13.8 C
Скопје
30/03/2023 14:50
МАКТЕЛ

   

Али Ахмети: Со членството во ЕУ ќе се зголемат и странските инвестиции

    


Претседателот на ДУИ, Али Ахмети придружуван од соработници денеска во Тетово ги продолжи средбите со претставници на бизнис секторот, граѓанскиот и образовниот сектор, како и интелектуалци во контекст на активностите под мотото „Заедно за Европа“. Покрај претседателот Ахмети, говор пред присутните имаше и генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Фестим Халили, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и други.

  

Али Ахмети – претседател на ДУИ

За една земја се многу важни два пата,  да се тргне по патот на случувањата и политичките процеси, стабилноста и безбедноста, кои многу ги вложивме во почетокот на 2002 до 2010 година. Кои беа параметрите што требаше да се имплементираат за да се има трајна безбедност и стабилност? Тоа беше Охридскиот рамковен договор. Без негова имплементација и довршување сигурно ќе недостигаше безбедноста или ќе беше повредена стабилноста. Се трудевме и работевме напорно, да нема повлекување. Понатаму напредувавме со тоа што бевме дел од решението на  спорот со грчкиот сосед , но не во улога на гледачи, туку во насока на  изнаоѓање решение бидејќи важни се моментите за создавање кредибилитет во меѓународните центри за пласман, но и кај претприемачите, луѓето кои се занимаваат со економските случувања затоа што нема здрава и стабилна политика без напредна економија.

 

Можеме да правиме многу добри политики, но ако останеме во многу висок сооднос со економските движења, се разбира, сето она што тие го направија е загрозено. Се обидовме да го поттикнеме и помогнеме деловното поле, особено локалното. Слободната зона во Тетово за нас беше многу добар чекор, инвестициите продолжуваат и сега кога зборуваме. Четири нови инвестиции се само во годината што ја  испративме зад нас и годината што ја почнавме, за да можеме да оствариме средби со сите заинтересирани и оние кои  придонесуваат за економијата на државата. Но, за безбедност и стабилност мораше да се затвори проблемот со грчката страна.  Решението на овој проблем ја направи земјата членка на НАТО. На средбата што ја имав со претставници на Стопанската комора на северозападна Македонија, тие ми кажаа дека: „Откако Македонија влезе во НАТО, десетици и десетици странски бизнисмени дојдоа да купат локации за изградба на фабрики и хотелски капацитети, а јас бев многу импресиониран бидејќи ми кажаа во бројки. Уставните измени отвораат можност за успешен почеток за отворањето на преговорите и првото поглавје за членство во ЕУ.

  

И овој ден не е далеку бидејќи во ноември ќе се одржи средбата на двете влади, таа на Европа и нашата земја. Но, уставните измени мора да се направат бидејќи тоа е задолжителен респектабилен договор. Ова ќе се случи за два-три месеци, но мора да се случи, бидејќи тоа е во интерес на граѓаните на оваа држава. Тоа е заедничка мисија на  сите нас бидејќи доброто што ќе дојде нема да дојде само за Албанците туку за сите граѓани. Мора да направиме ветинг, почнувајќи од политичарите, извршната власт, градоначалниците бидејќи тоа е за доброто на државата. Оваа проверка треба да ја направат странски специјалисти, бидејќи кредибилитетот може да се оспори. Потребно ни е проверено судство и политичар за да се има доверба во развојот на процесот, рече Ахмети.

    

Фатон Ахмети – генерален секретар на ДУИ

Претседателот г-дин Али Ахмети и сите носители на функции се во служба на општата благосостојба, најдобриот стандард за живот, квалитетот на животот и општиот граѓански интерес. Сега кога нашата земја се соочува со историскиот предизвик за интеграција во Европската Унија, бараме да не поддржите во оваа сложена мисија, бидејќи ова патување ќе биде клучно за иднината на земјата, нагласи Ахмети.

Насер Нуредини – Министер за животна средина и просторно планирање

По 30 години обезбедивме одржливи инвестиции за поквалитетен живот на сите граѓани на државата. Шар планина ја прогласивме за Национален парк, а реализиравме и бројни активности за стратешки инвестиции во Попова Шапка, кои не беа реализирани подолг период. Направивме и разни заеми од ЕИБ за системи за водоснабдување и третман на отпадни води и од ЕБОР за изградба на регионални системи за управување со отпад како проблем со кој се соочуваат речиси сите населени места, a исто така понудивме и еднакви можности за развој во сите региони во државата, но и за сите граѓани без разлика, појасни Нуредини.

