0.8 C
Скопје
27/11/2022 03:38
МАКТЕЛ

   

БОМБА НА ЛИБЕРТАС: МПЦ-ОА во опасна игра на Кремљ  

 

Во услови на длабоки геостратешки промени, настанати по руската инвазија на Украина се надзираат амбиции на руската влада да ја злоупотреби Македонската православна црква- Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), како инструмент за поддршка на „специјалната воена операција“ во Украина и повторно враќање на Украинската православна црква во руски прегратки. Руските интереси и нивната игра со македонските национални и религиозни емоции не претставува новина. Проектот на Москва постојано се надградува и адаптира, а во моментот подразбира изградба на мост за поврзување на нивните интереси и стратегии од Украина, преку Дунав на Балканот.

Имено, на почетокот на јуни 2022 година, Антон Севјуг е поставен на позицијата шеф на одделот за надворешни работи, на местото на  митрополитот Иларион Алфеев, кој експресно е сменет и назначен за Будимпештански митрополит на Унгарската епархија на РПЦ. Одредени информации говорат дека во текот на изминатиот месец, остварена е средба меѓу Антон Севјуг и официјален претставник на руската влада, во функција на притисок врз Руската православна црква-РПЦ за да ги продлабочи врските со МПЦ-ОА заради поддршка на руската надворешна политика и нејзините цели кон Украина и НАТО.

Станува очигледно дека руската влада проценила дека сега е погодно време за наплата на кредитот на МПЦ-ОА, стекнат со руското признавање на нејзината афтокефалност, дотолку повеќе што се случува во услови на големи фрустрации и чувство на идентитетска загрозеност на македонските граѓани заради бугарските барања. За остварување на ваквата цел се игра на картата на емоции и придобивање на наклонетоста и поддршката на македонските верници, како „руски браќа“, а предвидена била и финансиска логистика преку РПЦ.

 

Познати се обидите на Русија во последната деценија да се претстави како јадро на традиционалниот конзерватизам, како своевиден негатив на западната либерална демократија и нејзините вредности. Тоа го потврдуваат и говорите на Путин во изминатата година, во кој „успехот“ во војната во Украина го поврзува со семејните и традиционалните вредности. Преку мноштвото полу-информации и невистини, Москва се обидува да изгради нов идеолошки блок, навидум лесно прифатлив, традиционален, кој цврсто се ослонува на семејните вредности и религијата, но кој во суштина е длабоко авторитативен. Во сето тоа клучна е улогата на РПЦ, како алатка за остварување политички но и воени цели на Кремљ.

Руските обиди за редефинирање на светската политичка сцена драматично го нагласуваат конфликтот во православието, меѓу РПЦ и Вселенската Патријаршија. Меѓу нив се води децениски спор за преземање на приматот во православниот свет, со изразени тенденции на Кремљ да го пренасочи центарот на православието од Константинопол во Москва. Главната точка на меѓусебното спорење произлегува околу  прашањето за начинот на доделување афтокефалност, при што РПЦ го оспорува правото на Вселенската патријаршија за самостојно одлучување и застапува теза дека црквите можат да добијат афтокефалност само преку согласност на помесната Црква, која последна имала јурисдикција врз таа територија.

За потсетување, Руската православна црква ги прекина врските со Вселенската патријаршија, откако царинградскиот патријарх Вартоломеј на 5 јануари 2019 година, и додели афтокефалност на Православната црква на Украина од Московската патријаршија. Несвојствено за еден духовник, рускиот патријарх  го обвини вселенскиот патријарх за политичка инструментализација на прашањето и за обид за проширување на конфликтот на релација Русија-Запад, на црковна основа.

Доколку тргнеме од тезата дека РПЦ на украинското прашање гледа низ политичка призма, тогаш логично се поставуваат три прашања: Прво, кои се причините за експресното признавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА, која до 2022 година водеше повеќе децениски спор со СПЦ за нејзино признавање? Второ, дали за руската страна, ова претставува изедначување на „црковниот семафор“ во време на украинскиот конфликт?

Трето, која е клучната линија на поврзување меѓу СПЦ и МПЦ-ОА, со оглед на несогласувањето во православниот свет за начинот на издавање на томосот на православните цркви? Како Иринеј Бачки, ментор на српскиот патријарх Порфирије и еден од највлијателните владици во српскиот Синод, со длабоки руски врски, евалуираше и преќу ноќ го промени својот став од најголем критичар на МПЦ-ОА до главен поддржувач на разврската меѓу МПЦ-ОА и СПЦ.

