1.8 C
Скопје
04/12/2023 08:31
МАКТЕЛ

      

Англија не се откажува од 15-минутни градови, проект за раззеленување, а не за контрола

      

Тврдењето во објавата што ја рецензираме за камерите, веројатно се однесува на стотици сообраќајни камери од противници на рестрикциите против загадувањето во Лондон, познато како Зона на ултра ниска емисија, пишува Вистиномер. Објавата се должи на теории на заговор и е невистина. Зашто и Концептот на 15 минутни градови е, исто така, комплетно неповрзан со камерите и казните кои што се споменуваат во постот кој го рецензираме. Тоа за Асошиејтед Прес го потврди Карлос Рати, професор по урбанизам, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

   

Текстот подолу го пренесуваме во целост:Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува:
КАЈ МЕНЕ ФАКТЧЕКЕРИТЕ СЕ БЛОКИРАНИ, АЈ ДА ВИДИМЕ ДАЛИ ЌЕ МИ ЈА БЛОКИРААТ ОБЈАВАТА НА СЛАВИЦА ВУКИЧЕВИЌ.
Во склоп на објавата има објавен репост на споменатата Вукичевиќ на која пишува:
,АНГЛИЈА СЕ ОТКАЖУВА ОД АГЕНДАТА НА СВЕТСКИОТ ЕКОНОМСКИ ФОРУМ ЗА 15 МИНУТНИ ГРАДОВИ ЗАТОА ШТО СИТЕ КАМЕРИ НА ВЛЕЗОТ СЕ УНИШТЕНИ И 50 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ОДБИЛЕ ДА ПЛАТАТ КАЗНИ А КАМЕРИТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОПРАВАТ, БИДЕЈЌИ СРЕДСТВАТА НА ПОЛИЦИЈАТА И СЕ СКРАТЕНИ А СУДОВИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ПРОЦЕСУИРААТ ТОЛКАВ БРОЈ НА СУДСКИ СПОРОВИ.

 

Теории на заговор за концептот 15 минутни градови
Како што пишуваат проверувачите на факти на Асошиејтед Прес, ова е невистина.
БРИТАНСКИТЕ ВЛАСТИ ВЕЛАТ ДЕКА ПРОДОЛЖУВААТ ДА ГИ ЗАЈАКНУВААТ НАПОРИТЕ ПОВРЗАНИ СО КОНЦЕПТОТ ЗА УРБАН ДИЗАЈН, ОСОБЕНО ПРЕКУ ИНВЕСТИЦИИ ВО ПОВЕЌЕ ПАРКОВИ И ОТВОРЕН ПРОСТОР. КАМЕРИТЕ И КАЗНИТЕ СПОМЕНАТИ ВО ОБЈАВИТЕ СЕ ЗА НЕПОВРЗАНИ НАПОРИ ДА СЕ СУЗБИЈАТ СТАРИ, ЗАГАДУВАЧКИ ВОЗИЛА ВО ЛОНДОН И ДРУГИ ГРАДОВИ, ПИШУВА АСОШИЕЈТЕД ПРЕС.

   

     

Ваквите објави се потпираат на екстремистичките десничарски теории на заговор според кои Светскиот економски форум заговара 15 минутни градови каде слободите и правата на граѓаните ќе бидат сериозно ограничени поради напредните технологии.
Но, принципот на урбан дизајн, нагласува изградба на покомпактни заедници каде што секојдневните потреби можат да се извршат со 15 минутна прошетка. Тие не се наменети за ограничување на движењето и слободите на луѓето наспроти изнесеното во објавата која ја рецензираме.

Планот за подобрување на животната средина на Велика Британија има за цел да ја реставрира природата и да се бори против загадувањето. Планот ја обврзува владата да обезбеди дека секој човек живее на оддалеченост од 15 минути од зелени простори како паркови или реки, езера и други водени површини.
МОМЕНТАЛНО, 38 ПРОЦЕНТИ ОД ЛУЃЕТО НЕМААТ ЗЕЛЕН ИЛИ СИН ПРОСТОР НА 15 МИНУТИ ОД ДОМА. СПОРЕД ПЛАНОТ ЗА НАРЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ КОЈ БЕШЕ РЕВИДИРАН ВО ЈАНУАРИ СЕ ВОСПОСТАВИ ОВАА НОВА ЦЕЛ. ЗАТОА ПОЧНУВАМЕ НОВА И АМБИЦИОЗНА ЗАЛОЖБА ДА РАБОТИМЕ ВО ВЛАДАТА И НАДВОР ОД НЕА ЗА ДА ОСИГУРАМЕ ДЕКА СЕКОЈ ИМА ЗЕЛЕН ИЛИ СИН ПРОСТОР НА 15 МИНУТИ ОД СВОЈАТА ВЛЕЗНА ВРАТА, ВЕЛИ ЗА АСОШИЕЈТЕД ПРЕС АНА КАЛДЕР, ПОРТПАРОЛКА НА ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА, ХРАНА И РУРАЛНИ ПРАШАЊА ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА.

