20.8 C
Скопје
26/05/2024 15:26
МАКТЕЛ

  

     

 

БРАВО: Здравство го поништи тендерот за амбулантни возила од по 90 000 евра по серијата стории на „360 степени“

      

Александар Димитриевски | 12 април, 2024 10:37
Бирото за јавни набавки ја објави одлуката да се поништи постапката, но не се напишани и причините. „360 степени“ дознава дека во Одлуката за поништување на постапката Министерството објаснува дека поради непредвидени и објективни околности се промениле потребите на договорниот орган
Имаше повеќе причини поради кои „360 степени“ објави серија стории на темата, но клучен беше фактот што речиси идентични такви амбулантски возила ни купи Делегацијата на ЕУ, и тоа по цена од околу 63 000 евра за возило. Понудата, пак, која беше избрана за најдобра на тендерот на Министерството за здравство беше далеку поскапа – 90 000 евра по возило
Министерството за здравство го поништи тендерот за набавка на 22 амбулантни возила. Епилогот следува по серијата стории на „360 степени“ за спорните и нелогични моменти во оваа јавна набавка.

   

Можеби клучно е тоа што речиси идентични такви возила купи Делегацијата на ЕУ за скопската Итна помош по цена од 63 400 евра за парче, на чиј тендер се пријавија седум фирми. На тендерот на Министерството за здравство, пак, се пријавија само две фирми. Онаа со пониска понуда од 70 000 евра по возило беше дисквалификувана, па за најдобра беше избрана преостанатата – од 90 000 евра по возило.

 

Како се стигна до понуда од 90 000 евра?
Кога Европската комисија во земјава го правела тендерот за амбулантни возила надградени со медицинска опрема за скопската Итна помош, се обратила во Министерството за здравство. Прашала какви точно возила и опрема се потребни за локалните служби. Добила одговор во делот на техничките спецификации, но на крај решила и да ги смени условите на некои места.

   

     

„Врз основана на претходни тендери за набавка на амбулантни возила или друга медицинска опрема и појаснувањата кои беа направени за време на постапката, Делегацијата на ЕУ малку ги измени дел од техничките барања, со цел да се дозволи поголема конкуренција“,
одговорија од Делегацијата на ЕУ во Скопје на 21 март 2024 година.
Бидејќи ЕУ „малку“ ги изменила техничките барања, на огласот се пријавија седум различни фирми кои нудат амбулантни возила, и тоа не само од земјава. На крај, победила фирмата „Еуроимпекс“ од Скопје, увозник на возилата на „Пежо“ за Северна Македонија, со цена од 63 400 евра по возило.

Примопредавање на возилата купени од ЕУ за скопската Итна помош (февруари, 2024 година)
Делегацијата на ЕУ веќе го имала завршено тендерот и чекала испорака на возилата, кога на 12 декември 2023 година Министерството за здравство распишува оглас за јавна набавка на 22 амбулантни возила со надградена медицинска опрема. Рокот за поднесување понуди е 5 јануари 2024 година, за кога е закажано и отворањето на понудите.

Тоа што го нема на тендерот на ЕУ, а се бара на тендерот на Здравство се неколку поситни уреди и инструменти: глукомер, сет инструменти за породување, штипка за папочна врска, сет инструменти за обработка на рани и за отстранување туѓи тела, пулс-метар и заштитна фолија.
Во делот за просторот од возилото каде што е пациентот, во тендерот на Министерството за здравство, дополнително од тендерот на ЕУ, се бараат и:
– Интегрирани два термо-боксови, еден за ладење и одржување медикаменти… друг со грејач за физиолошки раствор;
– Два контролни дисплеи осетливи на допир поврзани со CAN – BUS комуникација или еквивалент.

На тендерот на Здравство се пријавиле само две фирми – Аутомобиле СК (увозник на „фиат“) и Еуроимпекс (увозник на „Пежо“). Од „Еуроимпекс“ дале понуда од околу 70 000 евра по возило, додека фирмата Аутомобиле СК дала понуда од околу 90 000 евра по возило. Па, сепак, понудата на Еуроимпекс, која за потсетување победила на тендерот на Делегацијата на ЕУ, била отфрлена поради недостатоци. Понудата на Аутомобиле СК била прифатена, односно е избрана за најповолна.

Или вкупно избрана е понуда која е поскапа за околу 430 000 евра, без ДДВ. Интересна коинциденција е и што поскапата понуда е речиси идентична со процената вредноста на набавката. Тоа го отвора и прашањето – како е направена проценката дека едно амбулантно возило со медицинска опрема чини 90 000 евра, ако се знае дека ЕУ купи речиси идентични такви возила со речиси иста опрема за 63 400 по возило?Но, клучниот фактор за кој потоа ќе се води постапка и пред Комисијата за жалби по јавни набавки се димензиите на возилата.

