10.8 C
Скопје
28/02/2024 02:30
МАКТЕЛ

      

Александар Јорданов „исвиркан“ во македонскиот парламент

      

Бугарскиот европарламентарец Александар Јорданов се обиде да испровоцира инцидент тврдејќи дека Гоце Делчев е Бугарин, а браќата Миладиновци објавиле бугарски песни.
Попладнево се случи бугарско сценарио во македонскиот парламент. Европарламентарецот Александар Јорданов, кој е член на коалицијата ГЕРБ-СДС и на групата Европски народни партии, се обиде да испровоцира инцидент тврдејќи среде расправата на Мешовитиот комитет Македонија- ЕУ дека Гоце Делчев е Бугарин, дека браќата Миладиновци објавиле бугарски народни песни а ги нарекле македонски само затоа што биле од географскиот регион Македонија, дека кај нас се дискриминираат граѓаните што се декларираат како Бугари и генерално нема атмосфера за уставни промени.

   

Јорданов, кој знае да се спушти многу повеќе нивоа во говорот на омраза кон Македонија кога зборува од Брисел, предизвика револт и дофрлање кај македонските пратеници кои го прогласија за неук да зборува за темата и побараа да не држи час по историја, бидејќи за тоа си има историска комисија. „Мојот впечаток е дека сум присутен во две Македонии – една за која слушнав од граѓанското општество, вклучувајќи ги и граѓанските организации на Бугарите и втората, од политичарите. Очигледно имате многу проблеми во сите можни сфери, вклучувајќи ги и добрососедските односи. Мојот впечаток е дека ова е околина каде што е тешко да се носат одлуки. Има конфронтирачка атмосфера, исто како и во Бугарија. Но, проблемите треба да се решаваат, а не да се ставаат под тепих“, рече Јорданов во учтивиот дел од обраќањето, пред да почне да провоцира и да навредува.

 

„Во парламентот очигледно нема атмосфера за уставни промени. Ве прашувам, кога ќе се случат тие? Слушнав примери за дискриминација на Бугарите во Северна Македонија, за опожарување на културните клубови, за славење на сторителите, за носење на ретроактивниот закон – сето тоа е неприфатливо во Европската унија. Дали е ова владеење на право? Ова не е само прашање на односите на Бугарија и Северна Македонија, ова е прашање на човекови права и вредности“, рече Јорданов, кој порано беше и амбасадор на Бугарија во Скопје. Тој потоа се префрли на држењето лекции од историја, која како што повтори неколкупати треба да се базира на реалноста, а не на тоа како сакаме ние да изгледа реалноста.

   

     

„Мора да знаете историја. Таа е вечна дисциплина. Гоце Делчев неколкупати се декларирал како Бугарин. Браќата Миладиновски напишаа зборник на бугарски народни песни кои ги нарекоа македонски само затоа што се од регионот на географска Македонија. Не може тие да станат македонски песни“, рече Јорданов, по што наиде на довикувања од пратениците дека ова не е час по историја, дека има кој да расправа за тоа, дека постои историска комисија и дека историјата овде не е тема, на што тој возврати дека, напротив – историјата била европска вредност. Притоа не пропушти да порача дека приемот на Македонија во ЕУ зависи најмногу од добрите односи со Бугарија.

Соња Мираковска од НСДП, која го водеше Мешовитиот комитет, му возврати со лекција за добро однесување, без да му даде повод да се жали на сите страни дека наишол на политичка нетолеранција во македонскиот парламент, по што доби аплауз од нашите и европските пратеници. „Непримерно е овде да зборувате за тоа, ниту пак имате научни докази како се чувствувале Македонците“, му возврати таа. Потоа го потсети дека Комитетот на министрите на Советот на Европа има резолуција која утврдува дека нашата држава системски не го дискриминира бугарското малцинство. За законот за имињата на граѓанските здруженија му порача дека е усвоен со консензус од сите политички партии, дека тие не се забрануваат туку начинот на кој се именуваат и дека такви правила има и во Германија. За уставните измени рече дека е формирана работна група која работи на нив и дека станува збор за долг процес во кој самата процедура на измена на Уставот трае четири месеци.

