13.8 C
Скопје
13/04/2024 01:53
МАКТЕЛ

  

     

 

Баталјонот на специјални сили го одбележа Денот на единицата и 30- годишниот јубилеј

      

   

Припадниците на најелитната армиска единица -Баталјонот на специјални сили, со воена церемонија во касарната „Илинден“ го одбележаа 1 март-Денот на единицата и триесет години од формирањето на првата единица на специјални сили во Армијата, која е воедно и првата професионална единица.

 

По овој повод пред стројот на единицата и многубројните гости се обратија министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, првиот командант на единицата генералот во пензија Мирослав Стојановски и сегашниот командант, потполковник Стефан Ивановски.

   

     

Тие во своите обраќања со пиетет се осврнаа на достигнувањата на единицата во изминатите 30 години, која не само што по својата посветеност и врвна обученост е препознаена како најдоброто од Армијата, туку и е  прва професионална единица која го означи почетокот на создавање на современата Армија која ја имаме денес.

Министерката Петровска истакна дека изминативе 30 години баталјонот за специјални сили се трансформираше и адаптираше на современите предизвици, демонстрирајќи физичка и стратешка брилијантност, исполнувајќи ги најстрогите НАТО стандарди во оценување на обученоста и добивајќи бројни признанија од нашите сојузници и нашите партнери за значителен придонес во меѓународните мисии и операции.

“Оценети како ‘Борбено подготвени’ вие сте првата единица која по членството на Северна Македонија во Алијансата успешно го заврши процесот на оценување на борбената готовност и ги исполни строгите критериуми предвидени според НАТО целите за способност. Вие сте пример за чесност и интегритет и беспрекорно работите во неконвенционални и динамични средини и со своите колеги, припадниците од другите единици на македонската Армија во и надвор од нашата територија, но и со колегите од Алијансата со кои заедно формирате нескротлива сила која гарантира колективна безбедност и сигурност на секој еден од нас”, рече министерката.

Петровска истакна дека е горда на покажаната професионалност и порача дека ќе продолжи да се залага за унапредување на условите за работа и животен стандард на сите припадници на Армијата на Северна Македонија.

Генералот Ѓурчиновски честитајќи го Денот на единицата, истакна дека 1 март 1994 година беше предвесник на формирање на современа, ефикасна, мобилна и интероперабилна Армија според најсовремените НАТО стандарди, Армија со која се гордееме. Притоа посочи дека целите и очекувањата од формирањето до денес се во целост реализирани на што тој е особено горд како еден од припадниците на оваа единица од нејзиниот почеток.

„Баталјонот на специјални сили со својот непроценлив придонес во изградбата на модерен систем за обука и со постојаното подобрување на своите  капацитети за борба против современите безбедносни предизвици е една од основните причини поради кои Армијата е препознатлива како професионална, обучена, и посветена во градење на рејтинг помеѓу сојузниците на НАТО. Вашите достигнувања и дела не секогаш се видливи за пошироката јавност, но бидете убедени дека истите секогаш ќе останат високо вреднувани во системот на одбраната кој ќе продолжи да влужува во вас “, истакна генералот Ѓурчиновски. На крајот од обраќањето на припадниците на баталјонот им порача да бидат горди на постигнатото и да продолжат да чекорат со успех и верба.

Првиот командант на оваа единица и поранешен началник на Генералштабот, генералот во пензија Мирослав Стојановски во своето обраќање осврнувајќи се на почетоците на формирањето на одредот, концептот на професионализација со формирањето иаку бил проследен со потешкотии, сепак успешно отпочнал да функционира за прв пат во нашата Армија. На построените сегашни и поранешни припадници на оваа единица  порача дека секоја досегашна генерација, вклучително и припадниците кои ги изгубија своите животи во текот на службата, имаат свои заслуги за поставувањето на темелите за развој на оваа единица и она што досега е  постигнатото. „Чувајте ги и негувајте ги армиските вредности, лојалност, почит, чест, интегритет и лична храброст, затоа што ова се вредности на сите досегашни генерации на оваа единица.“- истакна Стојановски.

