17.8 C
Скопје
15/04/2024 23:25
МАКТЕЛ

  

     

 

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

      

   

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети, придружуван од колегите, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните на општина Боговиње. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и градоначалникот на општината и првиот човек на огранокот на ДУИ во Боговиње Бесник Емшиу, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и претседателот на Советот на општината. Илир Елези.
Али Ахмети – претседател на ДУИ
Како резултат на пандемијата немавме можност да ја продолжиме традицијата на нашите граѓански средби со партиските структури и граѓанско општество за да разговараме како да ги реализираме нашите општествени цели. Добро кажа Илир, нов век.

 

Затоа, со работа во новиот век мора да се занимаваат генерациите на новиот век, тие мора да преземат одговорност за работата што треба да се направи. Затоа, очекуваме квалитет во образованието, здравството, инфраструктурата и поквалитетен начин на живот. Ова е нов век со многу нови промени, вклучително и климата, затоа мора да се посветиме на здравот начин на живот. Кога зборувам за зачувување на животната средина мислам на нашите реки кои се полни со ѓубре кои влијаат на исчезнување на вегетацијата и богатството на природата, тоа е предупредување за министерот за животна средина и просторно планирање, но и за граѓаните кои треба да бидат повеќе свесни. Денес имаме универзитети, средни и основни училишта, имаме болници.

   

     

Повеќе не сме тоа што бевме пред 20 години. Порано во болниците имавме многу малку специјалисти Албанци, но денес имаме многу лекари специјалисти. Сега ни е потребна квалитетна и современа медицина затоа што само така ќе ги исполниме стандардите кои е ќе не доближат до Европа. 20 години бевме клучен фактор во факторингот на државните прашања, креиравме политики со нула проблеми со нашите соседи како што е прашањето со Грција или Бугарија. Да се радуваме на овие историски моменти заедно сите Албанци и Македонци, бидејќи ова небо е заедничко како што ја делиме и оваа земја. Ние сме со нашите македонски сограѓани, ние сме за косовско-српскиот проблем да се реши и да се изнајде меѓусебно решение, иако тоа не е лесен процес. Проектите на овој нов век се Коридорот 8, а Шар Планина сега е Национален парк. Наскоро ќе почне да се работи на Коридорот 8, како и автопатот што ќе ја поврзе Албанија со нашата земја со границата кај Дебар, во тек е и железницата која го зајакнува Коридорот 8. Сите инвестиравме за одржлив мир, војната помеѓу Русија – Украина е неправедна и нечесна, затоа мислиме и цениме дека Украина ќе ја победи, но ќе има последици за цела Европа. Сепак и во ова време на криза нашите министри успешно ја менаџираа целата ситуација во државата, изјави Ахмети.

Бесник Емшиу – градоначалник на општина Боговиње
Задоволство ми е да зборувам пред вас денеска во својство на градоначалник на општината, кога со вашиот глас ми ја дадовте довербата. Денеска ќе ви презентирам некои достигнувања од 2022 година, кои и покрај економската криза не не спречија да ги оствариме. Нашата цел беше да направиме еднакви инвестиции дури и во руралните средини. Можам да ги споменам: приспособување на коритото во Боговиње, стабилизација на ерозивна почва поддржана од УНДП, засадување на садници, прилагодување на патишта, реконструкција на училишни објекти, водоводни цевки, дотерување на водоводната цевка во Палчишта, изградба на канализација, ажурирање на документација за расчистување на инфраструктурни и урбанистички проекти, изградба на противпожарна станица и многу други проекти, Наскоро ќе ги имаме патот Пирок – Градец, патот во Жеровјане, отвореното спортско игралиште во Пирок и многу други проекти. Имаме проекти кои ги немавме во нашата изборна програма, но ги реализиравме затоа што беа неопходни. Високо ги ценам сите институционални претставници кои секогаш не поддржуваат во реализацијата на нашите проекти, рече Емшиу.

