Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!

Зекири со адвокат дојде во суд, обвинителката бара притвор

Попладнево со адвокат осомничениот генерален секретар на владата Мухамед Зекири дојде кај судијата за пред истражна постапка на распит откако утрово ОЈО објави дека ја злоупотребил службената положба и го остетил буџетот а во тоа му помагале 2 лица од Хрватска. Обвинителката Русковска изјави дека знаат кај се парите за кој ги теретат и дека Хрватите не се во државава. Зекири околу пладне поднесе оставка и порача дека е невин и пред институциите ке докаже дека не е вистина дека направил проневера. Кривичниот суд издаде наредба да биде стражарно приведен но Зекири заедно со адвокат самндосје во судот.

Обвинителката Катерина Коларевиќ останува на предлогот да се одреди притвор за Мухамед Зеќири и додава дека очекува да е прифатен. Таа нема докази, но има сомнежи дека тој може да биде недостапен за органите на прогонот. Коларевиќ, водејќи се од информациите на полицијата, вели дека хрватските државјани кои се исто осомничени, не се во Македонија.

„Во овој момент, доказ во формална смисла дека ќе бега, немаме. Сомнеж-да. Тоа се оперативни сознанија, кои се изнесени, а доколку судот ги прифати ќе ви бидат соопштени“, рече Коларевиќ.

Обвинителката не можеше да каже каде се парите додавајќи: „Истрагата е почната вчера, сето тоа што е обезбедено како документација се од предистражна постапка. Не можам да кажам дали се потрошени или не, како и дали се извадени од државата. Си има Управа за финансиско разузнавање која се обидува да го утврди трагот како се движеле парите. Кога ќе имаме доказ, ќе информираме“.

За лицата кои не се во Македонија ќе се обезбедат со потерници.

„Од МВР имаме информации дека ја имаат напуштено Р.С. Македонија, но судот до нив има доставено наредба за приведување. Дури откако ќе добие официјален податок по наредбата, ќе има докааз дали се тука или не“, додаде таа.

Зошто вчера биле побарани мерките, а се одлучува вечерва – таа рече дека треба Кривичен сам да одговори на прашањето.

„Тој не ја прифаќа мерката“, рече Коларевиќ по што додаде дека не биле користени ПИ-мерки при предистрагата.

Не сакаше да коментира дали Зеќири имал можност да влијае.

„Согласно доказите досега, не може истрагата да се прошири. Но истрагата е сега почната не знам што може да произлезе како доказ“, додаде обвинителката.

loading...

go88 ông thần tài Link Vào Tải Game GO88 Không Bị Nhà Mạng Chặn go88 ivern wind

sunwin energy and infra private limited