13.8 C
Скопје
25/02/2024 01:11
МАКТЕЛ

      

БЛАЖЕВСКА: Состанокот на ОБСЕ покажа дека дијалогот тешко се враќа откако нештата ќе отидат по ѓаволите

      

Не беше тешко да се претпостави дека шефот на дипломатија со најдолг стаж меѓу вчерашните учесници на Министерскиот совет на ОБСЕ, Сергеј Лавров, ќе се обиде да направи прес-пропаганден монолог, помалку поврзан со прашањата, а повеќе со рускиот интерес да се објасни неразбраната вистина.

   

Фактот што вчера никој не го поздрави од моментот кога влезе и се пробиваше низ пленарната сала до неговото столче, освен соседот од десно, (и рачно напишана порака „резервирано за НАТО“ за која реагираше Захарова), и фактот што некои претставници решија да не го слушаат неговото обраќање, очигледно го перпетуираше чувството на „слон во собата“.

 

Оттука, прес-конференцијата остана единствена формула за санирање на штетите и мала компензација за изгубеното внимание. Најавите за голем интерес за билатерални средби, според соопштенијата објавени на сајтот на руското МНР, се сведоа на три: со министрите за надворешни работи на Казахстан, Ерменија и на Унгарија. Дури и да биле 30 – небитно.

Едностраното тврдење, според кое Западот е виновен за сѐ, според тоа Русија за ништо, не е точка од која може да се тргне во решавање на конфликтите, и со ОБСЕ, и без ОБСЕ

   

     

Состанокот покажа дека дијалогот тешко се враќа откако нештата ќе отидат по ѓаволите. А до толку се отидени, што претставникот на Русија, која почна војна во Украина и предизвика огромен број цивилни жртви, денес му држи лекции за цивилни жртви во Газа.

Да тоа е многу релевантна тема, но од каква морална позиција Лавров говори за неа, додека ја негира руската војна во Украина и руската одговорност за страдањата на Украинците?

Нѐ недостигаа ни избрани рефрени за балканските состојби, дел за руското разбирање на македонските проблеми со името, со Бугарија и други „после битка – генерал“ приказни, кои немаат за цел да ја разбистрат, туку да ја заматат водата.

А тоа мора да биде поука за колективниот Запад – при неговата посредничка помош да не остава простор за асиметрични компромиси на штета на малите држави по што Русија бргу се самопрепорачува да ги лечи нивните рани, на еден манипулативен начин.

Едностраното тврдење, според кое Западот е виновен за сѐ, според тоа Русија за ништо, не е точка од која може да се тргне во решавање на конфликтите, и со ОБСЕ, и без ОБСЕ. Состанокот беше одлична можност да се разговара на овие теми, отворено, без суета, без калкулации „ако дојде тој, не доаѓам јас“, но епилогот покажа дека дефилирачката дипломатија сѐ уште е под нивото на нужната промислувачка дипломатија.

Што се однесува до напорите да опстои Организацијата, да се обезбеди присуство на сите и можност за дијалог, да се деблокираат клучни одлуки за нејзиното натамошно функционирање, Македонија направи сѐ. И повеќе од тоа.

Имаше и одлична организација, и врвно спроведени мерки за безбедност на делегациите, но го имаше и најважното – одговорниот однос на граѓаните, кои во изминатите три дена навистина дадоа личен придонес за севкупниот впечаток. Без нервоза и критики поради затворените улици, со висока свест за значењето на самитот, и со воздржување од употреба на возила, придонесоа во успехот Македонија да се покаже како одличен домаќин на состанокот.

Aко државата е ефикасна и брза кога во најдобро светло треба да се покаже пред светот три дена, мора да биде уште поефикасна за потребите на граѓаните дома 365 дена

Е сега, ако државата е ефикасна и брза кога во најдобро светло треба да се покаже пред светот три дена, мора да биде уште поефикасна за потребите на граѓаните дома 365 дена. Ако можеше за кратко време да се преадаптира салата „Борис Трајковски“, мора да има таква брзина и кога треба да се реагира за болници, училишта, градинки, разнишани мостови, оштетени пруги, патишта, свлечишта…

Големата „ергела“ од возила за потребите на состанокот треба да биде наше секојдневие, ама не за потребите на функционерите, туку за потребите на службите за Итна помош, противпожарните единици, ЦУК, за чистење и одржување на патиштата, за собирање смет, за спасување и други потреби.

