ ПОБЕДИ, НЕ САКАМЕ НОВА СТУДЕНА ВОЈНА СО РУСИЈА И КИНА, НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ОСТАВИМЕ НА ЦЕДИЛО НАШИТЕ ПАРТНЕРИ АКО НЕКОЈ САКА ДА ГИ ОКУПИРА ИЛИ МАЛТРЕТИРА, ВОЈСКАТА ЌЕ ЈА КОРИСТАМ КАКО ПОСЛЕДНО РЕШЕНИЕ!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКИ ГОВОР НА БАЈДЕН ВО ООН: ДЕМОКРАТИЈАТА ЌЕ ПОБЕДИ, НЕ САКАМЕ НОВА СТУДЕНА ВОЈНА СО РУСИЈА И КИНА, НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ОСТАВИМЕ НА ЦЕДИЛО НАШИТЕ ПАРТНЕРИ АКО НЕКОЈ САКА ДА ГИ ОКУПИРА ИЛИ МАЛТРЕТИРА, ВОЈСКАТА ЌЕ ЈА КОРИСТАМ КАКО ПОСЛЕДНО РЕШЕНИЕ!

Заев во Атина: Стари пријатели и нови пријателства

Грчкото јавно мислење во моментов не се интересира многу за Северна Македонија, а дури и лутите противници на Договорот од Преспа во владата на Неа Демократија се помирија со него. За ДВ од Атина Каки Бали.

Веројатно не можат да се наречат љубов на прв поглед, но односите меѓу грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговиот колега од Северна Македонија Зоран Заев се подобруваат. Оттука можеби беше очекувано што Заев го одбра патот до Атина, веднаш по изборите и изборот на новата влада во Северна Македонија, заедно со двајцата вицепремиери Никола Димитров и Фатмир Битиќи, и шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Заев беше поканет на годишната конференција на магазинот Економист, која се одржува во заливот Лагониси. За жал немаше многу време да ужива во прекрасните води на Атика, затоа што програмата беше преполна. На конференцијата, тој зборуваше за состојбата на Западниот Балкан и за визијата на неговата влада на долгиот пат кон ЕУ. Потоа се сретна со грчката претседателка Катерина Сакеропулу, со својот нов пријател Мицотакис, и со стариот другар, експремиерот Алексис Ципрас.

Времињата се менуваат

За делегацијата од Северна Македонија посетата на Атина не беше многу деликатна. Грчкото јавно мислење во моментов не се интересира многу за Северна Македонија, непријателската клима „против Скопјаните“ е подобрена, а дури и лутите противници на Договорот од Преспа во владата на Неа Демократија се помирија со него.
„Се што стори Мицотакис, откако беше избран за грчки премиер, е позитивно за Северна Македонија“, изјави Заев за телевизијата Јуроњуз пред средбата со грчкиот колега. И, повеќе или помалку, тоа е точно.

Во Атина се обидуваат да ги заборават жестоките зборови на Мицотакис против Преспанскиот договор од 2018 година, и обвинувањата за „предавство“ против Ципрас, кој го изработи договорот заедно со Заев.
Сега е време за соработка и имплементација на историскиот договор, и „продлабочување на билатералните односи“, како што рече грчката претседателка за време на средбата со Заев.

Решителна поддршка

Сакеларопулу најави решителна поддршка од Грција за европскиот курс на Северна Македонија, додека Заев зборуваше за „плодовите од Преспанскиот договор“ и за „големиот простор за меѓусебна соработка на Северна Македонија со својот стратешки партнер Грција“.

На ручекот на двајцата премиери на менито беше развојот на меѓусебната економска соработка на двете земји. „Ајде да соработуваме, да развиваме бизниси, да им го подобриме животот на нашите граѓаните“, беше мотото на Мицотакис. Разговараа и за европската перспектива на Северна Македонија, откако конечно беше обезбеден влезот во НАТО.
За време на посетата на Атина, Заев ја коментираше и напнатоста во источниот Медитеран и побара дијалог меѓу Атина и Анкара.

„Темата е важна за целиот регион, не само за Грција и Турција“, рече Заев. Според него, единствениот начин да се решаваат проблеми меѓу соседите е дијалогот- а тој знае колку е тоа тешко. Сепак се надева дека Атина и Анкара ќе успеат да најдат решение.

Пред да замине од Атина, вечерва Заев има уште една средба. Со неговиот преспански другар Ципрас. Таа ќе биде и најсрдечна…

Извор: дв

loading...

WCOStream: Angel's Drop anime episode Full online free at https://wcostream.cc dubbed anime

Shamanic Princess (Dub) (https://animekisa.in/m/WMQP) Episode 6

https://animeheaven.pro anime heavene

Website https://animedao.nl: Watch Hentai Ouji to Warawanai Neko.: Henneko BBS animedao Episode 13 i want to eat your pancreas animedao

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/gogoanimelol

Twitch: https://www.twitch.tv/animeflixnl/about