„Ова е вторпат да го отвораме Уставот за краток период. Немојте да мислите дека тоа е едноставно и лесно за граѓаните на Македонија. Пријателите си помагаат во вакви моменти, а многу изјави на бугарски политичари не ни помагаат да ги направиме измените. Видовте како ние ги меревме зборовите за да не си ги отежнуваме работите. Никој не бил во ваква позиција за да знае колку е тешко да се направи ова. Никој не може ни да нѐ обвинува за дискриминација на етнички малцинства кога ги слушнавте пратениците Албанци како зборуваат слободно на албански јазик во парламентот. Јас само се надевам дека сите Македонци во сите земји ќе го добијат своето право за самопределување, што денес не е случај“, рече Мираковска и доби силен аплауз.

Реагираше и Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ кој рече дека вистината е ова – дека патот на Македонија до ЕУ оди по два колосека: едниот се преговорите за акито и вториот, преговорите со Бугарија. Тој нагласи дека нема втор пример во светот на ваков систематски начин да се удира по правото на самоопределување на еден народ, по правото да го именува мајчиниот јазик и слично и дека е крајно понижувачко Македонија да треба да ја менува историјата и да менува како се определува за да влезе во Европската унија. Ниту една земја, додаде тој, не била условена со ваков диктат да се прифати еднострано толкување на историјата поради што 85 отсто од етничките Македонци се против францускиот предлог кој ѝ овозможи таква позиција во преговорите на Бугарија.

„Овие 85 проценти против се повеќе од сите излезени граѓани на било кои избори во Македонија досега“, рече Николоски, предупредувајќи дека ваквата политика на Бугарија има само контраефекти, бидејќи никој не сака да биде понижуван. На Мешовитиот комитет кој заседава во Скопје требаше да присуствува и Ангел Џамбаски, но тој иако беше најавен, не се појави во Собранието. Настапот пак на Јорданов покажа колку е осилена развластената коалиција на ГЕРБ-СДС, која доби мандат да формира влада со некои шанси да успее. Практично, денешниот скандал испровоциран од Јорданов покажа дека уште недојдени на власт, преставниците на оваа коалиција (Јорданов е од СДС – Сојуз на демократски сили) веќе провоцираат проблеми на Македонија, дури и повеќе од претходната техничка гарнитура.

Се виде исто така дека ВМРО-ДПМНЕ е безгласна буква во Европската народна партија(ЕПП) и дека Бугарија практично ја владее оваа политичка групација во ЕП, што стана јасно и од реакцијата на германската европарламентарка Марион Валсман од ЦДУ за забраната за влез за Андреј Ковачев, иако порано жестоко ги застапуваше позициите на нашата главна опозициска партија. Практично ова што се случи денес е најава што може да очекуваме ако Бојко Борисов и неговите се вратат на власт во Софија, со Екатерина Захариева или без неа. Олеснителна околност е само тоа што ЕПП не е веќе во Брисел тоа што беше и што бројот на премиери од оваа групација значајно е намален.

Во тој стил, Валсман порача денес дека добрососедските односи се „мошне важен предуслов за пристапување во ЕУ“, но дека Македонија не е единствената на која се однесува тоа, туку и на Бугарија и на Грција. Откако нѐ пофали за позитивните примери на соработка, особено во енергетиката, таа забележа дека имало и чекори назад, како што го оцени враќањето на Андреј Ковачев од границата.

