9.8 C
Скопје
26/02/2024 08:27
МАКТЕЛ

      

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

      


Пет вооружени палестински групи му се придружија на Хамас во смртоносниот напад врз Израел на 7 октомври, и тоа откако спроведуваа повеќе заеднички воени вежби од 2020 година наваму, покажува анализата на Би-Би-Си.Овие групи спровеле заеднички вежби во Газа, кои беа многу слични на тактиката користена за време на смртоносниот напад на 7 октомври. Вежбите дури се одржувани на помалку од еден километар од бариерата кон Израел и сè било објавено на социјалните мрежи.

   

За време на овие вежби, од кои последната се одржа само 25 дена пред нападот, се вежбаше земање заложници, напади на згради и пробивање на израелската одбрана. BBC Arabic и BBC Verify собраа докази кои покажуваат дека Хамас ги обединил фракциите во Газа за да ги усовршат нивните борбени методи и на крајот да започнат напад врз Израел што го втурна регионот во војна.
На 29 декември 2020 година, лидерот на Хамас Исмаил Ханије ја објави првата од четирите вежби со кодно име Силен столб (Strong Pillar) како силна порака и знак на единство меѓу различните вооружени фракции во Газа.Како најмоќна вооружена група во Газа, Хамас беше доминантна сила во коалицијата која собра 10 други палестински фракции во воени вежби надгледувани од „заеднички оперативен центар“. Структура за координација на вооружените фракции во Газа под централна команда била формирана во 2018 година.

 

Пред 2018 година, Хамас официјално ги координирал своите акции со палестинскиот Исламски џихад, втората по големина вооружена фракција во Газа и – како Хамас – забранета терористичка организација во Обединетото Кралство и други земји Хамас, исто така, се бореше заедно со други групи во претходните конфликти, но вежбата во 2020 година беше претставена како доказ дека бројни групи се обединија. Лидерот на Хамас истакна дека првата вежба ја одразува континуираната подготвеност на вооружените фракции. Вежбата во 2020 година беше прва од четирите заеднички вежби одржани во текот на три години, секоја документирана во уредени видеа објавени на јавните канали на социјалните медиуми.

   

     

Би-Би-Си визуелно идентификуваше 10 групи, вклучувајќи го и Палестинскиот исламски џихад, според нивните карактеристични ленти за глава и амблеми. Сите групи му се придружија на Хамас за време на вежбите на Силен столб во видео објавено на апликацијата за пораки Телеграм.По нападот на 7 октомври, петте групи продолжија да објавуваат видео снимки кои наводно ја покажуваат нивната вмешаност во нападот. Три други групи објавија писмени изјави на Телеграм, тврдејќи дека и тие учествувале. Улогата на овие групи се најде во фокусот додека се зголемува притисокот врз Хамас да најде десетици жени и деца за кои се верува дека на 7 октомври биле однесени во заробеништво од Израел во Газа од страна на други фракции.Три групи – Палестинскиот исламски џихад, Бригадите на муџахедините и Бригадите Ал-Насер Салах ал-Дин – тврдат дека заробиле израелските заложници тој ден.

Многу извори велат дека напорите за продолжување на привремениот прекин на огнот во Газа зависи од тоа дали Хамас ќе ги лоцира заложниците. Иако овие групи се извлечени од широк идеолошки спектар, од тврдокорни исламисти до релативно секуларни, сите тие споделуваа подготвеност да користат насилство против Израел, посочува Би-Би-Си.
Изјавите на Хамас постојано го нагласуваа единството меѓу различните вооружени групи во Газа. Хамас посочи дека тие се рамноправни партнери во заедничките вежби, но продолжија да играат водечка улога во плановите за напад на Израел.

На снимката од првата вежба се гледаат маскирани команданти во бункер кои ја водат вежбата, која започнува со бараж од ракетен оган. На камерата потоа се гледаат тешко вооружени борци како напаѓаат модел на тенк означен со израелско знаме, фаќајќи член на екипажот и го одвлекуваат како заробеник. На снимката се гледаат и напади врз згради.
Од снимките и од застрашувачките изјави на сведоци знаеме дека двете тактики беа користени за фаќање војници и напад врз цивили на 7 октомври, кога беа убиени околу 1.200 луѓе, а околу 240 заложници беа земени, потсетува Би-Би-Си.

Втората вежба „Strong Pillar“ се одржа речиси точно една година подоцна. Ајман Нофал, командант на бригадите Изедин ал-Касам – официјалното име за вооруженото крило на Хамас – рече дека целта на вежбата на 26 декември 2021 година била да се потврди единството на фракциите на отпорот. Тој изјави дека вежбите „ќе му покажат на непријателот дека ѕидовите и инженерските бариери на границите на Газа нема да ги заштитат“.