Таа потврдува дека овие напори уште се актуелни и активни и од нив Велика Британија не се откажува. Калдер ја цитира рамката за зелена инфраструктура, сет на правила и стандарди насочени кон планерите и развивачите на заедницата.Рамката вклучува алатка за мапирање која доби награда, која може да помогне да се идентификуваат места каде зелените простори се најпотребни. Владата веќе ја користеше оваа алатка за да осигура дека фонд од 9 милиони фунти ќе биде насочен кон сиромашни подрачја со ограничен пристап до зелени површини.

Концептот нема врска со инциденти со безбедносни камери
Концептот на 15 минутни градови е, исто така, комплетно неповрзан со камерите и казните кои што се споменуваат во постот кој го рецензираме. Тоа за Асошиејтед Прес го тврди Карлос Рати, професор по урбанизам.Тие 50 илјади казни споменати во објавата најверојатно се однесуваат на оспорените казни во Бирмингем за неговата зона за чист воздух.А, тврдењето во објавата што ја рецензираме за камерите, веројатно се однесува на стотици сообраќајни камери од противници на рестрикциите против загадувањето во Лондон, познато како Зона на ултра ниска емисија.

БИРМИНГЕМ ПРЕКУ СВОЈОТ ПЛАН ЗА ИДНИНАТА РАБОТИ НА ТОА ДА ИДЕНТИФИКУВА НАСЕЛБИ НАРЕЧЕНИ ПЕТНАЕСЕТМИНУТНИ НАСЕЛБИ, КАДЕ ЗЕЛЕНИТЕ ПРОСТОРИ, УЧИЛИШТАТА И ДРУГИТЕ ИНФРАСТРУКТУРНИ ОБЕЛЕЖЈА ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДАТ ЗА ДА СЕ НАПРАВИ ВОЗМОЖНО ЛОКАЛНОТО ЖИВЕЕЊЕ. НО, ЗОНАТА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ, КОЈА ИМПЛИЦИРА 8 ФУНТИ ДНЕВНА КАЗНА ЗА ВОЗИЛА КОГА ТИЕ НЕ ГИ ЗАДОВОЛУВААТ ГРАДСКИТЕ СТАНДАРДИ ЗА ЕМИСИИТЕ, НЕ Е АЛАТКА ЗА ДА СЕ ПОМОГНЕ ПЛАНОТ ЗА 15 МИНУТНИ ГРАДОВИ. ПРОГРАМАТА ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО Е СО ЦЕЛ ДА СЕ ПОДОБРИ КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗДУХОТ ВО ОДРЕДЕНИ ЗОНИ, ТВРДИТОМ ПАРКЕР, ПОРТПАРОЛ НА ГРАДСКИОТ СОВЕТ НА БИРМИНГЕМ.

Лондон како главен град нема намера да се откаже од својата програма за емисии од возилата, потврдува за Асошиејтед Прес Мет Винфилд, портпарол за транспорт на Лондон.Поради сите горенаведени факти постот кој го рецензираме го оценуваме како невистинит. Англија не се откажува од 15 минутните градови и овој проект е за раззеленување, а не за контрола на населението.

    

Најново

Апасиев го откажа учеството на лидерската – Треба да биде ден на жалост поради двојното убиство, вели тој

Sase Ivanovski

КНИГА НА ЖАЛОСТ ВО „ПЕСТАЛОЦИ“ Училиштето со психолози ќе им помага на соучениците на Вања да ја пребродат трагедијата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРОЈЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА ИЗНЕСЕНИ ПРЕД ИСТРАЖЕН СУДИЈА

Sase Ivanovski

Герасимовски: Нема толку силни зборови кои можат да ја искажат болката и гневот за прерано згаснатиот живот на Вања

Sase Ivanovski

Велибор Манев: Не го извршив убиството на Вања!

