21.8 C
Скопје
21/05/2024 12:48
МАКТЕЛ

  

     

 

Вархеји: Исплатата на првите средства од Планот за раст на Западен Балкан е можна пред летните одмори

      

– Тука не е само финансирањето, туку и отворени агенди и можност за однапред да се почувствуваат некои од придобивките од постепената интеграција, истакна Вархеји во интервјуто дадено по повод вчерашниот договор меѓу Европскиот совет и Европарламентот за формирање на Механизмот за раст и реформи на Западниот Балкан, кој претставува финансиски инструмент на Планот за раст.Според Вархеји, работите сега се поставени така што до 2027 година кога ќе истече сегашната Повеќегодишната финансиска рамка и до кога е и важноста на Планот за раст, би имале се што е потребно земјите од Западниот Балкан да бидат подготвени да се приклучат на Унијата.

   

– Се надевам дека исто така е јасно дека ова е политичко сидро на процесот на проширување и дека тој не е реверзибилен освен ако земјата кандидат не одлучи сама да го напушти процесот. Но, од наша страна сега се ставаме на место за да може да се спроведе проширувањето, нагласи еврокомесарот.Вархеји истакна дека сега останува да заврши формалната процедура за усвојување на Регулативата за создавање на Механизмот, како и да се изработат реформските агенди на секоја од земјите од регионот.

 

– Се надевам дека следната недела ќе биде одобрена од страната на Советот (на ЕУ), а потоа и формално ќе биде усвоена од Европскиот парламент на последниот пленум во април, што значи дека тогаш ќе се формира Механизмот. Ние веќе работиме со партнерите од Западниот Балкан за да ги добиеме нивните реформски агенди, така што до моментот кога ќе биде воспоставен Механизмот, веќе ќе почнеме да работиме на реформските агенди и на тоа да бидат одобрени најбрзо што може, и посочи Вархеји на репортерката на Танјуг, која го водеше интервјуто во името на ЕНР.

   

     

Според еврокомесарот, земјите од Западен Балкан се отидени прилично напред во изработката на своите реформски агенди и веќе се доставени конечни предлози.Во однос на тоа кога може да се очекуваат првите исплати на средства од Механизмот, Вархеј посочува дека тоа ќе зависи и од спроведувањето на реформите посочени во ланскиот извештај за напредокот на земјите од регионот на патот кон ЕУ.

– Значи, секогаш ќе има поврзаност помеѓу она што треба да се направи во однос на процесот на проширување и реформските агенди. А првата исплата, се надеваме, би била веднаш по усвојувањето на реформските агенда. Тоа најверојатно би можело да се направи пред летните одмори. Тоа е она што го имаме како цел, потенцира Вархеји.Тој нагласи дека со средствата од Механизмот, земјите од Западниот Балкан ќе може да ги забрзаат реформите, но и да обезбедат инвестиции за проекти од животната средина или енергетскиот сектор, врз основа на утврдени правило и законски барања.

Во однос на останатите мерки предвидени со планот за постепена интеграција на Западен Балкан во ЕУ, Вархеји посочува дека уште лани во ноември подготви листа на области каде што смета дека би можеле да се придвижи тој процес.  – На пример, мислам дека највидливата и најзначајна мерка што можеме да ја направиме оваа година е учество на земјите од Западен Балкан во Единствена област за плаќање во евра (СЕПА), што ќе доведе до намалување на трошоците за трансфери на пари меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан. Според мене, мислам дека ова би било највидливото остварување, истакна еврокомесарот за проширување.

Околу можното влијание на изборите за членови на Европскиот парламент во реализацијата на Планот, но и на целокупното пристапување на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, Вархеји посочува дека кога станува збор за проширувањето тој процес кој во поголемиот дел се води во Советот на ЕУ и од страна на земјите членки, па така евроизборите не би имале значително влијание врз него.

– Се разбира, улога во тоа како ко-законодавец има и Европскиот парламент, на пример при создавањето на Механизмот, но во однос на динамиката на политичкиот процес, Советот е тој што е клучен, посочи Вархеји.Тој изразува надеж дека и следниот состав на Европскиот парламент ќе помага за побрза имплементација на Планот, бидејќи, како што вели, во интерес на Европската Унија е да го постигне овој успех, но и да помогне да се намали економскиот и социјалниот јаз меѓу ЕУ и Западен Балкан.

