21.8 C
Скопје
31/03/2023 16:32
МАКТЕЛ

   

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

    

  

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети, придружуван од колегите, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните на општина Боговиње. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и градоначалникот на општината и првиот човек на огранокот на ДУИ во Боговиње Бесник Емшиу, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и претседателот на Советот на општината. Илир Елези.
Али Ахмети – претседател на ДУИ
Како резултат на пандемијата немавме можност да ја продолжиме традицијата на нашите граѓански средби со партиските структури и граѓанско општество за да разговараме како да ги реализираме нашите општествени цели. Добро кажа Илир, нов век.

 

Затоа, со работа во новиот век мора да се занимаваат генерациите на новиот век, тие мора да преземат одговорност за работата што треба да се направи. Затоа, очекуваме квалитет во образованието, здравството, инфраструктурата и поквалитетен начин на живот. Ова е нов век со многу нови промени, вклучително и климата, затоа мора да се посветиме на здравот начин на живот. Кога зборувам за зачувување на животната средина мислам на нашите реки кои се полни со ѓубре кои влијаат на исчезнување на вегетацијата и богатството на природата, тоа е предупредување за министерот за животна средина и просторно планирање, но и за граѓаните кои треба да бидат повеќе свесни. Денес имаме универзитети, средни и основни училишта, имаме болници.

  

Повеќе не сме тоа што бевме пред 20 години. Порано во болниците имавме многу малку специјалисти Албанци, но денес имаме многу лекари специјалисти. Сега ни е потребна квалитетна и современа медицина затоа што само така ќе ги исполниме стандардите кои е ќе не доближат до Европа. 20 години бевме клучен фактор во факторингот на државните прашања, креиравме политики со нула проблеми со нашите соседи како што е прашањето со Грција или Бугарија. Да се радуваме на овие историски моменти заедно сите Албанци и Македонци, бидејќи ова небо е заедничко како што ја делиме и оваа земја. Ние сме со нашите македонски сограѓани, ние сме за косовско-српскиот проблем да се реши и да се изнајде меѓусебно решение, иако тоа не е лесен процес. Проектите на овој нов век се Коридорот 8, а Шар Планина сега е Национален парк. Наскоро ќе почне да се работи на Коридорот 8, како и автопатот што ќе ја поврзе Албанија со нашата земја со границата кај Дебар, во тек е и железницата која го зајакнува Коридорот 8. Сите инвестиравме за одржлив мир, војната помеѓу Русија – Украина е неправедна и нечесна, затоа мислиме и цениме дека Украина ќе ја победи, но ќе има последици за цела Европа. Сепак и во ова време на криза нашите министри успешно ја менаџираа целата ситуација во државата, изјави Ахмети.

    

Бесник Емшиу – градоначалник на општина Боговиње
Задоволство ми е да зборувам пред вас денеска во својство на градоначалник на општината, кога со вашиот глас ми ја дадовте довербата. Денеска ќе ви презентирам некои достигнувања од 2022 година, кои и покрај економската криза не не спречија да ги оствариме. Нашата цел беше да направиме еднакви инвестиции дури и во руралните средини. Можам да ги споменам: приспособување на коритото во Боговиње, стабилизација на ерозивна почва поддржана од УНДП, засадување на садници, прилагодување на патишта, реконструкција на училишни објекти, водоводни цевки, дотерување на водоводната цевка во Палчишта, изградба на канализација, ажурирање на документација за расчистување на инфраструктурни и урбанистички проекти, изградба на противпожарна станица и многу други проекти, Наскоро ќе ги имаме патот Пирок – Градец, патот во Жеровјане, отвореното спортско игралиште во Пирок и многу други проекти. Имаме проекти кои ги немавме во нашата изборна програма, но ги реализиравме затоа што беа неопходни. Високо ги ценам сите институционални претставници кои секогаш не поддржуваат во реализацијата на нашите проекти, рече Емшиу.