„Северна Македонија покажа волја и има постигнато напредок околу овие прашања. Не мислам само на направените промени на Уставот, туку и на изјавата за немање територијални претензии кон соседите. Ние ги почитуваме и уважуваме овие напори. Живееме во време кога немаме друг избор освен да соработуваме за глобалните прашања. Добрососедство не се создава од нула. Треба да се гради чекор по чекор и да се покаже солидарност. Треба подготвеност да се носат непопуларни одлуки и тоа не е лесно, но сега само 53 отсто од граѓаните кај вас се за влез во ЕУ, а не толку одамна беа над 70 отсто. Ако не напредувате, трпението на граѓаните може да се истенчи и целиот процес да биде загрозен. Секој ден треба да работиме на подобрување на добрососедските односи за да ја постигнеме целта и треба некогаш да носиме емотивни одлуки, порача таа“, практично разидувајќи се со ВМРО-ДПМНЕ како политички сојузник и околу уставните измени.

Тојс Ројте, холандски европарламентарец од групата на социјалдемократите, беше поексплицитен во пораките.
„Постои ризик од замрзнување на процесот на евроинтеграција, што не можеме да си го дозволиме. Сите од тоа ќе изгубиме, а добитник ќе биде господинот Путин и тие што сакаат да го дестабилизираат регионот. Треба да се запрашаме – како ќе ни судат идните генерации за ова што го правиме денес, и македонските и европските ? Дали ги оставивте настрана изборните резултати и лични конфликти за да станете земја членка на ЕУ и за да спречите геополитичка катастрофа на нашиот континент?“, предупреди холандскиот европарламентарец. Тој наедно порача дека промените што се бараат од нас треба да се направат на најбрз начин за да станеме со Албанија членки на ЕУ.
„И за вас и за нас оваа задача е поголема од идните избори“, рече тој. Мешовитиот комитет ќе продолжи со работа и утре, по што ќе се усвојат заеднички заклучоци. Ова инаку беше 21 состанок на овој комитет што зборува колку долго ни трае патот и до преговорите за членство.

    

Најново

ФАКТОР МК ПАК ЈА ОПЛЕСКА, ПРВО БЕШЕ ИНТЕРВЈУТО СО АНТИВАКСЕРКАТА ГОЏО, СЕГА ИЗГЛАДНЕА ЦЕЛ КРУЗЕР

Sase Ivanovski

Маричиќ: Акцискиот план за малциски права ќе биде договорен со Бугарија пред изгласувањето на уставните измени

Sase Ivanovski

Владата го прогласи Вевчанскиот карневал за културно наследство од исклучително значење

Sase Ivanovski

Нова хуманитарна помош од САД за Појасот Газа

Sase Ivanovski

САД нема да испратат војници да се борат во Украина, соопшти Белата куќа

Sase Ivanovski

Жител на Табановце истепал службеник во Одделот за управни работи во Куманово

Sase Ivanovski

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Sase Ivanovski

Малолетник од Скопје украл возило во Гостивар, полицијата го уапси

Sase Ivanovski

И Максим Димитриевски собра 10.000 потписи за претседател

Sase Ivanovski

Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг, вели Мицкоски

Sase Ivanovski

Арсовска за гласините дека и ја купиле партијата: Ќе се видиме на суд!

Sase Ivanovski

Волков: Протестот на кој повика Навални на 17 март ќе биде негов последен аманет

Sase Ivanovski

Коверт со неидентификуван прав испратен во домот на Доналд Трамп Јуниор

Sase Ivanovski

МВР: Онлајн проверката за документите важи само за фотографираните после први јануари годинава

Sase Ivanovski

Застреланиот Туша го нашол братот полицаец чие име се спомнува во структурата на фирмата која продава јаглен на ЕСМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

Обраќање на претседателот Митрески на 80-годишнината од Февруарскиот поход и смртта на Кузман Јосифовски – Питу

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: Kај најголемите патриоти, особено кај нив, не можам да видам никаква љубов, само глупост, просташтво и омраза

