20.8 C
Скопје
26/05/2024 17:02
МАКТЕЛ

  

     

 

„АстраЗенека“ не ја повлекува вакцината заради реткиот несакан ефект, туку поради економски причини

      

A medical syringe and a vial in front of the AstraZeneca British biopharmaceutical company logo are seen in this creative photo taken on 18 November 2020. Pfizer and Biontech announced its conclude phase 3 study of COVID-19 vaccine candidate with 95% primary efficacy analysis, as media reported on 18 November 2020. (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)

Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува:Ова се’ се случува последниов период.Кој не верува, барајте си линкови.За оние кои не веруваа, џабе беа сите линкови кои ги постирав и онака…Во рамките на објавата е споделена е фотографија на која пишува:Астра Зенека ја повлекува вакцината од цел свет откако призна дека ја згрутчува крвта. Фајзер вонсудски средува случаи на рак. Екс водители на Си Ен Ен земаат Ивермектин. Каде ви е сега теоријата на заговор?

   

Расел Бренд.Во објавата се пропушта контекстот, бидејќи настани кои не се поврзани со ковид и вакцините против ковид се доведуваат во корелација со пандемијата за да се „докаже” дека оние што веруваат во теориите на заговор, всушност биле во право во текот на пандемијата кога ширеа купишта невистини и дезинформации за вакцините.

 

Во објавата прво е наведено дека АстраЗенека ја повлекува вакцината од целиот свет откако признале дека ја згрутчува крвта. Но, причината поради која АстраЗенека ја повлекува вакцината против ковид-19 не е поради тоа што таа ја згрутчува крвта, туку поради тоа што нема доволно голема побарувачка за неа, односно од комерцијални причини. После администрриани повеќе од три милијарди дози, вакцината против ковид на „АстраЗенека“ се повлекува од пазарот. Од компанијата велат дека се неверојатно горди на вакцината, но оваа одлука е комерцијална поради тоа што откако се појавија новите варијанти на ковид-19, побарувачката се пренасочи кон новите апдејтирани вакцини, а не кон нивната.

   

     

Вакцината на „АстраЗенека“ спаси милиони животи за време на пандемијата, но предизвика и ретки, понекогаш фатални згрутчувања на крвта. Во трката да се ослободи светот од затворања и ограничувања на движењето, ковид вакцината беше создадена од научниците во рекордно време на Универзитетот Оксфорд. Процес кој вообичаено одзема 10 години, заврши за 10 месеци, пишува Би Би Си.

За вакцината на „АстраЗенека“ против ковид, професорот Адам Флин од Универзитетот Бристол вели:Вистината е дека направи огромна разлика. Оваа вакцина не подигна од катастрофата што се закануваше во тоа време, заедно со другите вакцини од „Фајзер“. Мислам дека повлекувањето на оваа вакцина едноставно го рефлектира тоа дека не е повеќе од корист.

Репутацијата на оваа вакцина беше погодена кога невообичаено згрутчување на крвта беше детектирано како редок несакан ефект на вакцината. Велика Британија се сврте кон алтернативите.Во соопштение од „АстраЗенека“ велат:Според независни проценки, над 6.5 милиони животи беа спасени во првата година од употребата на вакцината. Нашите напори беа препознаени од владите ширум светот и се сметани нашироко како критична компонента за завршување на глобалната пандемија.

Од „АстраЗенека“ додаваат дека развојот на нови вакцини кои подобро се совпаѓаат со мутациите на ковид кои сега се во циркулација, значело дека имало поголема количина на достапни вакцини од „АстраЗенека“ за кои немало побарувачка, па затоа нивната вакцина не се произведува ниту дистрибуира повеќе:Се чини дека овој вирус беше многу агилен и еволуираше од првичната верзија за која беа создадени вакцините, така што тие вакцини станаа нерелевантни и само реформулираните вакцини се во употреба.

Според некои истражувања, стапката на развој на тромбоза со тромбоцитопенија од вакцината на „Астра Зенека“ против ковид е 2 до 3 случаи на 100 илјади луѓе. Повлекувањето на вакцината е поради тоа што таа не е апдејтирана а ковид вирусот е измутиран така што вакцината нема доволна побарувачка за да биде комерцијална, по што „АстраЗенека“ се решава на овој чекор. А не затоа што вакцината е на некој начин небезбедна.