Фестим Халили – директор на Фондот за иновации и технолошки развој

Денес, нашата мисија меѓу другото е да изградиме иновативна наука, претприемачи и силна економија. Народ кој е благословен со знаење и моќ,  во економијата ниту клекнува, ниту го понижуваат, ниту го газат. Ова е мисијата на нашето време. ДУИ имаше мисија да ги интегрира Албанците во државните структури и мислам дека овој дел е успешно остварен. Денеска сите не обвинуваат дека Албанците водат и со половина Влада, како и со најмоќните министри. Мисијата на ДУИ секако започна со војната во 2001 година, а кулминираше со легализацијата на Универзитетот во Тетово. Просветлените умови рекоа, ако сакате да уништите нација, тогаш уништете го образованието. Како што рече нашиот мисионер ако сакаме да ги подигнеме Албанците, тогаш мора да го подигнеме образованието, храмовите на знаењето и науката. Се започна со легализација на Универзитетот во Тетово, го поддржавме и Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово да стане приватен и јавен, исто така денес имаме уште еден јавен универзитет во Скопје, Универзитетот „Мајка Тереза“, кој го носи печатот на овие мисии на ДУИ, рече Халили.

   

Најново

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Sase Ivanovski

Скопје повторно остана без нови автобуси, градскиот Совет по вторпат ѝ кажа „не“

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Уште десет лица се вклучени во случајот со силување малолетничка и изготвување детска порнографија

Sase Ivanovski

Народниот правобранител алармира: За брз кредит од 9.000 денари биле наплатени 75.752 денари?!

Sase Ivanovski

СДСМ: Антонио Милошоски е осудено лице во Германија, близок соработник на Груевски, обвинет во случајот Моќник, главен предводник на политички мотивираната лустрација и докажан извор на лажни вести

Sase Ivanovski

„Тиквеш“ прогласена за компанија со најголем раст на извозот во регионот

Sase Ivanovski

Арсовска со повик до советниците да престанат со блокади, да работат за граѓаните, а не за политичарите

Sase Ivanovski

Јовески: Кандидатите покажаа резултати и беа примени на академијата

Sase Ivanovski

ФОКУС: Битка по битка, Мијалков ја добива војната – Од 6 предмети за кои бил осуден, 5 предмети „висат“, единствено „Трезор“ не може да застари

Sase Ivanovski

ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ Е ФАКТ, САМО ЌОРАВ И БУДАЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО ВИДИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОИЛОВ СЕ ИЗНЕРВИРА И СО БОКСОВИ ПРЕТЕПА КОМИТА КОЈ МАВАШЕ СО КАМЕЊА ПО ЏКЕМБАРИТЕ

Sase Ivanovski

Директорот Тасевски на финалната презентација на проектот „Анализа на работни позиции – униформиран полициски службеник и полициски инспектор“

Sase Ivanovski

Ковачевски утре во Белград на средби со Вучиќ и Брнабиќ

Sase Ivanovski

Професорот Трајко Славески вели дека владата веќе нема идеја како да ја сопре инфлацијата и презема нелогични мерки кои се непазарни и неприменливи во економските практики

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Јавното обвинителство и MВР потпишаа Протокол за соработка

Sase Ivanovski

Обвинителството постапува за тунелот во „Идризово“, но во моментов не може да соопшти детали

Sase Ivanovski

ШАСИЈА OPEL GSE: ИЗВОНРЕДНА КОНТРОЛА И УДОБНОСТ ПРИ ВОЗЕЊЕТО

Sase Ivanovski

По големите загуби кај Бахмут, Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници кои ќе се борат во Украина

Sase Ivanovski

ТЕЛМА: Барлет Џафери доби диплома за завршена Академија, не сакаше да даде изјава по церемонијата која Габер ја сокри од јавноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИН ПОТЕКНУВАЛ ОД БОГАТО СЕМЕЈСТВО, КЛУЧЕН МОМЕНТ ВО ЖИВОТОТ БИЛА СМРТТА НА НЕГОВИОТ ТАТКО И УБИСТВОТО НА СВОЈОТ БРАТ ОД СТРАНА НА КРАЛСКАТА ВЛАСТ

Sase Ivanovski

Кластер од интернет терористи се виновни за бомбите – МВР се уште не ги апси, но ги следи и трага по нивните мотиви

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

БРУКА: Скопска апелација ја одложи јавната седница за „Титаник 2“ за 13 април, гонењето на Мијалков дотогаш застарува

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Sase Ivanovski

Јанчева: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска да ја отстапат реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Sase Ivanovski

Арсовска: Како градоначалник ниту можам ниту сакам да ја донесам одлуката за отстапување на Универзалната сала на Владата

Sase Ivanovski

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

Sase Ivanovski

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме извештајот од обдукцијата, се уште обезбедуваме докази

Sase Ivanovski

Поради проблеми со срцето, папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

Sase Ivanovski

Условна казна затвор од две години за Зоранчо Митровски за случајот Империја, треба да плати и отштета од 1,5 милиони евра во Буџетот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕ РАБОТИ ГО НАПРАВИЛЕ СТАЛИН МОНСТРУМ СПОСОБЕН ДА НАРЕДИ УБИСТВО НА 20 МИЛИОНИ РУСИ: ПРЕДАВСТВОТО НА СВОЈОТ ИДОЛ МАЛИНОВСКИ И СМРТТА НА ПРВАТА СОПРУГА

Sase Ivanovski

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

Leave a Comment