Sase Ivanovski

Вчера Шаховска Федерација на Македонија / Chess Federation of Macedonia го одржа годишното собрание каде беа презентирани резултатите постигнати во изминатата 2023 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСОВСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА СНИМКА НА КОЈА СЕ ГЛЕДА КАКО ОБВИНЕТИОТ ЗА ТЕРОРИЗАМ, МИЛАН РАДОЈЧИЌ КРВНИЧКИ ПРЕТЕПУВА КОСОВСКИ СРБИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСОВСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА СНИМКА НА КОЈА СЕ ГЛЕДА КАКО ОБВИНЕТИОТ ЗА ТЕРОРИЗАМ, МИЛАН РАДОЈЧИЌ КРВНИЧКИ ПРЕТЕПУВА КОСОВСКИ СРБИН

Sase Ivanovski

Николовски: За 25 месеци приклучени се нови 578 мегавати енергетски капцитети од обновливи извори нa енергија

Sase Ivanovski

Трајанов: Закон за нефер трговски практики предложен од Владата наместо да го реши проблемот со дивеење на цените, отвора многу дилеми и проблеми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: НА ПОЛА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ ПОЛИТИЧКИОТ СВЕТОГЛЕД ИМ Е ЗАСТАНАТ ВО 1985-ТА!

Sase Ivanovski

Со скулптура на ешерихија коли млад уметник потсетува дека Скопје нема јавни тоалети

Sase Ivanovski

Аеродромот во Скопје попладнево е без струја, откако на патот кон село Бунарџик е скинат кабел на ЕВН при вршење градежни работи

Sase Ivanovski

Фицо: Членки на ЕУ и НАТО размислуваат за праќање на војници во Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА МОРА ДА Е НАЈЛУДИОТ БИК НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО НОВИНАРКА НА КАНАЛ 77 ПРОСЛАВИ ДЕКА ЗЕМАЛА НОВ ПАСОШ

Sase Ivanovski

Мицковски прогнозира – Во вториот круг ќе се тркаат Сиљановска и Пендаровски а нов претседател ќе биде професорката

Sase Ivanovski

ЛУДИЛО: СКОПСКИ БУТИК БАРА ЛУЃЕ СО ФАКУЛТЕТ ЗА ДА ПРОДАВААТ ДОЛЕН ВЕШ

Sase Ivanovski

Таравари објави дека ги собрал потребните 10.000 потписи за претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Османи: Еден месец да не добијам плата, јас треба да се задолжам за да преживеам, никој не ми верува

Sase Ivanovski

Кузеска: Пендаровски го врати достоинството на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Sase Ivanovski

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени, ќе го чекаме носењето на законот за забрана на нефер трговски практики

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Чичко Никола, 101 година партизан со поддршка за Стево Пендаровски

Sase Ivanovski

Димитриевски и Таравари се блиску да соберат 10.000 потписи, Ванковска има околу 6.000

Sase Ivanovski

Агелер за изборите во Македонија: Се надевам дека одлуките на граѓаните ќе ја доближат земјата до целосна интеграција во ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

Sase Ivanovski

Вишеградска четворка: Руската агресија е грубо кршење на меѓународното право

Sase Ivanovski

Анкета на Галуп: За мнозинството Американци илегалната миграција е најголема закана за САД

Sase Ivanovski

Шојгу, гад на денот, се фали и се радува што убил пола милион Украинци: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Sase Ivanovski

Кривична пријава против двајца скопјани за „убиство во обид“

Sase Ivanovski

Кривична против 22-годишен пробиштипјанец за закани кон вработен во МВР и неговото семејство

Sase Ivanovski

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Sase Ivanovski

Два златни медали за вината на Камник на „Mundus Vini Spring Tasting“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРАЃАНИН: МУ ВЕЛЕВ НА ЗАЕВ ДА НЕ ВЕТУВА МНОГУ, ЗА ПОЛЕСНО ДА МУ БИДЕ КОГА ЌЕ ТРЕБА ДА РЕАЛИЗИРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Олег Орлов, познат руски активист за човекови права, е осуден на 30 месеци затвор во Русија

