ОРДАНОВСКИ: Зошто Пендаровски влетува со грло во јагоди?!
ОРДАНОВСКИ: Зошто Пендаровски влетува со грло во јагоди?!
ЕКС МИНИСТЕРОТ АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ БАРА ОД МАКЕДОНСКИОТ ТОЛКОВЕН РЕЧНИК ДА СЕ ТРГНАТ НАВРЕДЛИВИТЕ ЗБОРОВИ ЗА РОМИТЕ
ЕКС МИНИСТЕРОТ АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ БАРА ОД МАКЕДОНСКИОТ ТОЛКОВЕН РЕЧНИК ДА СЕ ТРГНАТ НАВРЕДЛИВИТЕ ЗБОРОВИ ЗА РОМИТЕ
Заев: Коалиции за локалните избори ќе дефинираме во септември, повикувам на соработка
Заев: Коалиции за локалните избори ќе дефинираме во септември, повикувам на соработка
Филипче: Вакцините од типот на „Синофарм“ полесно се адаптираат за нови соеви на вирусот
Филипче: Вакцините од типот на „Синофарм“ полесно се адаптираат за нови соеви на вирусот
(ВИДЕО) О ГОСПОДЕ БОЖЕ КОЛКУ СЕ ЛУДИ: ДОКТОР ВЕЛО МАРКОВСКИ ИСПЕА ПЕСНА ЗА ОСУДЕНИТЕ УБИЈЦИ И НАСИЛНИЦИ ОД 27-МИ АПРИЛ!
(ВИДЕО) О ГОСПОДЕ БОЖЕ КОЛКУ СЕ ЛУДИ: ДОКТОР ВЕЛО МАРКОВСКИ ИСПЕА ПЕСНА ЗА ОСУДЕНИТЕ УБИЈЦИ И НАСИЛНИЦИ ОД 27-МИ АПРИЛ!
(ВИДЕО) Градоначалникот Богдановиќ најави голема летна градежна офанзива со реконструкции на 14 улици на територија на Општина Центар
(ВИДЕО) Градоначалникот Богдановиќ најави голема летна градежна офанзива со реконструкции на 14 улици на територија на Општина Центар
Светска банка: Следната година македонската економија ќе се врати на ниво како пред пандемијата
Светска банка: Следната година македонската економија ќе се врати на ниво како пред пандемијата
ВМРОВЦИТЕ НА АПАРАТИ - Данскиот министер за надворешни: Импресионирани сме од темпото со кое се одвиваат реформите во Северна Македонија
ВМРОВЦИТЕ НА АПАРАТИ - Данскиот министер за надворешни: Импресионирани сме од темпото со кое се одвиваат реформите во Северна Македонија

ЗАСЛУЖИ ЧОВЕКОТ: ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ ЗА ВТОР МАНДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Шилегов вели дека она што го сработил изминативе три години му даваа за право да побара од СДСМ поддршка за неговата кандидатура за наредните локални избори.(Фото:СДК.МК)

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов е влезен во последната година од својот прв мандат. На нецела година пред локалните избори кои ќе се одржат во октомври 2021, Шилегов во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК најавува дека сака да се кандидира за уште еден четиригодишен мандат и ќе бара поддршка од матичната партија СДСМ за неговата кандидатура. Зборува што сработил изминативе три години, зошто одредени ветени проекти не се ниту почнати и зошто верува дека граѓаните ќе му дадат доверба за втор мандат.

Во клучната година од вашиот градоначалнички мандат се случи пандемијата на ковид-19. Какви се последиците, каква е финансиската состојба, има ли пари Градот?
2020 година е лоша година не само за Град Скопје и за нашата државата тука за целиот свет. Имавме убав старт на годината и некаде кон средината на март сè се прекина и влеговме во нешто што беше многу ново за сите нас, немаше од каде да црпиме искуства, учевме во од. После првичниот шок, успеавме Градот како институција да го ставиме во вистински колосек и барем за услугите кон граѓаните и основните дејности да немаме видливи последици без разлика на големината на кризата. Нормално е дека ваква една криза носи со себе замирање на економската активност и нормално дека тоа се одрази врз буџетот на Градот Скопје. Успеавме тоа да го бајпасираме со сериозна инвестиција во инфраструктурата и очекувам дека инвестициите во 2021 ќе почнат да враќаат и ќе успееме стабилно фискално да ја издржиме наредната година иако 2020 остави сериозни последици во Градот.

Целото интервју на СДК.МК

loading...

WCOStream mickey and the roadster racers wcostream: Attack on Titan Final Season (https://wcostream.cc/m/2AKO) Episode 16

KissAnime kissanime jojo: Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. (https://kissanimeonline.com/m/ldY7) Episode 1