(ФОТО) Изгаснат пожар на Водно, Град Скопје апелира на внимателност
(ФОТО) Изгаснат пожар на Водно, Град Скопје апелира на внимателност
СДСМ ОБЈАВИ УШТЕ 5 КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ
СДСМ ОБЈАВИ УШТЕ 5 КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ
Мицковски доживеал мала сообраќајна незгода пред Прилеп, не е повреден и се чувствува добро
Мицковски доживеал мала сообраќајна незгода пред Прилеп, не е повреден и се чувствува добро
ОБСЕ-ОДИХР: Еден отсто за независни листи е во согласност со добрите меѓународни практики
ОБСЕ-ОДИХР: Еден отсто за независни листи е во согласност со добрите меѓународни практики
Царовска: Со вработување на 500 образовни асистенти се грижиме и создаваме образование за секое дете
Царовска: Со вработување на 500 образовни асистенти се грижиме и создаваме образование за секое дете
Груби: Оваа коалиција рушеше табуа и во 2002 година
Груби: Оваа коалиција рушеше табуа и во 2002 година
(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство

ЗАКАНИТЕ КОИ ГИ ПИШУВАВ НА ФБ БЕА ЦРН ХУМОР ОД ЛИК ВО ЦРТАН ФИЛМ: АКТИВИСТОТ НА ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА, МАРЈАН КАМИЛОВСКИ СЕ ЖАЛИ ДЕКА ПОЛИЦИЈА МУ УПАДНАЛА ДОМА И МУ ОДЗЕЛА КОМПЈУТЕРИ

Но, настаните кои ми се случија мене на 16.06.2021г, односно, полицискиот упад во мојот стан и моето приведување, ми давааат за право отворено да се сомневаме дека нашата политичка активност се следи, опструира и прислушкува, и врз нас се прави притисок како би ретерирале во ставовите околу пописот, а кој пак се масовно поддржани од граѓанството.

На ден 16.06.2021г, тргнав кон својот автомобил кој беше паркиран пред зградата во која живеам, со цел обавување на секојдневните активности. На паркингот бев пресретнат од полициски инспектор, кој културно се легитимираше и ми покажа налог за претерс на мојот стан, издаден од страна на истражен судија. Потоа се појавија и околу 10-тина полицајци од кои 4-рица во униформи на Специјалната полиција и видливо тешко вооружени. Морам да признаам дека се однесуваа пристојно и дека целиот процес помина без инциденти и немаше никакви провокации ниту од нивна ниту од моја страна, освен што се шегувавме за необично големиот број вооружени полицајци за приведување на уметник и политички активист. Посебно се изнасмеавме на мојата примедба дека тој кој испратил толкава вооружена сила по мене, очигледно ме поистоветил мене, МАријан Камиловски, академски сликар и цртач на стрипови и моето фејсбук Алтер-его Логан, односно суперхеројот Вулверин.

Но, законските членови по кои е наложен претресот не се наивни, напротив, само покажуваат како хунтата ги первертира законите и ги користи за политичка супресија и репресија. Од многуте членови наведени во налогот, запаметив само 2 -Велепредавство и Организиран криминал.

Освен што е прилично вознемирувачки и очекувано од страна на нелегалната хунта, ова беше и добар изговор за запленување на моите 2 компјутери и лаптопот, како и мојот личен мобилен телефон. На страна да го оставиме фактот дека компјутерите ми се основно средство за работа, бидеќи како ликовен уметник, тезгарам, правејќи графички дизајни, затоа што од денот на Комунистичко-балистичкиот преврат во Македонија и јас и повеќето колеги кои работевме проекти за предходната влада сега сме без работа, ситуацијата им овозможува и тотално да ги блокираат и моите политички активности во „Не отворам врата“ а кои се воглавно онлајн. При претресот, не беше пронајдено ни огнено, ни ладно оружје, ни распрскувачки материјали, било што би било компромитирачко, па поради тоа моето лишување од слобода беше кратко и заврши со моја изјава која воглавном се однесува на моите фејсбук статуси базирани на хумор и црн хумор, типичен за поднебјево и типичен за суперхеројот Логан чиј имиџ го имам превземено на мојот Фејсбук профил.

Дел од соопштение на Единствена Македонија

loading...

Watch anime online for free at 4Anime hunter x hunter 4anime. Golden Kamuy 2nd Season OVA Episode 3

GogoAnime Watch anime online, English anime online - Gogoanime. Sparkling Red Star Episode Full

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. All Purpose Cultural Cat Girl Nuku Nuku TV (Dub) (https://animefreak.ws/m/OO0o) Episode 12

KissAnime Roundme: https://roundme.com/@kissanimemx/about