За вежбите се известуваше и во Израел, па незамисливо е тие да не биле внимателно следени од разузнавачките агенции на земјата. Израелските одбранбени сили (ИДФ) веќе изведоа воздушни напади за да ги попречат активностите за обука на Хамас. Во април 2023 година, тие го бомбардираа местото на првата вежба „Силен столб“.
Неколку недели пред нападот, војниците задолжени за надзор во близина на границата со Газа, наводно, предупредиле на невообичаено висока активност на беспилотни летала, како и дека Хамас тренира заземање набљудувачки пунктови преку реплики на нивните позиции. Но, според извештаите во израелските медиуми, нивните предупредувања биле игнорирани.

Хамас воени вежби
Хамас направи многу за да се погрижи вежбите да бидат реални. Во 2022 година, неговите борци вежбаа напад врз лажна израелска воена база изградена на само 2,6 километри од преминот Ерез под контрола на ИДФ меѓу Газа и Израел.На 10 септември 2023 година, таканаречениот центар на заеднички комитет објави на својот наменски канал на Телеграм фотографии од мажи во воени униформи кои ги надгледуваат воените инсталации долж бариерата во Газа. Два дена подоцна се одржа четвртата воена вежба „Силен столб“ и до 7 октомври беа извежбани сите тактики што требаше да се употребат во нападот.
Борците беа снимени како возат со истите бели пикап камиони Тојота што беа видени како возат низ јужен Израел следниот месец.

Пропагандното видео покажува вооружени лица кои упаѓаат во лажни згради и пукаат во лажни
цели внатре, како и тренираат да упаднат на плажа користејќи чамци и нуркачи. Израел соопшти дека го одвратил обидот за закотвување на бродови на Хамас на неговите брегови на 7 октомври.
Мешутоа, Хамас не ја објави својата обука за мотоцикли и параглајдери за време на вежбата „Силен столб“. Видеото од вежбата објавено од Хамас три дена по 7 октомври покажува уривање на огради и бариери за да се овозможи поминување на мотоциклите, тактика што напаѓачите ја користеа за да стигнат до заедниците во јужен Израел.

Снимките од борците кои користат параглајдерска опрема, исто така, не беа објавени до нападот на 7 октомври. На видеото од вежбата споделено на денот на нападот, вооружени лица се гледаат како слетуваат на пистата на лажен кибуц, кој според Би-Би-Си се наоѓа северно од Рафа во јужна Газа.

BBC Verify верува дека ова е снимено некаде пред 25 август 2022 година и е зачувано во компјутерска датотека наречена Eagle Squadron, името што Хамас го користи за својата воздушна дивизија – што сугерира дека плановите за параглајдеристите биле во тек повеќе од една година.Пред 7 октомври, се сметаше дека Хамас има околу 30.000 борци во Појасот Газа. Исто така, се сметаше дека Хамас може да привлече неколку илјади борци од помали групи. Хамас е убедливо најмоќната од палестинските вооружени групи, дури и без поддршка од други фракции – што сугерира дека нивниот интерес за поттикнување фракции е поттикнат од обидот да обезбеди широка поддршка во Газа, како и да ја зајакне сопствената бројност.

ИДФ претходно процени дека 1.500 борци се приклучиле на нападите на 7 октомври. „Тајмс оф Израел“ на почетокот на ноември објави дека ИДФ сега верува дека бројот на напаѓачи е поблиску до 3.000. Без оглед на вистинската бројка, тоа значи дека учествувале само релативно мал дел од вкупниот број вооружени оперативци во Газа. Не може да се потврди колку борци од помали групи учествувале во нападот или во вежбите „Силен столб“.Додека Хамас создаваше фракционална поддршка во подготовката за нападот, Хишам Џабер, поранешен бригаден генерал во либанската армија, кој сега е безбедносен аналитичар во Центарот за студии и истражувања на Блискиот Исток, рече дека верува дека само Хамас бил свесен за конечниот план и дека Хамас веројатно побарал од другите фракции да се приклучат тој ден.

Андреас Криг, виш предавач по безбедносни студии на Кингс колеџот во Лондон, изјави за Би-Би-Си: „Имаше централизирано планирање, но извршувањето беше децентрализирано, секоја поединечна единица и група го операционализираа планот како што им одговара“.Криг вели дека разговарал со луѓе во Хамас кои биле изненадени од слабоста на одбраната на Израел и процениле дека милитантите најверојатно ја заобиколиле израелската технологија за надзор, комуницирајќи вон мрежата.

