37.8 C
Скопје
20/07/2024 16:01
МАКТЕЛ

  

     

 

Василевска: „Златна рамка“ е славење на македонскиот филм и отчет за тоа што е сработено во претходната година

      

Во терминот од 18 часот ќе се одржи блокот краткометражни филмови, а на
програмата се остварувања на режисер(к)ите Александра Кардалевска, Ангела
Димеска, Јован Саркањац, Јане Спасиќ, Ѓорче Ставрески, Сандра Георгиева,
Сабедин Селмани, Берат Асани, Јане Алтипармаков и Бесар Илјази.
На 19 јуни, во 20 часот, ќе има презентација на филмската камера „Сони“.
Почесните награди „Златна рамка“, кои ДФРМ ги доделува за филмски актер,

   

Шестото издание на ревијата на македонски филмови „Златна рамка“, кое се
одржува од 18 до 20 јуни во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар,
почна со Годишно собрание на Друштвото на филмските работници на
Македонија (ДФРМ) на 18 јуни, а истовремено беше одржан и брифинг со
новинарите.

 

Уметничкиот координатор на „Златна рамка“, Ана Василевска, детално ја
образложи годинашната програма на ревијата, посочувајќи ги сите
долгометражни, краткометражни и документарни остварувања кои ќе бидат
прикажани во текот на трите денови на одржување на настанот, како и
придружната програма во која се вклучени презентација на филмската камера
„Сони“, социјалната програма „Фокус“ и трибината на тема „Зачувување на
аудиовизуелното наследство“.

   

     

– Ревијата „Златна рамка“ е славење на македонскиот филм и отчет за тоа што
е сработено во претходната година. Проекциите се бесплатни и публиката
може да ги види македонските долгометражни, документарни и
краткометражни филмови кои минатата година ги поминаа филмските
фестивали низ светот, а ревијата е одлична можност да се слушне и критика за
филмовите поради присуството на авторите, режисерите и процентите –
истакна Ана Василевска.

На брифингот со новинарите се обрати и Игор Иванов, претседател на ДФРМ,
кој истакна дека на Собранието се донесени важни одлуки, а во фокусот беше
катастрофалната состојба во која е западнат македонскиот филм.

– Ние навистина сме во една тешка ситуација. Буџетите се десеткувани.
Филмските работници се исклучително многу загрижени за својата иднина.
Станува збор за една специфична категорија на граѓани. Тоа се луѓе кои не се
вработени и главно работат како слободни уметници и слободни филмски
работници. Некои се самовработени со можноста што ја дава Министерството
за култура преку Конкурсот за самостојни уметници со што остваруваат право
на пензиско и здравствено осигурување, но тоа важи само за филмските
автори. Сите други филмски работници, како шарфери, осветлители, грип-
мајстори, асистенти на шминка, гардеробери и така натаму остануваат
непокриени. Макотрпно се бориме за промена на овие состојби, но она што
сега најмногу ни гори и ни е актуелно и акутно е катастрофалната состојба со
буџетот во македонскиот филм во последниве пет-шест години. Има
перманентни кратења на буџетот од, за нас, необјасниви причини. Едноставно,
филмот не беше во фокусот на политичките чинители во изминатиот период –
посочи Игор Иванов на брифингот.

Друштвото на филмските работници на Македонија има над сто членови.
Оформено е во 1950 година и е еден од фундаменталните столбови на македонската современа култура, заедно со Друштвото на ликовните уметници и Друштвото на писателите на Македонија.
Филмската програма на шестото издание на „Златна рамка“ содржи три долгометражни, девет краткометражни и пет документарни остварувања.

Филмската програма почна на 18 јуни, во 18 часот, со проекција на
документарните филмови „Бисер“ во режија на Никола и Драган Кумев (Кумев
брадрс продакшн) и „Последниот балкански каубој“ на режисерот Сабидин
Алиу.

Новинари и критичари пред проекциите на „Златна рамка“ во МКЦ: (0д лево кон десно) Тони Димков, Ана Василевска, Сотир Трајков, Златко Гелевски
Новинари и критичари пред проекциите на „Златна рамка“ во МКЦ: (0д лево кон десно) Тони Димков, Ана Василевска, Сотир Трајков, Златко Гелевски

Документарно-играниот филм „Бисер“ ја раскажува приказната за тајната на
Охридскиот Бисер, а соговорници во филмот се претставници на семејствата
Филеви и Талеви. Во филмот е обработен периодот од 1924 до 1930 година,
кога познатиот руски емигрант, белогардеецот Јован Субанович на предците
на семејствата Филеви и Талеви им ја пренел тајната за правењето на
Охридскиот Бисер.