Насер Нуредини – Министер за животна средина и просторно планирање
Тука сме да ги слушнеме вашите размислувања и идеи. Како дете на дијаспората гледам видливи промени во оваа земја, почнувајќи од јазикот, полицијата, институциите, знамето, образованието и многу други работи. Денес, членството во ЕУ останува наш предизвик затоа мораме да креираме соодветни политики за ЕУ. Потребни се образование, здравство и инфраструктура со повисок стандард. За прв пат во овие 30 години обезбедивме средства за регулирање на проблемот со отпадот во државата, обезбедивме средства од ЕБОР и ЕУ, за модерни депонии, модерни контејнери кои овозможуваат селекција на отпадот. Денес, за жал, некои населени места се уште немаат водоснабдување, обезбедивме алатки и за ова прашање. Со овие инвестиции создаваме баланс за подобар живот на нашите граѓани. ЕУ сака чиста животна средина, заштитени подрачја и развиена економија. За да станеме членка на ЕУ, секој од нас мора да го направи својот придонес како граѓанин кон остварување на нашите државни цели, порача Нуредини.

Илир Елези – претседател на Советот на општина Боговиње
Почитувани жители, знаете дека ДУИ има отворена врата за сите граѓани. Отворена врата за визионери и поддржувачи на сите оние кои сакаат да го следат патот на нашиот лидер, Али Ахмети. Кога светот се соочува со различни предизвици, време е да докажеме колку целиме кон проевропските идеи. Ни треба повеќе од посветеност за да ги реализираме идеите кон кои целиме во овој нов век. Како претседател на Советот на општината имам голема одговорност, но чест е да се работи и да се реализираат проекти за нашите граѓани, појасни Елези.

    

Најново

Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ и ја собори двегодишната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Чулев: Пендаровски продолжува да шири лажни вести манипулирајќи ја јавноста се обидува да се спаси од катастрофалниот пораз, лично сум потпишал десетици решенија за колеги Албанци во АР

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Инвестиравме над 90 милиони денари во подобри услови на осум објекти на подрачјето на СВР Штип

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НА МАКСО ОМИЛЕН ФИЛМ МУ Е БИТКАТА НА НЕРЕТВА, ИДОЛ МУ Е ГЕРМАНСКИОТ КАНЦЕЛАР ВИЛИ БРАНТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТАТКО МИ МНОГУ САКАШЕ ДА БИДАМ ВОЕН ОФИЦЕР, НО МИСЛАМ ДЕКА НЕ ГО РАЗОЧАРАВ ДОСЕГА СО ОНА ШТО ГО ПОСТИГНАВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУЈАР ОСМАНИ: НЕ ГЛЕДАМ ФУДБАЛ, ТОА МИ Е ГУБЕЊЕ ВРЕМЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Стево во Куманово собра дупло повеќе народ од Гордана

Sase Ivanovski

СДСМ: ПАНЧЕ ТОШКОВСКИ КОРИСТИ СЛУЖБЕНИ ВОЗИЛА ЗА ПАРТИСКИ НАСТАНИ?!

Sase Ivanovski

Герасимовски: Бесплатни билети за учениците од Центар преку Меморандумот за соработката со НУ „Театар за деца и младинци“

Sase Ivanovski

Хеликоптерите на МВР исфрлија над 50 тони вода врз пожарот во атарот на село Селце

Sase Ivanovski

Јакимовски: Ние ѝ требаме на ЕУ, не само таа на нас – Се кандидирам за да промениме нешто во општеството!

