15.8 C
Скопје
24/02/2024 20:12
МАКТЕЛ

      

АТАНАС КИРОВСКИ: Ќе се најде ли партија која ќе ги освои 250 000 неопределени гласови?

      

Кога има клиентела, некој ќе го отвори дуќанот. Со други зборови, кога во Македонија би имало некоја сериозно организирана политичка структура, која би внела свежина и оптимизам на македонската политичка сцена, таа би имала потенцијал да освои огромен број на гласови од неопределните, поточно од разочараните кои најверојатно ќе останат дома на денот на изборите. Само кај разочараните од двете најголеми партии има резервоар од преку 250.000 гласови, а бездруго, има и други потенцијали кај неопределените, или кај оние што немаат намера да гласаат.

   

На парламентарните избори во декември 2016 кога имаше голема мобилизација на избирачите поради острата политичка криза, ВМРО-ДПМНЕ освои 449.000 гласови, а СДСМ 434.000. По смената на власта, Преспанскиот договор и пазарењата со правдата за да се стигне до двотретинско мнозинство, големите разочарувања донесоа сериозна апстиненција. На следните парламентарни избори СДСМ освои 327.000 гласови цели 117 000 гласови помалку, а ВМРО ДПМНЕ освои само 315.000, дури 134 000 гласови помалку отколку во 2016. На изборите во 2020 само кај двете најголеми партии имаше 250.000 гласови помалку. Според анкетите и последните проекции, бројот на луѓето што ќе гласаат на овие избори, во најдобар случај е како оној во 2020. Гласовите не се прелејаа. Луѓето остануваат дома и не гласаат.

 

Апстиненцијата на избирачите и слабиот одзив е показател дека луѓето се уморни и разочарани од двете најголеми партии кои изминативе 30 години се менуваат на власт, а државата тапка во место, или поточно, се уназадува во сите сфери. Но, еден стар грчки политичар еднаш изјави дека „кога има клиентела, некој ќе го отвори дуќанот“.

   

     

Со други зборови, кога во Македонија би имало некоја сериозно организирана политичка структура, која би внела свежина и оптимизам на македонската политичка сцена, таа би имала потенцијал да освои огромен број на гласови од неопределните, поточно од разочараните кои најверојатно ќе останат дома на денот на изборите. Само кај разочараните од двете најголеми партии има резервоар од преку 250.000 гласови, а бездруго, има и други потенцијали кај неопределените, или кај оние што немаат намера да гласаат.

Засега тој празен простор не го исполнува ниту една политичка опција. Помалите партии на центарот се речиси целосно непрепознатливи и „проголтани“ од коалициите во кои или учествуваа или сега учествуваат независно дали станува збор за коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ. Има и некои крајно десничарски опции кои се или фракции на ВМРО-ДПМНЕ или се тотално нерелевантни.

Единствена партија која се обидува да го пополни овој очигледен вакум е Левица. Партијата идеолошки е поставена во „форма на потковица“, односно го зазема просторот и на екстремната десница со ултранационалистички ставови, и на екстремната левица со крајни политики околу социјалните трансфери и правата на работниците. Со последните истапи во Собранието во кои манифестираа насилство, и неодмерениот речник на лидерот на партијата кој упатува и отворени закани, го форсираат имиџот на екстремна партија, слично како што беше „Златна зора“ во Грција.

Левица од 12.000 гласови во 2016, се искачи на 37 .000 гласа во 2020. Но анкетите покажуваат стагнација, или сосема благ пораст кај Левица. Апасиев тврдеше дека му се случува „пасокизација“ на СДСМ, но Левица нема подем, барем според анкетите, и е далеку од тоа што Сириза му го направи на Пасок во 2015.

Трендот во цела Европа е во полза на екстремни партии, особено на крајната десница. Тоа го покажаа изборите во Италија, и особено последниот неочекуван резултат на изборите во Холандија каде што „Партијата на слободата“ на ултрадесничарот Герт Вилдерс од четврта партија според анкетите, стана убедлив победник на изборите, што предизвика шок и главоболка во Брисел и европските престолнини.

Како е можно да има толкава грешка во анкетите и ниту едно истражување да не му дава шанса за победа? Не станува збор за агенции за истражување на јавното мнение кои немаат искуство и квалитетна методологија за да направат веродостојни анкети. Станува збор за специфичен феномен, а тоа е луѓето што решиле да гласаат за екстремна опција да не се чувствуваат комотно да кажат дека би гласале за таква екстремна политичка партија.

