11.8 C
Скопје
15/06/2024 09:47
МАКТЕЛ

  

     

 

Атанас Атанасов: Зарем нашето контраразузнавање не се срами што службите во мала Македонија го избркаа Змеев, а тој удобно живее во Софија

      

Нели ѝ е срам на бугарската разузнавачка служба што мала Македонија со своите служби дозна дека рускиот свештеник кој живее во Софија и служи во Руската црква се занимава со разузнавање во Македонија и го протерале од таму, а тој живее во Бугарија во удобност, изјави за БНТ генералот Атанас Атанасов, претседател на Демократи за силна Бугарија (ДСБ) и копретседател на парламентарната група на владејачките Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија (ПП-ДБ).

   

Тој во емисијата „Зборувај сега“ на БНТ изјави дека на безбедносниот сектор во Бугарија му е потребна многу сериозна реформа и создавање обединета разузнавачка служба.

 

„Исклучително е важно да се промени начинот на кој работи оваа служба ДАНС. Мислам дека ефективноста е на многу ниско критично ниво. Не сум задоволен од работата на бугарското контраразузнавање по руски линии, особено по почетокот на војната. Целта е да се создаде обединета разузнавачка агенција. Од едно место треба да се управува оваа функција на државата, но да се зачува внатрешната автономија на военото разузнавање и на таканареченото политичко разузнавање, односно да се зачуваат воените чинови”,рече Атанасов.

   

     

Тој даде пример дека пред ден-два, Северна Македонија протерала тројца руски дипломати и еден руски свештеник. Свештеникот е поглавар на Московската патријаршија во Софија, рече Атанасов и прецизираше дека презимето на протераниот свештеник е Змеев. Тој додаде дека дотичниот свештеник одел во Северна Македонија за да ги извршува функциите на руското разузнавање со цел да дојде до раскол во македонската црква.

„Северна Македонија протера тројца руски дипломати и еден руски свештеник. Зачуден сум што 48 часа после тоа нема информација во Бугарија. Станува збор за свештеник за претставник на Московската патријаршија во Софија. Васијан Змеев живее овде и работи во Руската црква. Тој отиде во Северна Македонија да ги извршува функциите на руското разузнавање со цел да се обиде да донесе раскол во македонската црква. Мала Македонија со своите служби дозна дека рускиот свештеник кој живее во Софија и служи во Руската црква се занимава со разузнавање во Македонија и го протерале од таму, а тој живеел пет години во Бугарија. Го прашувам бугарското контраразузнавање – имаат ли срам што тој што живее овде и развива разузнавачки активности во Бугарија е избркан од Македонија, а тој живее овде во удобност“,рече Атанасов.

Тој додаде и дека „сите во ДАНС знаат дека овој свештеник овде е претставник на руското разузнавање во наметка“.

Порталот Алмакос, повикувајќи се на добро информирани извори во македонското Министерство за надворешни работи, пред два дена, ги објави имињата на тројцата руски дипломати, кои како што објави амбасадата и Министерството за надворешни работи на Русија, се прогласени за непожелни во земјава. Според порталот, тие ќе бидат протерани од државата поради несоодветни дипломатски дејствија.

Во меѓувреме порталот „Религија.мк“ објави дека покрај тројцата руски дипломати, забрана за влез во земјава добил и руски архимандрит. Според порталот, станува збор за шефот на руското црковно предворје во Софија Васијан Змеев кој изминатава година имал интензивни посети на земјава и средби со претставници на МПЦ-ОА.

Тој ја имал улогата на координатор на руските црковни политики на Балканот, со оосбено влијание во Бугарија и во С Македонија.

Според неофицијални информации на порталот, негова заслуга бил застојот во односите со Вселенската патријаршија за целосно признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА.

Инаку, неодамна, претседателот на државата Стево Пендаровски во интервју обелодени дека македонските служби имаат информации од партнерите во НАТО дека има налепени руски елементи и тоа во највисокото раководство на Синодот кои соработуваат со руските служби.

„Во највисокото раководство на Синодот, не мислам на поглаварот. Јас знам и тоа сум им го кажувал на највисоките црковни достојници. Се базирам на извештаите на органите кои се бават со таа работа. Не само на Агенцијата за разузнавање, членка сме на НАТО, од 30 други земји, од 30 други служби добивам информации бидејќи сме дел од тој заеднички систем за споделување на информацииод разузнавачки и безбедносен карактер. Ние немаме таква сила од тука во Скопје да знаеме што се случува во Кремљ, меѓутоа во тоа партнерство ни помагаат доста и имаме доволно информации што се случува“,рече Пендаровски кон крајот на јуни во интервју за ТВ 24.  

 

    

Најново

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина

Sase Ivanovski

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

Sase Ivanovski

Над 800 милиони евра вложени во изградба на станови во 2023 година

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да се брани од напади гаѓајќи цели во Русија

Sase Ivanovski

Путин: Светот се приближи до точка од која нема враќање

Sase Ivanovski

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Sase Ivanovski

Евровизискиот победник Немо најави европска турнеја, но ќе ја одмине Македонија!