Документарно-играниот филм „Последниот балкански каубој“ на режисерот
Сабидин Алиу ја раскажува приказната за Хари Џексон, кој во 70-ите и 80-ите
години на минатиот век снимал вестерн филмови во близина на босанскиот
град Бјелина. По потекло Хари Џексон е од тетовското село Порој, а неговото
родено име е Аљуш Муслиу, но многу млад се преселил во Бјелина, го сменил
своето име, се оженил и основал филмско студио со кое снимал само вестерн
филмови. Во Бјелина останал до крајот на својот живот.

Првиот долгометражен филм што беше прикажан на шестата „Златна рамка“
беше „Преекспонирано“ на режисерката Елеонора Венинова во продукција на
„ДНФ Продукција“. Станува збор за остварување со современа приказна и
специфична естетика, која не е типична за македонската филмска продукција.
Претставник на филмот пред публиката во киното „Фросина“ беше продуцентот
и монтажер на филмот Гоце Кралевски, кој одговараше на прашањата од
присутните на проекцијата.

На 19 јуни, во терминот од 12 часот, ќе бидат прикажани документарните
филмови „Живот на крстосница“ (Недопирливи) на Зоран Димов и „Емигрант
сум или…“ на Сенад Абдули.

Во терминот од 18 часот ќе се одржи блокот краткометражни филмови, а на
програмата се остварувања на режисер(к)ите Александра Кардалевска, Ангела
Димеска, Јован Саркањац, Јане Спасиќ, Ѓорче Ставрески, Сандра Георгиева,
Сабедин Селмани, Берат Асани, Јане Алтипармаков и Бесар Илјази.
На 19 јуни, во 20 часот, ќе има презентација на филмската камера „Сони“.
Почесните награди „Златна рамка“, кои ДФРМ ги доделува за филмски актер,
филмски автор и филмски работник, на годинашните лауреати актерот Тони
Михајловски, продуцентот Владимир Анастасов и филмскиот работник Марина
Колоска, ќе им бидат врачени на свечена церемонија што ќе се одржи на 19
јуни, во 20.30 часот во МКЦ.
Социјалната програма „Фокус“, наменета за публиката која од најразлични
социјални ограничувања не може да го посети киното „Фросина“, годинава ќе се

одржи на 20 јуни, во 10.30 часот, во Домот за стари лица „Мајка Тереза“ во
Скопје.

На 20 јуни, во 12 часот, ќе се одржи трибина со наслов „Зачувување на
аудиовизуелното наследство“ на која ќе учествуваат Владимир Ангелов,
Владимир Павловски, Игор Старделов и Роберт Јанкуловски.

    

Најново

18-ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ГЕРШКОВИЧ?! Има сигурни докази дека е шпион на ЦИА, тврди руското обвинителство

Sase Ivanovski

БЛОГЕРКА И ДИЛЕР НА ДРОГА ЗАД РЕШЕТКИ Брачната двојка му помагала на осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Пакет Vibe On – Зајакнување на финансиската доверба кај младите

Sase Ivanovski

ТРАМП И ЗЕЛЕНСКИ НА ЛИНИЈА Договорен нивниот прв телефонски разговор

Sase Ivanovski

Бајден размислува да се откаже, не може веќе да го издржи притисокот и прашањата за неговата способност, објавуваат медиуми

Sase Ivanovski

Откриен виновникот за масовниот технички проблем:„Ова не е безбедносен инцидент или сајбер напад“

Sase Ivanovski

Шефчовиќ од Белград: Ве сакаме во ЕУ a проектот Јадар само ќе го забрза тој процес

Sase Ivanovski

Јапонците поради алкохол и цигари ја исфрлија младата ѕвезда од тимот за Олимписките игри

Sase Ivanovski

Што содржи Меморандумот за соработка меѓу Србија и ЕУ, потпишан од Вучиќ и Шолц

Sase Ivanovski

Српските мелничари бараат брашното да поскапи за пет денари

Sase Ivanovski

Таравари им вети на дијабетичарите дека догодина ленти и глукомери ќе добиваат со „референтна цена“

Sase Ivanovski

Повредениот во пожарот кај село Сирково, Златко Димов се опоравува од изгорениците

Sase Ivanovski

Џабир Дерала ја доби наградата за солидарност за новинари од Југоисточна Европа

Sase Ivanovski

Вработени од градинка во Куманово на протест во понеделник, не добиле јунска плата

Sase Ivanovski

(Видео) Трамп ја прифати номинацијата:„Ќе ставам крај на секоја меѓународна криза што ја создаде сегашната администрација“

Sase Ivanovski

Пожари во Македонија: Зошто не беа подготвени воздухопловните капацитети за гаснење пожари од воздух

Sase Ivanovski

Ребалансот (на предизборните ветувања) и Трите писма на Мицкоски

Sase Ivanovski

Аксиос: Се очекува Бајден викендот да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

ЈА ИНИЦИРАШЕ МАКРОН, А МАКЕДОНИЈА Е ЧЛЕНКА Зошто постои Европската политичка заедница?