Ако досега во изработката на анкетите, барем во Македонија, се правеа специфични кростабулации и се вметнуваа „скриени прашања“, за да се открие или барем претпостави бројот на скриени гласачи кои не одговараат искрено на прашањата на анкетите од страв дека по изборите би можеле да имаат некакви реперкусии, сега треба да се размисли за нов елемент во анкетите, а тоа е срам ! Колкав е бројот на луѓето што би гласале за отворена антиестаблишмент и радикална опција, кои не се чувствуваат удобно да кажат за кого би гласале, и дали воопшто може да се прават такви споредби меѓу Холандија и Македонија. Во секој случај станува збор за политички феномен кој е присутен, и бездруго ќе мора да се земе в предвид.

Геополитичката мапа на Европа се менува. Во Германија ултрадесничарите се втора партија. Во Франција, исто така расте поддршката за Ле Пен. Во Грција, освен триумфот на десницата во парламентот влегоа и три ултрадесничарски партии. Ксенофобијата и нетолеранцијата е новата политичка филозофија која доминира во Европа заморена и преоптоварена од бегалски кризи, кои поради климатските промени само ќе се засилуваат. Нема сомнение дека новиот европски парламент ќе сврти повеќе во десно, ќе биде поксенофобичен, и уште порезервиран кон проширувањето со Западниот Балкан.

Тешко е да се предиви во колкава мера европските политички трендови ќе се пресликаат во Македонија. Кај нас на изборите ќе преовладува друг специфичен однос кон Европа, а тоа е заморот од постојаните компромиси во надворешната политика со соседите во замена за некоја цел која постојано се поместува. СДСМ за прв пат победи на едни избори по цели 18 години во 2020, откако беше направен болниот компромис со промена за името. Луѓето некако го прифатија во замена за европска иднина. Но кога се натрупаа и купишта „методолошки“, па ирационални бугарски барања, а оваа влада ги прифати новите барања на Брисел/Софија, и згора на тоа не ја испорача правдата што ја вети, а на чиј лозунг „нема правда нема мир“ дојде на власт, на луѓето конечно им дојде преку глава.

Таа непринципиелна политика на постојани ирационални барања на сметка на послабиот и неиспорачување на ветувањата ќе го земе својот данок. Колку изјави од највисоки европски политичари се изнаслушавме – само направете договор со Грција и сменете го името, веднаш ќе почнат преговорите за ЕУ. Договорот од Преспа беше потпишан на 17 јуни 2018. Кога ќе се одржуваат изборите догодина во Македонија ќе изминат речиси шест години од договорот, а Брисел со истата мантра- направете ја само уште оваа отстапка, па ќе ги почнете преговорите.

    

Најново

САД ставија на црната листа 14 руски танкери

Sase Ivanovski

Бајден: САД не можат да и го свртат грбот на Украина

Sase Ivanovski

Германската министерка ги отфрли преговорите со Путин: „Кој ќе биде следниот што ќе биде нападнат од безмилосен сосед?“

Sase Ivanovski

Шефицата на Европската комисија пристигна во Киев:„Повеќе од кога било, цврсто стоиме покрај Украина“

Sase Ivanovski

Тоа што го прави Израел не е војна, тоа е геноцид, порача бразилскиот претседател

Sase Ivanovski

Ердоган се закани: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го спречи угнетувањето во Газа

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: АКО ПРОДОЛЖИ ВЛАСТА НА СДСМ, ОСНОВНИ НАМИРНИЦИ ЌЕ КУПУВАМЕ СО ВРЕЌИ ПАРИ

Sase Ivanovski

РИШИ СУНАК: СЛАВА УКРАИНИ!

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 86 работници починале за пет години во Македонија поради повреда на работно место

Sase Ivanovski

Османи ја повика Русија да ја прекине војната и да ги повлече трупите од Украина:„Правдата и одговорноста мора да надвладеат“

Sase Ivanovski

Институциите на ЕУ осветлени во боите на знамето на Украина

Sase Ivanovski

Османи-Кулеба: Руската Федерација е најголемата закана за безбедноста на Европа, Западен Балкан, но и на Македонија

Sase Ivanovski

Новинарски здруженија и организации: Политички консензус за медиумска корупција преку злоупотреба на европско знаменце во Собранието

Sase Ivanovski

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

Sase Ivanovski

Гутереш: Време е за мир во Украина, Русија ја прекрши Повелбата на ОН

Sase Ivanovski

Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи, вели Бојмацалиев

Sase Ivanovski

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Sase Ivanovski

БОЈМАЦАЛИЕВ: Брзата лента за замена на лични документи е во интерес на професионалните транспортери

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Вечерва присуствував на отварање на Изборниот штаб во Велес