Насер Нуредини – Министер за животна средина и просторно планирање
Тука сме да ги слушнеме вашите размислувања и идеи. Како дете на дијаспората гледам видливи промени во оваа земја, почнувајќи од јазикот, полицијата, институциите, знамето, образованието и многу други работи. Денес, членството во ЕУ останува наш предизвик затоа мораме да креираме соодветни политики за ЕУ. Потребни се образование, здравство и инфраструктура со повисок стандард. За прв пат во овие 30 години обезбедивме средства за регулирање на проблемот со отпадот во државата, обезбедивме средства од ЕБОР и ЕУ, за модерни депонии, модерни контејнери кои овозможуваат селекција на отпадот. Денес, за жал, некои населени места се уште немаат водоснабдување, обезбедивме алатки и за ова прашање. Со овие инвестиции создаваме баланс за подобар живот на нашите граѓани. ЕУ сака чиста животна средина, заштитени подрачја и развиена економија. За да станеме членка на ЕУ, секој од нас мора да го направи својот придонес како граѓанин кон остварување на нашите државни цели, порача Нуредини.

Илир Елези – претседател на Советот на општина Боговиње
Почитувани жители, знаете дека ДУИ има отворена врата за сите граѓани. Отворена врата за визионери и поддржувачи на сите оние кои сакаат да го следат патот на нашиот лидер, Али Ахмети. Кога светот се соочува со различни предизвици, време е да докажеме колку целиме кон проевропските идеи. Ни треба повеќе од посветеност за да ги реализираме идеите кон кои целиме во овој нов век. Како претседател на Советот на општината имам голема одговорност, но чест е да се работи и да се реализираат проекти за нашите граѓани, појасни Елези.

   

Најново

РУСИТЕ ОДЛЕПИЛЕ ТОТАЛКА – Лавров: Политиката на Русија вели дека Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва

Sase Ivanovski

Запленета дрога во Битола, приведени се пет лица

Sase Ivanovski

Загинаа двајца млади во Зрењанин, девојката била бремена, најверојатно се задушиле од истечен гас од шпоретот

Sase Ivanovski

Јакимовски: Бугарските разузнавачки служби даваат пари за тие што ќе учат бугарски јазик

Sase Ivanovski

Бајден ја повика Русија да го ослободи новинарот на Волстрит џурнал, весник кој е најголем критичар на Белата Куќа и е дел од медиската империја на газдата на Фокс Њуз

Sase Ivanovski

РУСКА ОДМАЗДА ЗА ДОНАЦИЈАТА НА ХЕЛИКОПТЕРИТЕ: ДАЛИ Е АТАКОТ НА КОВАЧКИ КОН ПЕТРОВСКА НАРАЧКА И ДЕЛ ОД ХИБРИДНАТА ВОЈНА НА РУСИЈА, ?!

Sase Ivanovski

Министерката за одбрана поднела тужба против Ковачки, ќе бара постапка отворена за јавноста

Sase Ivanovski

Министерката Петровска покажа папки, вели во нив има материјал кој го компромитира Драган Ковачки

Sase Ivanovski

Тетовец ќе плати 100 дневни глоби поради објава на ФБ против екс амбасадорка на САД

Sase Ivanovski

Саити: Зголемувањето на платите на судиите е оправдано, одлуките на Уставен мора да се почитуваат

Sase Ivanovski

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВАШЕ ДЕКА ЌЕ ЈА АПСИ ХИЛАРИ, НА КРАЈ ТОЈ ЌЕ ЗАВРШИ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

ФОКУС: Девојче ја викнало Аниса среде училишен час вчера, и оттогаш и се губи трага!

Sase Ivanovski

Најголемата единица во армискиот состав – Првата пешадиска бригада го одбележа денот на единицата

Sase Ivanovski

И ЕКСПЕРТИТЕ БАРААТ ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА ВОЗАТ ПУНТО И ДА ЖИВЕАТ СО МАМИЧКА – Кордалов: Политичарите итно со консензус да ги намалат платите, во спротивно опасно ќе се одалечат од граѓаните

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот!

