21.8 C
Скопје
01/10/2023 00:46
МАКТЕЛ

   

    

АРСОВСКИ: Ако бугарските пасоши не плашат, треба да знаеме – што подолго сме вон ЕУ, толку повеќе бугарски државјанства ќе има. Што побрзо влеземе во ЕУ, толку побрзо тие ќе станат излишни

    

Пишува Петар Арсовски Сведоци сме на драматични настани во регионот, кои се производ на глобалната геостратешка криза. Прекршувањето на копјата помеѓу Русија и „западот“, повторно, во значаен дел, се одвива преку Балканот. Во обид да го стабилизираат регионот, да спречат понатамошни ескалации и проблеми, НАТО и ЕУ се во (релативно) координиран обид да ја забрзаат евроинтеграцијата на земјите-кандидати. Од друга страна, во обид да им создаде дополнителни проблеми, и да одвлече димпломатски и други ресурси од главното воено поле, и да ги држи зафатени, Русија се обидува да го спречи овој процес.  Во оваа борба на дипломатско-воени светски сили, кога се случуваат децениски поместувања или се отвораат единствени шанси, работа на нашите политички елити е да ги препознаат тие текови и да ги искористат сите можности кои за нас се кријат во овие глобални настани. Во време на вакви тектонски поместувања, не смееме да си дозволиме да бидеме наивни или емотивни, туку напротив, рационално, би рекол и себично, да ги искористиме сите шанси кои ни се на располагање.

   

Нашето залажување 

 

Прво, наивно е да мислиме дека ние ќе се заинаетиме, ќе се „вкопаме во ров“, и САД или ЕУ ќе престанат да притискаат за забрзана евроинтеграција. Тоа е за нив веќе безбедносно прашање, што значи ѓаволот ја однесе шегата. Оттаму, особено за САД, кои во Европа гледаат нова фронт-линија на втора Студена војна во најава, нема зошто да очекуваме било какво разбирање или симпатија за нашите романтични емоции или национално-етнички фрустрации. Досега, нашите евроинтеграции беа само прашање на наша иднина и меѓународен принципиелен стратешки интерес, но сега е веќе прашање и на нивна безбедност – тука нема ракавици.

   

     

Затоа, да не се залажуваме дека некој нас ќе не разбере или ќе ни попушта. За ЕУ, пак, ова е можност за пробив кон евроинтеграциите кои веќе подолго време се заглавени во европската сопствена интроспектива. Ескалацијата на оваа тема на безбедносно ниво е можност за забрзување на тој пат, без премногу гледање во детали – што за нас, знаејќи го нашиот капацитет за испорака, е исклучително добра вест.  Затоа, немаме луксуз кон оваа можност да се поставуваме лаконски или со ситни локално-политички калкулации.

Понатаму, наивно е да очекуваме подобар европски предлог, различна рамка или било какво подобрување на условите за членство во иднина, и покрај засилениот интерес на ЕУ за регионот. Во оваа фаза, сметам дека единствена можност повторно да „преговараме“ за Преговарачката рамка, е еднострано да ги прекинеме преговорите (што мислам дека би бил гамбит од епски размери), но некои велат дека рамката може да се смени и без таков радикален чекор.

Но, што со тоа? Рамката, ако се менува, нема да се отвори само за нашите забелешки, туку по автоматизам, и за нови барања од Бугарија. Имајќи предвид колку тешко дојдовме до ова решение, страв ми е дека ново отворање на тој пакет, би било само идеален нов изговор за Бугарија повторно да не блокира. Дополнително, рамката не е полица на супермаркет: ова ми се допаѓа и ќе го земам, а ова не. Таа е токму пакет од решенија, некои слатки, некои горчливи, за сите страни. Оттаму, избегнување на некоја обврска (како измените на Уставот), сигурно ќе донесе нова контра-отстапка, која можеби ќе биде уште потешка, зашто решението ќе мора да се балансира. Затоа, не треба да негуваме илузии дека одбивањето на овој пакет би донело подобра понуда.

Стравот од бугаризација 

Потоа, сметам дека особено е наивно, па дури и опасно, да правиме паралела меѓу процесот на измени на Уставот, и стравот од бугаризацијата преку издавањето бугарски пасоши на македонски државјани. Да сме на јасно: првото е политичко барање на земја членка поврзано со членството во ЕУ (го сметале ние фер или не), а второто е индивидуална одлука на македонски граѓани за решавање на сопствената економска состојба. Тие два процеса не се поврзани, бидејќи првото е ново барање, а претходното се одвива најмалку две децении, и секој обид да се поврзат, не носи на територијата на параноја.