Sase Ivanovski

ГИ КИДНАПИРАЛЕ, БАРАЛЕ ОТКУП, ОТКАКО НЕ ДОБИЛЕ ПАРИ ГИ УБИЛЕ И ГИ ЗАКОПАЛЕ: Поради пари згаснаа два животи – убиените не се познавале, тврди ќерката на фризерот

Sase Ivanovski

ПРАВДА: На ЕНЕР е објавен Нацрт законот за заштитено пријавување и заштита на укажувачи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: ДЕН ПО УБИСТВОТО НА ВАЊА, ПАЛЧО СНИМИЛ ЕМИСИЈА ЗА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕНКО: ТЕЛАТА ГО ОДНЕЛЕ И ГИ ЗАПАЛИЛЕ ВО СКОПСКОТО СЕЛО БРАЗДА ОД КАДЕ ПО ПОТЕКЛО Е ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ?!

Sase Ivanovski

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ И ГАВРИЛ БУБЕВСКИ НАЈАВИЈА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УТРЕ ВО 9.30 ЧАСОТ

Sase Ivanovski

Арсовска на Самитот COP28 ја презентираше биотехнолошката лабораторија на Град Скопје, која е прва од овој вид во Македонија и регионот

Sase Ivanovski

СРАМ ЗА МПЦ: ДЕСНАТА РАКА НА МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА КИДНАПЕР И УБИЕЦ НА ДЕВОЈЧЕ?!?!

Sase Ivanovski

УЖАС: УАПСЕН Е ТАТКОТО НА ВАЊА, ДАЛИ Е ВМЕШАН ВО УБИСТВОТО НА СВОЈАТА ЌЕРКА?!

Sase Ivanovski

УЖАС: Осомничениот Велибор Манев призна вина за убиството на Вања, нејзиниот татко е еден од осомничените

Sase Ivanovski

Фокус: Името на Љупчо Палевски – Палчо се поврзува со убиството на Вања, тој е надвор од државата

Sase Ivanovski

Вчеравечер (30.11) во спортскиот центар „Јане Сандански“ се одржа најголемата музичка забава за оваа година, „99 Megastars“

Sase Ivanovski

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

Sase Ivanovski

НЕОФИЦИЈАЛНО: ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ Е УАПСЕН ВО ХРВАТСКА, СЕ СОМНИЧИ ЗА ОРГАНИЗАТОР НА УБИСТВОТО НА ВАЊА

Sase Ivanovski

ШПЕКУЛАЦИЈА НА МИЛЕНКО КОЈА НЕ Е ПОТВРДЕНА ОД МВР: Љупчо Палевски и близок роднина на Вања го смислиле киднапирањето на Вања, да изнудат пари од дедо и на Вања, по мајка, богат влав

Sase Ivanovski

Пресечен меѓународен канал за транспорт, запленета дрога вредна 120.000 евра

Sase Ivanovski

БОМБА ОДЕКНА ВО ЈАВНОСТА: Љупчо Палевски – Палчо е лицето по кое се трага, а го поврзуваат со киднапирањето на Вања Ѓорчевска, дознава „Скопје1“

Sase Ivanovski

ЈАВНОСТА ВО ШОК – ЗА ПРВ ПАТ ИМАМЕ ГРУПА СЕРИСКИ УБИЈЦИ, СИТЕ СЕ МАКЕДОНЦИ: Од користољубие убиен е берберот од Велес и девојчето од скопски Центар

Sase Ivanovski

ЈАВНОСТА ВО ШОК: Пронајдено е безживотното тело на 14- годишната Вања, била убиена веднаш по киднапирањето

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Попладнево на мое задоволство имав можност да присуствувам на отворањето на спортскиот комплекс “Спортска арена ЕР 7” кој се изгради во Сингелиќ

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Лажна вест на СДС е дека Гази Баба е задолжена, Стефковски за 2 години направи многу повеќе за општината од сите години власт на СДС-ДУИ

Sase Ivanovski

Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Sase Ivanovski

Совршена маркетинг-стратегија за „прајм“ хистерија

Sase Ivanovski

Во парк шумата Гази Баба било пронајдено лице кое барало помош

Sase Ivanovski

Дејли мејл: 1700 криминалци од Албанија претежно наркобосови и шверцери на луѓе слободно се движат во Британија

Sase Ivanovski

Словенечкиот електро систем е хакиран, ситуацијата е засега под контрола

Sase Ivanovski

Белата куќа смета дека Израел прави напори да го намали бројот на цивилни жртви во Газа

Sase Ivanovski

АЛАРМАНТНО: Воздухот во Струмица е многу високо загаден

Sase Ivanovski

Рјабков: Русија како претседавач на групата пет нуклеарни сили ги одлага сите состаноци за 2024 година

Sase Ivanovski

Приведен е радовишанец, треба да одлежи уште две години од 6-годишната затворска казна

