-1.2 C
Скопје
10/12/2023 02:19
МАКТЕЛ

      

(ВИДЕО)ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

      

Сексуалното образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде до неодамна и самиот збор „секс“ се сметаше за табу. Адолесценцијата е период од животот во кој лицата претрпуваат големи физички, психолошки, емоционални и промени на личноста, што пак бара во овој период да бидат насочени и да им се помогне да ги разберат промените што ги искусуваат. Неточното или делумното знаење може да биде опасно, а особено кога станува збор за сексуалните и личните односи со другите, како и личните граници.Со воведувањето на сексуално образование во училиштата, во Северна Македонија почнаа да се шират низа дезинформации кои имаат за цел да ги доведат родителите и учениците во заблуда околу потребата од вакво образование во воспитно-образовните установи. Дополнително, и младите неретко не се сигурни дали некое тврдење што го слушнале или прочитале некаде, а кое е поврзано со сексот или со личните односи со другите лица и околината, е вистина или мит.Затоа, во новата епизода на „Зошто (не) е така?“ поканивме неколку експерти и познавачи на темата да објаснат зошто некои работи околу Сеопфатното сексуално образование (ССО) и сексуалното здравје се или не се така.

Ова се некои најпознатите митови и најраспространетите дезинформации за сексуалното образование во училиштата:

   

#1. На часовите по Сеопфатно сексуално образование се учи за секс. Не е така. Во ССО само една од седумте компоненти кои се изучуваат го вклучува сексуалното и репродуктивното здравје. Сексуалното образование подразбира и учење за семејното насилство, учење за тоа како да се препознае насилството, како да го запознаеме нашето тело, учење за сексуално преносливите болести и друго.Сексуалното образование ги учи тинејџерите да бидат одговорни и поотворени во однос на сопствените сексуални потреби и интереси, како и на каков безбеден и адекватен начин да ги изразат и реализираат. Воедно, пред сé, ги учи младите на поголема одговорност за сопственото сексуално здравје, ги запознава со можностите да имаат адекватен и позитивен однос со себе и со другите.

 

#2. Воведувањето на сексуално образование во училиштата го поттикнува и нормализира тинејџерскиот секс.Не е така, бидејќи кога за нештото се зборува и не е табуизирано, младите многу помалку го прават. Тие учат кои се ризиците, што значи безбеден сексуален однос и учат дека тоа не е нешто во кое треба да се впуштаме туку така, туку навистина да носат информирани и одговорни одлуки кои всушност значат отпочнување со сексот многу подоцна. Веќе е докажано дека сексуалното образование го поместува прагот на возраста кога тинејџерите започнуваат да имаат сексуални односи.

   

     

#3. Ако ти ги проверува пораките во телефонот, тоа е знак дека те сака многу.Не е така. Довербата е еден клучен дел од една здрава врска и тука во ниту еден случај нема простор за проверување на телефон.Непочитувањето на приватноста, како и недовербата во односот, не се знак на љубов, туку на исплашеност и силна несигурност во односот. Кога некој нé љуби онакви какви што сме, нема потреба да се докажува, потврдува или поддржува со т.н. љубовни докази.

#4. Сеопфатното сексуално образование сака да ја замени улогата на родителите во објаснувањето на сексот.Не е така. Ништо на светот не може да замени еден родител, па така ниту сеопфатното сексуално образование. Тоа не се обидува ниту да го направи. ССО треба да се гледа како продолжена рака, асистент на родителите бидејќи неретко децата едноставно не сакаат да зборуваат со родителите на овие теми, што е сосема разбирливо, туку многу почесто сакаат да зборуваат со своите врсници или некој што не им е толку близок како родителот. Исто така, многу често родителите самите ги немаат информациите па и тие самите не знаат како да разговараат со своите деца на овие теми. Ова не е по нивна вина, тоа е еден систем кој бил така условен генерации наназад.Значи станува збор за еден синџир – родителите и наставниците заедно ги учат или барем треба да ги учат учениците и децата да знаат повеќе за своето тело, да знаат за сексуално преносливите болести, да ја знаат физиономијата на своето тело и останато.

#5. Сексуалното образование во училиштата ги учи тинејџерите да бидат хомосексуалци.Не е така. Сеопфатното сексуално образование нé учи да се прифаќаме едни со други такви какви што сме, а и хомосексуалноста не е нешто што се учи. Тоа не е нешто што го учиме, не е нешто што некој нé тера да го правиме, а тоа што ССО вклучува само еден минимален дел во себе околу различните сексуални ориентации, апсолутно не значи дека може да научи некого да биде хомосексуалец.