Sase Ivanovski

ПАДНА ДОГОВОР: ДАНСКА ЌЕ И ДАДЕ НА УКРАИНА АВИОНИ Ф-16

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: МИЦКОВСКИ ЈА ОДБРА СИЉАНОВСКА САМО ЗАТОА ШТО ТАА НЕМА АМБИЦИИ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) КАСАНДРА НАПОЛНИ 50 ГОДИНИ, А НИЕ УШТЕ ВО ЕУ НЕ ВЛЕГОВМЕ

Sase Ivanovski

Бочварски: Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Sase Ivanovski

Џафери во посета на националниот парк Шар Планина: Националниот парк нуди одлични можности за туристички и социо-економски развој на шарпланинскиот регион

Sase Ivanovski

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Sase Ivanovski

Град Скопје: Се одржа првиот хуманитарен базар за помош на Леонид Индов

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА НА КАНАДА: ДОСЕГА ДАДОВМЕ БЛИЗУ 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВОЕНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА, ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ДАВАМЕ И ПОНАТАМУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСОФИЛИТЕ ГО ПРЕДЛОЖИЈА ШЕФОТ НА ЕНЕРГЕТСКА КОМОРА ЃОРЃИ МАНАСКОВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, ПОЧНАА ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ

Sase Ivanovski

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МЕЃУ МРТВИТЕ И ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО СО НОВОРОДЕНЧЕ Бројот на загинати во пожарот во Валенсија се искачи на 10 лица

Sase Ivanovski

ГЕРМАНИЈА ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ УПОТРЕБАТА НА МАРИХУАНА Еве колку грама ќе се дозволени, а со повеќе од тоа следи апсење!

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУТАЛНА Е ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЕ ПРАВАТ МАСАКАР СО ДРОНОВИ И АРТИЛЕРИЈА

Sase Ivanovski

Села и Таравари на тет – а – тет средба се договориле: Штабот во Скопје, сметката на партијата и возилата остануваат кај екс лидерот

Sase Ivanovski

Град Скопје со обвинување до Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ: Не сакаат да се откажат од месечниот паушал и да донираат за лекување на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Блинкен: Еврејските населби се во спротивност со меѓународното право

Sase Ivanovski

Османи од САД се заблагодари за претседателската кандидатура

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

Sase Ivanovski

Силјановска сакала кога шета да биде сама без обезбедување и затоа се думала. Сепак превагнала кандидатурата

Sase Ivanovski

Омбудсманот за случајот со Леонид: Ќе се бара промена на законите за да се овозможи лекување

Sase Ivanovski

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski

ЏАФЕРИ: Институциите да не се изненадат што без најавување ќе ги проверувам вршителите на работите и обврските што ги имаат

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ЛЕСНО И ВЕСТИ ДА СЕ ЧИТААТ НА ТВ

Sase Ivanovski

Скопјанец е приведен, во угостителски објект ранил познаник

Sase Ivanovski

Вработените на УКИМ се уште се без плата за јануари – ректорката Билјана Ангелова на средба кај претседателот Пендаровски

Sase Ivanovski

Поп пејачката Андријана Јаневска синоќа ја доби својата прва Златна бубамара на популарноста, односно беше наградена како пејачка на годината

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ние мораме да останеме на европскиот курс во полза на сите граѓани на С. Македонија

Sase Ivanovski

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Sase Ivanovski

Додик: Го охрабрив Путин да продолжи!

Sase Ivanovski

ДНК ја ставија на лицитација добиената Златна бубамара: Средствата од продажбата се наменети за Леонид Индов!

Sase Ivanovski

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност

Sase Ivanovski

Укинат е притворот за шестмината осомничени за упадот во М-НАВ

Sase Ivanovski

Адеми: Дојде време за претседател на државата да биде Албанец

Sase Ivanovski

Повеќето гласачи во САД сметаат дека и Бајден и Трамп се ментално неспособни за втор мандат

Sase Ivanovski

Уште нема абер од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

ПУТИН СКАПО ЌЕ ПЛАТИ ЗА СМРТТА НА НАВАЛНИ Америка воведува 500 нови санкции за Русија

Sase Ivanovski

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА 30% попуст за сите ласерски третмани до крајот на март

Sase Ivanovski

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „кучкин син“ покажува зошто Кремљ верува дека за Русија, тој би бил подобар американски претседател од Трамп

Sase Ivanovski

Кривична за полицаец кој примил поткуп за да не напише казна за сообраќаен прекршок

Sase Ivanovski

На екс премиерот Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, тврди дека се е според закон

Sase Ivanovski

Рекордна заплена на дрога во Велика Британија: пронајдени 5,7 тони кокаин во контејнер со банани

Sase Ivanovski

[ФОТО] Се подготвува ли нова градба среде националниот парк Маврово, овојпат покрај Радика?

Sase Ivanovski

Уапсени двајца кумановци, пронајден кокаин, ваги и куршуми

Sase Ivanovski
Вчитувам....