3.8 C
Скопје
07/12/2023 23:01
МАКТЕЛ

      

БИТКА ПРОТИВ „ЗЕЛЕНАТА МАФИЈА” Екологисти-манипулатори со итроштина ја минираат изградбата на рудникот „Иловица-Штука“

      

Ќе ја бранеле струмичката котлина, младите сите ќе биле на нивите зошто тие (они) ја хранеле Македонија. И сега кога немаш информации викаш: Алал да им е. За грев се луѓето. Ќе ги трујат со цијанид. Мора да се бранат. Нема врска што со Закон е забранета употреба на цијанид и сулфурна киселина за експлоатација на минерални суровини. Важно е да се уплашат добрите и чесни граѓани кои немаат време да анализираат дали и зошто некој манипулира со нивните чувства, пишува колумнистот Виктор Грозданов.

   

Виктор Грозданов, кој себеси се претставува како некорумпиран колнумнист, во својата најнова колумна за порталот Нетпрес насловена „Инвестициски бум или еколошки вистински лаги“ пишува за невладините активисти кои се противат на изградбата на рудникот за злато и бакар „Иловица-Штука“, нарекувајќи ги „Зелена мафија“.
Тој пишува дека ова е почеток за економски бум и затоа нема место за манипулатори, кои, како што вели, заради театрални ефекти се служат со фрази од типот „ќе има војна ако треба“, а нивните ментори, посочува Грозданов, плаќаат новинари кои не разбираат дека таков израз е ширење паника и дека за јавна објава се лежи в затвор.

 

„Ш(т)о би рекле скопјани припаднициве на ‘Зелена Мафија’ многу паметни. Ќе ја бранеле струмичката котлина, младите сите ќе биле на нивите зошто тие (они) ја хранеле Македонија. И сега кога немаш информации викаш: Алал да им е. За грев се луѓето. Ќе ги трујат со цијанид. Мора да се бранат. Нема врска што со Закон е забранета употреба на цијанид и сулфурна киселина за експлоатација на минерални суровини. Важно е да се уплашат добрите и чесни граѓани кои немаат време да анализираат дали и зошто некој манипулира со нивните чувства. Таков ни е на пример извесен Мики Крстев. Не дека е многу важен овој лик, туку е експресија на иронијата која ја живееме. Примерот е вовед во една анализа која следи и во која ќе расчистуваме кој сѐ се нарекува еко-активист (борец против рудниците на смртта) и всушност го разградува вистинскиот НВО активизам, притоа вешто манипулирајќи со жителите на струмичката котлина за лични интереси. Мики бил спремен за ‘војна’. Струмица не ја давал на рударските инвеститори од западните земји. Оти тие лажеле, а тој наводно говорел само вистина.

   

     

И така, во интервју кај еден искусен новинар како Миленко Неделковски (единствен во Југославија го интервјуирал легендарниот Сена, учествува во Камел Трофи релија, нападнат со нож од секретарот на ФФМ на јужна трибина заради известувања за состојби во македонскиот фудбал, 19 сезони емисии со интервјуа) успева да сокрие еден многу важен факт. Овој Мики дури од Скопје да ни ги бранел жителите на струмичката котлина. Ајде што студирал Правен факултет во Штип туку се вработил и во јавното градско претпријатие Комунална хигиена во Скопје. Да, да, убаво читате, овој лик од Скопје, со решено егзистенцијално прашање им кажува на струмичани дека земјоделието ќе пропадне ако рударскиот комплекс Иловица-Штука се изгради. Им вели на струмичани, вие издржете таму долу на југоистокот, гледајте и плачете што секојдневно ви заминуваат децата во туѓина во потрага по подобар живот, а јас од тука од Скопје ќе стискам палци за вас.

Ако треба и во војна ќе одам. Итроштина која останува незабележена и од острото око на Миленко. Ни Струмица, ни котлина, ни Штука, важно тој си работи во Скопје и по налог на ‘Зелена мафија’ и другите од центарот за разнебитување на Македонија е екологист од пристојна дистанца, кој треба по секоја цена да спречи долгорочен економски развој за регионот каде е роден. Е затоа се чувствувам повикан, како општествено одговорен човек, да дадам свој влог во разобличувањето на една еколошка измама“, пишува Грозданов во колумната.Проблемот е поголем што заради страв од губиток на гласови и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се фаќаат на јадицата кои им ја подметнуваат неколкумина извршители на еден ГРАНДЕ АНТИ НАТО план, додава тој.

