27.8 C
Скопје
18/06/2024 22:56
МАКТЕЛ

  

     

 

БИЗНИСОТ СО ГРЦИЈА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СО МИЗО И СТАРТОТ НА НОВАТА ВЛАДА

      

Пишува Бранко Азески, претседател на СКСМ

И минатиот пат констатиравме и сега повторуваме дека после изборите работите добиваат на интензитет. Минатата недела беше ефикасна на секаков план. Но, оваа што претстои најавува нови активности од интерес за компаниите.

   

На 29 и 30 мај Коморскиот инвестициски форум во Солун го организира Третото издание на Коморската академија, наменета за искуства и најдобри практики помеѓу коморите од Западен Балкан, но компаративно и со западно-европските комори. Фокусот на овогодинешната академија ќе биде на коморските услуги, кои се насочени кон овозможување на поддршка на компаниите од Западен Балкан во интегративните процеси кон единствениот пазар на ЕУ.

 

Следната недела на 5 и 6 јуни, генералниот секретар на КИФ д-р Татјана Штерјова Душковска во Атина ќе учествува на 29-тиот форум за електрична енергија на Европската енергетска заедница. Таа ќе биде панелист и ќе се фокусира на предизвиците на енергетската транзиција.

   

     

На 13 јуни нашата комора организира Бизнис форум со Унијата на грчките комори во Солун, како дел од активностите на Асоцијацијата на балканските комори. Ќе имам средба и со мојот колега Масутис, а ќе го посетиме и Солунското пристаниште. Во овие деловни средби досега се пријавени околу 50 компании, но ве повикувам доколку има интерес, да ни се придружат и другите, имајќи предвид дека Грција традиционално е меѓу нашите најголеми трговски партнери.

Овде посебно сакам да го нагласам минатонеделниот избор на господинот Виктор Мизо, наш потпретседател за претседавач на бордот на „Македонија 2025“. Со тоа Комората го зголемува своето заедништво со најзначајните бизнис асоцијации кои што работат во интерес на својата држава и на тој начин игра значајна улога во контролирањето на државните економски политики. Тоа е во согласност со нашата политика, потврдена во декларацијата, донесена на 100 годишнината од нашето основање.

Во секој од овие мои кажувања истакнувам по некој позитивен пример. Сега сакам тоа да го направам на еден мој специфичен начин со нашиот потпретседател Виктор Мизо, кој направи кариера за која сонуваат многумина.

Почна од Охрид, достигна до Менхетн, кога државата го повика да се врати назад, кога на Комората и требаше поддршка тој ѝ ја даде и сега го шири своето влијание насекаде во интерес на бизнисот. Ете одличен пример како секој може да придонесе за напредок на својата држава. Минатата недела имав работна вечера со газдата на „Костал“ Андреас Костал. Во разговорот неколку пати напомена дека доаѓањето на „Костал“ во Охрид е дело на Виктор Мизо, но уште позначајно што токму во таа фабрика се изработуваат најспецифичните делови со највисока технологија од производството во целата коорпорација. Најголема гаранција за тоа е Виктор Мизо. Ние ќе продолжиме со инвестициите, а неговото искуство и знаење ќе го шириме низ целиот свет каде што имаме фабрики. Навистина големи зборови за еден човек, кој со својата упорност ги руши сите бариери. Му посакувам на новата должност во „Македонија 2025“ да направи резултат како во „Костал“ и во Комората.

Во моментов многу посветено работиме и на прецизирање на методологијата за соработка со новата Влада. Фокусирањето на извозот, иновативноста и продуктивноста, како основа на додадената вредност ќе бидат поле за наш најголем интерес и приоритет, но нема да бидат запоставени ни парафискалните давачки, регулаторната гилотиња, даночниот календар, член 218 од Законот за извршување, холдингот, итн. Во согласност со тие усогласување, ќе се прилагодиме и ние на кој начин најдобро ќе партиципираме во новата владина програма.

П.С. За да ја разбиеме монотонијата, овој пат со слики и кратки коментари ќе прикажеме дел од нашето работење.

Заедно сме појаки е девизата на младите “коморџии”

Самодовербата, имплементацијата и одговорноста се трите волшебни збора за успех. Ако имаш самодоверба и знаеш да имплементираш, тогаш ќе бидеш и одговорен. Кој не може да го исполни тоа што е донесено како законски пропис, мора да си понесе одговорност. Доволно ни се ветувања во стилот “ќе биде”.

Нашиот амбиент е амбиент во кој секој се знае. Особено за водење бизнис има многу “сезнајковци”, па ве учат вас бизнисмените што треба да правите. Тоа треба да се промени.

Искуството и младоста заедно.

