24.8 C
Скопје
28/09/2023 20:55
МАКТЕЛ

   

    

БИЉАЛИ: И по 33 години партијата ВМРО не престанува со штетна националиситчка политика. Од одбивањето да прифатат министри албанци во првата влада, хистеризирањето со името на државата, преку протестите за настава на мајчин јазик, за територијалната поделба на државата, за Преспанскиот договор, за Договорот со Бугарија, и конечно за Коридорот 8

    

И така, скокањето во кањон се третира како летање на облаци. Западни релевантни анализи на ваквите настапи со право гледаат антизападна политика.
Вакви настапи сега одат во полза на руско-кинеската скриена агенда за дестабилизација на регионот. Пеколот е награда за тие што го поддржуваат ѓаволот. Неодамната тридневна кинеска посета на највисоко ниво во Москва не беше случајна. Без дилема, дека едната од важните теми бил и Балканот, кој за нив претставува сива зона, каде што можат сериозно да ги испровоцираат САД, ЕУ и НАТО. Во тој контекст треба да се третира силниот притисок врз Србија и Косово за да го затворат нивниот спор.

   

Неодамно, американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, изрази жалење за бомбардирањето на Србија од страна на НАТО во 1999 година. Хил ги употреби истите зборови што ги употребил Бајден како потпретседател на претседателот Обама кога го посети Белград во 2016 година. „Заедно можеме да изградиме подобра иднина каква што заслужува и сака народот на Србија за идните генерации“. „Неопходно е да се запре руската агресија врз Украина и да се врати мирот“ – рече Хил, додавајќи дека тоа треба да се направи заедно со раководството на Србија.
Воените вежби на НАТО во Србија значи изземање од мораториумот за нивно одржување со странски партнери. Вежбата „Платинест волк 23“ беше меѓународна тактичка вежба на која учествуваа бројни членките на НАТО алијансата, вклучително и САД, покажува дека американскиот безбедносен радар силно е фокусирано и врз балкански полуостров. Неодамно американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, изјави дека САД и Србија се на истата страна што се однесува до загриженоста за повеќето проблеми во светот.

 

Косовското водство е изначудена од силниот американски притисок за „Заедницата на српските општини“ на Косово. Подобрувањето на односите САД-Србија треба да се гледаат како напори за регионална стабилност. Во политиката е познато дека нема трајни непријателства или пријателства, туку трајни интереси. Да не заборавиме дека САД фрлија атомски бомби врз Јапонија, но денес тие две држава се блиски сојузници. САД во Виетнам се бореа 20 години, но сега имаат многу блиски врски. Тие ја капитулираа хитлеровата Германија (дури ја поделија на две држави), но денес се клучни сојузници. Оттука, поимот „НАТО агресор“ во Србија е демоде. Сега САД се еден од најголемите странски инвеститори во Република Србија, покрај големите инвестиции на компаниите „Filip Moris“, „Pepsi Co“, „Coca Cola“, „Ball Corpotation“ итн.

   

     

Руска хибридна војна
Русија и сега кога се заплетка во украинската кал, не штеди пари за дестабилизација на Балканот. Дарко Трифуновиќ, врвен професор по безбедносни науки во Белград, детално ги анализирал руските намери за Балканот. Тој смета дека Русија има пеколни планови за овај регион. Според него, Русија во логиката на окупацијата на Крим (2014), а порано на Унгарија (1956) и Чехословачка (1968), мислела дека за неколку дена целосно ќе ја окупира Украина. Потоа со помош на Орбан, би ја вазализирала Унгарија за да тргне кон Србија и Црна Гора, со цел излегување во јужните мориња и дестабилизација на целиот Балкан.

Познато е дека претходно, Путин ја подели Грузија (со поддршка на сепаратизмот во Абхазија и Јужна Осетија), а потоа направи де факто поделби и во Молдавија со поддршка на сепаратизмот во Приднестровље. Потоа на ред е дестабилизација на Балканот. Да се потсетиме на обидот за државен удар во Македонија во 2017 година, кое за среќа не успеа. Претходно во 2016 имаше сериозен обид за „државен удар“ во Црна Гора на денот на парламентарните избори, кога беше планиран атентатот врз Ѓуканоиќ. Во 2019 година Путин доаѓа во посета Белград. Неввиден величествен пречек, а Српската православна црква го седна него во духовниот византиски трон на Света Гора, каде што седнел цар Душан пред многу века. Симболиката ти била Путин да се претстави како „духовен крал“ и на Србија!