За да се одговори на наведените прашања треба да се знае дека, рускиот претседател на Балканот гледа како неисцрпен простор за манипулација и натпревар со меѓународната заедница и апострофирање на нивните „двојни аршини и кршење на меѓународното право“. Случајот со Косово се апострофира како преседан и се користи за оправдување на руската анексија на украинските области. Во официјален документ на руското МНР, Русија се повикува на пресуда на Меѓународниот суд на правдата за Косово од 2010 година за да докаже дека референдумите за присоединување на деловите од Украина кон РФ се во согласност со меѓународното право. Првично, статусот на ДНР И ЛНР беше изедначуван со статусот на Р.Српска.

Овој пат, Москва всушност се обидува преку примерот со МПЦ-ОА, која својата афтекефалност ја стекна преку сестринската црква – СПЦ, да ја оспори самостојноста на Украинската црква и да покаже дека нејзината самостојност е   стекната на неканонски и политички компромитиран начин, кој претставува преседан во православието.

Кога целата констелација ќе се земе предвид, станува јасно дека МПЦ-ОА постепено се навлекува во опасна игра на Кремљ за остварување на нивните интереси. Притоа, не изненадува  фактот што македонските владици не изустија ниту збор и не сочувствуваа со своите браќа по вера од Црна Гора или Украина. На крајот, може да се очекува дека, стотици македонски студенти кои се школуваат на богословските училишта во Русија, по своето враќање, наместо проповеди и молитви за божјиот пат, ќе ја пропагираат новата руска идеологија од геополитички аспект.

Либертас

   

Најново

МИЦКОВСКИ, КОЈ ИМАШЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОДЕКА БЕШЕ СОВЕТНИК ЗА ЕНЕРГЕТИКА НА ГРУЕВСКИ И ДОДЕКА БЕШЕ ДИРЕКТОР НА ЕЛЕМ: ЌЕ ЗАБРАНИМЕ ПОЛИТИЧАРИ ДА СЕ БАВАТ СО БИЗНИС НА ЕНЕРГЕНСИ?!?!

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ СЕ ЖАЛИ: Кога ќе го видам или слушнам Кастриот Реџепи имам тегоба во стомакот

Sase Ivanovski

ЕВЕ НА ШТО СЕ ДОЛЖИ ПРЕСВРТОТ НА БОИШТАТА – УКРАИНЦИТЕ СЕ БОРАТ КАКО ФАНАТИЦИ: ИСПАЛУВАЛЕ ПО 4000 ГРАНАТИ ДНЕВНО, ОД 350 ХАУБИЦИ КОЛКУ ШТО ДОБИЈА ОД САД НА ПОДАРОК, ГИ СТОПИЛЕ ЦЕВКИТЕ НА СТОТИНА, ПРАТЕНИ НА ПОПРАВКА ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

МОНСТРУМ: Путин пред мајките на загинатите војници изјави дека не жали што ја почнал војната

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: АПЕЛИРАМ ДО ТАРАВАРИ ДА СЕ ВРАЗУМИ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: КОГА ЈАКИМОВСКИ ДОЈДЕ ДА МЕ МОЛИ ДА ГО ПОДРЖАМ ВО ВТОР КРУГ ВО КАРПОШ ДОБАР МУ БЕВ, СЕГА НЕ МУ ЧИНАМ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: ОДБИВАМ ДА ИМ СЕ ИЗВИНАМ НА СКОПЈАНИ ЗА ДАНЕЛА, НЕ СМЕ НИЕ НИШТО КРИВИ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Јас и градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ се зафативме и ги решивме проблемите со мостовите кај Хотел Русија и оној во Карпош на Љубљанска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ Е ЛЕГЕНДА, ЛАПА ПАРИ ОД УНГАРСКО МАСЛО И ГО ПРАШУВА МИЦКОВСКИ: Колку луѓе имате платено да не ве критукуваат или да ве фалат на јавната сцена, има неколку кои ми се сомнителни

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ СО ИДИОТСКА ИЗЈАВА НА ДЕЦЕНИЈАТА: Сите сакаат да бидат лидер на ВМРО ДПМНЕ, никој не сака да биде лидер на СДСМ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА МИЦКОВСКИ: НЕ СУМ СИГУРЕН ДЕКА ЌЕ ПОБЕДЕВМЕ ВО СКОПЈЕ БЕЗ НЕЗАВИСЕН КАНДИДАТ КАКО ДАНЕЛА

Sase Ivanovski

ВАКВА ГЛУПЕРДА СЕ РАЃА ЕДНАШ НА 100 ГОДИНИ – ЗЛАТЕВ: Денеска во земјава има повеќе криминал од времето на Грујо и Мијалков?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕРО СЕ ЖАЛИ: МЕ СРЕЌАВААТ ЛУЃЕ НА УЛИЦА И МЕ ОБВИНУВААТ ДЕКА СУМ ГО УНИШТИЛ СЈО

Sase Ivanovski

СДСМ ПОЛЕКА ЈА ПАЛИ МАШИНАТА, ВМРОВЦИТЕ ПАК ЛИ ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПОЗИЦИЈА?!

