15.8 C
Скопје
22/04/2024 17:31
МАКТЕЛ

  

     

 

Борис Трајковски: Добриот човек и голем претседател

      

Така говореше претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски (1999- 2004), пред трагично да биде прекината неговата мисија на 26-ти февруари пред 20 години, во авионска несреќа над карпите на малото босанско село Ротимле.

   

Неговата визија го преживеа падот на „кингерот“. Им ја остави на македонските политичари како тестамент, аманет, лекција, совет, не само како претседател, туку како пријател, сограѓанин, сонародник, како човек, пред сѐ, нешто што најмногу го дефинираше.„Дијалогот е единствениот начин достоен на човекот, на неговата потреба да живее свесен за ѕвезденото небо над себе и моралниот закон во себе“, говореше човекот кој својот претседателски габарит го потврди во најтешката – 2001 година.

Претседателот Борис Трајковски (трет од лев) при потпишувањето на Охридскиот рамковен договор на 13 август, 2001 година

 

Говореше за мир, дијалог и заедништво. Во тоа „тројство“ го гледаше најсилното оружје за стивнување на конфликтот.„Државата пред партијата“, реченица што формално ја повторувале многу македонски политчари досега, Трајковски ја докажа на дело. И достоинствено ги издржа критиките и потегот што го направи Љубчо Георгиевски – се извини што неговата партија го кандидирала Борис Трајковски за претседател на државата.

   

     

Иронија на трагедијата

Авионската несреќа во која загина Трајковски го одложи официјалното поднесување на апликацијата на Македонија за членство во ЕУ, закажано истиот ден на церемонија во Даблин. По првата вест дека исчезнал авионот во кој е македонскиот претседател, македонската владина делегација ја одложи церемонијата и веднаш се врати во Скопје.

„Ова е многу тажен ден. Тажен ден за Македонија која загуби еден многу мудар и умерен лидер. Тажен ден за Балканот, за чија интеграција тој многу се залагаше. Тажен ден и за Европа, која губи пријател и поддржувач на толеранцијата, која лежи во основата на нашата Унија. Чувството е уште погорчливо бидејќи денеска требаше да биде ден на радост за Македонија и за Борис Трајковски. Ден кога Македонија требаше да ја поднесе апликацијата во ЕУ. Има многу малку луѓе во Македонија кои за исполнување на оваа цел направиле повеќе од претседателот Трајковски“, рече тогашниот претседател на ЕК, Романо Проди.

Остатоци од урнатиот авион „кингер“ по несреќата во која загина претседателот Борис Трајковски

Тогашниот висок претставник на ЕУ, Хавиер Солана, овој сплет го нарече трагична иронија.„Претседателот Борис Трајковски беше голем политичар и голем патриот. Тој го отвори патот на промени во својата земја и патот по кој Македонија ќе стаса во ЕУ (…) Особено е трагична иронијата што ова се случува истиот ден кога земјата на Борис Трајковски требаше да поднесе апликација за членство во ЕУ (… ) Сите загубивме голем европски политичар и ќе биде тешко да се пополни празнината“, рече Солана.

Каков претседател?

Токму во време кога се одбележува 20-годишнината од несреќата во која животот го загуби претседателот Борис Трајковски, во ек е подготовката за седмите претседателски избори во земјата. Додека кандидатите собираат потписи, во трка кој побрзо ќе стигне до неопходните 10.000, овој датум повеќе од сѐ потсетува каков претседател и недостига на Македонија.

Тој не беше кабинетски претседател. Не му беше важно да биде врзан со вратоврска. Му беше важно да биде врзан со граѓаните, да биде меѓу нив, да ги слуша нивните проблеми. Беше неформален, непосреден, нетипичен за дотогашната претстава за претседател до кој тешко може да се стигне зад дебело тапацирани кабинетски врати, со бројно обезбедување пред нив. Во мандатот на Трајковски имаше отворени врати. Покажа дека е претседател што им служи на сите граѓани. Не ги делеше според верска или етничка припадност. Сплотуваше, поврзуваше.

„Секој поединец мора да биде почитуван како личност. Тој претставува стожер и носител на човековите права и слободи – од него се изведуваат и заради него се реализираат слободата и достоинството на човековиот свет во целина“, говореше Трајковски.