#6. За да ме сака, морам да ѝ угодувам и секогаш јас да плаќам.Не е така. Никој на никого не треба постојано да му угодува, секоја врска е одреден компромис кој бара многу комуникација, доверба и взаемно почитување. И угодувањето и плаќањето не се категории кои спаѓаат во овие квалитети на една здрава врска.Угодувањето или плизерството најчесто се сметаат за научени обрасци преку кои директно и непосредно ги пренесуваме нефункционалните релации во кои љубовта треба да се заслужи. Воедно, пролонгираното однесување на угодување може да укаже на потребата секогаш да се создаде најубавата и најсовршена импресија во релацијата со цел повторно љубовта да се заслужи. А сите сме свесни дека љубовта не се заслужува толку колку што се случува.

#7. Срамота е првото сексуално искуство да ти биде на 20 години.Не е така. Секој треба да го има својот прв сексуален однос или првото сексуално искуство тогаш кога ќе се чувствува спремен. Првото сексуално исксутво се случува тогаш кога чувствуваме, не само полова, туку и емоционална и психичка зрелост.Сепак, првото сексуализирано искуство го имаме во контакт со себеси, а потоа и во релација со другите. Пожелно е да се реализира во релација со партнер или партнерка со кој/а се чувствуваме како посакувани и соодветни и кои ги почитуваат границите во насока на стекнување на позитивно исксутво кое би нé ослободило, а не кое би создало одредена вознемиреност, несигурност, изложеност, ризик и повреда.

#8. Кондомот е најдобра заштита од непланирана бременост и сексуално преносливи инфекции.Така е. Кондомот е најдобрата контрацепција и единствениот кој нé штити и од непланираната бременост и од сексуално преносливи инфекции истовремено. Така што, секој сексуален однос, освен ако не планираме да имаме деца, треба да вклучува кондом.

#9. Добро е по секој сексуален однос да земаш таблети за контрацепција, за секој случај.Не е така. Нашите тела се различни, секое тело има различна реакција на контрацептивните апчиња и за секоја нивна употреба или за каква било заштита секогаш треба да се консултираме со гинеколог.

#10. Ќе можам да препознаам доколку партнерот има сексуално пренослива инфекција.Не е така. Едно нешто кое им е заедничко на сите сексуално преносливи инфекции е тоа дека немаат симптоми. Затоа е многу важно редовното тестирање и не, никогаш нема да познаеме дали нашиот партнер има некаква сексуално пренослива инфекција.

#11. Не можеш да забремениш додека имаш менструрација, ниту пак ако имаш секс во стоечка положба.Не е така. Постојат жени кои забремениле за време на нивниот менструален циклус, и не, нема никаква разлика дали имате секс во кревет или пак стоејќи. Во секоја положба може да се забремени.

#12. Вистинскиот маж никогаш не плаче.Не е така. Секој од нас е човек и секој од нас го има истиот емоционален капцитет да чувствува, така што ако нешто чувствуваме или ни тежи, треба некогаш и да си се исплачеме.

#13. За да има сексуално вознемирување, мора да има физички контакт,Не е така. Сексуaлно вознемирување постои и кога нема физички контакт. Најчест пример е сексуалното вознемирување на интернет, на социјалните мрежи, во чет собите. И ние самите во нашата држава имавме случај на масовно сексуално вознемирување кое се случуваше онлајн.Вознемирувањето е субјективно доживување и се препознава така што постои една тенденција на континуирано омаловажување и деградирање на личноста на другиот според одредена родова или полова припадност со цел добивање на моќ, сила и внимание кои на друг начин не можат да се добијат или остварат.

    

Најново

УСПЕШНО ЗАОКРУЖЕН 4. ЖАН МОНЕ ДИЈАЛОГ ВО БАЗОШ, ФРАНЦИЈА

Sase Ivanovski

ПРОНАЈДЕНА Е САРА КОЈА БЕШЕ ПРИЈАВЕНО ДЕКА ИСЧЕЗНА ДЕНЕСКА Мајката на тинејџерката соопшти дека е се во ред

Sase Ivanovski

Претрес во Пештани, приведен рибокрадец, Приведени двајца крадци во Гостивар

Sase Ivanovski

БЛИЗОК СОРАБОТНИК НА ПАЛЕВСКИ ВО ДЕСНА ПОВИКА НА УБИСТВО НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: МВР презема мерки за расчистување на случајот

Sase Ivanovski

Македонската амбасадорка во Софија: Огромен е потенцијалот за Северна Македонија и Бугарија да бидат најблиски земји

Sase Ivanovski

На Фејсбук убиства не се решаваат!