Три познати фаци и три за кои ќе се чуе подоцна

(регионална соработка, енергетика, градежништво)

Новиот договор за економски развој го трасира најкраткиот пат до успехот.

Но, најкраткиот пат не е секогаш и најдобриот пат.

    

Најново

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Sase Ivanovski

(Видео) Разорен земјотрес го погоди Иран, има загинати и повредени

Sase Ivanovski

АА: Стоилковиќ да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од Путин и Вучиќ, пред гласањето на Владата

Sase Ivanovski

Украинците се степале во соблекувалната по поразот од Романија

Sase Ivanovski

ДОШЛО ЈЕ ВРЕМЕ ЌОРЌЕ, У ЗАТВОР ЌЕ ДА СЕ ИДЕ КАО ШТО СЕ САД У КАФАНУ ИДЕ! Мицкоски: Борбата против корупцијата ќе биде приоритет, уште првите денови ќе имам состанок со министерот за внатрешни работи, ќе има одговорност

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

Sase Ivanovski

Мицкоски: Наследуваме состојби кои се катастрофални, нема да имаме меден месец, ќе работиме за брзи резултати

Sase Ivanovski

Медведев ѝ се закани на Украина:„Прифатете го предлогот за мир или ќе биде полошо“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Македонија е мојата татковина, Уставот и законите ќе ги почитуваме сите

Sase Ivanovski

Ветувањата за употреба на камерите празни, засега за возачите нема казни

Sase Ivanovski

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели

Sase Ivanovski

Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: ВО КЕНИЈА ИМА БАЛКАНСКИ РЕСТОРАН

Sase Ivanovski

Мицкоски му порача на Нимиц: „Јас живеам во реалноста“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции

Sase Ivanovski

Петровска: Се сметаше дека со оставката на Заев проблемот ќе биде надминат, но очигледно е донесена погрешна одлука

Sase Ivanovski

Петровска: Ова е историски еден од најголемите порази со кои СДСМ се соочил

Sase Ivanovski

Тргнала да си оди со такси, не стигнала дома: Се трага по 45-годишна жена од Свети Николе!

Sase Ivanovski

Сопружници од Ресен се загинатите во несреќата на Галичица

Sase Ivanovski

Велешанец прегазен од сопственото возило!

Sase Ivanovski

НСДП: Мицкоски предлага состав на Влада со кадри на Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФАУЧИ: ТРАМП МЕ ПРАША ЗОШТО МОРА ДА ЗЕМЕ ВАКЦИНА ЗА ГРИП КОГА НЕМА ГРИП?!

Sase Ivanovski

СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА СО КОЛУМНА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГИ КРЕНА СРБИТЕ НА НОЗЕ

Sase Ivanovski

Спасовски: Каде има големи ветувањата, одете со мала торба – предлогот за Влада е без план

Sase Ivanovski

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Sase Ivanovski

Мицкоски го поднесе предлог-составот на идната влада

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ и ДУИ оставија буџет со критично ниско ниво

Sase Ivanovski

Жената од Кратово убила во самоодбрана, не со умисла – реагираат од Платформата за родова еднаквост

Sase Ivanovski

Четирицикл излетал надвор од пат, тешко повредени две лица од тетовско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОПКРУЖЕН СО ОКОЛУ 10 БОДИГАРДИ НА БИА, СИНОТ НА ВУЧИЌ, ДАНИЛО, САКАШЕ ДА СЕ ТЕПА СО АНГЛИСКИ НАВИВАЧИ, БОДИГАРДИТЕ НЕ МУ ДОЗВОЛИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЖАЛ МИ Е ДА ЈА ГЛЕДАМ ВАКА НЕКОГАШ ГОЛЕМАТА СДСМ КЛЕКНАТА НА КОЛЕНА ВО РАСПАД, НО НЕ МИ ПАЃА НА ПАМЕТ ДА СЕ ВМЕШАН ВО ИЗБОРОТ ЗА НОВ ЛИДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: РЕСОРИТЕ ШТО ГИ ДОБИ ВЛЕН НЕ СЕ ДАДЕНИ, ТУКУ СЕ СПОДЕЛЕНИ, ОВА Е ЗАЕДНИЧКА ДРЖАВА НА СИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: ОДЛУЧЕТЕ СЕ ДАЛИ ЌЕ ТЕРАТЕ ПРИВАТЕН БИЗНИС ИЛИ ЌЕ МУ СЛУЖИТЕ НА НАРОДОТ, НЕ МОЖЕ И ДВЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СОПАРТИЈЦИТЕ: АКО ЗАБЕГАТЕ, ВЕДНАШ ЌЕ ВЕ СМЕНАМ БЕЗ ОКО ДА МИ ТРЕПНЕ, И ЌЕ ОДГОВАРАТЕ, НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО РАЗОЧАРАТЕ НАРОДОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Александар Бајдевски, кандидат за претседател на СДСМ: Да го вратиме достоинството на СДСМ!