Внесувањето на „делови од бугарскиот народ“ како синтагма во Уставот, точно се однесува на оние македонски граѓани кои овде, во Македонија, се декларираат како Бугари, а тие се во моментот 3,500 на број, и ништо повеќе. Со други зборови, нема никаков доказ или логика, дека оние наводни стотици илјади македонски граѓани кои земале бугарско државјанство, овде би се изјасниле како Бугари. Тие земале пасош од економски побуди, како што многу бугарски државјани земале, на пример, германски пасош од истите економски побуди, пред Бугарија да стане членка на ЕУ.

Не очекуваме, белким, дека тие Бугари, се декларираат како Германци дома, во Бугарија? Односно, ако Македонците кои земале бугарско државјанство, одлучат да се декларираат како Бугари во Македонија, неменувањето на Уставот тоа не може да го спречи. Односот на Бугарија кон нив не е меродавен, туку само нивниот однос кон сопствената држава. На крајот, многу едноставно, ако бугарските пасоши не плашат, треба да знаеме: што подолго сме вон ЕУ, тоа повеќе бугарски државјанства ќе има. Што побрзо влеземе во ЕУ, толку побрзо тие ќе станат излишни.

Но, сосема на крајот, најмногу е лаконски да одбиеме тежок пат кон ЕУ, без прецизен план Б.  Тоа одбивање не може да се прави без јасна визија за тоа како понатаму, а особено не со апстрактни најави, национална мистика или политичко инуендо – алтернативата мора да биде прецизна и конкретна, за да знаеме кои ни се опциите.  Во ваков суштински геостратешки амбиент, стратегијата „ние сега да си одбиеме, па после ќе му ја мислиме“ е едноставно… премногу наивна.

    

Најново

НИКОЛОВСКИ ВЕЛИ ДЕКА ГО ШТИТИ ПРОИЗВОДСТВОТО За доматите, краставиците и за пиперот до декември нема помали увозните давачки

Sase Ivanovski

Ковачевски на средби со граѓаните на  Дојран: Обезбедивме 135 милиони денари, го решаваме деценискиот проблем за санација на колекторскиот систем

Sase Ivanovski

Се молерисуваат училниците во ООУ “Невена Георгиева Дуња”-Кисела Вода

Sase Ivanovski

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Sase Ivanovski

Николоски: Се сомневаме дека сме прислушувани и следени, а демант нема

Sase Ivanovski

СЕГА ПЛАЧЕ ПО ЧЛЕНОТ 353, А ТОЈ ГО СРУШИ Георгиевски го потсетува Груевски

Sase Ivanovski

Николовски: Ве поканувам на 7 октомври на вториот саем за храна и пијалоци Вкуси ја традицијата, заедно да ги вкусиме убавите производи од нашите успешни мали производители на храна и пијалоци

Sase Ivanovski

Какво треба да биде новинарството – вистинито или неутрално

Sase Ivanovski

Вучиќ: Радоичиќ ќе мора да одговори на повикот на надлежните органи

Sase Ivanovski

СРБИЈА НЕ САКА ВОЈНА Вучиќ вели дека војската нема да влезе во Косово

Sase Ivanovski

УЖИВАЈТЕ ВО „ЛЕТЕН“ ВИКЕНД ВО ОКТОМВРИ Температури до 30 степени

Sase Ivanovski

ЗАВРШИ ОБДУКЦИЈАТА ВО ПРИШТИНА Семејствата на загинатите Срби во северно Косово ги презедоа телата

Sase Ivanovski

Богоев: Има ли подобра цел за обединување од членство во ЕУ до 2030 година?

Sase Ivanovski

Поранешниот судија Теофиловски прв ги осети измените во КЗ – застаре делото за злоупотреба тешка 860.000 евра

Sase Ivanovski

Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

Sase Ivanovski

Вчера активни биле 20 пожари, 16 се изгаснати

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: АКО СЕ ВРАТИ ВО ЗЕМЈАТА, ГРУЕВСКИ Е ДОБРЕДОЈДЕН ВО ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ

Sase Ivanovski

Сопругот ја нападнал со тврд предмет, пријавила во полиција

Sase Ivanovski

СРБИЈА ПОЧНА ДА ЈА ПОВЛЕКУВА ВОЈСКАТА ОД ГРАНИЦАТА СО КОСОВО ПО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО ОД ВАШИНГТОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ГРУЕВСКИ МУ СЕ ИЗВИНИЛ НА ЏАФЕРИ ЗА ТОА ШТО МУ ИСТУРИ ВОДА, ОВОЈ ГО ПРИФАТИЛ ИЗВИНУВАЊЕТО СО КОМЕНТАР, НЕ МЕ ИСТУРИ СО КИСЕЛИНА, ТУКУ СО ВОДА