Sase Ivanovski

Пандемијата и војната во Украина им ги испразни џебовите на Германците, сега плаќаат за над 40% поголеми сметки

Sase Ivanovski

Истражување на Евротинк: Сервисните информации за личните документи МВР недоволно ги пласираше до јавноста

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: Македонците мислат дека мирот, стабилноста, снабдувањето, здравството на кое толку се жалат додека не им дојде ред да оперираат жолчка или слепо црево, се работи кои му припаѓаат природно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ТИМЧО И ГОГА ДЕНСААТ НА РОК МУЗИКА

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ БЛОКИРА ГРАНТ ОД 14 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ КРИВА ПАЛАНКА – РАНКОВЦЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во рамки на #ОтворенКабинет денеска наши гости беа деца од градинката „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски“ , „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ТИМЧО И ГОГА ДЕНСААТ НА РОК МУЗИКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВЕЛО МАРКОВСКИ ЛУТ НА ВМРО ДПМНЕ: НЕ ПОКАЖАА ДЕМОКРАТСКА КУЛТУРА, ТРЕБАШЕ ДА ИМА КОНВЕНЦИЈА ПА ЧЛЕНСТВОТО ДА РЕШИ КОЈ ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАЈДЕН: ЈАС СУМ ИСТО СТАР КОЛКУ И ТРАМП, АМА МЕНЕ ИДЕИТЕ МИ СЕ МЛАДИ, НЕГОВИТЕ СЕ ОД МИНАТИОТ ВЕК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛ БОМБА УСМРТИ ЕКС ЧЛЕН НА ВАГНЕР ГРУПАТА КОЈ Е ОБВИНЕТ ДЕКА УБИЛ ТРОЈЦА УКРАИНСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСТАДИНОВ: ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНАТА НАСЕЛБА ЗА 118 СТРУМИЧАНИ КОИ СЕ БЕЗ ДОМ Е ВО ТЕК, ТОА Е НАЈГОЛЕМ КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ ВО СТРУМИЦА

Sase Ivanovski

Тошковски за МИА: Очекувам да стигнеме до три илјади пасоши на ден

Sase Ivanovski

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Sase Ivanovski

Билјана Ванковска е прогласена за балкански „трол“ поради ширење на омраза кон Албанците

Sase Ivanovski

Малолетник силувал малолетничка со која бил во врска

Sase Ivanovski

Столтенберг: НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина

Sase Ivanovski

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

Sase Ivanovski

Пожарот во Барон бил подметнат – се истражува дали палењето е поврзано со убиството на таткото на Туша

Sase Ivanovski

Бојмацалиев и Нешиќ: Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Sase Ivanovski

Маричиќ: Во јуни пристигнува нова тура од околу 300.000 обрасци

Sase Ivanovski

Пендаровски: Многу од вредностите за кои се залагаше Трајковски се доведени во прашање

Sase Ivanovski

Последниот потпишан документ на Трајковски беше барање за членство во ЕУ, вели Пендаровски

Sase Ivanovski

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Sase Ivanovski

,,Безбедноста на учениците надвор од училишните згради” нова инцијатива во Виница

Sase Ivanovski

Митрески во Украина на средби со официјални лица

Tamara Ivanovska

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ САРАЕВО Поставена бомба пред ресторан во центарот на градот

Tamara Ivanovska

🎥 ЕГИПЕТ ГО ПРЕДИЗВИКУВА ДУБАИ Ќе потроши 35 милијарди долари за град од иднината на Медитеранот

Tamara Ivanovska

РУСИЈА БАРА 35 МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА ОРЛОВ На активистот за човекови права му се суди за „политичка омраза кон Русија“

Tamara Ivanovska

„Фокус“ репортажа: Од каде потекнува недопирливиот крал на кокаинот Шеваљ Муареми, кој Грчец го замени со Дубаи?

Tamara Ivanovska

Двојни избори во Белорусија, опозицијата повика на бојкот

Tamara Ivanovska
Вчитувам....