Откако се пресели на Водно, ја продолжи навиката во слободното време да пие кафе во старата куќа во Ченто, да го вкуси осмилениот струмички оризарник, домашна пита, да заигра на мали голчиња во старото маало.Утрото пред кобниот лет, бидејќи било многу рано, за првпат заминал без да ги бакне децата, за да не ги разбуди. Но, неговото заминување ги „разбуди” сите, во една друга смисла – дали доволно го ценеа тоа што го имаа?

„Големото сознание се добива скапо: по цена на животот. Сега Борис знае сѐ, ние ништо!“, напиша тогашниот македонски амбасадор во Софија, Љубиша Георгиевски.Две децении подоцна, многу лекции од тестаменот на Трајковски би требало да бидат добро научени, за да се дојде до големото сознание, не по цена на изгубени животи, туку по научените лекции од изгубените шанси. (dw)

    

Најново

Спасовски: Во следните 4 години излез на домашните компании на европскиот пазар од 500 милиони луѓе

Sase Ivanovski

Производителите на пролетна зелка можат да бидат спокојни, предвидуваме мерка за нивна поддршка

Sase Ivanovski

Димитриевски на дебатата во МРТВ: Граѓаните да излезат и да стават крај на сето ова што се случува 30 години од едни исти луѓе, на ист начин

Sase Ivanovski

Николовски: Со европски мерки и политики до европски образовен систем

Sase Ivanovski

Тренчевска: Со Гаранција за млади ќе опфатиме нови 35.000 млади лица

Sase Ivanovski

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја по изјавата на Бајден дека неговиот вујко го изеле канибали:„Мојата земја не заслужува таква етикета“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАЛЕСКИ: ИЗГРАДИВМЕ ИКТ ЦЕНТАР ВРЕДЕН 11 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРИЛЕП

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОБАН ЈАНКОСКИ, ЧЛЕН НА ИК НА ЛДП НЕ СЕ СРАМИ ДА ПРИЗНАЕ ДЕКА САМ СИ ГИ ПЕГЛА КОШУЛИТЕ

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Анкета на Евротинк – 50% задоволство од управни служби за време на Спасовски, 20% задоволство за време на Тошковски

Sase Ivanovski

НСДП ГИ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ДА ГЛАСААТ  ЗА НАШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Одделенијата за внатрешни работи  во Кочани и Берово подготвени за претстојниот Изборен процес    

Sase Ivanovski

Полска подготвена да распореди американско нуклеарно оружје на своја територија

Sase Ivanovski

Столтенберг: Одложувањето на помошта за Киев имаше последици

Sase Ivanovski

Мисајловски: Платформа 1198 е програма за подобар живот на граѓаните, за економски раст до 5%, за 50.000 нови вработувања

Sase Ivanovski

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Сила бога не моли.Одиме до таму каде што можеме, мала држава сме.Не да клекнеме сосема и да не тепа кој стигне. Да си ги кажуваме аргументите

Sase Ivanovski

Пендаровски: Јас сум претседател кој дал најмногу вета, за кои законите не се вратени потоа

Sase Ivanovski

„За да има помирување треба да зборуваме за транзициска правда, а за транзициска правда треба одговорност“ порача Силјановска-Давкова

Sase Ivanovski

Таравари: ВЛЕН ќе им ја донесе долгоочекуваната промена на Албанците

Sase Ivanovski

Османи со порака до младите: Гласајте за кредибилна понуда!

Sase Ivanovski

Даниела Колева: Дали Николоски раководи и посредува во финансирање на мрежата медиуми за лажни вести?