Наспроти заглавувањето во Украина, руската сајбер војна на Балканот продолжува со динамично темпо Денес на Балканот сè уште ја имаме пропагандата на Спутник со бројни медиуми, блогови, веб-страници и со развиена шпионска мрежа. Режимот на Путин прави се војната да се прелева на Балканот, за што полесно да се испазари за Украина, односно да го омекне поразот. Оттука, и тие кои се фалат со чизмите на таванот, всушност директно се во служба на Кремљ.

На регионот, единствениот спас му е европскиoт пат. Србија и Вучиќ одамно тоа го знаат и тие постепено свртуваат кон запад. Неслучајно сега во Србија има големи стратешки инвестиции. Оттука и нашата опозиција треба да разбере дека антизападната политика не е погубна само за нив туку за целата држава и регионот како целина. Поинаку, ќе се претвориме во спонзори за тонењето на државата. Не се бара среќата таму каде што некој друг ја загубил. Добри морнари не се праваат при мирно море. Се погласни се тврдењата за Албанија самата да продолжи кон интегративниот процес. Реално, ВМРО скоро ништо не губи ако поддржува уставни измени. Тоа се виде и од Преспанскиот договор кога наспроти бојкотот ги загуби изборите. А вака, како антизападна си дава сериозен повод да се обвини за про-руска партија, за потоа шансите да си прави влада да станат ептен минимални. Сега има шанса барем еднаш да постапи државнички и веројатно да ги добие изборите.

Предавство не е изнаоѓењето решенија за проблемите, туку проблематизирање на секое решение. Предавство се блокирањата што државата ја довиедо на состојба од втора по развој меѓу 16 држави од источна Европа, сега на последно место. Предавство е жалното исселување на младите, немањето економска визија, корупцијата, нефукционирањето на институциите, немањето мерит систем итн.
Изборни коалиции!
ВМРО прави голема грешка кога мисли дека со весела математика ќе прави влада! Победата на Груевски во 2017 е доказ за тоа. Со деструктивен национализам не се доаѓа на власт, барем не сега. Тоа го знаат и самите, но штом не се борите со ветерници, тогаш ќе се свртате накај што дува ветерот.

ВМРО има можност да понуди сериозна развојна програма за секој дел од државата, тогаш веројатно ќе ја добие и симпатијата на другите етнички заедници. Таа требаше да каже како до мериторен систем кој е волшебен клуч за одење напред. Без тој клуч ќе продолжиме да бидеме заглавени во калта. Потоа, визија и проект како до функционално судство и администрација. Тогаш таа ќе ја има поддршката од сите. А не со злоупотреба на црквата и поповите за партиски цели за државен празник. Таквата евтинија лесно е читлива.

Параноичните настапи за уставните измени и за К-8, ја демаскираат нејзината бедна политика. Тие имаат право да се запрашаат за секој денар кај оди, ама не да го закочат проектот кој е почнат дури 1993 година. Да беше завршен К-8 во 2000-та година, веројатно сега Македонија ќе беше многу пред соседите. А таа е последна најмногу поради лажниот евтин патриотизам! За жал, гаѓањето со национализам што започна со кумановскиот градоначалник се прави во времето кога Србија интензивно работи на модерниот автопат Ниш-Приштина, се цел да излезе во Драч и да се врза со три континенти со што ќе му го земе приматот на нашиот К-8. Коридорите не продуцираат национализам туку интернационализам. Тие се екстра профитабилни меѓународен бизнис. Јужно од нашата држава одамно е завршено со „Вија Игнација“ од Александропол до Игуменица, пал на нашата држава и одзема голем дел од прифитот и геополитиката положба. Секое задоцнување на нашиот К-8 ризикува нерентабилност, а државата „слепо црево“! Тоа така требаште да се престави, а не со детинасто фалење на одделни луѓе.