Во врска со делот од објавата во кој се тврди дека „Фајзер“ средува вонсудски случаи за рак, тоа воопшто не е поврзано со ковид вакцината на „Фајзер“, туку за лек кој е постар и датира од пред да се појави пандемијата. Како што пишува Ројтерс, станува збор за лекот Зантак за кој „Фајзер“ се согласил вонсудски да се спогоди за 10 илјади случаи за ризик од карцином. Лекот Зантак е повлечен од употреба. Сите 10 илјади случаи за кои има спогодба се во САД.

Во 2020 година Американската агенција за храна и лекови го повлече Зантак и неговата генеричка верзија од пазарот, откако во него е детектирана супстанца која предизвикува карцином наречена Н-нитросодиметиламин. Овој лек во Америка многу често се користи и тоа без рецепт од доктор, за желудочни киселини. После тоа илјадници тужби пристигнаа во американските федерални и државни судови против „Фајзер“. Финансиските услови за спогодбата што „Фајзер“ ја има направено за десетте илјади тужби, не е откриена.

Што се однесува до делот од објавата дека поранешен водител на Си Ен Ен признал дека зема ивермектин, тоа е точен дел. Се работи за водителот Крис Куомо кој земал ивермектин за да ги ублажи последиците од долгиот ковид, односно губењето на концентрација (brain fog) што е симптом со кој се бори откако се заразил со ковид-19 во пандемијата. Тој беше против ивермектин во текот на пандемијата, бидејќи во своите настапи изјавуваше дека тие што го земаат овој лек треба да бидат посрамени. Меѓутоа, кога Куомо ги даваше овие коментари, американската Агенција за храна и лекови беше против администрирањето на овој лек, па дури и на тогашната социјална мрежа Твитер (сега Икс), напиша дека „не сте коњи за да земате ивермектин”. Денеска тој Твит е избришан.

Агенцијата за храна и лекови на САД и ден денешен го нема одобрено ивермектин за ковид.Меѓутоа, во Република Северна Македонија ивермектин не беше забранет, туку матичните лекари добија протокол за лекување со него.

Објавата што ја рецензираме ја оценуваме како објава во која се пропушта контекстот, затоа што повлекувањето на вакцината против ковид на „АстраЗенека“ нема никаква врска со исклучително реткиот несакан ефект на згрутчување на крвта, туку со тоа што се појавиле понови вакцини и оваа повеќе не е толку барана, поради што производителот реши да ја повлече. Дополнително, објавата е со пропуштен контекст, бидејќи најпознатиот производител на ковид вакцина, „Фајзер“, е ставен во контекст дека „решава случаи на карцином со спогодба”, но тоа не е за ковид вакцини, туку за стар лек кој е повлечен од употреба со години. Поранешниот водител, пак, навистина зема Ивермектин за да ги ублажи последиците од долг ковид, но тоа повторно, не го прави овој лек одобрен во САД за употреба за ковид, додека во С. Македонија тој е одобрен и во пандемијата матичните лекари добија протокол за негово користење.Извор: Вистиномер

    

Најново

БОГДАНОВИЌ: СРБИТЕ ДОЖИВЕАЈА ГЕНОЦИД ВО ХРВАТСКА ЗА ВРЕМЕ НА ОЛУЈА

Sase Ivanovski

БЕЛГРАДСКИОТ МУФТИЈА: СРБИЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ОЗНАЧЕНА КАКО ГЕНОЦИДНА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Sase Ivanovski

Али за прв пат направи грешка, дел од пратениците ќе му ги купат, вели Апасиев

Sase Ivanovski

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете со чамец од клисурата на Пчиња

Sase Ivanovski

ФУРНА КАДИНО СЕ ГЕНИЈАЛЦИ, ИЗВЕЗУВААТ СМРЗНАТ БУРЕК ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“

Sase Ivanovski

Бислимовски најави можно продолжување на евтината струја до 16 часот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Sase Ivanovski

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....