(ВИДЕО) Заев - Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно
(ВИДЕО) Заев - Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно
Џафери: Рамазан бајрам нека биде поттик за правење добри дела
Џафери: Рамазан бајрам нека биде поттик за правење добри дела
НЕВЕРОЈАТНО, ДОЧЕКАВМЕ ГРЦИТЕ ДА НЕ БРАНАТ ОД БУГАРИТЕ НА СМЕТКА НА АЛБАНЦИТЕ: Грција не прифаќа одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
НЕВЕРОЈАТНО, ДОЧЕКАВМЕ ГРЦИТЕ ДА НЕ БРАНАТ ОД БУГАРИТЕ НА СМЕТКА НА АЛБАНЦИТЕ: Грција не прифаќа одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
(ВИДЕО) БРАВО - Шестиот пакет мерки вреден 17,8 милиони евра е силна поддршка за туристичко-угостителскиот сектор
(ВИДЕО) БРАВО - Шестиот пакет мерки вреден 17,8 милиони евра е силна поддршка за туристичко-угостителскиот сектор
(ВИДЕО) СЕ ПОЧНА КОГА ИЗРАЕЛ ПОЧНА ДА ГИ ТЕПА МУСЛИМАНИТЕ КОИ СЕ МОЛЕА ВО ЏАМИЈАТА АЛ АКСА - Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба
(ВИДЕО) СЕ ПОЧНА КОГА ИЗРАЕЛ ПОЧНА ДА ГИ ТЕПА МУСЛИМАНИТЕ КОИ СЕ МОЛЕА ВО ЏАМИЈАТА АЛ АКСА - Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба
(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, НА ПОНИКВА ВО КОЧАНИ ИМА АВИОНСКА ПИСТА?!?!
(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, НА ПОНИКВА ВО КОЧАНИ ИМА АВИОНСКА ПИСТА?!?!
Средба Николовски - Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини
Средба Николовски - Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини
(ВИДЕО) Средба Заев - Блер на самитот во Атина: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните
(ВИДЕО) Средба Заев - Блер на самитот во Атина: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните

Заев за пописот: Да покажеме дека сме народ што заслужува држава, опозицијата нека престане да драматизира

„Има начин како се спроведува попис, може и без физички контакт, и второ зошто од се да се прави политички проблем. Ние 20 години немаме направено попис, знае и опозицијата зошто е важен пописот, важен е за сите политики, па и за нивните партиски политики, но и за здравствените, економските, образованите, за функционален развој на државата. Го имаме Евростат, кажувате со слободно изјаснување што сте по националност, што по верско убедување. На крајот имаме резиденти и нерезиднети, оние кои се надвор подолго од година. Регулирано е како тие се попишуваат, а тие бројки се менливи, постојано имаме флуктуација на населенито, светот стана глобално село, некои одат неколку месеци надвор да работат, па се враќаат.

Пописот е толку одговорна работа, што е најмалку што ние можеме да направиме за државата. А ни треба за да креираме успешни политики и затоа има казни. Гледам почнаа организации од страна на опозицијата да не се попишувале граѓаните, но кој ќе им ги плати казните на луѓето? Не гледам зошто се прави драма, сите објаснуваат, странците, интелелктуалци, експертите, дај една работа да ја завршиме конечно без политизирање.“- повика премиерот Зоран Заев, во интервјуто за емицијата Трилинг на ТВ 24. Потсети дека власта сакала да ги прифати предлозите на опозицијата во врска со пописот, но сие нивни предлози испаднале нефункционални во праксата, а тоа го воочила и самата опозиција. „Да не банализираме се во државата. Не мора и од пописот, тоа е статистичка операција, да покажеме дека сме народ што заслужува да има држава.“- додаде Заев во интервјуто.

loading...

WCOStream wcostream amazing world of gumball: Watch Dr. Stone (Dub) Episode 13

GoGoAnime gogoanime tower of god: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 9