3.8 C
Скопје
07/12/2023 20:58
МАКТЕЛ

      

Битиќи: Грижата за секое дете е  врвен приоритет на Владата, ги зголемуваме капацитетите на градинките во целата држава

      

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во пресрет на Меѓународниот ден на детето 20 Ноември, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и заменик на Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Иван Митровски, учествуваше на официјалното отворање на Доградба на објект „Кокиче “ во состав на ЈОУДГ „Весели цветови “ во Општина Кисела Вода.Во неговата изјава за медиумите, вицепремиерот Битиќи рече дека е среќен од можноста на Светскиот ден на детето, точно да кажеме што Владата има направено за нашите најмали.
„Грижата за секое дете е  врвен приоритет на Владата.
Секое дете заслужува еднаква основа и услови за развој, а пристапот до квалитетно образование од најрана возраст не е привилегија, туку право на секое дете. Според УНИЦЕФ, образованието не започнува во прво одделение, развојот на „некогнитивните вештини“, како, интелектуална љубопитност, истрајност, социјални вештини и емотивна стабилност во детството и адолесцентските години се подеднакво важни за успехот на децата во доживотното учење, социјалната интеграција, личниот развој и подоцна, при вработувањето“, изјави Битиќи.
Вицепремиерот Битиќи посочи дека Владата продолжува да ги зголемува капацитетите на градинките во целата држава и да вложува во развојот на децата уште од најрана возраст, каде тие ќе бидат згрижени според најсоодветните стандарди за вршење на оваа дејност.
„Покрај доградбата на овој објект „Кокиче“, во кој Владата преку Министерството за труд и социјална политика инвестираше над 1 милион и 300 илјади денари за доградба на овој образовен објект со  кој ќе се прошири капацитетот за уште 56 деца од Кисела Вода, од почетокот на мандатот на Владата во периодот од 2017-2023 година, отворени се вкупно 83 градинки или проширување на градинки низ целата држава, со кои е зголемен капацитетот на деца за околу 8.000 нови места“, изјави вицепремиерот Битиќи и додаде дека во моментов од 80 општини колку што има низ цела држава, во 75 од нив имаме отворени градинки, а со новата градинка која ќе се отвори во Арачиново, оваа бројка ќе биде 76.„Градинките не се само градежен проект, туку инвестиција во потенцијалот на секое дете. Инвестираме во секое дете! Градиме едно општество за сите“, заклучи Битиќи.

    

Најново

ГЕНЕРАЛ МИЛИ: Секој Русин, кога оди да спие, треба да се запраша дали ќе му го пресечат гркланот

Sase Ivanovski

По случајот со Вања, прилепското училиште ја укина апсолутната забрана за мобилни телефони

Sase Ivanovski

Градоначалникот Арбен Таравари ја пречека во средба германската амбасадорка, Петра Дрекслер

Sase Ivanovski

Забрана за движење на тешки товарни возила на „Ѓавато“ меѓу Битола и Ресен

Sase Ivanovski

Ќе ја трчаат ли заедно Ковачевски и Ахмети изборната трка?

Sase Ivanovski

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Sase Ivanovski

ИРАН ЛАНСИРА КАПСУЛА СО ЖИВОТНИ ВО ВСЕЛЕНАТА Подготовка за претстојната вселенска мисија со ирански астронаути

Sase Ivanovski

Камерон ги повика САД да одобрат нов пакет помош за Украина

Sase Ivanovski

Бектеши: Доколку има потреба ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените

Sase Ivanovski

Снег и магла во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека

Sase Ivanovski

Српски политичар во Косово приведен поради нерегистрирано возило и одбивање на полициска наредба

Sase Ivanovski

Членството на Северна Македонија во ЕУ е е клучно за спроведување на реформите, смета американската амбасадорка

Sase Ivanovski

Одреден 30-дневен притвор за возачот на Палевски

Sase Ivanovski

Аеродром бара стратешки партнер за да стане „паметна општина“

Sase Ivanovski

Нина Ангеловска избрана за прв претседател на Балканската Алијанса за е-трговија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОДИЧ ЗА ЖЕНИТЕ, КАКО ДА ГИ РАЗБЕРЕШ

Sase Ivanovski

Сагата на тетовските комуналци: Останав без интервенција на трансфузиологија, а лековите за аритмија ги купувам приватно оти немам осигурување

Sase Ivanovski

„КИМ КАРДАШИЈАН ПСИХИЧКИ МЕ УНИШТИ!“ Тејлор Свифт откри дека поради старлетата цела година не излегувала од дома

Sase Ivanovski

ОВА Е ОДЛИЧЕН БОЖИКЕН ПОДАРОК ЗА ПУТИН Што мисли Кирби за одлуката на САД да не испрати помош за Украина?!