„Каде се службите и што прават не знам. А, јавноста нека не се чуди зошто на средината на септември Македонија протера тројца руски дипломати и еден свештеник, кој до скоро живееше во Софија. И оттаму беше протеран. Нема случајности во животот. И да, да не заборавам со време да најавам. Посебен осврт ќе имам за улогата на министерката Каја Шукова, која мора да знае дека нештата се прават со сторување или несторување. А, најтешко се класифицираат кога се направени од незнаење и нестручност со потенцијал за огромни отштети. Во следните колумни има да објаснам за каков концепт на неедуцираност, ама финансиска заинтересираност, со стравична измама и поткупливост станува збор. Жал ми е за новинарите што се излажани и здраво разумните луѓе, ама за нивните колеги нема да имам никаква милост. Да ги изработат ликови како Крум Велков и остала … СРАМОТА!“, се вели во колумната.

Во продолжение, прочитајте ја колумната на Виктор Грозданов во целост:
Во наредниов период од неколку недели како што Ви ветив драги читатели ќе посветам внимание на тема непосредно врзана со моето образование како дипломиран инженер за екстрактивна металургија проткаено со професионалното минато, а тоа се медиумите. Мора да се обратам на здраво разумните луѓе во оваа Македонија дека сме под силен налет на специјален центар од источна словенска култура (ни се претставуваат како браќа), кој сака по секоја цена да ја разнебити оваа држава, која маченички сме ја стекнале и тоа само во еден правец. За финансии е глупаво да зборуваме зошто пари не се проблем кај нас: ќе се украдат, ќе снема, па ќе дојдат, па сиромаштија, па просветлување итн.

Но, се удира врз најмилото и најсуштинското. Врз нашите деца и врз нашата определба Македонија. Едноставно да нема никој од нас кои со милениуми сме присутни. Да ја продадат и разнебитат оваа убавина Македонија и да Ве изманипулираат сите вас со нивните полтрони и еколошки „Вистински Лаги“ дека се живее од воздух.
Ова е напад врз целата интелектуална сила без разлика дали станува збор за политичари, писатели, глумци, уметници, новинари или вистински научници и патриоти.

Мојата девиза е: Секое дете е злато за Македонија.
Запомнете убаво. За разлика од мене нивната девиза е: Да се спроведе „Бела Чума“ и да се продаде Македонија на „новите“.
И сега да објасниме што е разликата помеѓу мене и нив. Јас сум дипломирал на тема: „Избор на оптимална пиро-хидрометалуршка постапка за валоризација на никел од секундарни суровини“. А, сега подготвувам магистерска на тема: „Еколошка и економска придобивка за добивање на Злато од…“. Сето ова на моќниот Технолошко-Металуршки Факултет Скопје. Без овој факултет нема држава.

Ова го кажувам во следнава насока. Најголемите екологисти произлегуваат од оние кои знаат како се загадува. А, тоа сме ние металурзите. Што би се рекло по старински подобро прашај паталец наместо гаталец.Е сега, Македонија има проблем со гаталци. Овие гаталци немаат основни познавања за цивилизацијата, а се претставуваат екологисти и земјоделци. Еве јас ќе кажам две работи кои се многу важни, а гаталциве викаат „секоја чест“ мајстори:

Џингис Кан во неговите походи убил една петтина од тогашното население и ги сменил климатските услови. Ова е чиста вистина. И овие нашиве гаталци сигурно си велат, па алал да им е тогаш и на Леополд, Хитлер и нормално Сталин.
Го гледале оној легендарен филм со Арнолд Шварценегер и Џејми Ли Кертис со наслов „Вистински Лаги“ каде „Шварци“ е како демек компјутерски дистрибутер, а тој да ти работи за ЦИА. И овие велат и ние така. Демек екологисти и ќе си правиме филмови за НКВД, КГБ, ГРУ, ВАГНЕР……
Овие гаталци на пример немаат капацитет да разберат идеја која можат да ја дадат само металурзи со следно објаснување. Ние металурзите им честитаме на екологистите од Велес што го сопреа работењето на Топилницата, која е поставена наспроти сите научни истражувања и го загадуваше целиот град . Топилница мора да има повторно кај Велес, ама од другата страна и да се обрати особено внимание на отпадните води кон река Вардар. Грција ќе не благословува.
Ова значи само едно. Милијарди за Македонија.Ама некој не сака ваков развој. И затоа има создадено екологисти кои сите нормални би ги нарекле „Зелена Мафија“.