Потоа, уфрлувањето пораки дека некој друг е „вистински премиер“ е голема мизерија и му прави голема полза токму на тој што наводно вмровците ич не го сакаат! А башка последиците од националистички отров. Тоа е нивен тотален аматеризам, па затоа во континуитет ги губаат сите можни партнерства со партии на Албанците. По таа логика треба да се обвини Деспотовски што над 90 отсто странските инвестиции отидоа на истокот од државата, кај што Коридорот 10 веќе е прикрај, а плус паралениот автопат Миладиновци – Штип – Струмица веќе е готов!!! Е зошто тука се молчи другари вмровци!? Така не се прави држава и затоа сме тука каде што сме! Така можете да ги добиете изборите ама ќе ја загубите можноста за правење влада. А во таа партија гледам бројни способни луѓе кои сеуште се немоќни пред глупавоста.
Наместо да се седне и да се натпреварува со идеи и програми како да ги запреме младите кои неповратно ни бегаат, ние дури го помагаме тој пекол. Вака за неколку декади тука како мнозинсто ќе бидат други народи, а нашите народи ќе ги читаме по книгите на историја. За 33 години дружење со злото, веќе сме преполовени, со тенденција тотално да исчезнеме.
Мерсел Биљали

    

Најново

Жени спасени од камион ладилник во Франција откако се јавиле на новинарка на Би-Би-Си

Sase Ivanovski

Џафери: Оставам на совеста на тие што шпекулираат со јавноста дека сум примил каков било материјал или допис од екс премиерот

Sase Ivanovski

Да го надградиме духот на солидарност и да го насочиме кон опиплива поддршка на Украина, рече Џафери на Европската конференција на претседатели на парламенти во Даблин

Sase Ivanovski

Ковачевски: Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе амандман доколку постои можност да бидат амнестирани осудени лица од „Монструм“

Sase Ivanovski

Петровска: Припадниците на АРМ во првата мисија со војската на САД во Авганистан беа одлични, не разочараа ни тогаш ни сега

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е ЛУДО ОПШТЕСТВО – Путин го помилува Дмитриј Зеленски – монструмот кој ја мелеше љубовницата во мелница за месо

Sase Ivanovski

(ИНТЕРВЈУ) Одлив на мозоци: Во Македонија мора повеќе да се прифаќаат различностите

Sase Ivanovski

Пратеничко прашање за премиерот: Дали како родител сте спремен да ги амнестирате помагателите на убиствата на децата кај Смилковско езеро?

Sase Ivanovski

27 годишно момче од Куманово почина во САД: На семејството му треба помош да го врати дома!

Sase Ivanovski

„Република Нагорно-Карабах“ нема да постои од почетокот на 2024 година

Sase Ivanovski

ПГ на ВМРО-ДПМНЕ: Бараме остра осуда за недоличното однесување на Маричиќ кон пратеничката Стојаноска

Sase Ivanovski

Македонците возат крнтии, околу 90 отсто од автомобилите се стари до 20 години!

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Германската полиција ги испитува нацистичките поздрави на Октоберфест

Sase Ivanovski

Вархеји: Подготвуваме пакет за забрзан прием во ЕУ

Sase Ivanovski

СЕ ОКРУПНУВААТ МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ: Во 2004 година имало 21 банка во Македонија, а оттогаш списокот постојано се истенчува и сега имаме 13 банки

Sase Ivanovski

Полицајците кои тврдеа дека биле измамени од затвореник се суспендирани

Sase Ivanovski

Лога за законот за амнестија: Очекувам поддршка и освен албум со слики од мојата посета, ќе купам и огледало, за секој пратеник да се гледа пред да гласа за овој закон

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Денеска во Струга се обратив на отворањето на 14. Меѓународна научна конференција на тема „Стратешки и безбедносен концепт за земјите од ЈИЕ“, во организација на Факултетот за безбедност – Скопје и Фондацијата „Фридрих Еберт“

Sase Ivanovski

ЛОГА ДО АПАСИЕВ: Почитуван професор Апасиев, научете ги децата во правниот сектор во Левица да пишуваат вистинито и соодветно за одлуката на Уставниот суд

Sase Ivanovski

МВР со Демант: Одредени портали шират лаги за вчерашната заплена на дрога во Автокоманда

Sase Ivanovski

Легендарниот украински фудбалер Шевченко стана надворешен советник на Зеленски

Sase Ivanovski

Предлог законот за амнестија целосно ослободува 286 лица

Sase Ivanovski

ЈО за фемицидот во Кочани: Убиство на свиреп начин и убиство на жена при вршење родово базирано насилство се истоветни во поглед на запретената санкција

