7.8 C
Скопје
26/11/2022 20:27
МАКТЕЛ

   

БОМБА НА СДК: ЌЕ ГО ПОНИШТАТ ОГЛАСОТ ЗА КОНТРОЛОРИ НА ЛЕТАЊЕ, ЗАШТО АЛБАНЦИТЕ ШТО ПОЛОЖИЛЕ НЕ СЕ ОД ДУИ, А ПОМИНАЛЕ ДЕЦА ШТО „СЕ НИЧИИ“

 

Тричлениот управен одбор на МНАВ се сомнева во резултатите на тренинг-центарот од Данска кој ги спровел тестирањата и селекцијата и бара отчет зошто отпаднале другите кандидати. – Контрола на летање на Скопскиот меѓународен аеродром (Фото: Ѓ. Личовски)

Тројцата членови на управниот одбор на МНАВ и директори во агенцијата: Фахрудин Хамиди, Миѓан Селмани и Влатко Крстевски, сакаат да го поништат огласот за контролори на летање, зашто од 270 пријавени, положиле само 8 кандидати, меѓу кои не се нивните, а ни пријавените деца на функционери од ДУИ. Меѓу најдобрите 8, се и тројца момчиња Албанци, едни од највисокорангираните по поени и тестови. Особено едниот од нив, „згазил“ на тестирањето. Но, тие не се вистинските што требаше да влезат, велат од Синдикатот на контролори на летање.

 

Тестирањата и селекцијата ги правел тренинг центар од Данска. Но, откако меѓу тие што ги поминале строгите критериуми не се нашле имињата на „нашите“, особено дека најдобрите три Албанци „се ничии“, раководството на МНАВ се посомневал во компетентноста на Данците. Сега тричлениот одбор бара отчет од Данска зошто отпаднале другите кандидати. Меѓу тие што отпаднале уште во првиот круг се и три деца на два члена на УО: едно на Селмани и две на Крстевски, велат од Синдикатот на контролорите на летање.

Во овој тренинг-центар, патем, се школуваат стотици контролори на летање од Германија, Холандија и од други европски држави. Истиот дански оператор веќе има исшколувано една генерација македонски обласни контролори на летање.Избраните кандидати требаше да почнат да се школуваат пред 7 дена, но сега процесот е стопиран.

Со барањето отчет на документ, раководството купува на време, бидејќи на 20 ноември истекуваат 90 дена од објавувањето на огласот. Ако не постапат Данците по ова барање, да дадат отчет за сите кандидати – зошто отпаднале, колку бодови освоиле, директорот на Управниот одбор Фахрудин Хамиди вели дека не може да потпише избраните да го почнат школувањето во Данска.

Синдикатот на контролорите на летање и Здружението на контролори на летање кои се усрамени пред лиценцираниот економски оператор од Данска, велат дека тестирањето било под строги правила на Еуроконтрол и дека форсираните деца не успеале ни првата основна скала да ја поминат за понатаму. Загрижени се дека раководството воздухопловната организација ја сфаќа како личен интерес и партиска агенда, а не како професионална и безбедносна институција од која зависат стотици и илјадници животи во сообраќајот на небото над Македонија.

„Не е ова ‘Дурмо турс’ или пожарот во болницата во Тетово за да се забошоти преку судовите. Ова е сериозна и високобезбедносна тема. Ако се случи, не дај боже, авионска несреќа на нашето небо, ќе дојде Еуроконтрол и ќе нè затвори, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК контролорите на летање. Велат: „ги проколнуваме, ставете си кого сакате во администрација, ама не ги пикајте во контролна кула“.

Треба да бидат избрани најдобрите кандидати за контролори на летање, кои ќе ги спроведуваат авионите над Македонија, и тоа било направено од данскиот тренинг-центар, избран на тендер, како што налагаат правилата на Еуроконтрол. Такви лиценцирани школски тренинг-центри за контролори има и во Шпанија, Србија (Белград) и во уште неколку држави.

 

Огласот за контролори на летање бил распишан пред два ипол месеца и на него се пријавиле 270 кандидати. Данците направиле претселекција, по која останале 140 кандидати. Кога виделе дека уште од почеток отпаднале деца на високи функционери, на пример на заменикот-министер за внатрешни работи Назим Буши, директорите инсистирале да се вратат 26 од нив.

„Никој од овие 26 вратени не го положи ни првиот дел. Важно, покажавме уште тука несериозност. Каква е таа бројка 26 која директорите извршија притисок кај Данците да ја вратат назад. Меѓу нив беа деца на актуелни високи функционери“, вели Александар Тасевски, претседател на Синдикатот на контролори на летање.

Тестот е од Еуроконтрол, а спроведен од операторот на најпрофесионално ниво: со камери и надзор кандидатот да не препишува или да не го решава некој друг место него, со набљудувачи од Данска и од Македонија. Сето тоа успешно се спроведе, зашто нема начин да се препише, тврди Тасевски.