Sase Ivanovski

Лефков: На ден пред гласање, разбиена мојата пратеничка канцеларија во Кочани

Sase Ivanovski

Министрите на ЕУ формално ги потврдија промените во Поглавјето 35 во преговорите со Србија

Sase Ivanovski

Во меѓународна полициска акција во БиХ приведени полицајци поврзани со нарко картелот „Тито и Дино“

Sase Ivanovski

Лукаревска: Силна домашна економија, праведен даночен систем, парите кај граѓаните, за европски стандард дома

Sase Ivanovski

ФОКУС: Актуелни директори, сопружници, внуки на изборните листи на партијата на Арсовска

Sase Ivanovski

Ангелов: „Ахмети, кревај „рачна“ со време, Мицкоски не е сам!“

Sase Ivanovski

БГНЕС: Ковачевски и СДСМ го користат фудбалот во примитивна антибугарска кампања

Sase Ivanovski

Маричиќ: Преспанскиот договор донесе крај на еден долгогодишен спор, членството во НАТО и ни го отвори патот кон ЕУ, за тоа не им е гајле во ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Со спектакуларна забава Grand Casino Admiral ги отвори вратите за љубителите на игри на среќа

Sase Ivanovski

Битиќи: Поддршка од 1,35 милијарди евра и пристап до европските пазари за нашите земјоделци

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Пронајден e сторителот што ја обил пратеничката канцеларија на Лефков

Sase Ivanovski

Спасовски: Нема да дозволиме враќање во минатото, се бориме за правда за сите!

Sase Ivanovski

Мицкоски од Сарај: Криминалот нема етничка припадност

Sase Ivanovski

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Sase Ivanovski

Охриѓанец пријавил дека две лица од Непал вработени во неговата фирма се оддалечиле од домот во Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: 24 април доаѓа како предигра, тогаш работите ќе се разјаснат

Sase Ivanovski

Прегазен малолетник во Скопје, со тешки повреди пренесен во болница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ЛУПЕВСКА: НАМЕСТЕН ТЕНДЕРОТ НА ДИК ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА ГЛАСАЧКИТЕ МАТЕРИЈАЛИ, ВМЕШАНА ЌЕРКА НА ПОРАНЕШЕН ШЕФ НА ДИК?!

Sase Ivanovski

ДА ПОМОГНЕМЕ НА МАЈКА НА ДВЕ ДЕЦА ДА СЕ СПАСИ ОД КАНЦЕР

Sase Ivanovski

Европски фронт: Мицкоски во тешкo дереџе, спасот го бара кај Левица

Sase Ivanovski

Болничар од Токсикологија му вршел притисок на лаборантот урина со наркотици да ја замени со чиста и уште оди на работа

Sase Ivanovski

Мицкоски му врати на Ахмети: Многу брзо од денес и кексито и млекото ќе ти преседнат

Sase Ivanovski

Пендаровски: Потребно ни е обединето општество, една од моите заложби беше намалувањето на јазот меѓу етничките заедници

Sase Ivanovski

Пендаровски: Пародија е што Силјановска-Давкова коментира за слободи и права на граѓаните, а нејзниот сопруг остави стотици семејства без работа

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ковачевски и Ахмети на чело да тетовираат знаме на ЕУ – тие не стануваат тоа, до гуша се во криминал

Sase Ivanovski

За два месеци раководење директорката на Токсикологија го зголемила долгот на клиниката за два милиони денари – реагираат вработените

Sase Ivanovski

Пендаровски: Ветингот сега мора да биде задолжителен, во склад со нашето законодавство

Sase Ivanovski

Последен ден од кампањата за претседателските избори пред гласањето во среда, кампањата за парламентарните избори продолжува

Sase Ivanovski

Пендаровски: Најнова идеја промовирана во кампањата на ВМРО-ДПМНЕ им е предлогот за носење на целосно нов граѓански устав за кој опозиционата партија досега се нема произнесено зошто ни е потребен

Sase Ivanovski

Николоски: Јас работам од 14 години, но од каде пари на Филипче за ауди од 250 илјади евра, за хациендата на Водно и дали Филипче знае дека Пендаровски за него озборува дека е уживател на психотропни супстанци?