Командантот на Баталјонот на специјални сили, потполковник Стефан Ивановски во своето обраќање истакнувајќи дека мотото на единицата „Секогаш и секаде први“ подразбира не само да се биде најдобар во воената професија туку и за пример во храброст, лојалност, чесност и интегритет. Единицата која досега многупати е докажана во мировните мисии, операции и вежби била и ќе биде подготвена секогаш кога тоа е потребно и на неа секогаш може да сметаат не само граѓаните и државата туку и НАТО сојузниците. Кажа потполковник Ивановски.

По повод Денот на единицата се доделија стимулативни мерки на припадници на баталјонот, кои постигнале особени резултати во работата во изминатиот период и за севкупниот развој на единицата, додека од страна на началникот на генералштабот, генералот Ѓурчиновски, на првиот командант на единицата Мирослав Стојановски му се врачи Плакета на Армијата.

На денешната свеченост присуствуваа и заменик на министерката за одбрана Тирон Јајага, генералите во Армијата, државниот секретар во Министерството за одбрана Владимир Анчев, команданти на единиците и претставници од Министерството за внатрешни работи.

Баталјонот на специјални сили во досегашното 30-годишно постоење се потврдува како најелитен армиски состав, кој предводи во обученоста и оспособеноста, отсликувајќи ја подготвеноста на Армијата.

На овој ден пред 30 години за прв пат во Армијата беше формирана единица за специјални намени под името „Волци“. Како Команда на специјални единици функционираше до декември 2003 година, кога единицата е преструктуирана во Одред за специјални намени, а од ноември 2006 година извршено е преструктуирање на единицата во Полк за специјални операции, за да со последните структурни промени повторно функционира како Баталјон на специјални сили.

 

01.03.2024година      КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ВОЕНИ ОДНОСИ СО ЈАВНОСТА

    

Најново

(ВИДЕО) МАКСО: МЕНЕ МЕ ВИКНАА ВО СУД, А ЈАКИМОВСКИ Е НА ЦРНА ЛИСТА?!

Sase Ivanovski

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мојата животна визија е Македонија да биде земја без внатрешни поделби, земја на соживот

Sase Ivanovski

Николовски од Оризари кочанско: Производителите на ориз добиваат вода до своите ниви, успешно старува годишената сезона за наводнување со заесни нови 200 хекатари под ориз

Sase Ivanovski

137 санкционирани возачи во Скопје, 43 за брзо возење

Sase Ivanovski

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати било каде и под било какви услови, нека дојде и Мицкоски

Sase Ivanovski

Клиника за детски болести: Се зголеми вакцинацијата со вакцини кои содржат пертусис, се подигна имунитетот кај децата

Sase Ivanovski

Фатени се четворица арамии, краделе од возила во скопски Аеродром

Sase Ivanovski

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да ја отфрли неоснованата кривична пријава на МВР кон новинарот Салиу

Sase Ivanovski

Ѓорчев: Има голем пад на рејтингот на власта – Пендаровски ќе има 100.000 гласови помалку за разлика од 2019 година

Sase Ivanovski

Бочварски: Инвестираме 1 милион евра за развој на патната инфраструктура во Кочани

Sase Ivanovski

И Силјановска не е против уставни измени, ќе се договарала со ЕУ само „Околу тоа кога ќе стапат во сила“!

Sase Ivanovski

Маричиќ: Нашите граѓани сега се повеќе поврзани со ЕУ и со регионот, паѓаат трошоците за телекомуникациските услуги

Sase Ivanovski

Алармантен број на деца-питачи на улиците и семафорите

Sase Ivanovski

Мемоарите на Алексеј Навални пристигнуваат во октомври – ги пишувал 3 години во еден од најтешките затвори во светот

Sase Ivanovski

Меџити: По изборите ќе разговараме за можни коалиции, сега сме фокусирани на програмата

Sase Ivanovski

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и палестински територии

Sase Ivanovski

Макрон со Рама во Париз: Франција е решена да направи повеќе за Западен Балкан

Sase Ivanovski

Гутереш за нападите врз новинарот Фуркан Салиу: „Ова веќе не се толерира!“

Sase Ivanovski

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Sase Ivanovski

(ФОТО+ВИДЕО) Половина час ја држев мечката за уши и потоа ја оттурнав – му раскажа на Ангелов нападнатиот 61-годишник