Од 166 кандидати, излегле 13. Имале интервју, разговор со данската фирма – кој колку е зрел, психички стабилен, но и дали може да застрани оној кој покажал највисоки резултати и интелигенција. Едниот од нив не го поминал лекарскиот преглед, останале 12 кандидати.

Ранг-листата била доставена до директорите да ја потпишат и од тие 12, осуммина најдобри да ги пратат на школување во Данска. Останатите 4, со фис тестот што го имаат положено, да ги викнат в година директно да се вклучат во последната фаза и да се школуваат, бидејќи фалат контролори на летање. МНАВ има проблем со недоволниот број кои работат и повеќе часови поради тоа, дополнително што секоја година по еден од нив отпаѓа на лекарските прегледи.

„Директорите наоѓаат разни причини да не ги пратат овие осуммина кандидати. Данците предупредија дека школувањето нема да заврши во март како што беше планирано во договорот. Осумтемина врвни на тестирањата, веќе требаше да бидат испратени. Во март требаше да бидат вратени тука тие што не паднале во Данска, да го проучуваат нашето небо, условите, да продолжат со обуки,  па да вршат тест-проби за контролирање на летови и кога ќе поминат сè, да се пратат на работа под надзор на одговорен инструктор за нив. Сето ова треба да фати 3 години обука“, вели претседателот на синдикатот.

Место ова, директорот Фахрудин Хамиди ја задолжил комисијата во МНАВ за спроведување на огласот, да побараат од Данците детален извештај – зошто ги избрале токму овие 8 кандидати. Тасевски вели ја тераат комисијата да пролонгира, да пропадне овој оглас, за тие да изберат потоа, но без овој фис тест кои нивните и децата од партијата, не може да го поминат.

„Точно е дека се дигна прашина за оваа работа. Не е точно дека сега треба да се пратат на школување овие 8 избрани кандидати. Селекцијата почна во септември место во јуни. Сè се пролонгира за 3 месеци, зашто огласот не беше распишан во април. Нема готова ранг-листа, тие тврдења на Синдикатот и на здружението не се точни. Тој избор, таа листа, не е поткрепен со аргументи и податоци од економскиот оператор – кој паднал, зошто паднал, со колку бодови не успеал да продолжи понатаму… Можеби некој што освоил бодови, не е меѓу тие 8 и може да тужи! Не е точно дека ние ќе плаќаме пенали кон операторот, туку тој кон МНАВ. Бараме црно на бело, документ, дека навистина овие момци поминале на тестирањето“, вели директорот на УО на МНАВ Фахрудин Хамиди. За тоа дали ќе пропадне огласот, вели дека не зависи од него, зависи од Данска дали и кога ќе стигне отчетот пред МНАВ.

   

Најново

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Премиерот Ковачевски во посета на фабриката за масло Брилијант во Штип

Sase Ivanovski

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Sase Ivanovski

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Sase Ivanovski

Здружението Социо-културен простор Тетово остана без простории

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Sase Ivanovski

Битиќи негира дека контактирал со Онишченко

Sase Ivanovski

Чеченците добија ново оружје. Кадиров: „Задоволство е да се пука од него“

Sase Ivanovski

Путин ликвидираше уште еден непослушник,ненадејно почина министерот за надворешни работи на Белорусија

Sase Ivanovski

КАРДИНАЛ ГО ШПИУНИРАЛ ПАПАТА ЗА ДА ГО УЦЕНУВА: На пријателка потрошил половина милион евра

Sase Ivanovski

ПУТИН ГУБИ ВАЖЕН СОЈУЗНИК: Му се затвораат вратите

Sase Ivanovski

БОЛНАТА ВИСТИНА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Еве зошто децата во рацете на питачите секогаш спијат

Sase Ivanovski

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор социјалните медиуми

Sase Ivanovski

Владејачката словенечка партија го напушта Твитер

Sase Ivanovski

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Судијка во долна облека се појави на рочиште: Запали цигара, сите се прашуваат дали е нормална

Sase Ivanovski

НА БАНДEPИ ВО СКОПЈЕ 3AЛЕПЕНИ Ш0КАТНИ С00ПШТЕНИЈА: “ВАЖНО! ЖЕНИ ВНИМАВАЈТЕ НА СВОИТЕ МАЖИ КОИ ОДАТ НА РОДИТЕЛСКА”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Миа Костова брутално искрена за тоа дали е подобар сексот со маж или со жена?