Sase Ivanovski

САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација меѓу Израел и Иран

Sase Ivanovski

Во Њујорк почна судењето против Трамп за скриените плаќања во екот на изборната кампања во 2016

Sase Ivanovski

Лавров: Русија ќе го одбрани и поддржи иранскиот напад врз Израел како легитимна одбрана

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мицкоски се смета за наследник на Ванчо Михајлов

Sase Ivanovski

Кога ќе се одлучува за Македонија, Брисел да најде начин Бугарите да одат да пијат кафе – порача Јакимовски

Sase Ivanovski

Економијата на Русија сега е толку изолирана што има малку други опции освен кинескиот јуан за своите резерви

Sase Ivanovski

Мицкоски: Од ДУИ ме нарекуваат анти-Албанец зашто гласно говорам за нивниот криминал

Sase Ivanovski

ЕУ допрва треба да ги договори промените во преговарачката рамка за Србија

Sase Ivanovski

САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачки: Со Платформата 1198 предвидуваме целосна реконструкција на патиштата до Делчево и изградба на експресен пат од Кочани

Sase Ivanovski

ЗА ПУСТИ ПАРИ, МАКЕДОНЧЕТО МАЈКА СИ ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕ!

Sase Ivanovski

Дино Мерлин со Брза помош пренесен во болница, му се слошило додека бил во неговиот дуќан во Сараево

Sase Ivanovski

Во Скопје ќе се одржи Симфониски концерт посветен на Тина Тарнер

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Говорот на омраза и мизогинијата кон Силјановска извира од Пендаровски

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

Sase Ivanovski

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во Мексико Сити

Sase Ivanovski

Трамп на судење, прво на американски претседател во историјата

Sase Ivanovski

Бајден: Посветеноста на САД за безбедноста на Израел е „железна“

Sase Ivanovski

ДЕНКО МАЛЕСКИ: После изборите следи политичка криза?

Sase Ivanovski

Поради бегството на затвореникот Репки од Батинци се уапсени 17-те затворски полицајци

Sase Ivanovski

Словачка, економско чудо кое немаше да биде возможно без влез во ЕУ

Sase Ivanovski

Демири им порача на специјализантите да бидат трпеливи:„Повисоки плати по изборите“

Sase Ivanovski

Напад со нож во Виена: Тринаесетгодишник го избодел својот другар

Sase Ivanovski

Расчистено разбојништво во Куманово: кривична пријава против шест лица

Sase Ivanovski

Тешко повреден е малолетник од Кадино, со мопедот се судрил со автомобил

Sase Ivanovski

Битиќи: Ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ за раст на пензиите сериозно ќе го загрозат Фондот на ПИОМ

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова до Османи:„Нека дојде на дуел, па да видиме кого ќе го сертифицираат“

Sase Ivanovski

Нов напад со нож во Сиднеј: Свештеник избоден за време на проповед

Sase Ivanovski

(Видео) Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

Sase Ivanovski

ТАБЛИЧКА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Јакимовски: Тој што бега од кампања во дебата нема да може да се справи со проблемите како претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЈАПОНСКИОТ ПРЕМИЕР СЕ ВКЛУЧУВА НА АВТОПАТ

Sase Ivanovski

МАКРОН ПОКАЖА СЕРИОЗНИ КОХОНЕС, ВО МОМЕНТОВ Е ЛИДЕР НА ЛИБЕРАЛНИОТ ДЕМОКРАТСКИ СВЕТ

Sase Ivanovski

Борел повика на смирување на тензиите меѓу Иран и Израел: „Блискиот Исток стои на работ на карпата“

Sase Ivanovski

Најавен концерт на ,,Мизар”: Бендот е бедем на македонската музика и култура!

Sase Ivanovski

Совет за безбедност на Косово со идиотска изјава на годината: Србија поседува илјадници дронови како оние со кои се нападна Израел

Sase Ivanovski

Европските лидери го повикаа Израел да не оди во поголема ексалација на конфликтот со Иран

Sase Ivanovski

Тепачка на две групи во затворот Штип, повреден еден вработен

Sase Ivanovski

Легитимитетот се црпи од граѓаните, порача Венко Филипче од Кавадарци

Sase Ivanovski

КАРИКАТУРА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

Sase Ivanovski

Во саботата битолчанец излетал со возилото од патот, вчера починал во болница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИДЕРОТ НА ГРУЗИСКАТА ОПОЗИЦИЈА ПО ТЕПАЧКАТА ВО СОБРАНИЕТО: Власта сака да не направат робови на Русија

