Ципрас: Шест авиони „рафал“ ќе летаат над С Македонија
Ципрас: Шест авиони „рафал“ ќе летаат над С Македонија
ЕКО ФАНАТИЦИТЕ ЈА ЧИНАТ СРБИЈА 2,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Српската влада ја прекина соработката со Рио Тинто по масовните протести низ цела Србија
ЕКО ФАНАТИЦИТЕ ЈА ЧИНАТ СРБИЈА 2,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Српската влада ја прекина соработката со Рио Тинто по масовните протести низ цела Србија
На Русија може да ѝ се случи втор Авганистан доколку ја нападне Украина, предупредува британската министерка Лиз Трас
На Русија може да ѝ се случи втор Авганистан доколку ја нападне Украина, предупредува британската министерка Лиз Трас
Друштвената игра „Катан“ конечно достапна и на македонски јазик
Друштвената игра „Катан“ конечно достапна и на македонски јазик
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ЦУК, АНГЕЛОВ: ГОЛЕМА КАРПА ОД 20 ТОНА ВО МАТКА ЗАКАНА ЗА БРАНАТА НА НАШАТА НАЈСТАРА ХИДРОЦЕНТРАЛА, ИЗВЕСТЕНИ СЕ СИТЕ ИНСТИТУЦИИ
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ЦУК, АНГЕЛОВ: ГОЛЕМА КАРПА ОД 20 ТОНА ВО МАТКА ЗАКАНА ЗА БРАНАТА НА НАШАТА НАЈСТАРА ХИДРОЦЕНТРАЛА, ИЗВЕСТЕНИ СЕ СИТЕ ИНСТИТУЦИИ
Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев
Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев
МАРИЧИЌ: Од големо значење ни е американската подршка во процесот на евроинтеграција на нашата земја
МАРИЧИЌ: Од големо значење ни е американската подршка во процесот на евроинтеграција на нашата земја
ВМРО МУ ВОДИ НА СДСМ ЗА 5%, НО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА ДОБРО СЕ ДРЖИ, КОВАЧЕВСКИ ИМА ВРЕМЕ ОД 3 ГОДИНИ ДА ГИ ПОПРАВИ ОВИЕ БРОЈКИ
ВМРО МУ ВОДИ НА СДСМ ЗА 5%, НО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА ДОБРО СЕ ДРЖИ, КОВАЧЕВСКИ ИМА ВРЕМЕ ОД 3 ГОДИНИ ДА ГИ ПОПРАВИ ОВИЕ БРОЈКИ

ЗАКОНОТ ЗА ДИВОГРАДБИ ГОТОВ И ДЕНОВИВЕ ОДИ НА ВЛАДА, НЕ СЕ ДОЗВОЛУВА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ОБЈЕКТИ ВО ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА, КАЖА БОЧВАРСКИ

Министерот Благој Бочварски рече дека спорните делови и забелешките кои ги добиле од стручната јавност се земени предвид со новиот закон и почнува постапката за усвојување. (Фото: СДК.МК)

Законот за легализација на дивоградби е готов и во наредните денови треба да се најде на владина седница на усвојување, по што ќе биде предаден во Собранието. Законот, кој пратениците на опозицијата и власта заедно го изглсаа во мај, откако не беше потпишан од претседателот Стево Пендаровски по големиот број реакции од јавноста, беше вратен на доработка и измени на спорните членови во Министерството за транспорт и врски.

Министерот Благој Бочварски денеска изјави дека спорните делови и забелешките кои ги добиле од стручната јавност се земени предвид со новото законско решение и сега повторно се почнува постапката за негово усвојување.

„Откако ќе помине на Влада ќе оди по редовна постапка во Собранието, со што очекуваме сите заинтересирани и засегнати страни да земат активно учество и да го видат законот. Направивме квалитетни подобрувања после сите опсежни консултации со Асоцијацијата на архитекти, со Комората на овластени архитекти и со дел од политичките партии“, рече Бочварски денеска одговарајќи на новинарско прашање при посетата на Општина Кочани.

Со новото законско решение нема да се дозволи легализација на дивоградби во заштитени подрачја, како што се предвидуваше со претходното решение. Ќе биде воведена скалеста цена на комуналии односно колку објектот е поголем толку поголема ќе биде стапката по која ќе се пресметува висината на комуналиите.

„И понатаму нема да се дозволува легализација на станбени објекти. Направивме доста консултации, оставаме можност фелата да се изјасни и во наредниот период. Отворени сме за секое прашање со цел подобрување на законското решение“, рече Бочварски.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime websites AniWatch Fairy Tail (Dub)

So I'm a Spider, So What?

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 33

anime streaming Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 17