Sase Ivanovski

Кијив, не Киев!

Sase Ivanovski

Захарова: НАТО ја снабдува Приштина со оружје за да создаде своја „армија“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Британскиот премиер и „се нафрли“ на неговата италијанска колешка

Sase Ivanovski

Столтенберг го поздрави договорот на Г7 за заем од 50 милијарди долари на Украина

Sase Ivanovski

YES фестивал во Скопје – млади европски приказни, млади креативци

Sase Ivanovski

Анкета: Незадоволството на Германците од владејачката коалиција на рекордно ниво

Sase Ivanovski

Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Sase Ivanovski

Илир Мета на распит во СПАК, обвини дека првиот човек на оваа институција работи по наредба на Рама

Sase Ivanovski

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко чистење со иселување на Србите од становите

Sase Ivanovski

Вицегувернерката Митреска на Годишното собрание на ЦЕФ: Инвестирањето во човечките ресурси е клучно за градењето силни институции

Sase Ivanovski

Изведба на танцовиот дует LOUNGE во сабота во МКЦ

Sase Ivanovski

Изложба на фотографии во Мала станица „Украина: Воено злосторство“

Sase Ivanovski

Од 18 до 20 јуни ќе се одржи шестото издание на „Златна рамка“ во МКЦ

Sase Ivanovski

Започна тренинг-програмата за едукација за родова еднаквост за практичари

Sase Ivanovski

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Sase Ivanovski

Столтенберг: НАТО ќе преземе поостри мерки против руски шпиони

Sase Ivanovski

Косово воведе санкции кон Иран и ги зголеми санкциите кон Русија

Sase Ivanovski

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Sase Ivanovski

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Sase Ivanovski

„Биди чудо од девојка“

Sase Ivanovski

Одржан 1-виот уличен ултрамаратон во Македонија

Sase Ivanovski

Подигање на мешан комунален отпад и отпад од амбалажа

Sase Ivanovski

Проблемот со компресорот на Клинички ќе се санира половина година

Sase Ivanovski

Авионот на италијанскиот министер за одбрана Крозето морал принудно да слета

Sase Ivanovski

НА ТРИБИНИТЕ ВО МИНХЕН ЗА ШКОТСКА ЌЕ НАВИВА И СЕР АЛЕКС ФЕРГУСОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: ВО ВМРО ДПМНЕ НОВИТЕ ЛИДЕРИ СЕ ПРЕСМЕТУВААТ СО СТАРИТЕ, ВО СДСМ НОВИТЕ ЛИДЕРИ НА СТАРИТЕ ИМ ДАВААТ АКЦИИ ВО АД СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: СДСМ ДОПРВА ГО ЧЕКААТ НОВИ ПОТРЕСИ И ТОНЕЊЕ, НЕМА СО ШМИНКА ДА СЕ ТОА СРЕДИ

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ и нејзината влада бележат уште еден голем скандал при бегството во опозицијата

Sase Ivanovski

ЈАКА МУ ДУША НА МИЦКОВСКИ: Уште не седнал во премиерското столче, Геро почна да му дели задачи и да го кара?!

Sase Ivanovski

ГЕРО: Како граѓаните ќе ѝ веруваат на новата влада, како ќе веруваат дека во иднина шанси ќе добијат способните и дека така ќе запре иселувањето на младите од Македонија, ако таа беневолентно ги прифати шверцуваните медицински студии на Мерко како завршена работа?

Sase Ivanovski

ФАКУЛТЕТОТ ЗА МЕДИЦИНА НА МЕРКО ПО БРЗА ЛЕНТА Постапката започнала на 3 јуни, а веќе на 11 јуни било сѐ готово

Sase Ivanovski

Поскапува струјата, понудата на ЕСМ е за 5 отсто поскапо да ја продава својата струја на ЕВН ХОУМ

Sase Ivanovski

Курти на чело на Парадата на гордоста во Приштина

Sase Ivanovski

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Sase Ivanovski

Малолетно девојче силувано од 23-годишник од Скопје

Sase Ivanovski

Пензионер паднал во автобус на ЈСП и тешко се повредил

Sase Ivanovski

Тренчевска: Кога имате апсолутна власт се губите, не го слушате гласот на народот

Sase Ivanovski

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде се спротивстави на дипломатскиот претставник на Соединетите Американски Држави во Белград, Кристофер Хил, кој вчера изјави дека Србија не мора да го признае Косово за да се зачлени во Европската унија, јави дописникот на МИА од Приштина

Sase Ivanovski

Инцидент во градинка во Карпош: Дете не сакало да јаде па негувателката го притиснанала за лицето и го изгребала

Sase Ivanovski

Одборот за акредитација на високото образование не дозволи студирање на Факултетот за медицина на Мерко

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БАРАК ОБАМА ГО ПОСЕТИ ГРАДИЛИШТЕТО ВО ЧИКАГО КАДЕ СЕ ГРАДИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ ЦЕНТАР ОБАМА