Посветеноста кон инклузивен дијалог, во кој нема да биде исклучен никој, како што беше обидот да му се овозможи на Лавров да пристигне во Скопје, треба да е „добро утро“ во внатрешните политички односи на земјава.

Да беше така, немаше да се стигне до несогласување за уставните измени, а опозицијата да се жали дека била исклучена, неконсултирана и неинформирана за разговорите за решавање на проблемот со Бугарија. Или, опозицијата од медиумите да дознава дека в понеделник ќе има лидерска средба.

При инклузивен дијалог, во кој ќе бидат разговарани и надминати непрележаните детски болести на предизборните национализми и натпревари со етнички или верски симболи, земјата-претседавач со ОБСЕ уште посилно ќе покажеше дека дома го има моделот што носи стабилност, безбедност и мир. И дека многу земји, меѓу кои и од ЕУ, можат да учат од нас.

Мислењата и ставовите изнесени во колумните се на авторите и не нужно ги рефлектираат позициите и уредувачката политика на БИРН Македонија

    

Најново

СДСМ: Се вреднува и се почитува трудот на работниците!

Sase Ivanovski

Битиќи му реплицира на Трајко Славески: Оваа Влада се покажа со дела не зборови

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Џафери на патот Кичево – Дебар: Регионално се поврзуваме, за слободно движење на граѓаните, по европските стандарди

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори

Sase Ivanovski

Бербок ја посети Одеса на годишнината од војната

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Нема толеранција за напад на вработен во МВР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 30 ХОЛИВУДСКИ И МУЗИЧКИ ЅВЕЗДИ СО ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ: Мораме да бидеме побрзи, во спротивно нема да имаме шанси

Sase Ivanovski

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери кон вработените во МВР е недозволиво

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Декември и јануари 2021 и 2022 имаше по 50.000 апликации, 2023 во тие месеци имаше 170.000 апликации и МВР е подготвено да ги услужи сите граѓани

Sase Ivanovski

Ученичка од ,,Јосип Броз Тито” добила опомена пред исклучување – не зошто ја тепала соученичката туку затоа што побарала да и го фотографира модрото око

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ВО ЦЕЛА ЕВРОПА СЕ ПРОТЕСТИРАШЕ ЗА ПОДДРШКА НА УКРАИНА НА ДВЕ ГОДИНИ ОД РУСКАТА ИНВАЗИЈА

Sase Ivanovski

Во новиот мандат на СДСМ просечната плата ќе биде над 1.000 евра, додека пак минималната ќе биде 600 евра

Sase Ivanovski

Украина потпиша билатерални безбедносни договори со Италија и Канада

Sase Ivanovski

Телото на Навални вратено на неговата мајка

Sase Ivanovski

Фентанил се шири на црниот пазар на Балканот, многу поефтин од хероинот, исто и многу појак и затоа лесно се умира од него со предозирање

Sase Ivanovski

Османи од Советот на безбедност на ОН: Правдата и одговорноста мора да надвладеат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОДВРАТНО, БИЗАРНО: РУСИЈА ПРОСЛАВИ ДВЕ ГОДИНИ ОД ИНВАЗИЈАТА ВРЗ УКРАИНА СО МАСОВЕН ОГНОМЕТ НАД МОСКВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕЈВИД КАМЕРОН: ПУТИН СЕ ОДНЕСУВА КАКО ХИТЛЕР!

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: ГАЛЕБИ НА ОХРИДСКО ЕЗЕРО

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова за кандидатурата: Состојбата во државата бара да не седиме и да коментираме, време е национално единство во секој поглед

Sase Ivanovski

Меџити до Ахмети: Кој ја отвори вратата за руски капитал во земјава?