– Вистинскиот одговор непосредно пред изборите, како за Западен Балкан, така и за граѓаните на ЕУ, е дека со ова имаме јасни гаранции дека она што треба да се направи со реформите ќе се направи, а во однос на Западен Балкан дека можеме да се обидеме да обезбедиме поголеми придобивки од пристапувањето уште пред членството во Европската Унија, порача Вархеји во интервјуто за ЕНР.

    

Најново

Меџити: Помеѓу Груевски и Заев повторно би го бирал Заев

Sase Ivanovski

МВР: Забавниот парк пред „Борис Трајковски“ ќе биде затворен

Sase Ivanovski

Синот на осудениот Боро Стојчев ги снимил со мобилен судијата и обвиниелот како му бараат пари да помогат за таткому и ги пријавил

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ И МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ БИЛЕ ВО ПОСЕТА НА ПУШТАЊЕ НА НОВА БРАНА НА ГРАНИЦАТА СО АЗЕРБЕЈЏАН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АТМОСФЕРАТА НА КОШАРКАРСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО СРБИЈА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО

Sase Ivanovski

КАКО ЖЕНИТЕ ВО ИРАН ЈА ПРОСЛАВИЈА СМРТТА НА РАИСИ

Sase Ivanovski

ОЈО отвори истрага против врховниот судија Георгиев и членот на Советот на јавни обвинители Мемети

Sase Ivanovski

ЗА УТЕХА НА СИТЕ ШТО СМЕ ПРОСЕЧНИ: И ГОЛЕМИНАТА НА ПЕНИСОТ МОЖЕ ДА ТИ НАПРАВИ НЕОЧЕКУВАНИ ПРОБЛЕМИ

Sase Ivanovski

И обвинителот Мемети осомничен за поткуп, претреси ноќеска во неговиот дом и службените простории

Sase Ivanovski

Нови цени од полноќ на горивата

Sase Ivanovski

Косовската полиција влезе во експозитурите на банката „Поштенска штедилница“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАКА Е ДА БИДЕШ ПОД РУСКА ВЛАСТ: РУСИТЕ ФРЛИЛЕ 500 НУКЛЕАРКИ ВРЗ КАЗАКСТАН, ИМ ГИ ИСУШИЛЕ ЕЗЕРАТА, НАСЕЛИЛЕ РУСИ НА ПЛОДНАТА ПОЧВА

Sase Ivanovski

Јанчев доби извинување од кавадарчанецот, кој беше приведен поради закани кон него

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЗАКСТАН: НАЈГОЛЕМАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА УШТЕ СЕ ОПОРАВУВА ОД РУСКИОТ ПОГРОМ КОЈ ТРАЕЛ 100 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Тешко повреден е млад возач од село Моин, излетал со возилото кај Гевгелија

Sase Ivanovski

Се враќа ли Фатмир Меџити на министерското столче во здравство?

Sase Ivanovski

Медведев предвидува: Зеленски може да биде убиен

Sase Ivanovski

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник и продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, на ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција 

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на системот за видеонадзор на сообраќајниците „Безбеден град“

Sase Ivanovski

Четврток неработен ден – Национален ден на Власите

Sase Ivanovski

Хорор во Тузла – ги убил сопругата и двете деца, па си пресудил

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со британскиот амбасадор Метју Лосон

Sase Ivanovski

Сашо Мијалков за три дена излегува од затвор

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со австрискиот амбасадор Мартин Памер

Sase Ivanovski

Women in Business – уникатен бизнис пакет од ПроКредит Банка и ЕБОР за поддршка на жени претприемачи

Sase Ivanovski

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Sase Ivanovski

Со задоволство Ви го преставуваме ГРАНД СКОПЈЕ, како PRIME SPONSOR на Конференцијата за комерцијални недвижности во Скопје, Македонија

Sase Ivanovski

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Sase Ivanovski

Недостига земјиште за градба! Следните години ќе бидеме сведоци на ширење на градовите и создавање целосно нови населби!

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со Дрекслер: Заложбите на Владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, забрзан економски развој и борбата против криминалот и корупцијата

Sase Ivanovski

ФОРТОНМКА ја најавува втората Конференција за недвижности на 22 мај во Скопје

Sase Ivanovski

AI Tech Summit повторно во Скопје!  

Sase Ivanovski

Со задоволство Ви го претставуваме Balfin Real Estate како СРЕБРЕН СПОНЗОР на Конференцијата за комерцијални недвижности во Скопје, Македонија, 22 Мај 2024

Sase Ivanovski

Приведени крадци во Прилеп

Sase Ivanovski

ELENA LUKA HOME со ексклузивна видео презентација ќе го промовира својот премиум станбено-деловен комплекс FUTURA.