Sase Ivanovski

Истражување на Евротинк: Граѓаните најголема доверба имаат во Армијата, религиските институции и полицијата, најмала во Обвинителството и судството

Sase Ivanovski

Не изгоре Универзална. Секоја штета на новата челична конструкција, ќе биде заменета за нова, вели компанијата изведувач

Sase Ivanovski

СДСМ БРОЈ 1, ВМРО БРОЈ 2, ГРОМ БРОЈ 3… ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Sase Ivanovski

Пендаровски во Гевгелија: Јас сум првиот претседател кој постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Sase Ivanovski

(ДОКУМЕНТИ) Инфомакс: Што бара на иста маса Панче Тошковски со американски дилер на дрога?

Sase Ivanovski

Нападнато обезбедување во гинекологија Чаир

Sase Ivanovski

Граѓани донираат по 200, 500 и 1000 денари за изборната кампања на Ванковска

Sase Ivanovski

МВР со детали за пукање во Тетово: Од автомобил во движење било пукано во куќа

Sase Ivanovski

Тешка кражба во рудникот Суводол: приведени четири лица од Битола

Sase Ivanovski

Герасимовски: Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ИНФОМАКС: КУМОТ НА МАКСИМ ДИМИТРИЕВСКИ ПРОДАЛ ПАРЦЕЛА НА ЛИДЛ ВО КУМАНОВО ПО БАСЛОСЛОВНА СУМА ОТКАКО ПРЕТХОДНО ЈА КУПИЛ ЗА ЏАБЕ?!

Sase Ivanovski

Кои се потенцијалните први дами и прв господин на Македонија?

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: Олеснување наместо шок?! Тоа е можно само со одвојување од реалноста и јавање на бранот на популизмот и откако коњот ве исфрлил од седлото

Sase Ivanovski

Јакимовски: Градежниот сектор да се подготви за обновата на Украина

Sase Ivanovski

Бојмацалиев од Крива Паланка: Реконструирани сите полициски објекти на територија на СВР Куманово, во ОВР Крива Паланка вложени над девет милиони денари

Sase Ivanovski

Николовски од Кочани: Од утре стартува повикот за мерката 3 од новата ИПАРД 3 програма, ставајќи на располагање 14 милиони евра за инвестиции 

Sase Ivanovski

Новата Opel Corsa прогласена за „Најпосакуван градски автомобил“ во Македонија за 2024 година!

Sase Ivanovski

Општините од Југозападниот и Пелагонискиот регион чекор поблиску кон интегриран систем за управување со отпад

Sase Ivanovski

Вулин: ЕУ покажа дека не се грижи за Србија

Sase Ivanovski

Левица, десница, централно

Sase Ivanovski

271 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Димитриевски во ТОП тема на Телма: За Македонија е да биде своја на своето. Македонците да си останат Македонци и да влезат во големото европско семејство

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на Отсекот за управни работи и Оддлеението за внатрешни работи во Кочани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Тоа што го добивте од Србите е лажен томос и срам за Црквата – интервју со десната рака на вселенскиот патријарх

Sase Ivanovski

Пендаровски од Валандово: Во официјален извештај на ЕП Мицкоски е именуван како човек кој шири лажни вести

Sase Ivanovski

Мицкоски до Пендаровски: По поразот на изборите, ниту ГПС нема да те пронајде

Sase Ivanovski

Пендаровски: Немам причина да го бојкотирам вториот круг зошто ќе ги добијам изборите

Sase Ivanovski

Ковачевски на средба со бизнис организацијата Македонија 2025: СДСМ има јасен и конкретен план за раст на економијата, за конкурентни компании за подобар животен стандард на граѓаните

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАНКО БАЧЕВ ПАК ЌЕ БОЈКОТИРА, ОВОЈ ПАТ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ЗА ДА НЕ СМЕ ДОБИЛЕ МАРИОНЕТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ?!

