ЈОВАНОСКИ: Денеска со гордост стојам пред вас, радосен што сме повторно собрани овде во Прилеп за да се потсетиме на она најдоброто што го направивме во изминатите триипол години за нашата општина
ЈОВАНОСКИ: Денеска со гордост стојам пред вас, радосен што сме повторно собрани овде во Прилеп за да се потсетиме на она најдоброто што го направивме во изминатите триипол години за нашата општина
ФАЛА ТИ ЗАЕВ - Денеска тема на денот е која му била прва женска на Заев, во Груевизмот теми беа крвавиот 27-ми април, упад во А1, дигање во воздух со динамит на Космос, прислушкувањето, СЈО, Скопје 2014-та, местени избори, апсење и тепање новинари и политичари, убиство на Мартин Нешковски
ФАЛА ТИ ЗАЕВ - Денеска тема на денот е која му била прва женска на Заев, во Груевизмот теми беа крвавиот 27-ми април, упад во А1, дигање во воздух со динамит на Космос, прислушкувањето, СЈО, Скопје 2014-та, местени избори, апсење и тепање новинари и политичари, убиство на Мартин Нешковски
Премиерите на Северна Македонија и Холандија, Заев и Руте на трибините во Амстердам ќе ги бодрат своите репрезентации
Премиерите на Северна Македонија и Холандија, Заев и Руте на трибините во Амстердам ќе ги бодрат своите репрезентации
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРОБИШТИП, ЛАДИЧ: Денес го потпишав Договорот за набавка на ново противпожарно возило, за кое обезбедивме донација во вредност од 6.000.000 денари од Министерството за локална самоуправа преку Бирото за регионален развој
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРОБИШТИП, ЛАДИЧ: Денес го потпишав Договорот за набавка на ново противпожарно возило, за кое обезбедивме донација во вредност од 6.000.000 денари од Министерството за локална самоуправа преку Бирото за регионален развој
ЛАТАС ПАК КАЗНЕТ ЗА БРЗО ВОЗЕЊЕ, ПАК СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ПОЛИЦАЈЦИТЕ ДЕКА ЌЕ ВИДЕЛЕ ТИЕ УБАВО КОГА ВМРО ДПМНЕ ЌЕ СЕ ВРАТИ НА ВЛАСТ!
ЛАТАС ПАК КАЗНЕТ ЗА БРЗО ВОЗЕЊЕ, ПАК СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ПОЛИЦАЈЦИТЕ ДЕКА ЌЕ ВИДЕЛЕ ТИЕ УБАВО КОГА ВМРО ДПМНЕ ЌЕ СЕ ВРАТИ НА ВЛАСТ!
Хилал Беќири од трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Гостивар: Едно Општество за сите не е само решение за многу деструктивни појави во земјата, туку е и инвестиција за напредок и социјален развој
Хилал Беќири од трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Гостивар: Едно Општество за сите не е само решение за многу деструктивни појави во земјата, туку е и инвестиција за напредок и социјален развој
(ВИДЕО) ГОРАН ПАНДЕВ Е ЦАР: И ЈАС КАКО РОНАЛДО ДА ГИ ТРГНАМ КОКА КОЛИТЕ, ДА СТАВАМ СТРУМКА
(ВИДЕО) ГОРАН ПАНДЕВ Е ЦАР: И ЈАС КАКО РОНАЛДО ДА ГИ ТРГНАМ КОКА КОЛИТЕ, ДА СТАВАМ СТРУМКА
ДЕНЕСКА ВО 18 ЧАСОТ ПОСЛЕДЕН НАСТАП НА НАШИТЕ НА ОВА ЕВРОПСКО, ПОСЛЕДЕН РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН НАСТАП НА ГРАНДЕ ПАНДЕВ
ДЕНЕСКА ВО 18 ЧАСОТ ПОСЛЕДЕН НАСТАП НА НАШИТЕ НА ОВА ЕВРОПСКО, ПОСЛЕДЕН РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН НАСТАП НА ГРАНДЕ ПАНДЕВ

ЗЕЛЕНОТО СВЕТЛО ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ БЕШЕ БЕЗ УСЛОВИ, НАШИОТ УСПЕХ ЌЕ БИДЕ И УСПЕХ НА БУГАРИЈА, КАЖА ДИМИТРОВ ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

Вицепремиерот Никола Димитров ка кажа дека напредување имаме во борбата против корупција, трговски друштва, земјоделство, образование, а помал напредок во јавна администрација, слобода на изразување односно на медиуми, пазарна економија, финансиски услуги, трансевропски мрежи, финансиски и буџетски одредби. (Фото: СДК.МК)

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров потсети дека Северна Македонија доби зелено светло за почеток на пристапните преговори со ЕУ без услови и смета дека успехот на нашиот пристапен процес ќе биде успех и на Бугарија како сосед и пријател, одговарајќи на новинарско прашање за изјавата на еврокомесарот Питер Вархеји дека треба да најдеме заемно прифатливо решение со Бугарија за споровите.

„Успехот на нашиот пристапен процес ќе биде успех и на Бугарија како сосед и пријател. Да не заборавиме, од двете зелени светла, едното, за Северна Македонија, беше безусловно. Значи, нема услов што треба да се исполни за да почнат пристапните преговори. Затоа е многу важно за ЕУ таа одлука да се спроведе, во смисла на прва меѓувладина конференција. Но, покрај македонскиот и европскиот влог, тука голем влог има и нашиот сосед Бугарија. Мислам дека успехот овој процес да продолжи, ќе биде успех и на Бугарија, како земја сосед и пријател што сака да стане уште поголем пријател. Нема уште многу време, можеби уште четири-пет седмици. Ние на политичко ниво се обидуваме да стапиме во контакт, инициравме средби, работиме дипломатски посебно интензивно. Ќе видиме како ќе одат работите. Не би сакал да го потценувам предизвикот, но не смее да се потценува и огромната одговорност на сите вклучени, како и огромната шанса што е пред нас, да имаме успех и за нас и за нашите соседи и за ЕУ“, изјави Димитров на заедничката прес-конференција со ЕУ-амбасадорот Дејвид Гир по објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Северна Македонија кон ЕУ.

За извештајот, Димитров рече дека и во вакви ограничувачки услови поради пандемијата на ковид-19, Северна Македонија постигна напредок и можеме и треба да бидеме задоволни од целокупната оценка на Европската Комисија.

Како што кажа Димитров, оценката за вкупната подготвеност за напредок е 3, 11 или добро ниво на подготвеност, што значи дека споредено со претходната година има одредено поместување во нагорна линија, затоа што оценката за подготвеност лани била 3,06.

Димитров кажа дека во 32 области се задржува истото ниво на напредок, а напредување има во борбата против корупција, трговски друштва, земјоделство, образование, а помал напредок во јавна администрација, слобода на изразување односно на медиуми, пазарна економија, финансиски услуги, трансевропски мрежи, финансиски и буџетски одредби, додавајќи дека е забележан напредок во спроведување на европската агенда особено во четирите клучни области посочени од заклучоците од Европски совет и тоа реформа во правосудството, борбата против корупција, реформа на разузнавачките служби и реформа на јавната администрација.

Претходно, при презентирање на извештајот во Брисел, еврокомесарот Вархеји кажа дека очекува меѓувладината конференција, со која што официјално ќе почнат пристапните преговори, да се одржи до крајот на годината.

loading...

KissAnime seven deadly sins kissanime: Naruto (https://kissanimeonline.com/m/B6Jd) Episode 220

AnimeHeaven anime online: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 6 (https://animeheaven.pro/m/Qmbw/ep-6)