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ – Бомгартнер: Поддршката од Франција за евроинтеграцијата на државата е цврста заложба за продолжување на процесот

Sase Ivanovski

Сиљановска доби честитка од Кралот Чарлс Трети: Уверен сум дека за време на мандатот ќе се справите со големите предизвици

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Охрид, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Одбележан 20 Мај – Денот на македонските пожарникари

Sase Ivanovski

Мангова: Политичките актери си играат со национализмот кога се слаби сами по себе да донесат резултати

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата бара апсење на Нетанјаху и шефовите на Хамас

Sase Ivanovski

Две лица тешко повредени откако возило удри во мотоцикл во Гостивар

Sase Ivanovski

Седумнаесетгодишник гласал осумпати за премиерот Моди на изборите во Индија

Sase Ivanovski

Турчин приложил фалсификувана зелена карта на Деве Баир, полицијата го приведе

Sase Ivanovski

Словачкиот премиер закрепнува и неговата состојба е стабилна

Sase Ivanovski

Индира Кастратовиќ: Во Македонија сите се тренери и селектори!

Sase Ivanovski

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и на лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

Првиот мобилен повик е направен на денешен ден во 1973 година

Sase Ivanovski

Србија апелира за повлекување на текстот на резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Мицковски на одбележување на годишнината од кревањето на разловечкото востание

Sase Ivanovski

ЕПСКИОТ РАСКАЗ НА БАТЕ ВАНЕ КАКО ГИ ОДНЕЛ ПАНДЕВ И СТОЈКОВ ВО МИЛАНО!

Sase Ivanovski

Grand Skopje PRIME SPONSOR на овогодинешната Конференција за недвижности

Sase Ivanovski

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ПОЖАРНИКАРИ KOUZON Fire and Rescue Training Center Коузон Доброволно противпожарно друштво

Sase Ivanovski

Мангова: Верските заедници, армијата и полицијата со најголема доверба од граѓаните, бидејќи помала е интеракцијата со нив

Sase Ivanovski

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Sase Ivanovski

Од почетокот на израелската операција во Рафа од територијата побегнале 800.000 луѓе

Sase Ivanovski

ЦУК: Поплавени подруми во охридско од поројниот дожд

Sase Ivanovski

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Sase Ivanovski

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Sase Ivanovski

Јавното мислење во С. Македонија во однос на војната во Украина е значајно поделено

Sase Ivanovski

Словенечкиот премиер е надвор од животна опасност, но останува на интензивна нега

Sase Ivanovski

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Sase Ivanovski

ХЕРА:Перформансот за јакнење на родова еднаквост „Простор за разговор“ утре на сцената во Куманово

Sase Ivanovski

Покана до медиуми

Sase Ivanovski

Револуционерните филери на Синклер достапни во Клиника Жан Митрев

Sase Ivanovski

Биле затекнати при тешка кражба, па го нападнале полицаецот

Sase Ivanovski

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

Sase Ivanovski

Европската комисија повика Скопје и Атина да се придржуваат до Преспанскиот договор

Sase Ivanovski

Пожарникари извлекувале човек паднат во река, испумпувале вода од дворови и подруми

Sase Ivanovski

Му пратиле дрога по пошта – Скопјанец приведен откако си ја зел пратката

Sase Ivanovski

Успешно одбележан денот на семејниот лекар

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во велосипедист на Водно, со тешки повреди пренесен во болница

Sase Ivanovski

Бранко Тричковски: Масин и Сонтаг

Sase Ivanovski

Загрижувачки тренд – околу 7.000 научници си заминале од Македонија во последниве неколку години

Sase Ivanovski

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го посети Спомен домот на Разловечкото востание

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА НАЈАВИ КРЕИРАЊЕ НА НОВА ТЕЛЕВИЗИЈА ОД СТРАНА НА ГОЛЕМИ БИЗНИСМЕНИ КОЈА ЌЕ БИДЕ ЛИДЕР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

(БИДЕО) Обраќање на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ во Разловци

Sase Ivanovski

ШТИПЈАНЕЦ СО КОЛА ЈА РАЗБИЛ ОГРАДАТА И ПАДНАЛ ВРЗ ПОКРИВОТ НА КУЌА ДОДЕКА СПИЕЛЕ СТАНАРИТЕ

Sase Ivanovski

НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Sase Ivanovski

Поради Рамштајн цените за сместување во Белград отидоа до небо! Ноќевање на некои места достигнува и до 80 000 динари, ден по концертот истите едвај се 5000

Sase Ivanovski
Вчитувам....