Sase Ivanovski

900 милиони евра за модернизација на армијата во следните 10 години

Sase Ivanovski

„И мојот идентитет постои“ – Марш за видливост на трансродовите лица

Sase Ivanovski

Блокиран е железничкиот сообраќај – протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт

Sase Ivanovski

Вучиќ: Односите меѓу Белград и Скопје се најдобри во историјата

Sase Ivanovski

Герасимовски бара општините да конфискуваат дивоградби

Sase Ivanovski

ЖИЧАРНИЦАТА ОД УТРЕ ЌЕ РАБОТИ ЕДЕН ЧАС ПОВЕЌЕ

Sase Ivanovski

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти

Sase Ivanovski

Османи: Секој сака поголема плата, ама политичарите треба да бидат последните на листата за зголемување

Sase Ivanovski

За нас леб од 33 денари, а за министрите плата од 1 800 евра, вработените од Министерството за култура шести ден на протест

Sase Ivanovski

ДОЈДЕ МОМЕНТОТ ДА СЕ ОТСТРАНИ ФОРМУЛАЦИЈАТА „20%“ ОД УСТАВОТ Таравари застана на страната на министерот Лога, контра Ковачевски, Османи и Маричиќ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Секој пратеник ќе треба да се соочи со одлуката дали блокадата ќе си ја наметнеме сами или ќе продолжиме напред

Sase Ivanovski

РАЗОТКРИЕН „ВУЛКАН“ – ТАЈНАТА РУСКА АРМИЈА ЗА САЈБЕР ВОЈНА! Протекоа воени тајни на Кремљ за хибридното војување

Sase Ivanovski

РАСПОЛОЖЕНИЕТО НА НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕ ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ТИТАНИК 2 НА САШО МИЈАЛКОВ

Sase Ivanovski

66 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, осум возила упатени на вонреден технички преглед

Sase Ivanovski

Ковачевски-Орлиќ: Клучна е улогата и одговорноста на пратениците за евроинтегративните процеси на двете земји

Sase Ivanovski

СЕДИ МИРЕН, АКО ТИ СЕ МИЛИ ДЕЦАТА!“ Мицкоски добил закани преку Фејсбук

Sase Ivanovski

Ковачевски – Вучиќ: Пријателството и партнерството меѓу Северна Македонија и Србија се продлабочува, овозможуваме забрзан регионален развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: КОВАЧЕВСКИ СЕ ПОКАЖУВА КАКО ДОБАР МЕНАЏЕР, НО ЛОШ ВИЗИОНЕР И ЛИДЕР, КАКО ДА НЕМА ХАРИЗМА И ВИЗИЈА

Sase Ivanovski

ФОКУС: Дури по 16 месеци од исчезнувањето му го пронајдоа телото, судбината на момчето од Демир Хисар останува мистерија за блиските!

Sase Ivanovski

СПЕЦИЈАЛЦИ НА ТИГАР И ПЛАНИНАРИ КОНЕЧНО УСПЕАЈА – По четири дена извлечено е телото од бездната во Неготинско

Sase Ivanovski

АЛКОХОЛ И ДОЛГОВИ БИЛЕ ПРИЧИНА ЗА УБИСТВОТО – Две лица се уапсени за убиството во казино кај Млечен, по едно се уште се трага

Sase Ivanovski

Трамп за обвинението: Ова е политички прогон, овој „лов на вештерки“ ќе му се врати на Бајден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ ЗА СУДСКИТЕ ПРОЦЕСИ НА МИЈАЛКОВ: ВРЕМЕ Е ДА ОДАТ СУДИИ ВО ЗАТВОР НА ДОЛГА РОБИЈА, ТИЕ СЕ КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА

Sase Ivanovski

Играле заедно во казино во Капиштец, па извадил пиштол и го убил

Sase Ivanovski

237 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Sase Ivanovski

АХВ и Ветеринарната комора ќе потпишат методологија за утврдување на цените за активности од јавен интерес

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

Покренато обвинение против Трамп во случајот со исплата на мито за Сторми Дениелс – Ова е првпат во историјата на САД поранешен претседател да биде обвинет за кривично дело

Sase Ivanovski

Потпишани билатерални документи помеѓу владите на Србија и Северна Македонија – во фокус интересот на граѓаните и економиите на двете земји

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалникот на Зрновци од ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните, поскапи комунални услуги за 66 отсто

Sase Ivanovski

Кривична пријава за злоупотреба на лични податоци: Си нарачувал производи на интернет со туѓи лични податоци

Sase Ivanovski

АлтернАтивА: Македонското судство е на колена!