Sase Ivanovski

СЕТ ОД 132 ОБРОЦИ СО РОК НА ТРАЕЊЕ ОД 25 ГОДИНИ о Америка можете да купите канта со храна за случај на апокалипса

Sase Ivanovski

„Топ тема“: Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Sase Ivanovski

Трилинг: Ќе ги тргне ли власта рацете од судската и обвинителската власт?

Sase Ivanovski

24 Интервју со Арбр Адеми: Мајскиот договор, или во закон, или во Устав

Sase Ivanovski

Жените иако пообразовани се помалку застапени на врвни места каде што се креираат и носат политики

Sase Ivanovski

Реакции по ребалансот на буџетот

Sase Ivanovski

Концерт на националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов во Охрид

Sase Ivanovski

Втор случај на Западно-нилска треска во Македонија

Sase Ivanovski

Капче, крема … ИЈЗ советува како да се заштитат бебињата и децата од штетното сонце

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со чешкиот амбасадор Лудва  

Sase Ivanovski

Арбен Таравари именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи…

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со германската амбасадорка Дрекслер

Sase Ivanovski

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и дигитални услуги, гужвите на шалтерите на МВР ќе станат минато

Sase Ivanovski

МВР: 158 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Средба Муцунски-Буршаков

Sase Ivanovski

Министерката Јаневска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Министерот Орхан Муртезани оствари средба со Армен Григорјан, Постојан претставник на УНДП

Sase Ivanovski

Дурмиши: Финансиска поддршка од 80 милиони денари за микро и мали и средни компании, за занаетчии, за воведување на ХАЛАЛ и ИСО стандарди и проекти за развој на претприемништво

Sase Ivanovski

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема „Кариера и професионален развој“ на Heidelberg Faculty of Skopje

Sase Ivanovski

“Брат ми ми ги украде документите” – Се огласи осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Охриѓанецот, Д-р Анис Сефиданис го направи првиот хуманоиден робот во Македонија кој „гледа“ и „слуша“

Sase Ivanovski

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал на математичка олимпијада во САД!

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата: Израелската окупација на палестинските територии е нелегална и мора да престане

Sase Ivanovski

Анкета: Харис би била добра претседателка на САД

Sase Ivanovski

САМО РЕШЕНИЕ СО ДВЕ ДРЖАВИ Борел вели дека ЕУ не ги признава промените на границите на Израел од 1967 година

Sase Ivanovski

Антикорупциска сепак побарала службени возила

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ: Почитувана г-а Урсула фон дер Лајен, Во име на Владата и во мое лично име, Ви упатувам најискрени честитки за вашиот повторен избор за Претседател на Европската комисија

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ВИШОКОТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА – СМАРТ БАТЕРИСКИ  СИСТЕМ ЗА СКЛАДИРАЊЕ И УПРАВУВАЊЕ НА СТРУЈАТА

Sase Ivanovski

ВЛЕН е долгоочекуваната надеж на Албанците: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Sase Ivanovski

„ШТЕТИТЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ ПОЖАРИ СЕ НЕЗНАЧИТЕЛНИ“ Митко Јанчев раководи со новоформираниот регионален Кризен штаб

Sase Ivanovski

Историска шанса и надеж за решавање на клучните проблеми на ромската заедница: Аваја го поздравува храбриот потег на премиерот и листата со предлози во владиниот кабинет на премиерот Христијан Мицкоски, каде што за прв пат во историјата на државата има дури двајца заменици министри во ресорите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов, со катастрофалниот ПР на СДС, испитува како дното да се пробие, што повеќе на партијата

Sase Ivanovski

Реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда

Sase Ivanovski

Бесими, Бектеши и Лога влегоа на листата на функционери со апанажа

Sase Ivanovski

Сите се против платформата за легитимитет на Ахмети

Sase Ivanovski

Најмалку 40 загинати во пожар на брод кај Хаити поради вуду ритуал

Sase Ivanovski

ПОЛУГОЛ ПОЗИРАЛ НА ТИК ТОК, А ДЕН ПОДОЦНА ГО УБИЛ ПОЛИЦАЕЦОТ! Осомничениот Фатон Хајризи и во бегство бил активен на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Трамп:„Разговарав со Зеленски, ќе ставам крај на војната во Украина пред јануари“

Sase Ivanovski

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski
Вчитувам....