На прашањето за деталите претставени во овој напис, израелските одбранбени сили рекоа дека тие „во моментов се фокусирани на елиминирање на заканата од терористичката организација Хамас“ и дека прашањата за евентуалните неуспеси ќе бидат „разгледани во подоцнежна фаза“.Може да поминат неколку години пред Израел официјално да објави дали пропуштил можност да го спречи масакрот на 7 октомври. Последиците за војската, разузнавањето и владата на Израел може да бидат сеизмички, заклучува Би-Би-Си.

    

Најново

(ВИДЕО) НА РТС ПОЧНУВА СО ЕМИТУВАЊЕ СЕРИЈАТА САБЈА, ЗА УБИСТВОТО НА ЗОРАН ЃИНЃИЌ, ГЛУМЦИ СЕ СИТЕ СРПСКИ АКТЕРСКИ ТЕШКАШИ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ДО БИТИЌИ: Од Фатмир СДС за Фатмир ДУИ, или каде отидоа 250 денари?

Sase Ivanovski

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ЛАЗО КОЛИШЕВСКИ ЗА МЕНЕ Е НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ, ЈА ВОЗОБНОВИЛ МПЦ, ГИ ИЗБРКАЛ СРБИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ БРОЈ ВЕРНИЦИ ДОЈДОА ВО КРАТОВО: БУГАРСКИОТ МИТРОПОЛИТ ГИ ДОНЕСЕ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЃОРЃИ ВО КРАТОВО

Sase Ivanovski

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен

Sase Ivanovski

Агенцијата за храна и ветеринарство се пишмани – ниту тие не биле надлежни да го тргнат кодот „НМК“ од производите по маркетите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНСКИ ГЕНЕРАЛ: КРЕНАВМЕ ВО ВОЗДУХ МНОГУ НАФТЕНИ РАФИНЕРИИ ВО РУСИЈА, ЗА ЕДНА ТРЕТИНА ЈА НАМАЛИВМЕ ПРОДУКЦИЈАТА НА ГОРИВА ВО РУСИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРОРУСКА ПАРТИЈА УНИШТИ ВОЗ СО ЖИТО ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Sase Ivanovski

Зеленски: Кремљ имаше увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година

Sase Ivanovski

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

Sase Ivanovski

Демири: Ќе дадам се од себе да имаме функционален здравствен систем

Sase Ivanovski

Гордана Силјановска-Давкова ќе биде поддржана со потписи од пратениците и од граѓаните

Sase Ivanovski

Силјановска Дафкова: ДУИ најде да ме нарекува русофилка, тоа е партија бeз ниту еден партнер во Европа

Sase Ivanovski

Предлогот за избор на претседател на државата во Собранието неприфатлив за дел од политичките партии

Sase Ivanovski

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Sase Ivanovski

Македонската туристичка фела изгуби голем професионалец и визионер и во полето на туристичките агенции и во полето на хотелиерството

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Мега криминал на власта – Омилената фирма на СДС и ДУИ, Марковски компани со истата механизација ќе врши ископ на јаглен за 46 милиони евра и уште два други претходно добиени тендери во исто време, ЈО да не молчи

Tamara Ivanovska

Градоначалничката на Град Скопје заедно со екипи од скопските јавни претпријатија со засадување на дабови дрвја ја најавија големата еколошка акција за пошумување на парк шумата Водно, а која со реализација на бројни активности на садење дрвја и садници ќе продолжи до крајот на месец март

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот против оваа ненародна власт е се поизвесна, во завршна фаза е и програмата која ќе ја трансформира Македонија

Tamara Ivanovska

Силјановска Давкова: По основните документи на ЕУ, не смее прашањето за билатералните односи со Бугарија, да биде дел од Преговарачката рамка

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Пробиштип го чека Анастасов да остане на зборот и да си поднесе оставка заради јаловиштето

Tamara Ivanovska

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИТРЕСКИ ПРЕД ВРХОВНАТА РАДА НА УКРАИНА

Tamara Ivanovska

Петрушевски: Однесувањето на ДУИ дополнително ќе ги мотивира сите граѓани на наредните избори да кажат доста е и дека Македонија не е заложник на ДУИ

Tamara Ivanovska

Јаревски: Со зголемувањето на цените на Катастар до 300% власта уште повеќе сака да ги осиромаши граѓаните

Tamara Ivanovska

Бојмацалиев: Македонската јавност сакам да знае дека работиме одговорно и транпарентно, од 01.10.2021 до 09.02.2024 на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Целта на раководството на ЕСМ, е да ја затвори термоелектраната Осломеј, преку криминални договори и на тој начин, илјадници луѓе да изгубат работа

Tamara Ivanovska

Османи на посета на Генералниот конзулат во Њу Џерси: “Ефикасни услуги за нашите државјани главен приоритет за МНР”

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со мерката „Младински додаток“ СДСМ обезбеди 3.000 денари повеќе во џебот на младите