Милиметри вредни милиони
Во тендерот на Министерството за здравство се бараше возилото да биде со должина од најмалку 5 410 мм, меѓуосовинско растојание од најмалку 3 450 милиметри, ширина од најмалку 2 000 мм и висина од најмалку 2 530 милиметри. За споредба, во тендерот на ЕУ, минималните димензиите се пофлексибилни за да се охрабри конкуренцијата.
Од Аутомобиле СК доставиле документ дека нивното возило има должина 5 413 мм, меѓуоскино растојание 3 450 милиметри и висина од 2 539 милиметри, согласно условите во тендерската документација. Но, од Еуримпекс тврдат – возило со такви димензии не постои.
Еден од каталозите на кои се повикуваат од Еуроимпекс
Ваквото тврдење Еуроимпекс го темели на два извора. Првенствено, во јавно достапните каталози за возилата „фиат дукато“, навистина, нема верзија која истовремено има должина од 5 413 и висина од 2 539 милиметри.

А тоа го знаат добро во Еуроимпекс бидејќи и „фиат дукато“ и возилото што тие го понудиле, „пежо боксер“, се едно исто возило, само со различна значка.
Фиат „дукато“ (лево) и пежо „боксер“ (десно)
„Возилата ‘фиат дукато’, ‘пежо боксер’, ‘ситроен џампер’ и ‘опел мовано’ се произведуваат во Stellantis – SEVEL S.P.A фабрика за автомобили во Атеса, Италија… Двата модела ‘фиат дукато’ и ‘пежо боксер’ се разликуваат само во заштитниот знак поставен на предната хауба и во називот на моделот поставен на задната врата. Сите други карактеристики се идентични: каросериска изведба, димензии на возилата, вградените мотори“,

одговорија од Еуроимпекс на прашањата на „360 степени“ по решението на Државната комисија за жалби по јавни набавки.
А сè си беше по закон
Споменатите аргументи стигнаа до јавноста бидејќи се дел од решението на Комисијата за жалби по јавни набавки, која одлучи да ја одбие жалбата на Еуроимпекс кон крајот на февруари. Кога Комисијата ќе донесе одлука, таа ја објавува на својата интернет-страница.

Во конкретниот случај е заклучено дека жалбата на „Еуроимпекс“ е неоснована, а аргументите зошто може да ги прочитате на овој линк. Преземи
Претходно, јавната набавка беше цел и на управна контрола. И таму заклучокот беше дека сè е во ред со тендерот.
Така, остана само потпишување на договор. Таа „чест“ требаше да му припадне на новиот министер за здравство Илир Демири. За потсетување, целата постапка за набавка на 22-те амбулантни возила се спроведе во времето на претходниот министер Фатмир Меџити, кој беше разрешен од функцијата како кадар од Алијанса за Албанците, но како припадник на крилото на Арбен Таравари. На неговото место дојде Илир Демири, кадар на Алијанса за Албанците лојален на крилото на Зијадин Села.

„360 степени“ во неколку наврати испраќаше прашања до Министерството за здравство во врска со епилогот од тендерот. На последниот сет прашања не добивме одговор, но на интернет-страницата на Бирото за јавни набавки осамна одлуката дека тендерот е поништен. Според упатени извори, образложението е затоа што – „поради непредвидени и објективни околности, се промениле потребите на договорниот орган“.Ова, сепак, може да не е крај на оваа набавка. Засегнатите страни имаат право на жалба. Последниот збор, повторно, ќе го има Комисијата за жалби по јавни набавки.

    

Најново

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ внимава какви кадри се предлагаат во преговорите

Sase Ivanovski

АНГЕЛОВ: ЏАФЕРИ ВЕРОЈАТНО ЗАБОРАВИЛ ДА МЕ РАЗРЕШИ ОД ДИРЕКТОРСКАТА ФОТЕЉА НА ЦУК

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА: За ова не ни се виновни Бугарија, Грција, Србија, Албанија, Косово

Sase Ivanovski

КАЛ ДО КОЛЕНА НА КОНЦЕРТОТ НА РАМШТАЈН ВО БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПУТИН Е ТЕРОРИСТ: РУСКА РАКЕТА ПАДНА ВРЗ СУПЕРМАРКЕТ ВО ХАРКИВ, ВНАТРЕ ИМАЛО НАД 200 ЦИВИЛИ

Sase Ivanovski

ЦУК: Во тек акција за пронаоѓање и извлекување четворици планинари и 7 годишио дете на опасно стрмно место меѓу село Кожле и Велес

Sase Ivanovski

Кабинетот на председателката Силјановска без одговор за медиумите зошто венецот на гробот на Свети Кирил е без име на државата

Sase Ivanovski

Сиљановска положи венец на спомен плочата на Кирил и Методиј без име на државата

Sase Ivanovski

ЕУ избори: Државите во јули ќе избираат од 6 до 96 европратеници

Sase Ivanovski

УХМР со предупредување: Попладне невреме во западните делови на државата

Sase Ivanovski

Ангелов побара од Арсовска да изгради пешачки или уште подобро, кружен тек кај Џевахир

Sase Ivanovski
Вчитувам....