Sase Ivanovski

Најдобар начин да се реши корупцијата е евроинтеграцијата: Интервју со Едвард Џозеф

Sase Ivanovski

Лога: Нас ни е потребен регистар на дипломи за да нема злоупотреби и корупција во високото образование

Sase Ivanovski

Спасовски на средба со СВР Битола: Во 2023 имаме намалување на кривични дела за 19%, остварена ефикасност на полицијата од 42%, само во делот на разбојништва ефикасност од високи 69%

Sase Ivanovski

Спасовски на јубилејниот десетти Меѓународен спортски симпозиум: Улогата на спортот во создавањето на здрав животен стил додава дополнителна вредност на неговото универзално значење

Sase Ivanovski

Министрите Бектеши и Шакири презентираа нова мерка за ваучери за домашен туризам за студентите

Sase Ivanovski

Ковачевски: Инвестираме во науката, тоа е влог во иднината на младите и развојот на државата

Sase Ivanovski

ЗЕКОЛИ: Убиството на Вања предизвика колективен шок, во Вања си препознавме ќерки, внуки, сестрички, братучетки, онакви какви што имаме по дома

Sase Ivanovski

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана и дополнета Студија за влијание врз животната средина неопходно е претходно да се донесе одлука за спојување на концесиите

Sase Ivanovski

Ивановска за „Фокус“: Обвинителството нема одлука за ниту една наша иницијатива за кривично гонење

Sase Ivanovski

Се огласи мајката на Вања: Животот ми се претвори во пекол!

Sase Ivanovski

ФОКУС: Кој е обвинителот за кој се утврди дека со години не ги работел предметите?

Sase Ivanovski

Правда го испрати барањето за екстрадиција на Палевски, Лога очекува брз и позитивен одговор од Турција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Возачот на Палчо до Турција не чувствува вина: Го возев во болница, ми кажа дека требало да се прави операција

Sase Ivanovski

Спасовски: Политиканството во вакви случаи на убиства уште еднаш ги убива жртвите

Sase Ivanovski

Лога очекува позитивен одговор од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

Макрон: Ако некој мисли дека е можно да се уништи Хамас, тогаш војната ќе трае 10 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО: Европратеничка од Ирска со говор на конгресот на Левица не убедува да не сме влегувале во ЕУ, Ирска гадно се зафркнала што влегла?!

Sase Ivanovski

МЕТАМОРФОЗИС: Министерството за одбрана (89,72%) е водечка институција во однос на исполнувањето на индикаторите на отвореност, а по неа следи Владата (79,14%) и Министерството за внатрешни работи (78,9%)

Sase Ivanovski

Ковачевски за Анѓушев: Посочениот господин никогаш не бил член на СДСМ, а сериозни се наводите зошто се најде на црната листа на САД

Sase Ivanovski

Османи и Шаленберг за Еурактив: 2030 година како таргет датум може да го заживее процесот на пристапување кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖЕНА УАПСЕНА ВО САД ЗАТОА ШТО МАСТУРБИРАЛА НА ПЛАЖА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ВО АТИНА: ДА ГО НАПРАВИМЕ ЕГЕЈОТ МОРЕ НА МИРОТ И СОРАБОТКАТА, ДА ЈА ЗГОЛЕМИМЕ ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА СО ГРЦИЈА ОД 5 НА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Адвокатот што го однесе Палевски во Белград „куртули“ од мерки за обезбедување, а за струмичанецот што го однесе до Турција – предложен притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) По пауза од 7 години, Ердоган во Атина: почеток на нова ера во односите?

Sase Ivanovski

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Sase Ivanovski

САД воведоа санкции против шефот на белорускиот Црвен крст, депортирал украински деца во Русија

Sase Ivanovski

(Видео) Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Sase Ivanovski

Во два часот на распит во Кривичниот суд ќе биде донесен Стефан Димковски

Sase Ivanovski

Османи: Постепената интеграција на земјите од Западен Балкан како нужен чекор пред нашето формално членство

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ако има докази за истрагата, Мицкоски веднаш да ги достави до надлежните

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СКЕЧЕВИ НА ЛЕГЕНДАРНИТЕ К-15

Sase Ivanovski

Граѓаните во Македонија пушат најмногу во Југоисточна Европа – цигарите кај нас се најевтини

Sase Ivanovski

Кривична пријава за директорот на битолски водовод за „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“

Sase Ivanovski

ЗНМ: Квалификациите на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ кон Инфомакс мора да запрат!

