(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

Заменикот министер Хасани на 14. Регионален состанок за механизмите на родова еднаквост во вооружените сили на Западен Балкан

Заменикот министер за одбрана, Башким Хасани денеска обрати на отворањето на 14. Регионален состанок за механизмите на родова еднаквост во Министерствата за одбрана и во вооружените сили во Западен Балкан во организација на UNDP SEESAC (Клириншката куќа за контрола на малото и лесно оружје во Југоисточна и Источна Европа).

Хасани во своето обраќање истакна дека денешниот регионален состанок е потврда за заедничката волја и посветеност на министерствата за одбрана на Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина и на Северна Македонија за натамошно унапредување на родовата перспектива во вооружените сили.

„Се фокусираме на поцврста родова интеграција во безбедносниот сектор, за заедно да ги продолжиме промените и најважно од се, да одиме напред во заедничка акција. Денес, после 10 години успешни иницијативи и активности во рамки на проектот, слободно може да се пофалиме со постигнати резултати во повеќе сегменти. Тоа ни го потврди Втората регионална студија со која го измеривме напредокот кон порамноправна положба на жените во министерствата и армиите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора“, рече Хасани.

Заменикот министер додаде дека високата родова свест кај вработените е меѓу другото и благодарение на поддршката од UNDP SEESAC во спроведувањето на планираните активности. Хасани ја потенцира видливата застапеност на жените во Армијата чиј процент во последните 10 години е двојно зголемен односно сега изнесува 10,15%, при што процентот на жени офицери сега е 16,54%, а жени на раководителки на сектори во Министерството за одбрана е 39%.

„Во насока на исполнување на условите за поставување на жени на командни позиции, Министерството обезбеди високи школувања за жени офицери од Армијата на Школата за национална одбрана и 7 жени офицери со завршена Командно штабна академија. Но, сепак не застануваме. Продолжуваме понатаму. Имаме поставено уште повисоки цели преку примена на глобалната агенда за „Жени, мир и безбедност“, кои се опфатени во Вториот Национален акциски план“ порача Хасани.

На денешното отворање на 14. Регионален состанок се обратија амбасадорот на Словачката Република, Хенрик Маркуш и раководителката на UNDP SEESAC, Бојана Балон. На овој дводневен состанок учествуваат претставници од Министерствата за одбрана и вооружените сили на Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и од нашата земја.

Министерство за одбрана

Република Северна Македонија

Сектор за комуникации, аналитика и оперативна поддршка

Одделение за медиа и мултимедијална работа

loading...

go88 âu cơ go88 pro Go88 - Cổng game bài hàng đầu thế giới 2022

nổ hũ sunwin