Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА РЕАКЦИЈАТА НА НАУЧНИЦИТЕ ВО НАСА ПО УСПЕШНОТО СЛЕТУВАЊЕ НА НАЈНОВОТО ЛЕТАЛО НА МАРС КОЕ ПАТУВАШЕ СО МЕСЕЦИ И ПОМИНА 350 МИЛИОНИ КИЛОМЕТРИ

Роверот „Персеверанс“ успешно се спушти на површината на Марс во предвиденото време, означувајќи го почетокот на најамбициозната мисија на НАСА досега. Успешното слетување беше потврдено со радиопораки испратени на Земјата од кратерот Језеро.

По седуммесечното патување и поминати 470 милиони километри, слетувањето беше најопасниот и најпредизвикувачки дел од мисијата, бидејќи „Персеверанс“ во таканаречените седум минути на ужас мораше да ја намали брзината од над 20.000 километри на час до нула.

Една од главните цели на „Персеверанс“ ќе биде да бара знаци на древен живот. Ниедна научна мисија на Марс досега не била вака софистицирано опремена, ниту имала така ветувачка локација за истражување. Кратерот Језеро, именуван според село во БиХ во 2019 година, ги има сите обележја дека пред милијарди години бил огромно езеро, а каде има вода, треба да има и биологија. „Персеверанс“ ќе дупчи во талозите во потрага по древни микропски активности. Најдобрите примероци ќе се складираат и ќе бидат донесени на Земјата со идни мисии, што ќе почнат во 2026 година.

„Персеверанс“ слета на Марс опремен со низа напредни инструменти, 23 камери и со неколку микрофони. Две камери се монтирани на мал хеликоптер, кој ќе се обиде да лета во разретчената атмосфера на Марс.

Од претходните 14 обиди за слетување на Марс, само осум беа успешни, сите американски.

loading...

cách nạp tiền go88 nổ hũ tài xỉu go88 md5 go88

https://tai.sunwin.gg/