Sase Ivanovski

ВАНКОВСКА СЕ НАЛУТИ: ГИ БЛОКИРАШЕ СИТЕ ШТО НЕ И СТИСКАЛЕ ЛАЈКОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО НОВИНАРСТВО, АТАНАС КОСТОВСКИ – ТАСКО: Во Македонија има две вистини, таа на медиумите на СДСМ и таа на медиумите на ВМРО!

Sase Ivanovski

Петковски: Пробиена е безбедноста на Собранието, Џафери е должен да го расчисти случајот

Tamara Ivanovska

Јадранка КОСТОВА: Сите се наши, и ајдуците и паразитите!

Tamara Ivanovska

Хрватската пошта одби да изработи поштенски жиг со ликот на Тито

Tamara Ivanovska

ГО НАШОЛ ТАТКО МУ ВО ИМПРОВИЗИРАН ГРОБ ВО ХЕРСОН Приказната на Серхиј открива што правеле Русите пред да си заминат

Tamara Ivanovska

ПУТИН БИ МОЖЕЛ ДА МОБИЛИЗИРА 300.000 ЖЕНИ? Ако се оди на целосна мобилизација, тоа се вкупно 2 милиони луѓе

Tamara Ivanovska

ТЕШКО МОЖЕ ЧОВЕК ДА ЗАПАМТИ 15 ИМИЊА ЗА СУДИИ За Црвенковска нема ништо спорно во списоците со предлози за членови на Советот

Tamara Ivanovska

КУРТИ ВЕЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО НАПРОЛЕТ Српската листа му одговори, „часовникот чука единствено за формирање на ЗСО“

Tamara Ivanovska

И АВМУ ГО ОСУДИ ОДНОСОТ НА РАМАДАНИ КОН НОВИНАРКАТА ДОДЕВСКА „Носителите на јавни функции не смеат да упатуваат вулгарни навреди“

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски од Штип: Во македонскиот исток речиси и да нема пат кој не е обновен во време на СДСМ

Tamara Ivanovska

ЈАПОНСКОТО ЈАБОЛКО, ХРАНАТА НА БОГОВИТЕ, ПОТЕКНУВА ОД КИНА А НАЈМНОГУ ГО ИМА ВО ГЕВГЕЛИСКО – ВАЛАНДОВСКИОТ РЕГИОН

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Tamara Ivanovska

Костадинов: СДСМ реализираше антикризни мерки од 760 милиони евра, грижата за граѓаните и компаниите продолжува

Tamara Ivanovska

(Видео) Миланов: Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ја води општина Штип во финансиски амбис

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Следува ново покачување на пензиите и платите во 2023

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Имам одржлив економски план, 2023 е година на економски пресврт

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски од Штип: Големината на СДСМ е во државничките политики насочени кон иднината

Tamara Ivanovska

Лукаревска од Пробиштип: 2023 е година на економска пресвртница, грижата за сите продолжува

Tamara Ivanovska

Андрески: Приоритет во време на кризата е зголемување на домашното производство на храна и поддршка на земјоделците

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БРАВО ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Со реновирање на 78 полициски станици со енергетски ефикасни фасади и ставање фотоволтаици на кров заштедена 30% струја во октомври

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: И во Пробиштип СДСМ е силно и одлучно – заедно со граѓаните на трибина ги потврдивме заедничките заложби што како Влада ги исполнуваме во континуитет

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФОТО РЕПОРТЕР ЗАСТАНА ДА СЛИКА НА УЛИЦА ВО ЊУЈОРК ПРЕКРАСНА ДЕВОЈКА ОД АЛБАНИЈА

Sase Ivanovski

БОМБА НА СДК: БУНТ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ, ЧЛЕНОВИТЕ ИЗБРАНИ ОД СУДИИТЕ СПРЕЧИЈА ДА ПОМИНЕ ГОТОВ СПИСОК ЗА ГЛАСАЊЕ ЗА КЛУЧНИ МЕСТА ВО АКАДЕМИЈАТА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ

Sase Ivanovski

СДК: „Кајмак“ не е лесен филм, но има животворен хумор и затоа лесно се прима. Баш хуморот е алатката што ја трансцендира суштината на приказната, комплексна како и самиот живот – за малку љубов, за трошка среќа живееме

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ГО ПРЕЧЕКАА КОВАЧЕВСКИ ВО ШТИП

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО: ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА НОВИОТ ПЛОШТАД ВО ШУТО ОРИЗАРИ

Sase Ivanovski

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Премиерот Ковачевски во посета на фабриката за масло Брилијант во Штип

Sase Ivanovski

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Sase Ivanovski

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Sase Ivanovski

Здружението Социо-културен простор Тетово остана без простории

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Sase Ivanovski

Битиќи негира дека контактирал со Онишченко

Sase Ivanovski

Чеченците добија ново оружје. Кадиров: „Задоволство е да се пука од него“

Sase Ivanovski

Путин ликвидираше уште еден непослушник – ненадејно почина министерот за надворешни работи на Белорусија

Sase Ivanovski

КАРДИНАЛ ГО ШПИУНИРАЛ ПАПАТА ЗА ДА ГО УЦЕНУВА: На пријателка потрошил половина милион евра

Sase Ivanovski

ПУТИН ГУБИ ВАЖЕН СОЈУЗНИК: Му се затвораат вратите

Sase Ivanovski

БОЛНАТА ВИСТИНА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Еве зошто децата во рацете на питачите секогаш спијат

Sase Ivanovski

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор социјалните медиуми

Sase Ivanovski

Владејачката словенечка партија го напушта Твитер

Sase Ivanovski

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Судијка во долна облека се појави на рочиште: Запали цигара, сите се прашуваат дали е нормална

Sase Ivanovski

НА БАНДEPИ ВО СКОПЈЕ 3AЛЕПЕНИ Ш0КАТНИ СООПШТЕНИЈА: “ВАЖНО! ЖЕНИ ВНИМАВАЈТЕ НА СВОИТЕ МАЖИ КОИ ОДАТ НА РОДИТЕЛСКА”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Миа Костова брутално искрена за тоа дали е подобар сексот со маж или со жена?

Sase Ivanovski

ПОРАНО СЕ ОДЕШЕ КАЈ ШКОЛСКИОТ ПСИХОЛОГ САМО ЗА ДА СЕ ЈАВИШ ДОМА, ДЕНЕС – ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА Поголемите деца со депресии, помалите – АДХД

Sase Ivanovski

САМИ ПРОТИВ НИКОЈ Србија е единствената во регионот што не ги почитува мерките на ЕУ против Русија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Сара Климоска и Филип Трајковиќ од Кајмак во емисијата Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

ДРЕСОТ СО КОСОВО НА СРПСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ЈА НАЛУТИ ФИФА Отворена е истрага за натписот „Не се предаваме!“

Sase Ivanovski

САКАВ ДА КУПАМ БАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, АМА СЕГА НЕ КУПУВАМ! Онишченко вели дека веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Sase Ivanovski

Цената на зејтинот намалена за 40 денари

Sase Ivanovski

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

Sase Ivanovski

Ленин со видео: Како Данела дрско лаже дека во кампања не се возела со приватен автобус

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: Намалување на цените на основните прехранбени производи е очекувано со успешните антикризни владини мерки

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ со фаличен калкулатор сака да ги излаже граѓание, не се зголемуваат цените на Катастар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски во „Актива”: Домашните компании со владина поддршка инвестираат и вработуваат, кризата е и можност за економски раст и развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Sase Ivanovski

СДСМ:Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Sase Ivanovski

ОСМАНИ ВО ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА КРАЛСТВОТО САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ГОРИ НАВИВАЧКОТО СЕЛО БЛИЗУ СТАДИОНОТ ЛУСАИЛ ВО КАТАР Чадот е видлив од далеку

Sase Ivanovski

ОСМАНИ САКА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСНОВАЧИТЕ НА КЛУБОВИТЕ „Да видиме која е нивната цел, да изградиме мостови на соработка“

Sase Ivanovski

ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ВО 2024-ТА, ВМРО-ДПМНЕ ПАК ЌЕ ИЗГУБИ Ковачевски зборува за иднината и за можната коалиција со Алтернатива

Sase Ivanovski

Leave a Comment