Sase Ivanovski

ДИК предлага да се гласа и со пасошите со „Република Македонија“ со важечки датум

Sase Ivanovski

САД ставија на црната листа 14 руски танкери

Sase Ivanovski

Бајден: САД не можат да и го свртат грбот на Украина

Sase Ivanovski

Германската министерка ги отфрли преговорите со Путин: „Кој ќе биде следниот што ќе биде нападнат од безмилосен сосед?“

Sase Ivanovski

Шефицата на Европската комисија пристигна во Киев:„Повеќе од кога било, цврсто стоиме покрај Украина“

Sase Ivanovski

Тоа што го прави Израел не е војна, тоа е геноцид, порача бразилскиот претседател

Sase Ivanovski

Ердоган се закани: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го спречи угнетувањето во Газа

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: АКО ПРОДОЛЖИ ВЛАСТА НА СДСМ, ОСНОВНИ НАМИРНИЦИ ЌЕ КУПУВАМЕ СО ВРЕЌИ ПАРИ

Sase Ivanovski

РИШИ СУНАК: СЛАВА УКРАИНИ!

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 86 работници починале за пет години во Македонија поради повреда на работно место

Sase Ivanovski

Османи ја повика Русија да ја прекине војната и да ги повлече трупите од Украина:„Правдата и одговорноста мора да надвладеат“

Sase Ivanovski

Институциите на ЕУ осветлени во боите на знамето на Украина

Sase Ivanovski

Османи-Кулеба: Руската Федерација е најголемата закана за безбедноста на Европа, Западен Балкан, но и на Македонија

Sase Ivanovski

Новинарски здруженија и организации: Политички консензус за медиумска корупција преку злоупотреба на европско знаменце во Собранието

Sase Ivanovski

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

Sase Ivanovski

Гутереш: Време е за мир во Украина, Русија ја прекрши Повелбата на ОН

Sase Ivanovski

Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи, вели Бојмацалиев

Sase Ivanovski

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Sase Ivanovski

БОЈМАЦАЛИЕВ: Брзата лента за замена на лични документи е во интерес на професионалните транспортери

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Вечерва присуствував на отварање на Изборниот штаб во Велес

Sase Ivanovski

ПАДНА ДОГОВОР: ДАНСКА ЌЕ И ДАДЕ НА УКРАИНА АВИОНИ Ф-16

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: МИЦКОВСКИ ЈА ОДБРА СИЉАНОВСКА САМО ЗАТОА ШТО ТАА НЕМА АМБИЦИИ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) КАСАНДРА НАПОЛНИ 50 ГОДИНИ, А НИЕ УШТЕ ВО ЕУ НЕ ВЛЕГОВМЕ

Sase Ivanovski

Бочварски: Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Sase Ivanovski

Џафери во посета на националниот парк Шар Планина: Националниот парк нуди одлични можности за туристички и социо-економски развој на шарпланинскиот регион

Sase Ivanovski

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Sase Ivanovski

Град Скопје: Се одржа првиот хуманитарен базар за помош на Леонид Индов

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА НА КАНАДА: ДОСЕГА ДАДОВМЕ БЛИЗУ 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВОЕНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА, ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ДАВАМЕ И ПОНАТАМУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСОФИЛИТЕ ГО ПРЕДЛОЖИЈА ШЕФОТ НА ЕНЕРГЕТСКА КОМОРА ЃОРЃИ МАНАСКОВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, ПОЧНАА ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ

Sase Ivanovski

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МЕЃУ МРТВИТЕ И ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО СО НОВОРОДЕНЧЕ Бројот на загинати во пожарот во Валенсија се искачи на 10 лица

Sase Ivanovski

ГЕРМАНИЈА ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ УПОТРЕБАТА НА МАРИХУАНА Еве колку грама ќе се дозволени, а со повеќе од тоа следи апсење!

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУТАЛНА Е ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЕ ПРАВАТ МАСАКАР СО ДРОНОВИ И АРТИЛЕРИЈА

Sase Ivanovski

Села и Таравари на тет – а – тет средба се договориле: Штабот во Скопје, сметката на партијата и возилата остануваат кај екс лидерот

Sase Ivanovski

Град Скопје со обвинување до Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ: Не сакаат да се откажат од месечниот паушал и да донираат за лекување на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Блинкен: Еврејските населби се во спротивност со меѓународното право

Sase Ivanovski

Османи од САД се заблагодари за претседателската кандидатура

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

Sase Ivanovski

Силјановска сакала кога шета да биде сама без обезбедување и затоа се думала. Сепак превагнала кандидатурата

Sase Ivanovski

Омбудсманот за случајот со Леонид: Ќе се бара промена на законите за да се овозможи лекување

Sase Ivanovski

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski
Вчитувам....