    

Најново

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Sase Ivanovski

ОН: Речиси е невозможна дистрибуцијата на помош во Газа

Sase Ivanovski

Данска со закон го забрани палењето на Куранот

Sase Ivanovski

ОДНЕЛ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОМА, ИМАЛ НЕКОЈА РАБОТА Кривична пријава за полицаец од Струмица

Sase Ivanovski

РУСИЈА И ИРАН ВО НОВ СОЈУЗ Потпишан договор за заеднички отпор против санкциите 

Sase Ivanovski

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Шаќири: За да се хранат здраво студентите парите за оброк ќе го добиваат на неделна основа

Sase Ivanovski

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Sase Ivanovski

ФОТО: На Криволак пристигнаа возилата „страјкери“ на заедничката вежба на македонските и американските војници

Sase Ivanovski

Кој ќе падне на административниот испит, ќе лета од работа!

Sase Ivanovski

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Почина Ивана од Крушевац – убиецот Зоран пред 23 дена ја застрела во глава, ја уби сопругата, па се самоуби

Sase Ivanovski

Во Штип „паднаа“ двајца дилери на дрога

Sase Ivanovski

Османи: 2030 како датум за влез во ЕУ може да создаде реформски натпревар кон постигнување на целта за членство

Sase Ivanovski

Агелер: Земјава се соочува со епидемија од корупција, ве уверувам црната листа ќе се проширува

Sase Ivanovski

Јелен смета дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку помошта не се изгласа во Конгресот

Sase Ivanovski

Британското МНР: Разговорите на пратениците хакирани од Русија

Sase Ivanovski

Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Sase Ivanovski

ОН: Околу 400 муслимани Рохинџи кои пловат со два чамци се во опасност

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Sase Ivanovski

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Исчезнатиот велешанец пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Sase Ivanovski

Соработниците на поранешниот режим ја клеветат полицијата по странски медиуми

Sase Ivanovski

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Sase Ivanovski

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Sase Ivanovski

Уапсени тројца разбојници –  ограбиле обложувалница

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: НЕМА НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ИНВБЕСТИТОРОТ НА ПОПОВА ШАПКА, ТЕХНО АЛПИН, КОИ ВЕТУВАА 170 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

ЗА КРИТИЧАРИТЕ НЕМА ПЛАТА Папата го казни кардиналот што го критикуваше

Sase Ivanovski

Мицкоски: Истрагата за Вања започнува предоцна, имам сериозни информации за ова што го тврдам

Sase Ivanovski

Бербок: Земјите од Западен Балкан целосно припаѓаат во ЕУ

Sase Ivanovski

ЖИРАФАТА ВО СКОПСКАТА ЗОО ПОЧИНАЛА ОД КАНЦЕР НА ЦРНИОТ ДРОБ

Sase Ivanovski

ГЕНЕРАЛ МИЛИ: Секој Русин, кога оди да спие, треба да се запраша дали ќе му го пресечат гркланот

Sase Ivanovski

По случајот со Вања, прилепското училиште ја укина апсолутната забрана за мобилни телефони

Sase Ivanovski

Градоначалникот Арбен Таравари ја пречека во средба германската амбасадорка, Петра Дрекслер

Sase Ivanovski

Забрана за движење на тешки товарни возила на „Ѓавато“ меѓу Битола и Ресен

Sase Ivanovski

Ќе ја трчаат ли заедно Ковачевски и Ахмети изборната трка?

Sase Ivanovski

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Sase Ivanovski

ИРАН ЛАНСИРА КАПСУЛА СО ЖИВОТНИ ВО ВСЕЛЕНАТА Подготовка за претстојната вселенска мисија со ирански астронаути

Sase Ivanovski

Камерон ги повика САД да одобрат нов пакет помош за Украина

Sase Ivanovski

Бектеши: Доколку има потреба ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените

Sase Ivanovski

Снег и магла во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека

Sase Ivanovski

Српски политичар во Косово приведен поради нерегистрирано возило и одбивање на полициска наредба

Sase Ivanovski

Членството на Северна Македонија во ЕУ е е клучно за спроведување на реформите, смета американската амбасадорка

Sase Ivanovski

Одреден 30-дневен притвор за возачот на Палевски

Sase Ivanovski

Аеродром бара стратешки партнер за да стане „паметна општина“

Sase Ivanovski

Нина Ангеловска избрана за прв претседател на Балканската Алијанса за е-трговија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОДИЧ ЗА ЖЕНИТЕ, КАКО ДА ГИ РАЗБЕРЕШ

Sase Ivanovski

Сагата на тетовските комуналци: Останав без интервенција на трансфузиологија, а лековите за аритмија ги купувам приватно оти немам осигурување

Sase Ivanovski

„КИМ КАРДАШИЈАН ПСИХИЧКИ МЕ УНИШТИ!“ Тејлор Свифт откри дека поради старлетата цела година не излегувала од дома

Sase Ivanovski

ОВА Е ОДЛИЧЕН БОЖИКЕН ПОДАРОК ЗА ПУТИН Што мисли Кирби за одлуката на САД да не испрати помош за Украина?!