Sase Ivanovski

Собранието на Косово усвои резолуција: Најостро го осудуваме терористичкиот напад организиран од Република Србија

Sase Ivanovski

Германската амбасадорка во Канада била дел од скандалот во Парламентот кога беше поздравен нацист

Sase Ivanovski

Македонија е најголем трговски партнер на Обединетото Кралство- формирана првата Британска бизнис асоцијација

Sase Ivanovski

Лога: Семејното насилство и предмети врзани со семејно насилство нема да бидат дел од амнестијата

Sase Ivanovski

Арсовска: Ќе покренеме постапки против лица кои ширеа лаги за безбедноста на мостот „Беласица

Sase Ivanovski

НАТО: Најдобар пат до траен мир е зголемување на помошта за Украина

Sase Ivanovski

Зоран Милановиќ: Босна и Херцеговина не функционира, умира на рати, и затоа треба да влезе во ЕУ за да се спаси

Sase Ivanovski

Арамии од три села од различни краеви на Македонија, здружени среде бел ден тргнале во кражба на бакар!

Sase Ivanovski

Под клуч ставени уште пет маркети кои не ги продавале артиклите по „гарантирана цена“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ПЕЏА АРСОВСКИ: КОГА ЌЕ ГИ ПОЧНЕМЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ПО УСТАВНИТЕ ПРОМЕНИ, ЕУ ЌЕ НИ ДАДЕ 900 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ПАТИШТА, ШКОЛИ, ГРАДИНКИ И БОЛНИЦИ

Sase Ivanovski

Лидер во земјоделското осигурување за 2023 – Признаниеза СН Осигурителен Брокер АД Битола

Sase Ivanovski

Од 188-та владина седница: Нови одлуки и допрецизирања на одлуки за заштита на животниот стандард на граѓаните – намалувања на цените на зеленчук и овошје, ориз, јужно овошје; најниска повластена даночна стапка за основните прехранбени прозводи

Sase Ivanovski

Арсовска: Сакајќи Мицкоски да го подигне својот рејтинг, доста работи да го подигне и мојот

Sase Ivanovski

Обвинителството отсега е слепо и глуво, нема повеќе ПИ- мерки за криминалците кои ќе се гонат за ,,Злосторничко здружување”!

Sase Ivanovski

Ќе се присоедини ли Стопанска банка Битола кон Комерцијална банка?

Sase Ivanovski

Арсовска ниту потврди ниту демантира дека ќе формира партија, на Мицкоски му порача да продолжи да се занимава со неа оти ѝ го крева рејтингот

Sase Ivanovski

Момчето од Битола починало од тежок инфект и внатрешно крварење, покажа обдукцијата

Sase Ivanovski

Бектеши: Граѓаните ќе купуваат поевтино јужно овошје оваа зима, зголемени се квотите за увоз

Sase Ivanovski

Работиме на побрзи процедури за царинење и олеснување на трговијата, велат од Царина

Sase Ivanovski

Прилепска гимназија им забрани на учениците да носат тренерки и хеланки, пирсеви, маици на прерамки и машки со долга коса и репче!

Sase Ivanovski

Лога ќе донесе ново упатство пак со етничка графа во матичните книги

Sase Ivanovski

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Sase Ivanovski

537 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Судските административци на протест – бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

На граѓаните треба да им се објасни дека проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, порача Фон дер Лајен

Sase Ivanovski

Тренчевска: Имаме 51 пратеничка во Парламентот – лидери сме во регионот и пошироко

Sase Ivanovski

НЕРВОЗА ВО ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО ДПМНЕ: Пратеничката Дафина Стојановска се испокара со сите, обвинувања и навреди кон Маричиќ

Sase Ivanovski

Од затвор нема да излегуваат академици, Лога на пратениците ќе им даде албум со слики од „Идризово“

Sase Ivanovski

Ќе се врши вонреден надзор во битолската болница по смртта на 24-годишното момче, наложи МЗ

Sase Ivanovski

Измените на Кривичниот законик не ги подготвуваше работната група, туку заменик министерката, вели Лога

Sase Ivanovski

Момче на 24 години починало во Битолската болница по седум дена висока температура

Sase Ivanovski

Спортско-рекреативен простор во Долно Лисиче на површина од 1000м2

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ: Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска. Со пратеничката ниту сум имал било каква комуникација ниту сум ѝ испратил било каква вербална или гестикулативна порака