Sase Ivanovski

Детали за 17-те уапсени затворски полицајци: Организирале бегство на затвореник осуден за убиство

Sase Ivanovski

КАРАМБОЛ ВО АРАЧИНОВО: Во судир на три возила, од кои едното на МВР, повредени пет лица

Sase Ivanovski

(Видео) Нетанјаху ги покани лидерите на опозицијата на безбедносен брифинг

Sase Ivanovski

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, засега состојбата е стабилна

Sase Ivanovski

ТЕХНИЧКИОТ МИНИСТЕР УКИНА СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ЗА 1134 СЕМЕЈСТВА ЗАТОА ШТО ИМАЛЕ МОТОРНО ВОЗИЛО?!

Sase Ivanovski

Познатиот фотограф од Гостивар Едмонд Амзаи загина вчера во сообраќајка со мотор на автопатот Скопје – Велес

Sase Ivanovski

Николовски во посета на малата винарија Киево во Карбинци: Се гордеам што денес имаме 173 регистрирани и со грант поддржани 145 мали семејни винарии, ширум целата држава

Sase Ivanovski

Ситуацијата на Блискиот Исток не е закана за Македонија

Sase Ivanovski

Полицискиот радар „улови“ 715 возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Sase Ivanovski

Антивакцинално здружение со 1.375 членови и 2.456 волонтери води агресивна битка против имунизацијата!

Sase Ivanovski

Османи ја кани Силјановска Давкова за тв дуел

Sase Ivanovski

Приватните специјализанти излегоа на штрајк, бараат писмена гаранција дека барањата ќе им бидат исполнети по изборите

Sase Ivanovski

Коалиција Маргини и ТрансФормА: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат зад медицинските професионални стандарди

Sase Ivanovski

Таравари од Велес и околните села: Ги послушавме барањата на граѓаните, економскиот развој е нашиот фокус

Sase Ivanovski

ЕУ го деблокираше пакетот помош од 6,3 милијарди евра за Полска

Sase Ivanovski

КОМИЧЕН МОМЕНТ ОД ПОСЕТАТА НА ШУЛЦ НА КИНА: СТУДЕНТ ГО ПРАША ДАЛИ ВО ГЕРМАНИЈА СЕ ПЛАЌА КАЗНА ИЛИ СЕ ОДИ ВО ЗАТВОР АКО ОДБИЕШ ДА ПУШИШ МАРИХУАНА?!?!

Sase Ivanovski

Британија негира дека Западот знаел за иранскиот напад над Израел

Sase Ivanovski

Гори Грција: За нецела седмица регистрирани 472 шумски пожари

Sase Ivanovski

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Јакимовски: Како иден претседател на Република Македонија ќе предложам клучни реформи во локалната самоуправа

Sase Ivanovski

Џафери: Северна Македонија е пример во регионот за имплементирање на родова рамноправност

Sase Ivanovski

Украинското разузнавање откри детали за производството на рускиот тенк „Армата“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Тепачка во Парламентот во Грузија: Лидерот на опозицијата со боксови по главата нападна пратеник од владејачката партија додека говореше од говорницата

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ЈАВНАТА ПРЕПИСКА МЕЃУ СЛАВЕСКИ И БИТИЌИ, СЛАВЕСКИ: ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ПОДУЧУВАЛ НЕКОЈ ШТО НЕ ИЗУЧУВАЛ ЕКОНОМИЈА?

Sase Ivanovski

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет: Се одложува инвазијата на Рафа во Газа, се спрема ограничен напад на Иран кој нема да ги налути САД и нема да предизвика тотална војна со Иран

Sase Ivanovski

Австралиската полиција ги истражува причините поради кои цел на напаѓачот во ТЦ во Сиднеј биле главно жени

Sase Ivanovski
Вчитувам....