Sase Ivanovski

Најдобар начин да се реши корупцијата е евроинтеграцијата: Интервју со Едвард Џозеф

Sase Ivanovski

Лога: Нас ни е потребен регистар на дипломи за да нема злоупотреби и корупција во високото образование

Sase Ivanovski

Спасовски на средба со СВР Битола: Во 2023 имаме намалување на кривични дела за 19%, остварена ефикасност на полицијата од 42%, само во делот на разбојништва ефикасност од високи 69%

Sase Ivanovski

Спасовски на јубилејниот десетти Меѓународен спортски симпозиум: Улогата на спортот во создавањето на здрав животен стил додава дополнителна вредност на неговото универзално значење

Sase Ivanovski

Министрите Бектеши и Шакири презентираа нова мерка за ваучери за домашен туризам за студентите

Sase Ivanovski

Ковачевски: Инвестираме во науката, тоа е влог во иднината на младите и развојот на државата

Sase Ivanovski

ЗЕКОЛИ: Убиството на Вања предизвика колективен шок, во Вања си препознавме ќерки, внуки, сестрички, братучетки, онакви какви што имаме по дома

Sase Ivanovski

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана и дополнета Студија за влијание врз животната средина неопходно е претходно да се донесе одлука за спојување на концесиите

Sase Ivanovski

Ивановска за „Фокус“: Обвинителството нема одлука за ниту една наша иницијатива за кривично гонење

Sase Ivanovski

Се огласи мајката на Вања: Животот ми се претвори во пекол!

Sase Ivanovski

ФОКУС: Кој е обвинителот за кој се утврди дека со години не ги работел предметите?

Sase Ivanovski

Правда го испрати барањето за екстрадиција на Палевски, Лога очекува брз и позитивен одговор од Турција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Возачот на Палчо до Турција не чувствува вина: Го возев во болница, ми кажа дека требало да се прави операција

Sase Ivanovski

Спасовски: Политиканството во вакви случаи на убиства уште еднаш ги убива жртвите

Sase Ivanovski

Лога очекува позитивен одговор од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

Макрон: Ако некој мисли дека е можно да се уништи Хамас, тогаш војната ќе трае 10 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО: Европратеничка од Ирска со говор на конгресот на Левица не убедува да не сме влегувале во ЕУ, Ирска гадно се зафркнала што влегла?!

Sase Ivanovski

МЕТАМОРФОЗИС: Министерството за одбрана (89,72%) е водечка институција во однос на исполнувањето на индикаторите на отвореност, а по неа следи Владата (79,14%) и Министерството за внатрешни работи (78,9%)

Sase Ivanovski

Ковачевски за Анѓушев: Посочениот господин никогаш не бил член на СДСМ, а сериозни се наводите зошто се најде на црната листа на САД

Sase Ivanovski

Османи и Шаленберг за Еурактив: 2030 година како таргет датум може да го заживее процесот на пристапување кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖЕНА УАПСЕНА ВО САД ЗАТОА ШТО МАСТУРБИРАЛА НА ПЛАЖА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ВО АТИНА: ДА ГО НАПРАВИМЕ ЕГЕЈОТ МОРЕ НА МИРОТ И СОРАБОТКАТА, ДА ЈА ЗГОЛЕМИМЕ ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА СО ГРЦИЈА ОД 5 НА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Адвокатот што го однесе Палевски во Белград „куртули“ од мерки за обезбедување, а за струмичанецот што го однесе до Турција – предложен притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) По пауза од 7 години, Ердоган во Атина: почеток на нова ера во односите?

Sase Ivanovski

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Sase Ivanovski

САД воведоа санкции против шефот на белорускиот Црвен крст, депортирал украински деца во Русија

Sase Ivanovski

(Видео) Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Sase Ivanovski

Во два часот на распит во Кривичниот суд ќе биде донесен Стефан Димковски

Sase Ivanovski

Османи: Постепената интеграција на земјите од Западен Балкан како нужен чекор пред нашето формално членство

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ако има докази за истрагата, Мицкоски веднаш да ги достави до надлежните

Sase Ivanovski
Вчитувам....