Sase Ivanovski

ПОРАНО СЕ ОДЕШЕ КАЈ ШКОЛСКИОТ ПСИХОЛОГ САМО ЗА ДА СЕ ЈАВИШ ДОМА, ДЕНЕС – ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА Поголемите деца со депресии, помалите – АДХД

Sase Ivanovski

САМИ ПРОТИВ НИКОЈ Србија е единствената во регионот што не ги почитува мерките на ЕУ против Русија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Сара Климоска и Филип Трајковиќ од Кајмак во емисијата Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

ДРЕСОТ СО КОСОВО НА СРПСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ЈА НАЛУТИ ФИФА Отворена е истрага за натписот „Не се предаваме!“

Sase Ivanovski

САКАВ ДА КУПАМ БАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, АМА СЕГА НЕ КУПУВАМ! Онишченко вели дека веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Sase Ivanovski

Цената на зејтинот намалена за 40 денари

Sase Ivanovski

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

Sase Ivanovski

Ленин со видео: Како Данела дрско лаже дека во кампања не се возела со приватен автобус

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: Намалување на цените на основните прехранбени производи е очекувано со успешните антикризни владини мерки

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ со фаличен калкулатор сака да ги излаже граѓание, не се зголемуваат цените на Катастар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски во „Актива”: Домашните компании со владина поддршка инвестираат и вработуваат, кризата е и можност за економски раст и развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Sase Ivanovski

СДСМ:Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Sase Ivanovski

ОСМАНИ ВО ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА КРАЛСТВОТО САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ГОРИ НАВИВАЧКОТО СЕЛО БЛИЗУ СТАДИОНОТ ЛУСАИЛ ВО КАТАР Чадот е видлив од далеку

Sase Ivanovski

ОСМАНИ САКА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСНОВАЧИТЕ НА КЛУБОВИТЕ „Да видиме која е нивната цел, да изградиме мостови на соработка“

Sase Ivanovski

ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ВО 2024-ТА, ВМРО-ДПМНЕ ПАК ЌЕ ИЗГУБИ Ковачевски зборува за иднината и за можната коалиција со Алтернатива

Sase Ivanovski

Ковачевски: Изминатите пет години Владата изгради двојно повеќе километри патишта од претходните 10 години

Sase Ivanovski

Собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ конечно да заседава за „Онишченко”, повикува Ковачевски

Sase Ivanovski

Повлечи ја одма статијата и извини се, побара Јашари од новинарка на „Фокус“ за веста за синот на Талат Џафери

Sase Ivanovski

Ковачевски: Избори ќе имаме во 2024 година

Sase Ivanovski

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ДЕЛИ ФЛАЕРИ ДО РУСКАТА ВОЈСКА ЗА ПРАВИЛНАТА ПРОЦЕДУРА КАКО ДА СЕ ПРЕДАДАТ А ДА НЕ ЗАГИНАТ

Sase Ivanovski

ПУТИН ДАДЕ ОТКАЗ НА ДЕСЕТИЦИ ГЕНЕРАЛИ ПОРАДИ ПОРАЗИТЕ НА ИСТОЧНИОТ ФРОНТ ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

НОВИОТ БРИТАНСКИ ПРЕМИЕР ВО ПОСЕТА НА КИЕВ, ВЕТИ ДЕКА ПОМОШТА ЌЕ ПРОДОЛЖИ

Sase Ivanovski

РУСУТЕ СПРЕМААТ НОВО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД 60 КИЛОМЕТРИ НА ФРОНТОТ

Sase Ivanovski

МАЛКУ МУ СЕ 43 ГОДИНИ САКА УШТЕ: ДИКТАТОРОТ НА ЕКВАТОРСКА ГВИНЕЈА ИНИЦИРАШЕ ПРОМЕНИ ВО УСТАВОТ ЗА ДА ВЛАДЕЕ УШТЕ

Sase Ivanovski

ИРАНСКИ ПРОВЛАДИНИ И АНТИ ВЛАДИНИ НАВИВАЧИ СЕ СТЕПАА ВО КАТАР

Sase Ivanovski

РЕПУБЛИКАНЦИТЕ ОТКАКО ГО ОСВОИЈА КОНГРЕСОТ ТРГНАА ВО ПРОГОН НА СИНОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏО БАЈДЕН, ДЕМОКРАТИТЕ ЌЕ ГО БРАНАТ ЖЕСТОКО

Sase Ivanovski

ИРАН ИМ ОБЈАВИ ТОТАЛНА ВОЈНА НА ПРОТЕСТАНТИТЕ

Sase Ivanovski

БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ: РУСИЈА МОЖЕ ДА СЕ РАСПАДНЕ СЛЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА СРПСКИ ВОЕН АНАЛИТИЧАР: Русите губат, војниците умираат како пилци затоа што опремата е застарена и неквалитетна затоа што сите тендери се наместени, украдени се стотици милијарди евра од Путиновите другарчиња