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА АКТИВИСТИТЕ КОИ ГО НАПРАВИЈА МУРАЛОТ ВО КУМАНОВО ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ДИВО НАСЕЉЕ

Sase Ivanovski

ПРИЈАВИЛ ПРАТКА СО ЛЕКОВИ, НО ИСПАДНАЛЕ ЧАСОВНИЦИ Царинската управа спречи обид за шверц на брендирани часовници

Sase Ivanovski

ФОНДАЦИЈАТА ЕДУКАТА ЌЕ СТИПЕНДИРА УШТЕ 8 СТУДЕНТИ Стипендиите се за бруцоши на државниот универзитет во Тетово

Sase Ivanovski

ВИСОКАТА ИНФЛАЦИЈА ЌЕ ГО ЗАБАВИ РАСТОТ Македонската економија годинава ќе порасне за 2%, предвиде ЕБОР

Sase Ivanovski

МОРАВМЕ ДА ГО ПРЕЗЕМЕМЕ ОВОЈ ЧЕКОР Тајван произведе своја подморница, ќе произведува уште

Sase Ivanovski

Герасимовски: „КК Работнички“ е домаќин и организатор на натпреварите од квалификациската „А“ група во ФИБА Европа купот

Sase Ivanovski

СТОЈЧЕВСКА: Битола по 44-ти пат, во чест на „Браќата на светлината“, Јанаки и Милтон Манаки, достоинствено и достојно ја чествува магијата на филмската камера

Sase Ivanovski

ГОШЕВ СО ФЕЉТОН ВО ПЛУСИНФО: Љубчо сонуваше конфедерација со Бугарија и со Грција, Бранко веруваше во Југославија, а Глигоров матеше со Изетбеговиќ

Sase Ivanovski

АВСТРИЈА РАЗВИВА ПЛАН „ВО ЕУ ПРЕД ЕУ“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН Не мора да чекаме да се имплементира секоја запирка, рече министерот Шаленберг

Sase Ivanovski

АКО ВУЧИЌ НЕ ЗНАЕЛ, ТОГАШ КОЈ Е ПРВА ФИГУРА ВО БЕЛГРАД Српска активистка за човекови права тврди дека Вучиќ го најавил нападот на Бањска

Sase Ivanovski

НАЈМАЛКУ 10 ГОДИНИ ЗАТВОР На напаѓачите од Бањска ќе им се суди за нарушување на уставниот поредок на Косово

Sase Ivanovski

САНКЦИИТЕ ПРОТИВ МОСКВА НЕ СЕ ДОВОЛНИ Зеленски најави повеќе украински акции против Русија

Sase Ivanovski

Редовен координативен состанок на заменик претседателката Сања Лукаревска со претседателите на централните партиски комисии на СДСМ

Sase Ivanovski

ГЕНСЕКОТ НА СДСМ, МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ ВАРДАРСКИ ВО СТРУМИЦА: СДСМ секогаш ја движи Македонија во вистинска насока и по вистинскиот, европскиот пат

Sase Ivanovski

Предупредување: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Sase Ivanovski

Маричиќ: Целата држава е огромно градилиште за нова патната мрежа, во тек е година на инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЌА ЗА ВАГНЕР: 150 ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ИЉУШИН НЕ УСПЕА ДА ЗАКОЧИ НА ПИСТАТА ВО МАЛИ, АФРИКА

Sase Ivanovski

Европска конвенција на шефови на полиции: Република Северна Македонија успешно се справува со криумчарите на мигранти

Sase Ivanovski

Тренчевска: Продолжуваме со плодна соработка со Словенија во делот на безбедност и здравје при работа

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Sase Ivanovski

СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ Ахмети со поддршка до жените да продолжат да ги бараат правата кои ги заслужуваат

Sase Ivanovski

ЌЕ ПАДНЕ ЦЕНАТА И НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Бектеши за ТВ21 откри дека ќе се намалат царинските тарифи

Sase Ivanovski

ВИЛМА РУСКОВСКА ЌЕ ЛЕТА ОД ОБВИНИТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА? Советот за јавни обвинители расправа за три дисциплински постапки

Sase Ivanovski

Грковска: Судиите мора да ја чуваат својата независност

Sase Ivanovski
Вчитувам....