Sase Ivanovski

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ ОДГОВОРИ НА ОБВИНУВАЊАТА ОД АРСОВСКА ДЕКА ЈА МАЛТРЕТИРАЛ СОВЕТНИЧКАТА ВИТИНА: Простачкиот речник на докажано најнеспособниот градоначалник на Скопје, од Турско до денешни дни, Данела Арсовска, не заслужува коментар

Sase Ivanovski

Ване Цветанов се спаси од затвор со измените во КЗ, па се враќа во Македонија: Ова е крај на едно азилантско патешествие!

Sase Ivanovski

Меџити: Сомнежи за квалитетот на глукомерите не треба да има

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА НЕ БЕШЕ ТРАГИЧНО ЌЕ БЕШЕ СМЕШНО, ЛУДА ИЗЈАВА НА МИЦКОВСКИ: СДСМ РАБОТИ ЗА РУСИЈА СО ТОА ШТО НЕ ТУРКА ВО ЕУ, НИЕ РАБОТИМЕ ЗА ЗАПАДОТ СО ТОА ШТО СТАВАМЕ ВЕТО?!?!

Sase Ivanovski

Курти: Врската меѓу Вучиќ и Радоичиќ е неразделна

Sase Ivanovski

Колумна на амбасадорот на Република Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Економскиот брод на Кина има предност да плови на поволниот ветер и бранови и како таков на долг рок продолжува да се движи напред

Sase Ivanovski

Нова бугарска фирма ќе снабдува гас за ЕСМ

Sase Ivanovski

Андонов: Владата низ транспарентна постапка го избра приватниот инвеститор за Чебрен

Sase Ivanovski

Стоилковски прашува: Дали Груби дал лиценци за коцкање на Черепот, бизнис партнер на Русинот Пригожин?

Sase Ivanovski

Богоев: Го ставаме во оператива Секторот за посебни истражни мерки

Sase Ivanovski

БОМБА НА НОВИНАРОТ НИКОЛОВСКИ: ВЛАДИЦИ ОД МПЦ СЕ ЗАКАНИЛЕ ДЕКА ЌЕ ПРАВАТ НОВА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА КОЈА ЌЕ БИДЕ ПРИЗНАЕНА ОД МОСКВА?!?!

Sase Ivanovski

МАРЈАН НИКОЛОВСКИ: Руските манипулации со МПЦ-ОА и што вушност бара Вселенската патријаршија

Sase Ivanovski

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Sase Ivanovski

77-годишен маж се обидел да ја силува својата сосетка

Sase Ivanovski

Свечља – Ќе бараме екстрадиција на Радоичиќ и не само тоа

Sase Ivanovski

ЕСМ снабдување со топлина: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона 2023/2024

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕОРГИЕВСКИ: МИЦКОВСКИ ИЗМИСЛИ ПРИЧИНА ЗА ДА СЕ ПРЕСМЕТА СО ГРУЕВСКИ ЗАТОА ШТО МУ СМЕТА НЕГОВАТА СЛАВА

Sase Ivanovski

Спасовски е против Законот за амнестија: Моментот и опфатот се апсолутно несоодветни

Sase Ivanovski

Бесими: Очекуваме поголем интерес од банките и институциите за зелената обврзница, за граѓаните нова граѓанска во октомври

Sase Ivanovski

(Видео) Георгиевски: Не постои бугаризација во Македонија, главниот процес е србизација

Sase Ivanovski

Милан Радоичиќ даде изјава во српското МВР за настаните во селото Бањска

Sase Ivanovski

Амбасадорот на САД во Приштина Џефри Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Sase Ivanovski

ФОКУС: ОТКАКО ПРОДАДОА ХОТЕЛ ЗА ЏАБАЛАК НА ПОПОВА ШАПКА, ГРАНИТ ДОБИВА ДЕБЕЛИ ТЕНДЕРИ ЗА ОБИКОЛНИЦИ?!

Sase Ivanovski

Утре посебен сообраќаен режим во Скопје поради Скопскиот маратон

Sase Ivanovski

Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Sase Ivanovski

Анима мунди: Институциите натежнуваат кон масовно убиство на повеќе од половина од популацијата на мечки

Sase Ivanovski

НЕ Е ЛЕСНО ДА ВОЗИШ НИЗ ЧИЛЕ, ЗЕМЈАТА Е ДОЛГА КАКО 10 ЕВРОПСКИ ДРЖАВИ ЗАЕДНО

Sase Ivanovski

Арсовска: Мизогеното и дивјачко однесување на Славевски резултираше со хоспитализација на една жена која е мајка на две деца!