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Србија Н.Е. Невена Јовановиќ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Косово Н.Е. Флоријан Чехаја

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Tamara Ivanovska

Бочварски: Инвестираме 20 милиони евра за изградба на патниот правец Извор – Гарски Мост, за прв пат ги поврзуваме Дебар со Кичево

Tamara Ivanovska

Вучиќ: Владата и образовните институции повторно да размислат дали родителите треба да ги оценуваат наставниците

Tamara Ivanovska

Расте бројот на новозаболени со пертусис

Tamara Ivanovska

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Tamara Ivanovska

Влезниците за студентите во културните установи на 50 отсто

Tamara Ivanovska

Централната банка на ЕУ за прв пат во загуба по 20 години

Tamara Ivanovska

Видео: Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Tamara Ivanovska

Трамп: Откажете го случајот, имам претседателски имунитет

Tamara Ivanovska

Нетанјаху: Со Појасот Газа по војната треба да управуваат локални функционери

Tamara Ivanovska

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

Tamara Ivanovska

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Tamara Ivanovska

Мрачна прогноза на човекот што ја предвиде војната во Газа: „Украина би била изгубена со Трамп во Белата куќа“

Tamara Ivanovska

Дачиќ вели дека САД ја сакаат Србија како клучен партнер: Но, има еден услов

Tamara Ivanovska

За што се трошат парите од патарините?!

Tamara Ivanovska

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

Tamara Ivanovska

Млад кривопаланчанец со остар предмет му се заканил на татко си

Tamara Ivanovska

Арсовски: Најголема веројатност е дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе влезат во вториот круг

Tamara Ivanovska

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

Tamara Ivanovska

УПАДНАЛЕ ВО 20 ВЛАДИ НИЗ СВЕТОТ Кинески хакери ги кренаа стандардите и цените за класифицирани информации

Tamara Ivanovska

Амбасадите на Израел, Египет и на САД во Атина добиле дојави за бомби

Tamara Ivanovska

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Tamara Ivanovska

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ уцени не прифаќа, тој филм нема да го гледаат

Tamara Ivanovska

Османи: Нови избори на северот на Косово по потврда за смена на градоначалниците

Tamara Ivanovska

ТАА МЕ ОГРАБИ, МИ УКРАДЕ ПАРИ И ЗЛАТО! Стружанец заработи кривична пријава, лажно ја пријавил поранешната сопруга

Tamara Ivanovska

УКРАИНА ОБЈАВИ КОЛКУ РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ИСТРАЖУВА Бројката е незамислива, Киев побара меѓународна помош

Tamara Ivanovska

ВИДЕО: Француските земјоделци упаднаа на саемот во Париз, каде што требаше да се појави Макрон

Tamara Ivanovska

Кривична пријава и притвор за скопјанец поради обид за убиство

Tamara Ivanovska

Македонија е мал пазар за кокаин – групата на Шеваљ најмногу заработувала во странство

Tamara Ivanovska

Курц е прогласен за виновен за давање на лажни изјави

Tamara Ivanovska

Кога и Имануел Кант станува непријател

Tamara Ivanovska

Неофашистички пир во светосавскиот дом

Tamara Ivanovska

Во Делчево ќе никне парк, две сестри донираа 90 садници Гинко билоба во чест на роденденот на татко им

Tamara Ivanovska

Црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ поднесе оставка од сите функции во партијата ПЕС

Tamara Ivanovska

Мој термин” инфициран со ,,само да прашам” и ,,преку ред”, нема лек за ,,врски” во здравството

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

Што го прави фентанилот толку опасен и како луѓето можe да сe спречи предозирање?

Tamara Ivanovska

Борел: Изјавата на Смотрич за изградба на уште 3.300 куќи на Западниот Брег е опасна

Tamara Ivanovska

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Tamara Ivanovska

Трамп: Афроамериканците ме сакаат оти видоа дека и јас сум бил дискриминиран

Tamara Ivanovska

10 години руска агресија: Две години од сеопфатната инвазија на Русија врз Украина, една деценија од анексијата на Крим

Tamara Ivanovska

СДСМ: ИМА РАЗЛИКА ЗА ТОА КОЈ КАКО ГИ ТРЕТИРА СТУДЕНТИТЕ!

Sase Ivanovski

КРАЛОТ ЧАРЛС И КАМИЛА: ХРАБРОСТА НА УКРАИНЦИТЕ ГО ОДУШЕВИ ЦЕЛИОТ СВЕТ

Sase Ivanovski

Стотина пријави до МОН за насилство во училиштата

Sase Ivanovski

Славој Жижек: Асанж не е будала

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Демантирам дека во МВР има неорганизираност, наредната недела стигаат уште 85.000 обрасци

Sase Ivanovski
Вчитувам....