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ ПРАВАТ ВИСТИНСКИ МАСАКАР НА ЛИЧНАТА ПРИВАТНА ВОЈСКА НА ПУТИН – ВАГНЕР ГРУП

Sase Ivanovski

ПАПАТА ГО ПОВИКА ЗЕЛЕНСКИ ДА ИМА ВИЗИОНЕРСКИ ПРИСТАП ЗА ДА ГО ВРАТИ МИРОТ ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

КИНЕСКИОТ ПРЕМИЕР ГИ ОСУДИ КАКО НЕОДГОВОРНИ РУСКИТЕ ЗАКАНИ ЗА НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Sase Ivanovski

УКРАИНСКИ СУД ОСУДИ НА 12 ГОДИНИ ЗАТВОР РУСКИ ТЕНКИСТ КОЈ ПУКАЛ ВО ЦИВИЛНА ЗГРАДА ВО МАРИУПОЛ

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ ПОГОДИЈА ЗГРАДА СО РУСКИ ВОЈНИЦИ, УБИЈА 500 ВОЈНИЦИ СО ЕДЕН ПОГОДОК

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Пендаровски со учесници на 13-от конгрес на стоматолошки комори од регионот

Sase Ivanovski

НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ДИСИДЕНТИ ЗА СОБОРУВАЊЕ ОД ВЛАСТ НА ДИКТАТОРОТ НА СЕВЕРНА КОРЕЈА

Sase Ivanovski

МИСТЕРИЈА ВО САД: КОЈ ГИ ЗАКЛА НА СПИЕЊЕ ЧЕТВОРИЦАТА СТУДЕНТИ ВО УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО АЈДАХО

Sase Ivanovski

РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ДА СЕ БОРАТ СЕ ОСТАВЕНИ НА БОИШТАТА САМИ ДА СЕ СНАОЃААТ

Sase Ivanovski

КРАЛОТ ЧАРЛС: НАЈГОЛЕМА ГРЕШКА МИ БЕШЕ ШТО ГИ НАТЕРАВ ВИЛИЈАМ И ХАРИ ДА ОДАТ ПО КОВЧЕГОТ НА МАЈКА ИМ, И ДЕНЕСКА ИМААТ ТРАУМИ ОД ТОА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКАТА ДРЖАВНА ТЕЛЕВИЗИЈА НАПРАВИ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА ОХРИД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Трипуновски: Овоштарите од преспанскиот регион и оваа година имаат проблем со пласманот, а власта им ја нема исплатено помошта од 3 денари по килограм од лани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШУТО А БОДЕ – МИЦКОВСКИ СЕ ИЗБРУКА, СЕ ФАЛИ ДЕКА ЗНАЕЛ ИСТОРИЈА А НЕ ЗНАЕ КОИ СЕ ГЕНЕРАЛ МИХАЈЛО АПОСТОЛСКИ И ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВАНЧО МИХАЈЛОВ НЕ БИЛ ФАШИСТ!

Sase Ivanovski

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура за севкупен економски развој

Sase Ivanovski

Царинска управа: Запленети 12 килограми екстази со проценета вредност од 200 илјади евра, кои требало да завршат во државата

Tamara Ivanovska

ВИДЕО: Макрон повторно нападнат со шлаканици

Sase Ivanovski

Второ издание на книгата за есеистиката на Горан Стефановски – „Идентитетот е приказна”

Tamara Ivanovska

Курти: Србија не е нормална земја

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО)„Краватосана Саботажа“

Sase Ivanovski

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Tamara Ivanovska

НЕ ЗНАЕМЕ КОЈ Е СЛЕДНИОТ ЧЕКОР НА КУРТИ Српскиот министер за одбрана вели дека на Косово уште е тензично

Sase Ivanovski

МКД.мк-Директорот на топланата Скопје Север, Рамадани пцуеше новинарка: Пи*ка ти материна… матер ти е*ам!

Tamara Ivanovska

СЕКОЈА ТРЕТА ХАУБИЦА ПРАТЕНА ВО УКРАИНА Е ФАЛШ И Русите кубурат со оружјето, ги сечат старите боеви глави!

Sase Ivanovski

Рашковски најави кривични пријави против Русковска и Трајчева

Tamara Ivanovska

Директорот на „Скопје Север“ со пцовки кон новинарката на МКД: „Пи*ка ти материна!“

Sase Ivanovski

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ГИ ИСПРАЗНИ МАГАЦИНИТЕ НА ПЕНТАГОН ГЕНЕРАЛИТЕ СЕ ЗАГРИЖЕНИ ДЕКА Е ЗАГРОЗЕНА БЕЗБЕДНОСТА НА САД

Tamara Ivanovska

„Илинден“-Тирана: Фала за бугарските книги во Пустец, ќе бидат добри за потпала

Sase Ivanovski

Leave a Comment