Sase Ivanovski

Песков: Преговори меѓу Русија и Украина под услови на Киев се апсолутно нереално сценарио

Sase Ivanovski

Исчезна 17 годишна девојка во Белград, родителите стравуваат дека е киднапирана

Sase Ivanovski

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Sase Ivanovski

Крива Паланка блесна како светска метропола, испишува уште една новогодишна бајка

Sase Ivanovski

Маричиќ за МИА: Блокадата на нашите европски интеграции има име и презиме, тоа е ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Ни психијатријата не може да ја објасни личноста која одзема детски живот – проф. Боневски во „Стадион“

Sase Ivanovski

Украинските пратеници бараат ЕУ да ги отвори пристапните преговори на самитот во петок

Sase Ivanovski

Бесими: Фискално одржлив и таргетиран – деветти пакет антикризни мерки за поддршка на најранливите и стопанството

Sase Ivanovski

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024 година

Sase Ivanovski

Сојуз на средношколци: Учениците чувствуваат дека безбедноста им е загрозена

Sase Ivanovski

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи – двајца познаници се скарале, па се смириле

Sase Ivanovski

Талески од ОХО: Сфативме дека само преку комедија како Преспав може да направиме општествено поместување

Sase Ivanovski

ЖАКЛИНА ЛАЗАРЕВСКА: СДСМ го штити и унапредува македонскиот јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МОРБИДНА ИЗЈАВА НА ПАЛЕВСКИ ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ: ВО СКОПЈЕ РЕДОВНО СЕ КИДНАПИРААТ И СЕ УБИВААТ ЛУЃЕ?!

Sase Ivanovski

Филмот „М“ на Вардан Тозија доби награда за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Sase Ivanovski

Протест на припадниците на специјалните единици на косовската полиција во Приштина

Sase Ivanovski

Опожарени три возила во Скопје- Нема повредени

Sase Ivanovski

Речиси 17.500 жртви на израелските напади во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Две лица во Кавадарци фатени дома со различни видови дрога

Sase Ivanovski

За СДСМ Талат Џафери е соодветно и добро решение за технички премиер до изборите

Sase Ivanovski

Пожар во куќа во Кичево, при интервенција пронајдено починато 79-годишно лице

Sase Ivanovski

Владата го утврди предлог-законот за парична помош на ранливите категории, се очекува исплатата да почне уште од месецов

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ фатени како ги лажат пензионерите, со нив нема поголеми пензии за 5.000 денари

Sase Ivanovski

Пратеничката на СДСМ потврди: Јован Митрески ќе биде предложен за Претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Променете го менталитетот!

Sase Ivanovski

Николов: Меџити да одговори колку „Онкологии” има во комплексот клиники Мајка Тереза

Sase Ivanovski

Османи уверен дека уставните измени ќе се случат до крајот на мандатот

Sase Ivanovski

Османи: Следната мисија на ДУИ е Албанец претседател на државата

Sase Ivanovski

Исчезнатата скопјанка вратена дома од полицијата

Sase Ivanovski

Лога очекува Палевски релативно брзо да биде екстрадиран од Турција

Sase Ivanovski

Мицкоски: Живееме во едни мрачни и тешки времиња

Sase Ivanovski

КИРАЦА ТРАЈКОВСКА: Лично го познавам таткото на Вања, се работи за прекрасен човек, кој ниту пие ниту се дрогира ниту се коцка, не го уништувајте кога не го познавате!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ во следниот период ќе реши дали ќе учествува во пржинската влада

Sase Ivanovski

Сакаме учество на ,,Евровизија” наместо промоција на турбо фолк и кич музика, реагира група на граѓани

Sase Ivanovski

Pre-Sale акција во омилените брендови на Fashion Group! До -50% на колекцијата есен-зима’23 во нашите продавници и онлајн

Sase Ivanovski

Европскиот сојуз за промени не се согласува Џафери да биде технички премиер, велат дека ДУИ ги измами Албанците

Sase Ivanovski

Во Косово уапсен „нарко-баронот“ Гзим Чеља, баран од органите во Албанија и Италија

Sase Ivanovski

КОГА СЕ ТИ ОДИ ОД РАКА – ЦЕЛ СВЕТ ГО СВРТЕ И ПАК СТИГНА И ДЕТЕ ДА НАПРАВИ: Бујар Османи ќе стане татко по трет пат

Sase Ivanovski

Исчезнала 22-годишна девојка од Скопје, татко и пријавил во четири ипол во полиција

Sase Ivanovski

Им се заканувал на родителите, а потоа го претепал својот 72-годишен татко

Sase Ivanovski

Воспитувачи, тренери, функционери: уапсени 80 лица за злоставување на деца во Франција

Sase Ivanovski

ФАНОВИТЕ НА ДЕСНА: ДЕМОНИТЕ ГО НАМЕСТИЛЕ ПАЛЧО?!