Sase Ivanovski

Сеавус едукативниот и развоен центар се ребрендира во глобална Qinshift Academy

Sase Ivanovski

ОВА НЕ Е НА ДОБРО, ДА НЕ ПРАВЕЛ ПАЛЕВСКИ МАСАКАР ОВИЕ ДЕНОВИ: Исчезна маж од Велес

Sase Ivanovski

ВИДЕО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

МАЈКАТА НА ВАЊА: Немавме кавги со таткото на Вања, јас и другата ќерка подолго време се бориме со тешка болест

Sase Ivanovski

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – зошто девојчето ми го пратија во гроб?!

Sase Ivanovski

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЛАЈЏИЕВ: ПРОЦЕДУРАТА ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА ВО ТУРЦИЈА Е МНОГУ КОМПЛИЦИРАНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШОКАНТНА ГЛАСИНА КОЈА КРУЖИ ВО ЈАВНОСТА: ДАЛИ БИЛО ПЛАНИРАНО РЕПРИЗА НА СМИЉКОВСКИОТ МАСАКАР, ДАЛИ Е ПАЛЕВСКИ ИЗВРШИТЕЛ И НА ТОЈ ЗЛОСТОР?!?!

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: БЛАГОДАРНОСТ ДО МАЛТА ЗА МАНДАТОТ, НЕ МОЖАМ ДА БИДАМ КОНЗУЛ СО СЕНКА ВРЗ МОЕТО ИМЕ

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: ВОЗАЧОТ ШТО ГО ВОЗЕЛ ПАЛЕВСКИ ОД СРБИЈА ВО ТУРЦИЈА ЌЕ ДОБИЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Sase Ivanovski

Спасовски очекува денеска да биде испратена целосната документација за екстрадиција на Палевски

Sase Ivanovski

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

Sase Ivanovski

СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност кај ДПМНЕ и Мицкоски

Sase Ivanovski

ВНИМАНИЕ, СЛИКИВЕ СЕ ОПАСНИ ПО СРЦЕ ЗА СИРОМАСИ – Царинска управа: Запленети непријавени 50.600 евра на Аеродром Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СОЛУН Е НАШ, СЛАТ ВЕТ ДРИМ ЕДИШН

Sase Ivanovski

„САМО ТУКА ДА ВЕ ДОНЕСАТ…“ – Ќосето им испрати порака на убијците на Вања

Sase Ivanovski

Маричиќ: Уверен сум дека заедно ќе успееме со мнозинството македонски граѓани кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ во 2030

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ВИКА ПОСВЕТЕНОСТ НА СВОИТЕ СОНИШТА, АМА ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ОД РАП МУЗИКА НА БАЛКАНОТ: Грк со експлозив ограбувал банкомати, па со парите ги плаќал своите рап спотови

Sase Ivanovski

Облачно и студено со снег на планините и дожд на пониските места

Sase Ivanovski

Петровска и Агелер во посета на учесниците на вежбата „Храбар партнер 23“ на Криволак

Sase Ivanovski

И ОФИЦИЈАЛНО: Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзалната сала

Sase Ivanovski

Крајовски: Директорот на Водовод да поднесе оставка бидејќи ја остави Битола без вода за пиење

Sase Ivanovski

ШТО СЕ СЛУЧИ ЗА САМО 5 ГОДИНИ, СВЕТОТ ЗАМИНА ВО БЕСТРАГА?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МЕРЦЕДЕС Е РАЈ ЗА НАРОДНИТЕ МАСИ: Модел од 2005-та со поминати 2,5 милиона километри!!!

Sase Ivanovski

Синџир нафтени компании се обиделе да ја изиграат државата со даноците, наскоро ќе излеземе со детали, изјави Лукаревска

Sase Ivanovski

Престрелка во Брисел, повредена и помошничка на европарламентарец, Ковачевски и Маричиќ се безбедни

Sase Ivanovski

Ременски за VOA: Групата на Палевски имала “поголеми планови”. Постоеле списоци за ликвидации, за изнуди, за киднапирања

Sase Ivanovski
Вчитувам....