25.8 C
Скопје
27/05/2024 16:52
МАКТЕЛ

  

     

 

Авторката Оливера Зуловиќ присустуваше на промоцијата на „Прирачник за солиден живот“ која ја освои наградата на „Политикин забавник“ за најдобара книга за деца и млади

      

Во рамките на саемската програма, издавачката куќа „Арс Ламина“, вчера (21 април), го промовираше македонскиот превод на романот „Прирачник за солиден живот“, во присуство на авторката Оливера Зуловиќ. Романот го претстави преведувачката Бисера Бендевска низ разговор со авторката.
„Прирачник за солиден живот“ е дебитантски роман за млади на Оливера Зуловиќ, со кој таа ја освои книжевната награда на реномираното списание „Политикин забавник“, за најдобра книга за деца и млади во 2022 година. Првпат од востановувањето на наградата пред 44 години, жири-комисијата за наградата едногласно одлучила да ѝ ја додели наградата на Оливера Зуловиќ уште на нивниот прв состанок, јавуваат српските медиуми за овој куриозитет. Инаку, македонскиот превод на романот е прв превод на странски јазик, по што следува преводот на словенечки јазик, кој ќе биде промовиран во рамките на есенскиот саем на книгата во Словенија, во ноември оваа година.

   

Книжевниот првенец на Оливера Зуловиќ е приказна за нежното пријателство помеѓу Љубица и Љубо и за нивната авантура со заеднички сили да ги преживеат, но и да ги поправат неубавите нешта во животот. Оваа топла книга пишувана низ призма на дете е наменета и за возрасните и за оние што сè уште не станале тоа.
„Прирачник за солиден живот“ е роман во цртички, при што фабулата е фрагментирана. На прашањето зошто се одлучила да ја искористи оваа форма за да ја раскаже приказната за Љубо и Љубица Бергам, Зуловиќ вели:
– Се обидував да најдам свој начин да се изразам, а начинот што го избрав е тој што ми стои, ми одговара, таа кратка реченица, кратка форма што е потполно исчистена од сè и има некоја своја тежина. Агендата не ми беше книгата да биде кратка или сочинета од фрагменти, туку, едноставно, формата го следеше мојот ритам за да го изразам тоа што сакав да го кажам. Така што, на крајот испадна добро што книгата помина убаво и кај возрасните и кај младите, а мислам дека кај младите помина и заради начинот на кој е напишана, затоа што младите денес ја избегнуваат литературата што бара многу внимание, а ова е книга што им се додворува, иако, повторно ќе кажам, мојата агенда не беше таква.

 

Љубо и Љубица Бергам заедничкото време најчесто го поминуваат во еден светларник, од каде што преку двоглед ги набљудуваат становите од соседната зграда и така сведочат лоши работи што се случуваат зад затворените врати. Двогледот е неслучајно избран „реквизит“ во книгата на Зуловиќ, за кој таа вели:
– Двогледот е симбол за нешто што сакаме и не сакаме да го видиме, а двогледот во книгата е начин двата лика да ги видат работите одблизу. Затоа што ние се трудиме нештата да ги направиме да изгледаат подобри и посимпатични одошто се. А двогледот, всушност, влегува во најинтимните делови во набљудуваните семејства, при што се гледаат вистинската суштина и вистинските проблеми. И кога ќе се видат проблемите, сфаќаш дека твојот проблем не е единствен и најголем, а уште подобро е ако со тоа добиеш потреба да направиш нешто или да реагираш или да заклучиш врз основа на тоа. Така што, во случајот на Љубо и на Љубица, двогледот е начин да видат дека не се сами во своите загуби, туку дека има и други луѓе околу нив на кои можеби им е потребна помош. Јас би сакала денес да има повеќе деца какви што се Љубо и Љубица, значи да постојат деца кои реагираат и не молчат. За Љубо и Љубица тоа е мотив да се здружат во борбата против неправдите и мислам дека пораката е многу јасна, дека на тој начин овие двајца аутсајдери станаа мали херои. Сакам да верувам, макар и да е наивно, дека сето ова ќе влијае на некои идни возрасни луѓе да не молчат и да реагираат кога ќе видат неправда.

   

     

Авторката не ги штити своите јунаци од тешките теми како што се смртта и загубата. На прашањето дали треба децата да ги чуваме настрана од таквите теми или, пак, треба да се најде соодветен начин како да се разговара со нив за тоа, Зуловиќ одговара:
– Би сакала колку што е можно помалку деца да бидат затекнати од теми како смртта и загубата, односно помалку деца да се соочуваат со олку тешки теми, но животот неминовно е таков за некои деца и во тој случај, претпоставувам, тие многу рано учат некои работи за кои други, пак, ги доживуваат во друг подоцнежен момент. Во книгава го користев сопственото искуство – ние (со својот син, н.з.) отворено зборуваме, т.е. се обидуваме да зборуваме за случувањата и фактите и не се обидуваме да ги мистифицираме смртта и загубата со некакво небо или некаков друг живот, едноставно се трудиме да живееме најубаво што можеме во овој живот, да бидеме чесни, никого да не повредуваме. Така што, своето лично искуство експлицитно го искористив во оваа книга за обата јунаци. И едниот и другиот на свој начин се соочуваат со тоа што им се случува, а се имаат и меѓусебно за да им биде полесно и подобро. И тоа е пораката – доволно е да имате еден пријател во животот, покрај кого нештата што се тешки во животот ќе ви изгледаат полесни.

    

Најново

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Sase Ivanovski

Рама: Албанците во Италија се главните обединувачи на двата брега на Јадранот, кои не беа принудени да го сменат идентитетот како сонародниците во Грција

Sase Ivanovski

За сексуално злоставување малолетнички од страна на вероучител во Турција бараат затвор до 135 години

Sase Ivanovski

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Sase Ivanovski

ИДФ: Најмалку осум ракети истрелани од Рафа кон централниот дел на Израел

Sase Ivanovski

Советничка на ОН за спречување геноцид: Ставот на Вучиќ дека резолуцијата за Сребреница го инкриминира српскиот народ или го означува како геноциден е „апсолутно неточен”

Sase Ivanovski

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Sase Ivanovski

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

Sase Ivanovski

Детектор: Членството во НАТО ни ја зголеми безбедноста но не го забрза патот до ЕУ

Sase Ivanovski

ОВОЈ ЧОВЕК АКО СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ПОБЕДИ ВО ПРВ КРУГ: Сашко Коцев доби наградата за особен придонес во театарската уметност

Sase Ivanovski

Скопјанец додека возел во Батинци мета на истрели

Sase Ivanovski
Вчитувам....