Sase Ivanovski

ФИЛИПЧЕ: НЕ ОЧЕКУВАВ НИКОЛОВСКИ ДА ПАДНЕ НА НИВОТО НА КАФАНСКИ ОЗБОРУВАЧ, ЌЕ ДОБИЕ ТУЖБА ЗА КЛЕВЕТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: НАШИТЕ ГЕНЕРАЛИ СЕ СРАМ ЗА АРМИЈАТА, ИМ БАКНУВААТ ЧЕВЛИ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ЗА ДА СЕ ИЗГРЕБАТ ЗА ЧИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: БЕЗ ЗНАМ НЕМА ДА ИМА НОВА ВЛАДА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: МАКЕДОНИЈА НЕ Е И НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ МУЛТИ ЕТНИЧКА ДРЖАВА, ТОА ГО НЕМА НИКАДЕ НА СВЕТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВО СДСМ МЕ НАРЕКУВАА НАЈГОЛЕМ ВМРОВЕЦ МЕЃУ КОМУЊАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: СДСМ И ВМРО ДПМНЕ СЕ 30 ГОДИНИ ВО ТАЈНА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Артан Груби: Симнете ги знамињата ало, како се вика бе на турски, спушти го знамето

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВО СДСМ ИМА МНОГУ ЧЕСНИ ЛУЃЕ, СДСМ НАПРАВИЛ МНОГУ ДОБРИ РАБОТИ ЗА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: МИЦКОВСКИ ЦЕЛО ВРЕМЕ МЕ КОПИРА И КРАДЕ МОИ ИДЕИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВМРО ДПМНЕ СЕ ПАТРИОТИ НА БАТЕРИИ, ГЛУМАТ ДЕКА СЕ ПАТРИОТИ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ЧОВЕК СУМ, ПРАВЕВ И ГРЕШКИ, НО НЕ БЕА ЧЕСТИ И ГОЛЕМИ ГРЕШКИ, СМЕТАМ ДЕКА ЗАСЛУЖУВАМ ВТОР МАНДАТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ ЈА ПРАША СИЉАНОВСКА КАКО ПЛАНИРА ДА ГИ ОТВОРИ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: НИЗ ОЏАК ЌЕ ВЛЕЗЕВМЕ ВО НАТО И БЕЗ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОТАЛЕН ТРИУМФ НА ПЕНДАРОВСКИ НА ДЕБАТАТА НА МТВ: ТАКТИЧКИ ГИ ОСТАВИ СИТЕ ДА СИ ГИ ВАДАТ ОЧИТЕ ДОДЕКА ТОЈ МУДРО ГЛЕДАШЕ СЕИР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАНКОВСКА ДО СИЉАНОВСКА: НЕМОЈ ДА ГЛУМИШ ДЕВИЦА, НЕ МОЖЕШ ДА СЕ ДИСТАНЦИРАШ ОД БАГАЖОТ НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АПАСИЕВ ВЕЧЕРВА СИГУРНО ГО ИМА ФРЛЕНО ТЕЛЕВИЗОРОТ ОД ПРОЗОР – ГАФ НА ВАНКОВСКА: Среде дебата на МТВ таа се откажа од трката и ги понуди своите ќерки на Сиљановска да ги вработи и врати од Канада?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски: Убеден сум дека она што ќе се случи после 8 мај ќе биде ослободување на Македонија

Sase Ivanovski

Левен: ПЕС ја дава поддршката на СДСМ затоа што знаеме дека многу напорно работат за членството во ЕУ на државата

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ И ЗАЈКОВА ГО ПОСЕТИЈА САЕМОТ НА КНИГИ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта спрема сценарија за изигрување на изборната волја на народот, најефикасен одговор за нивната завера е масовно гласање

Sase Ivanovski

Јакимовски е против уставни измени со цел внесување на Бугарите во Уставот

Sase Ivanovski

И да врне и да вее и бура да коси Мицковскии без чадор Македонија на грб ја носи

Sase Ivanovski

ФОТКИ ОД ДЕНЕШНИОТ МИТИНГ НА СДСМ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

Пендаровски прифаќа албански јазик место „20 отсто“ на ниво на цела Македонија

Sase Ivanovski

Димитриевски до Османи: Се однесувате како министер на Косово, а не на Македонија

Sase Ivanovski

Tаравари: Oсмани не е министер на Косово, повеќе се има сретнато со Вучиќ отколку со Курти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ахмети му се закани на Мицкоски: Не си ја барај бељата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО РАСПАЛИ ПО СИЉАНОВСКА И ВМРО ДПМНЕ: Смешно е вие да зборувате за корупција и криминал кога ВМРО ДПМНЕ е мајка и татко на криминалот во земјава!

Sase Ivanovski
Вчитувам....