Sase Ivanovski

Рама на “Berlin Global Dialogue”: Некои земји во регионот се под руско влијание, потребна е забрзана интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: ГРУЕВСКИ НЕ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, АМА МОЖЕ ДА МУ НАПРАВИ ГОЛЕМА ШТЕТА НА МИЦКОВСКИ

Sase Ivanovski

Заев: Пред пет години на денешен ден 610.000 граѓани гласаа за историскиот Договор од Преспа

Sase Ivanovski

Миле Зечевиќ поднел оставка од Надзорниот одбор од Стопанска банка Битола

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бугарскиот клуб на Косово што го отвори Јотова – под клуч

Sase Ivanovski

(ВИДЕО): Јанкуловска во „360 степени“: Мицкоски не ме злоупотреби со фотографијата од средбата

Sase Ivanovski

ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ ЗА СТАЈЛИНГОТ НА ПРВАТА ДАМА НА ЗАТВОРАЊЕТО НА БРАЌА МАНАКИ

Sase Ivanovski

Заев: Пет години по Преспа, време е за нов македонски успех

Sase Ivanovski

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Sase Ivanovski

Србија трупа војска на границата со Косово

Sase Ivanovski

Сашко Коцев: Петар се повлече оти беше исмејуван поради износената облека, му помогнав така што ми стана најдобар другар!

Sase Ivanovski

ФЕРО ИНВЕСТ ПОЧНА ДА ПРОИЗВЕДУВА ТРАФОСТАНИЦИ ЗА ЕЛЕКТРАНИ ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

Sase Ivanovski

180 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Шаќири на Конференција на министрите за образование на Советот на Европа, дигитализацијата на образованието е меѓу приоритетите на МОН

Sase Ivanovski

Петровска-Тагарев: Соработката во одбраната меѓу С. Македонија и Бугарија е каква што им доликува на две земји членки на НАТО

Sase Ivanovski

Тагарев: Руски бродови шетаат низ бугарската зона во Црното Море, постои ризик од инцидент

Sase Ivanovski

СЕКОЈ ДЕН ПО ЕДНА… Зошто е добро да се пие по една чаша црвено вино?

Sase Ivanovski

Шер (77) ја потврди врската со 40 години помладо момче

Sase Ivanovski

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Sase Ivanovski

НБА казни млад кошаркар – на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Sase Ivanovski

Германските производители на автомобили најавија повисоки цени

Sase Ivanovski

Над три четвртини од Ерменците го напуштиле Нагорно Карабах- досега избегале 93.000

Sase Ivanovski

Картичките за субвенциониран оброк може да се подигнуваат и во сабота, а ќе се користат од понеделник

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени лекови, цигари, казино картички, брендирана спортска облека  без документација

Sase Ivanovski

КОНЕЧНО, ЗА ДЕЦАТА, МЛАДИТЕ И ТРУДНИЦИТЕ ИМА СЕНЗОРИ ЗА ДИЈАБЕТЕС: Ќе заврши боцкањето по неколку пати на ден, Диме Велев за Фактор

Sase Ivanovski

САД ТВРДИ ДЕКА СРБИЈА ТРУПА ВОЈСКА КОН КОСОВО Бара од Вучиќ да ја повлече, тој негира

Sase Ivanovski

ГЕРАСИМОВСКИ: ОТВОРИВМЕ НОВА СЕНЗОРНА СОБА ВО ООУ „КИРО ГЛИГОРОВ“, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТИКА

Sase Ivanovski

ПОЛИЦИЈАТА УАПСИ МАЖ ОБВИНЕТ ЗА УБИСТВОТО НА ТУПАК 27 години по смртта на познатиот рапер

Sase Ivanovski

ИСТОВАРЕТЕ ГИ ВО ГЕРМАНИЈА! Италија не сака да прима мигранти спасени од НВО

Sase Ivanovski

Бектеши во посета на Бимилк: И другите компании да го следат примерот на Бимилк за општествена одговорност во кризно време

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Во рамки на посетата на Крива Паланка, заедно со градоначалникот Сашко Митовски го посетив општинското средно училиште „Ѓорче Петров“, каде што ја продолжуваме кампањата наменета за средношколците „Кажи НЕ на дрогата, ДА на животот“

Sase Ivanovski
Вчитувам....