Sase Ivanovski

ГОЛДЕН АРТ: Комплексот Треска во општина Центар, на само една прошетка од омилените ресторани, кафулиња, супермаркети, градскиот парк и омилените театри. На 5 минути од секаде

Sase Ivanovski

Поместуваме граници и одиме нагоре 🏗 Предизвик тежок 2300м³ за тимот на Голден Арт

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките во Општина Центар и за летниот распуст

Sase Ivanovski

Скопјанка со електричен тротинет се судри со мотоцикл, тешко е повредена

Sase Ivanovski

НА 89 години почина Стојан Андов – Првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Sase Ivanovski

Давитковски: Уставен со времена мерка може да го стопира законот за локална самоуправа и да инсистира на избори

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Трифун Костовски и Слободан Вујчиќ-Брацо го обезбедија преносот за историскиот меч Словенија-Македонија

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Јас на оваа ЕП ќе навивам за Украина

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Требаше да се поведе иницијатива за примирје меѓу Русија и Украина за време на ЕП

Sase Ivanovski

ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024

Sase Ivanovski

Sun Solution: Фотоволтаичен систем за само 4200 евра

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: СВЕТУЛКИ НА ВОДНО

Sase Ivanovski

Ле Пен: Преговорите со Русија се клучни за решавање на конфликтот во Украина

Sase Ivanovski

Руски воени бродови испловија од Хавана

Sase Ivanovski

Електронско пријавување за упис во средно образование од 20 до 25 јуни

Sase Ivanovski

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат

Sase Ivanovski

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛ ИМА 90 НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИ! На нив троши милијарда долари годишно и се заканува дека ќе ги искористи

Sase Ivanovski

КАКОВ ДЕДО ТАКОВ ТАТКО ТАКОВ СИН

Sase Ivanovski

Шест години од Преспанскиот договор, кои се обврските што останаа неисполнети

Sase Ivanovski

Средба на турскиот министер за надворешни работи, Фидан и Путин во Москва

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА ПОФАЛБАТА ОД НАТО ДЕКА СМЕ ПОТРОШИЛЕ НАД 2% ОД БДП ЗА ВОЕН БУЏЕТ: “Ем сиромав, ем се дигнал до небо”

Sase Ivanovski

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Потпорниот ѕид кој се урна, со себе ја одвлече и одговорноста

Sase Ivanovski

За проблемите на ЛГБТИ-заедницата во пресрет на Парадата на гордоста в сабота

Sase Ivanovski

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Sase Ivanovski

(Видео) Лазарова Трајковска: Академијата за обука на судии неколкупати потфрли при изборот на кандидатите, така се руши угледот на судството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Како ЕУ и САД „изгореа“ 1,3 милиони евра во Идризово

Sase Ivanovski

Тешко до работа преку Отворен Балкан

Sase Ivanovski

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

Sase Ivanovski

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Sase Ivanovski

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Sase Ivanovski

Кремљ: Изјавата на Столтенберг за нуклеарното оружје е уште една ескалација на тензиите

Sase Ivanovski

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Sase Ivanovski

За една недела 207 непрописно паркирани возила во општина Центар

Sase Ivanovski

Уапсен е 26-годишник од скопско село, се обидел да прегази полицаец

Sase Ivanovski

„НЕ СЕ СРАМАМ ДА КАЖАМ ДЕКА ВО ЖИВОТОТ СУМ ИМАЛ И ПРОПАЃАЊА, НО НИКОМУ НЕ СУМ СЕ ЖАЛЕЛ“ – популарниот Бобо Дајнерс ексклузивно за „Бизнис муабети“ на Фактор

Sase Ivanovski

УЖАС ВО УКРАИНА: Ваделе органи од луѓе, па ги продавале во странство – екс заменик министер за здравство вмешан во мрежата

Sase Ivanovski

Почина фолк пејачката Тања: Со песна помогна на многумина и веруваше дека сите заслужуваат исти можности!

Sase Ivanovski

Нетанјаху го распушти воениот кабинет

Sase Ivanovski

Поранешен генерал на ИДФ верува дека војната меѓу Израел и Хамас ќе трае три години, пишува „Ерусалим пост“

Sase Ivanovski

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Димовски: На Балканот се применува насилничка политика која кај младите промовира насилство

Sase Ivanovski

Ако треба, гласови за „Бадентер“ ќе се бараат и од Левица, законот ќе ја чека новата влада

Sase Ivanovski

Продолжи рочиштето против Максим Димитриевски

Sase Ivanovski
Вчитувам....