Премиерот Ковачевски и владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на УКИМ
Премиерот Ковачевски и владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на УКИМ
БРАВО - Kовачевски на чело на македонската а Петков на чело на бугарската делегација во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј
БРАВО - Kовачевски на чело на македонската а Петков на чело на бугарската делегација во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј
Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите
Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите
Герасимовски: Проектот „Нега на стари лица во домашни улови“ е најзначајниот проект за пензионерите
Герасимовски: Проектот „Нега на стари лица во домашни улови“ е најзначајниот проект за пензионерите
Битиќи на тркалезна маса со дански индустрии: Северна Македонија е доверлив партнер на инвеститорите
Битиќи на тркалезна маса со дански индустрии: Северна Македонија е доверлив партнер на инвеститорите
(ВИДЕО) СУДИЈАТА ОГНЕН СТАВРЕВ ПРИ ОБЈАВУВАЊЕТО НА ПРЕСУДАТА И КАЗНИТЕ ЗА ТНТ: ОБВИНЕТИТЕ И НИВНИТЕ АДВОКАТИ ГО ЗЛОУПОТРЕБИЈА ПРАВОТО СО ЦЕЛ ДА ГО ЗАСТАРАТ ДЕЛОТО НО УСПЕАВМЕ ДА ГИ СПРЕЧИМЕ ВО ТАА НАМЕРА
(ВИДЕО) СУДИЈАТА ОГНЕН СТАВРЕВ ПРИ ОБЈАВУВАЊЕТО НА ПРЕСУДАТА И КАЗНИТЕ ЗА ТНТ: ОБВИНЕТИТЕ И НИВНИТЕ АДВОКАТИ ГО ЗЛОУПОТРЕБИЈА ПРАВОТО СО ЦЕЛ ДА ГО ЗАСТАРАТ ДЕЛОТО НО УСПЕАВМЕ ДА ГИ СПРЕЧИМЕ ВО ТАА НАМЕРА
Сефер Цановски- Денес 11 години подоцна победи правдата
Сефер Цановски- Денес 11 години подоцна победи правдата
СДСМ: Пресудата за рушењето на „Космос“ е потврда дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија
СДСМ: Пресудата за рушењето на „Космос“ е потврда дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија

ЗАЕВ: Зборот е збор и за разлика од другите политичари, јас го почитувам, би сакал да дочекам да видам вмровски премиер да си даде оставка од позиција премиер и да се повлече од политиката по изборен пораз

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши денеска неколку часа разговараа околу можноста за коалицирање, но не си подадоа рака за конечен договор.

Најавите се дека разговорите ќе продолжат и идната недела. Откако ги сослушале понудите и барањата кои што биле ставени на маса, двајцата лидери во рамките на своите партии ќе треба да разговараат за следните чекори.

Пресудни за донесувањето на одлуката, според Гаши, ќе бидат интересите на државата, граѓаните, на Албанците и на Алтернатива.

Премиерот на средбата беше придружуван од заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски. Токму тоа ги подгреа шпекулациите во јавноста дека станува збор за сериозен кандидат кои би можел да го замени Заев на премиерската и лидерската функција.

Заев денеска ја потврди таквата информација. Вели дека СДСМ на внатрепатриски избори ќе треба да ја донесе одлуката кој ќе биде идниот лидер на партијата. Ставот на Заев е дека, идниот лидер на СДСМ треба да биде и новиот мандатар.

Премиерот Зоран Заев во вторник ќе поднесе оставка од функцијата претседател на СДСМ и смета дека идниот лидер на партијата треба да биде и мандатар и премиер во новата Влада.

Одговарајќи на новинарско прашање после денешната средба со лидерот на Алтернатива Африм Гаши Заев кажа дека за разлика од други политичари тој стои на зборот за оставка и од премиерската и од лидерската функција во партија.

Во вторник како што кажа ќе побара да се свика Извршен и Централен одбор на СДСМ на кој ќе ја даде неговата оставка, а потоа партијата треба да организира избори за нов лидер. Смета дека има време да се избере претседател на партијата кој потоа како мандатар ќе предложи нова Влада.

„Зборот е збор и треба да се одржува. Во демократијата се поднесува одговорност кога ќе изгубите и јас ја преземам одговорноста и сакам да оставам шанса на сите наши прогресивни граѓани.

Не е лесно да се биде прогресивен, тоа значи да гледаш малку подалеку, да не калкулираш поради политички рејтинг и политичка фотелја.

Убеден сум дека сум оставил свои впечатоци, но носам и горчина со мене затоа што не можам да сфатам како Карпош, најинформиран, најупатен, еден дел од највисоката интелигенција на земјава, вака да одлучи.

Значи почит спрема секој, но не можам да ги сфатам работите и за Град Скопје, кога ја имате лагата апсолутно споделена и како тоа никому не му е значајно“, рече Заев додавајќи дека доцниме 30 години од неносење на политички одлуки во минатото и од политички калкулации.

Зоран Заев оставката од двете функции ја најави по поразот на локалните избориво неделата вечер на 31 октомври.

loading...

anime websites. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogo anime tv Dragon Ball (Dub)

Bleach (Dub)

gogoanime in That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

gogoanime pro GoGoAnime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

watch anime online My Hero Academia Season 4

tải go88