Sase Ivanovski

Хил: Признавањето на Косово не е услов за влез на Србија во ЕУ, туку нормализација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРЧКАТА ЗАМЕНИЧКА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ ТАБОТИ: Мицковски и Сиљановска не се обични граѓани, тие ја преставуваат државата, нивните изјави се официјален државен став

Sase Ivanovski

Изгоре дел од туристичкото вовче Гроздоберко во Кавадарци, вовчето беше донација од Кожувчанка

Sase Ivanovski

ЦУК: Ослободено мечето кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Sase Ivanovski

Мајка на ученик крвнички претепала наставничка во Србија, и ја удирала главата од земја

Sase Ivanovski

Грозоморно злосторство во Романија – ја убиле затоа што малку заработувала како проститутка

Sase Ivanovski

Во пожарите низ државава во последното деноноќие изгореа куќа и четири помошни објекти

Sase Ivanovski

Лога: Со распуштањето на Судски совет и Советот на јавни обвинители се загрозува судската независност

Sase Ivanovski

Поскапуваат дизелот и екстра лесното масло

Sase Ivanovski

Илјадници пијани Шкоти во Минхен – судир во „пабот на Хитлер“, еден фан е тешко повреден

Sase Ivanovski

ЛЕГЕНДАРНО ВИДЕО: БАЈДЕН, МАКРОН, ТРУДО, СУНАК И ВОН ДЕР ЛЕЈЕН ПРЕД КАМЕРИТЕ МУ ПЕЕЈА СРЕЌЕН РОДЕНДЕН НА ШОЛЦ

Sase Ivanovski

Вечерва започнува УЕФА ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Sase Ivanovski

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

Sase Ivanovski

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш откако Украина ги повлече војниците од фронтот и ја прекине кандидатурата за НАТО

Sase Ivanovski

Патничко моторно возило марка „фолксваген“ со битолски регистарски ознаки, управувано од А.З.(19) од Битола, удрило во малолетен пешак од Битола

Sase Ivanovski

Условни казни за упадот во М-НАВ – нема докази за загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај

Sase Ivanovski

Преку IPA II Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Србија и република Македонија, ЈП Водовод Куманово обезбеди нова модерна JET цистерна за одржување канализационата мрежа во Куманово

Sase Ivanovski

МОЌТА НА ЕУ И НАТО: Бугарите од валутен борд во 90-тите сега имаат шеф на ММФ кој одредува судбини на цели држави

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕОРГИЕВА, ШЕФИЦА НА ММФ, ГО ГУШНА ЗЕЛЕНСКИ ТОЛКУ СИЛНО ШТО ГЛАВАТА ЌЕ МУ ИЗЛЕТАШЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАМП, ЧИИ ДЕЦА СЕ ОД МАЈКИ ОД ЧЕШКА И СЛОВЕНИЈА: Емигрантите не ја прават Америка подобра?!

Sase Ivanovski

Буши и делегација на Косово: Потврдена важноста на договорот за заеднички гранични премини „Јажинце-Глобочица“ за олеснување на движењето

Sase Ivanovski

Од денешниот состанок во ОО Ѓорче Петров, упатуваме повик до кандидатите за лидер на СДСМ да дојдат во општинската во Ѓорче Петров и да ја претстават својата визија за силен СДСМ во наредниот период

Sase Ivanovski

КОСТАДИН АЦЕСКИ: ПРЕД ДА ИЗЛЕЗЕШ ПРЕД КАМЕРА ДА ПЛУКАШ ПО СДСМ, ДОЈДИ ПРВО ВО ПАРТИЈА И КАЖИ ГО ТОА ВО ЛИЦЕ НА РАКОВОДСТВОТО, АКО ИМАШ ХРАБРОСТ И ДОБЛЕСТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОБО ДАЈНЕРС: КАПИТАЛИЗМОТ, Т.Е СЛОБОДНИОТ ПАЗАР СО СИЛЕН ПРАВЕН СИСТЕМ, ТОА Е НАЈПРАВЕДНИОТ СИСТЕМ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Ахмети – Пападопуло: Легитимитетот е основа на Охридскиот Договор

Sase Ivanovski

МНОГУ ЛОШ ДЕН ЗА ПОДЗЕМЈЕТО: Најголемата рација во историјата на Германија – запленет кокаин вреден 1 милијарди евра

Sase Ivanovski

ЦЕНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА Е ОГРОМНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СВЕТСКИ РЕКОРД: ЛЕТАШЕ 300 МЕТРА СО СКИИ

Sase Ivanovski

ЛУДИЛО: ЧОВЕК ОД РЕСЕН ПРОДАВА ПЕГЛИЦА ЗА 4000 ЕВРА

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Таравари: Северна Македонија нема друга алтернатива освен влез во Европската унија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИЈАТЕЛЧЕТО НА АПАСИЕВ НЕ УСПЕА ДА ВЛЕЗЕ ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ЌЕ БИДЕ МНОГУ ДОСАДНО БЕЗ НЕГО

Sase Ivanovski
Вчитувам....