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Sase Ivanovski

Предизвиците на руралната жена и унапредување на нивната состојба во фокусот на панелот „Жени од руралните средини го движат регионот“, на регионалната конференција на МТСП

Sase Ivanovski

10 ГОДИНИ ДЕТСКА КАРДИОХИРУРГИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р ВЛАДИМИР ЧАДИКОВСКИ

Sase Ivanovski

КАРДИОХИРУРГИЈАТА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕРАСНА ВО ВОДЕЧКИ КАРДИОХИРУРШКИ ЦЕНТАР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

СИСТИНА: СО МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНИ МЕТОДИ ДИРЕКТНО УНИШТУВАМЕ ТУМОРИ И КАНЦЕРИ: ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р АЛЕКСАНДАР ЃОРЕСКИ

Sase Ivanovski

Сеул го обвини Пјонгјанг дека ги егзекутира луѓето кои споделуваат видеа од нивната земја

Sase Ivanovski

(ФОТО ОД ПРЕД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО САРАЕВО) Германија подготвена за нови имигранти: Над 50 илјади неквалификувани работници од Балканот ќе добијат дозвола за работа

Sase Ivanovski

Маричиќ: Искуството кажува дека чекањето не ни ја подобрува позицијата

Sase Ivanovski

ЛУДАК: Путин повика скоро 150.000 млади Руси да загинат во Украина

Sase Ivanovski

Приведени криумчари од кавадаречко, пронајдни пет лица мигранти од Конго

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНА ИЗЈАВА НА МЕРКО: Ако може да колеме јагниња и телиња, само кучињата ли ќе ги чуваме?

Sase Ivanovski

Шокантна изјава во најлош можен момент на Српскиот патријарх Порфириј: Украина го прогонува православието

Sase Ivanovski

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Sase Ivanovski

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ДО ЕФТОВ: ГИ ВРЕЃАШ АЛБАНЦИТЕ КОГА ВЕЛИШ ДЕКА СУМ НАЈСИМПАТИЧЕН АЛБАНЕЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕПАК ВИСИНАТА НЕ БИЛА ТОЛКУ БИТНА?!

Sase Ivanovski

Во изјава за Макфакс, Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Sase Ivanovski

ВМРО-Народна за МРТ во Бугарија: Го поддржуваме Ковачевски, но зошто ова не се побара и од Србија

Sase Ivanovski

СДСМ Прилеп: Задолжувањето на граѓаните со 7.5 милиони евра е неодговорност и лудост!

Sase Ivanovski

Полска забранета зона за руски и белоруски спортисти

Sase Ivanovski

Маричиќ по средбата со шведските пратеници: Македонското Собрание ќе ги помести напред преговорите со ЕУ

Sase Ivanovski

По заминувањето на западните марки, Русите неволно прифаќаат кинески автомобили

Sase Ivanovski

БРУКА, СРАМОТА – Најтежок облик на дискриминација утврден во две основни училишта: Родители испишуваат деца за да не учат со Роми

Sase Ivanovski

Пристапот на Кина кон војната во Украина е одлучувачки за односите со ЕУ

Sase Ivanovski

Битиќи: Во наредните пет години земјава ќе ги комплетира паневропските автопатски коридори

Sase Ivanovski

Во сабота дојдете маскирани во Зоолошка градина!

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: За повисок економски раст, потребна е поголема вклученост на жените во економијата

Sase Ivanovski

Лога за случајот „Титаник 2″: Жалам што се дозволи да застари уште еден предмет и тоа за ист обвинет

Sase Ivanovski

Белата куќа најостро го осудува апсењето на американскиот новинар на Волстрит журнал

Sase Ivanovski

ЧАО ЕУ, ЌЕ СЕ ВИДИМЕ ЗА 20 ГОДИНИ: Лога го потпиша решението за неусогласеност на името на Здружението ,,Цар Борис III “ Охрид

Sase Ivanovski

Битиќи: Регионалната конкурентност е клучот кој ја отвора вратата за просперитет на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Со пораки за осуда и санкционирање на говорот на омраза, зборуваа учесниците на Регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“

Sase Ivanovski

Македонската и српската Влада ќе потпишат меморандуми за соработка во рударството и енергетиката, за подобар проток на лица и стоки и електронски систем за патарина

Sase Ivanovski

Leave a Comment