Sase Ivanovski

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска: Политиките на СДСМ ги унапредуваат правата на жените, остануваме активни во борбата против родовото насилство

Sase Ivanovski

132 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Лидерска средба утре за изборите, техничката влада и за евроинтеграциите

Sase Ivanovski

Пентагон: Американски воен брод нападнат во Црвеното Море

Sase Ivanovski

До вторник стабилно, а потоа дожд и снег

Sase Ivanovski

Вучиќ-Мелони: Италија бара брз процес за проширување со гаранции цела Европа да биде обединета

Sase Ivanovski

Форумот за управување со интернетот во Јапонија повика на заеднички напори во изградба на интернет што ги зајакнува сите луѓе

Sase Ivanovski

Студентите на Бреинстер креираат апликација со која граѓаните ќе пријавуваат загадување во Скопје

Sase Ivanovski

Поради снег откажани десетици летови од Амстердам

Sase Ivanovski

Шварценегер го осуди нападот на Хамас: Се сретна со преживеаните и нивните семејства

Sase Ivanovski

Фајон: Уставните измени се неопходни државата да оди напред

Sase Ivanovski

Киев тврди дека руските сили пукале во украински војници кои сакале да се предадат

Sase Ivanovski

Израелската офанзива се шири кон југ, Хамас тврди дека за 24 часа има 700 убиени

Sase Ivanovski

„Ако Трамп победи на изборите во САД, ќе прогласам независност на Република Српска“

Sase Ivanovski

Богоев: И ЕК нотира висока усогласеност на нашето законодавство со законодавството на ЕУ во полето на Царината

Sase Ivanovski

Кличко: Зеленски плаќа за грешките што ги направи!

Sase Ivanovski

Кирби: Елиминирањето на раководството на Хамас е корисна тактик

Sase Ivanovski

Лефков: Не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија

Sase Ivanovski

Франција ќе го забрани пушењето на плажите, во парковите, шумите и во близина на училиштата

Sase Ivanovski

ИЛЈАДНИЦИ ПАТНИЦИ СЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО БАВАРИЈА Снег и мраз ја парализираа Германија

Sase Ivanovski

Дали воведување на „Пронајди ме“ ќе го забрза пронаоѓањето на исчезнати деца?

Sase Ivanovski

Вулканот Марапи во Индонезија еруптираше, автомобилите и патиштата се прекриени со пепел

Sase Ivanovski

Уапсена е валандовчанка, го нападнала сопруго

Sase Ivanovski

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Sase Ivanovski

Маричиќ: Граѓаните ќе почувствуваат како е да се биде дел од ЕУ многу порано од предвиденото

Sase Ivanovski

Британски товарен брод погоден од ракета во Црвеното Море

Sase Ivanovski

Македонија во Дубаи ја претстави инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција

Sase Ivanovski

ЈО бара притвор за тројца од петмината приведени во случајот со исчезнатата Вања

Sase Ivanovski

Во Тетово, Охрид и во Скопје нападнати полицајци кои вршеле службени дејствија

Sase Ivanovski

Кузеска: Со новите мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Sase Ivanovski

Приведен е 21-годишен скопјанец, предизвикал пожар во автомобил

Sase Ivanovski

Тројца повредени во две сообраќајки со мотоцикл

Sase Ivanovski

Апасиев реизбран за претседател на Левица

Sase Ivanovski

Полицијата спречи меѓународен транспорт на дрога, уапсени дилери од Горна Матка и Грчец

Sase Ivanovski

Британски „Ескпрес“: Посетете ја Македонија додека се уште не е преплавена од туристи

Sase Ivanovski

Ѓорчев го брани Мицкоски од О’Брајан: Интервјуто за 360 со критики било пред “добра“ средба очи во очи

Sase Ivanovski

АД ЕСМ: Јавната набавка за ангажирање на помошна механизација е рамковна спогодба, ќе се користи кога ќе биде неопходно

Sase Ivanovski

Шпанската полиција заплени 915 килограми кокаин на „Балканскиот картел“

Sase Ivanovski

Исчезнатото 13 годишно девојче од Кочани пронајдено е синоќа од нејзиниот татко

Sase Ivanovski

Богоев: Сигурен сум во двојна победа на изборите на Европскиот фронт

Sase Ivanovski

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ е кола којашто вози до Вашингтон и Брисел

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ СЕ СРЕТНА СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАЛТА, ЈАН БОРГ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

Sase Ivanovski

Битиќи во фабриката „АТС АММО“ – Самоков: Полноправното членство во НАТО создаде можности за раст на домашните компании

Sase Ivanovski
Вчитувам....