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: НАЈРАСИПАН ЕЛЕМЕНТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ МАКЕДОНЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Sase Ivanovski

Седум лица во болница, покажале знаци на труење со хлор по пливање во базен во хотел на брегот на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

(Видео) Маж тепа луѓе по случаен избор по улици во Скопје, граѓаните велат ова го правел постојано

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Ништо невообичаено и ништо ново од Мицкоски. Така правеше и пред референдумот кога се менуваше името. Ќе го менуваше Преспанскиот договор. Како? Ќе кажеше подоцна. Истото го прави и сега со ставањето на Бугарите во Уставот. Ќе го менува францускиот предлог. Како? Ќе каже подоцна. Ќе ги почне преговорите со ЕУ. Како? Ќе каже подоцна

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ТЕХНИЧКА ВЛАДА НА НЕПРИНЦИПИЕЛНА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ СЕ ФАЛЕШЕ ДЕКА СЕДИШТЕТО НА СДСМ НА БИХАЧКА Е ОПРЕМЕНО СО МЕБЕЛ ДОНАЦИЈА ОД НЕГОВАТА ФИРМА ЕНТЕРПРАЈЗ, КОГА СЕ СКАРАЛЕ СО БРАНКО СИ ГО ЗЕМАЛ МЕБЕЛОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ И МИЈАЛКОВ БЕА ШКОЛСКИ ДРУГАРИ, ТОЈ МУ ПОМОГНА ДА ЈА ЛЕГАЛИЗИРА ЗГРАДАТА ТИФАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПСИХИЈАТАР БОНЕВСКИ: АКО Е НЕВИН, ПАЛЕВСКИ НЕМАШЕ ДА БЕГА ПРЕКУ ТРИ ДРЖАВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАЛЕВСКИ ИМАЛ КАНЦЕЛАРИИ ВО ЗГРАДАТА ОД КОЈА БИЛА ГРАБНАТА ВАЊА, ИМАЛ КЛУЧЕВИ И ОД ПОДРУМОТ КАДЕ БИЛА ВРЗУВАНА

Sase Ivanovski

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и да одговори за средбите со Палевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ РАЗГОРЕ БИТКАТА МЕЃУ ВМРО ДПМНЕ И ИНФОМАКС, ПАРТАЛИ ЛЕТААТ: Инфомакс го обвини Пандов дека е наркоман, Миленко обвини дека во студиото на Инфомакс после емисии се правеле оргии?!?!

Sase Ivanovski

Министрите за одбрана на Централна Европа предупредија на важноста на Западен Балкан за безбедноста на континентот

Sase Ivanovski

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Sase Ivanovski

Локалната иницијатива „И здравје и работа“ со прашање до еко активистите од струмичката котлина: АКО ПИСМОТО НА КОНЦЕСИОНЕРОТ НА ИЛОВИЦА Е ЗАДОЦНЕТО И БЕЗ НИКАКВА ТЕЖИНА ЗОШТО ПРЕДИЗБОРНО И СЕ ЗАКАНУВАТЕ НА ВЛАДАТА И ПАРТИИТЕ?

Sase Ivanovski

345 санкционирани возачи во Скопје, 173 за брзо возење

Sase Ivanovski

Расчистен случајот со наводното киднапирање во Карбинци, МВР вели нема елементи на кривично дело

Sase Ivanovski

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Отворен Кабинет е успешен проект во рамки на концептот „МВР за граѓаните” – лично и непосредно ги слушнав мислењата на граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги зголеми пензиите за 5.000 денари наеднаш, туку на рати

Sase Ivanovski

ВМРО за изборот на Џафери: Деспотот од Форино го кршеше законот

Sase Ivanovski

921 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

СДСМ и ДУИ со рокадата на Џафери го спречуваат наративот на ВМРО и Левица за албанизација

Sase Ivanovski

Таравари за Фокус: Ни треба нов Устав за внатрешна реорганизација, еден предлог е дводомен парламент и 20 општини!

Sase Ivanovski

Абас повикува на мировна конференција за крај на војната во Газа

Sase Ivanovski

Сончево со мала облачност, температурите до 11 степени

Sase Ivanovski

Ако не ги сподели информациите за трагичните настани, Мицкоски манипулира, вели Чупеска

Sase Ivanovski

Откако Џафери ќе се пресели на Илинденска, Митрески ќе седне на спикерското столче

Sase Ivanovski

Џафери: Премиерската функција ќе ја извршувам со почит и одговорност

Sase Ivanovski
Вчитувам....