(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: СИТЕ СЛУЧАИ ЗА КОИ ОПОЗИЦИЈАТА МЕ КРИТИКУВАШЕ ВЧЕРА ВО СОБРАНИЕ СЕ СО СУДСКА РАЗВРСКА, НЕ СЕ ЗАТАШКАНИ ИЛИ ЗАБОШОТЕНИ КАКО ШТО ПРАВЕШЕ ВМРО ДПМНЕ 12 ГОДИНИ
(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: СИТЕ СЛУЧАИ ЗА КОИ ОПОЗИЦИЈАТА МЕ КРИТИКУВАШЕ ВЧЕРА ВО СОБРАНИЕ СЕ СО СУДСКА РАЗВРСКА, НЕ СЕ ЗАТАШКАНИ ИЛИ ЗАБОШОТЕНИ КАКО ШТО ПРАВЕШЕ ВМРО ДПМНЕ 12 ГОДИНИ
(ВИДЕО) ЗА МАЛЦЕ ОЧИТЕ ЌЕ МУ ГИ ИСКОПАШЕ: ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА БЕСНА НА АФРИМ ГАШИ ШТО ГО СПРЕЧИЛ ВРАЌАЊЕТО НА ВМРО НА ВЛАСТ, ГО ВИКНА НА ТЕЛМА ЗА ДА ГО БЛАМИРА И НАВРЕДУВА
(ВИДЕО) ЗА МАЛЦЕ ОЧИТЕ ЌЕ МУ ГИ ИСКОПАШЕ: ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА БЕСНА НА АФРИМ ГАШИ ШТО ГО СПРЕЧИЛ ВРАЌАЊЕТО НА ВМРО НА ВЛАСТ, ГО ВИКНА НА ТЕЛМА ЗА ДА ГО БЛАМИРА И НАВРЕДУВА
(ВИДЕО) Екипите се на терен: Реката Вардар се излеа во Општина Аеродром
(ВИДЕО) Екипите се на терен: Реката Вардар се излеа во Општина Аеродром
Ковачевски ќе бара ИЗВЕШТАЈ ШТО РАБОТЕЛЕ СОВЕТНИЦИТЕ ЉУБЕ БОШКОСКИ, ЦАЦКО КОНОПИШКИ…
Ковачевски ќе бара ИЗВЕШТАЈ ШТО РАБОТЕЛЕ СОВЕТНИЦИТЕ ЉУБЕ БОШКОСКИ, ЦАЦКО КОНОПИШКИ…
(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ШТО САКАШЕ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ПРЕД УСТАВЕН СУД ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН
(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ШТО САКАШЕ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ПРЕД УСТАВЕН СУД ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН
Новинарот ветеран Ѕвездан Георгиевски во колумна раскажа од каде потекнува терминот новинарска патка, многу поучно четиво
Новинарот ветеран Ѕвездан Георгиевски во колумна раскажа од каде потекнува терминот новинарска патка, многу поучно четиво
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, УЧЕБНАТА ГОДИНА ЗАВРШУВА НА 10 ЈУНИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, УЧЕБНАТА ГОДИНА ЗАВРШУВА НА 10 ЈУНИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА
САРАЧИНИ: Секоја генерација има свои битки и приказни. Мене ми беше чест и сум исклучително горд што бев дел од приказната што ја пишуваше Зоран Заев, заедно со нас, слободољубивите граѓанки и граѓани од сите народи на нашата прекрасна и фантастична земја - Северна Македонија. Борбата продолжува!✊
САРАЧИНИ: Секоја генерација има свои битки и приказни. Мене ми беше чест и сум исклучително горд што бев дел од приказната што ја пишуваше Зоран Заев, заедно со нас, слободољубивите граѓанки и граѓани од сите народи на нашата прекрасна и фантастична земја - Северна Македонија. Борбата продолжува!✊

ЗНААТ ЛИ БУГАРИТЕ ДЕКА И НИВНИОТ ЈАЗИК Е КОДИФИЦИРАН 1945-ТА ОД КЛЕТИТЕ КОМУНИСТИ?!

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————

За деновите на албанската, македонската и бугарската азбука

Честит 22 ноември, денот кога е одржан Битолскиот конгрес во 1908 и се одбележува како Ден на албанската азбука. И оттогаш требало да протече многу вода за да се стандардизира албанскиот јазик, кој во времето на „комунизмот“ бил заснован на наречјето на Тоските.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

И нема ништо лошо во тоа што што и албанскиот и македонскиот јазик биле стандардизирани по Втората светска војна врз основа на конкретни наречја, впрочем, како и другите современи јазици.
Лошо е ако не знаеш кога ти е јазикот стандардизиран, ако го сметаш за „од Бога даден“ и ако ги понижуваш соседите зашто си стандардизирале свој јазик во своја држава.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————————————

Паметам, кога престојував во Софија, честопати ме провоцираа со прашањето: Дали знаеш дека јазикот на кој зборуваш е вештачки создаден од комунистите во 1945 година?
На прашање одговарав со прашање: А дали ти знаеш кога е стандардизиран бугарскиот јазик и бугарската кирилица на која сега пишуваш?
Повеќето соговорници не знаеја (или пак не сакаа да одговорат на прашањето).

* реклами —————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————

Тогаш се прашував: Дали на Бугарите им е срам што денес кај нив е во сила бугарска кирилица од 30 букви која е резултат на „комунистическата правописна реформа от 1945 г.“?
Па, не треба воопшто да се срамат поради фактот што современиот јазик им е реформиран од комунистите, како што не се срамиме ниту ние ниту Албанците.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

И зошто мноштвото Бугари не знаат која година нивниот министер Иванчев, официјално го кодифицирал стандардниот бугарски јазик (заснован на источни наречја) со официјален правопис, врз основа на ортографијата на Дринов?

За уште да веруваат во прикаски за мали деца дека стандардниот јазик им е паднат од небо, а не „вештачки“ создаден?

Жарко Трајаноски, фб пост

loading...

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime streaming That Time I Got Reincarnated as a Slime

AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 6

stream anime online Attack on Titan Season 2 (Dub)

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full