Sase Ivanovski

Граѓани од населбата Даме Груев со години живеат во зграда без технички прием чекајќи имотен лист

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска: По истрагата Универзална сала ќе се изгради и ќе биде вратена на скопјани

Sase Ivanovski

Ковачевски: Уставните измени може да ги гласаме денес, утре, задутре, во 12 напладне, во 12 навечер, 3 попладне, 3 сабајле…,како ќе кажат – така

Sase Ivanovski

Брнабиќ: Опозицијата има рок до утре до 12 часот да достави предлози, ќе ги прифатам сите

Sase Ivanovski

Пронајдени два тунела за бегство од затворот „Идризово“

Sase Ivanovski

Брижит Макрон тужи за клевета по тврдењата дека во 30-та година го сменила полот

Sase Ivanovski

Маж од Пехчево во 61 наврат извршил трансакции со туѓи платежни картички

Sase Ivanovski

Николовски во посета на успешна жена земјоделка добитничка на грант од мерката бизнис план, мерка преку која само минатата година се поддржани 115 жени земјоделки

Sase Ivanovski

Кочанец со југо удрил во маса на која седеле цело семејство, па се степале

Sase Ivanovski

Салиу: МВР ми поднесе кривична пријава за попречување на службено лице, ќе претресуваат дома кај мене и во редакцијата на Портал X поради што порталот нема да работи одредено време

Sase Ivanovski

Академија за судии: Антикорупциската комисија донесе политичка одлука по приговорот на Силјановска

Sase Ivanovski

Имаме најмал раст во регионот и најголем буџетски дефицит: Обесхрабрувачки извештај од Светска банка

Sase Ivanovski

Кривична против полицаец од Крушево за напад на колеги: ќе биде отстранет од работа

Sase Ivanovski

НА 76 ГОДИНИ ОД КАНЦЕР ПОЧИНА НАЈСЛАВНИОТ УБИЕЦ, ГЛУМЕЦ И СПОРТИСТ ВО САД, О.Џ. СИМПСОН, ЧИЕ СУДЕЊЕ Е НАЈЛЕГЕНДАРНО ВО ИСТОРИЈАТА НА САД

Sase Ivanovski

СЕДУМ МИТОВИ ВО СРПСКАТА ИСТОРИЈА

Sase Ivanovski

Муцунски: Фридом хаус ја квалификува Македонија како цикличен хибрид, криминалот и корупцијата се главен проблем

Sase Ivanovski

Мицкоски: Упатив порака до албанската опозиција за коалиција, но досега не сум добил одговор

Sase Ivanovski

МВР: Претресите во Идризово поминаа без никакви проблеми

Sase Ivanovski

Манолева: Северна Македонија едногласно прифатена како 12-та членка на Иницијативата за мали земји на СЗО/Европа, пристапувањето кон ЕУ е главен двигател на земјата

Sase Ivanovski

Македонија назадува во владеење на правото и борбата со корупцијата, порача „Фридом хаус“

Sase Ivanovski

Пешева: Над 5.000 бездомни кучиња на улиците на Скопје, само половина од нив стерилизирани

Sase Ivanovski

Повторно фалсификати од школата на Асаф, класична монтажа – единствен кој злоупотребува болни е СДС, профитираа од болните од рак и модуларните болници од кои една изгоре и живот изгубија 14 луѓе

Sase Ivanovski

СДСМ: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: Ѝ благодарам на Бети за поддршката сиве овие години

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ДОБРО ПОМИНУВА НА ТЕРЕН, ОДЛИЧНО Е ПРИМЕН ОД ГРАЃАНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Глас за ДПМНЕ и Силјановска е глас за враќање назад и оддалечување од ЕУ

Sase Ivanovski

(Видео) Русија изврши масовен ракетен напад на Украина: „Ова е нашиот одговор до Киев за нивните напади на наши енергетски капацитети“

Sase Ivanovski

Груби тврди дека во СДСМ се повлекле од идејата поради загрижувачки резултати на анкетите, кои покажале дека големо мнозинство на Македонци се доживувале како граѓани од втор ред

Sase Ivanovski

Николоски: Пендаровски бега од одговори за криминалот, корупцијата и аферите на тие што го поддржуваат, нешто што е нотирано и во меѓународни извештаи

Sase Ivanovski

Во Пакистан автобус со муслимански верници падна во провалија, 17 загинати и 16 повредени

Sase Ivanovski
Вчитувам....