0.8 C
Скопје
29/11/2022 07:33
МАКТЕЛ

(ВИДЕО) Ковачевски: Почитувањето и уважувањето на различните јазици е европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање на општествата – Честит Ден на Албанската азбука

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска учествуваше и се обрати на настан посветен на 114-годишнината од стандардизацијата на албанската азбука. Премиерот Ковачевски истакна дека почитувањето и уважувањето на различните култури, традиција и јазици е европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање на општествата кои ги препознаваат вистинските вредности каков што пример е нашето општество. Во продолжение е обраќањето на премиерот Ковачевски пренесено во целина. „Ми претставува особено задоволство и чест што денеска сум тука на одбележување на 114 години од стандаризацијата на албанската азбука. Денеска сум тука, пред сè свесен колку мојот македонски јазик и азбука ми значат на мене, и колкава чест ми е кога мојот јазик е уважен. Затоа истата чест ја укажувам секој пат и за секој јазик кој не е мојот мајчин јазик. Бидејќи јазикот не е само средство за комуникација со кое ќе се разбереме, тој е дел од нашиот идентитет и од нашиот генетски код.

 

Чинот на уважување и почитување на јазиците покажува еден европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање во светот.Aлбанскиот јазик не е мој мајчин јазик, но албанскиот јазик е мој братски јазик. Тука сме на годишнината од создавањето на албанската азбука во 1908 година. Со завршувањето на Битолскиот Конгрес, започнува користењето на стандардизираната албанска азбука а започнува со работа и првата печатница која ќе ги печати првите дела со албанска азбука, меѓу кои буквари, читанки и неделникот „Башкими и комбит“.Со 36 латински букви, албанската азбука таква каква што е усвоена на овој Конгрес, се користи и денес. Со ваквото стандардизирње се пишуваат многу дела на албански јазик, но и многу меѓународни дела се преведуваат на албански јазик, што придонесува за одличен развој на писменоста и образованието, и поврзување со другите народи.

 

Битолскиот Конгрес се смета за еден од најзначајните културни настани во историјата на Албанците. Тоа е ден-темел на албанските идентитетски карактеристики. Тие идентитетски карактеристики се толку силни, што верувам дека нема човек меѓу нас тука присутните кој не ги знае наизуст. Во една недела, помеѓу 14 и 22 ноември 1908, сите важни политички личности а под претседавање на претседателот на Конгресот, Митат Фрашери го заокружиле еден од најзначајните идентитетски карактеристики и ја усвоиле азбуката. Наша должност, и како граѓани и како држава е да ги почитуваме и чуваме јазиците на сите заедници кои живеат во Северна Македонија. Нашето општество е познато по својот мултикултурен карактер но и по своите европски вредности во кои секоја различност е негувана. Тоа не е само поради тоа што нашиот пат е трасиран кон Европа, туку затоа што нашата историја е полна со примери во кои токму таквите вредности се живеат. Сеедно дали говориме за историскиот Крушевски манифест или сегашното „Едно општество за сите“ или целата низа на случувања и концепти кои промовираат чување и заедништво меѓу народите кои живеат тука. Ова поднебје секогаш живеело во толеранција и разбирање.

Нашата приказна секогаш била на правилната, вистинската страна. На страната на почитувањето и меѓусебното прифаќање со сите народи кои тука живееле и ќе живеат. На тоа мислиме кога велиме дека сме со европски манир и дух.Tој европски манир и дух влијаеше и ја даваше сета поддршка од нашите заедници во сегашноста, кога истата беше неопходна за да се задржи нашиот европски пат без да се изгубат историјата, идентитетот и јазикот. Во тоа е силата на нашето бесценето заедништво кое сите заедно живееме. Денес јас лично како прв од извршната власт, како Македонец, како граѓанин на мојата татковина, сум среќен што сите ние заедно се сплотивме на патот кон зачувување на мојот мајчин македонскиот јазик и за тоа ќе сум бескрајно блгодарен на сите кои помогнаа на тој пат. Кога преговаравме со ЕУ, до мене рамо до рамо седеше Бујар Османи. Јас и Бујар Османи на исти начин го браневме македонскиот јазик. На ист начин тој го почитува македонскиот јазик како што јас го почитувам албанскиот јазик. Во тој контекст, би сакал да ве уверам дека постојано ќе се заложувам да ничиј друг мајчин јазик не се најде пред таков предизвик.

Мајчиниот јазик мора да го чуваме, да го славиме, да го негуваме за да стане бесмртен. А, за тоа да се случи треба да се погрижиме секој правилно и активно да го користи во своето секојдневие, низ државата и надвор од неа.Доколку граѓаните не го говорат јазикот, тој избледува постепено додека не исчезне. Што е причина повеќе за ние како Влада да покажеме низ дела и да ги мотивираме сите а особено младите да ги користат што е можно повеќе и правилно мајчините јазици и да ги разиваат. Тие се алатки за чување и афирмација на духовното наследство на заедницата. Ваквата мотивација доаѓа од државните мерки кои ги преземаме, но доаѓа и од одбележувањето на нашите традиции и датуми кои не потсетуваат за значењето на чувањето, и на своето и на различното од нашето. Само така може да продолжиме да градиме единство со европска иднина. Само така постигнуваме просперитет.Во тоа се гледа посебност на нашето општество. Нека е честит Денот на Албанската азбука“, рече премиерот Ковачевски.

       

Најново

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНА ИЗЈАВА НА ФИЛИП ПЕТРОВСКИ: Ако некој новинар на Алфа или на радио Лидер му постави критичко прашање на Мицковски, ќе го кренат и ќе го изнесат од сред емисија како партал, како Џипинг што го изнесоа на конгресот на комунистите во Кина

Sase Ivanovski

ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ЗАПАДОТ МУ ВЕРУВА И ГО РЕСПЕКТИРА ШЕФОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА, ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ОТКАКО ЈА ПОАПСИ НАРКО МАФИЈАТА И ГО СОПРЕ НАПЛИВОТ НА МИГРАНТИ КОН ЕВРОПА

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Со задоволство одговорив на поканата од страна на амбасадорот на Република Албанија, Н.Е. Фатос Река, да присуствувам на приемот по повод националниот празник на Албанија 28 Ноември – Ден на албанското знаме и 110-годишнината од независноста на Албанија

Sase Ivanovski

Илиеска: Во Буџетот за 2023 година има многу средства за непродуктивни трошоци, а потребни се сериозни мерки за инфлацијата да не расте толку

Tamara Ivanovska

Тодоров: Немаме намера да дискутираме за црковни прашања и црковниот статус на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Не бил само синот на Џафери, 449 студенти на Универзитетот на ЈИЕ завршиле во сива зона

Tamara Ivanovska

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” времено отстранета

Tamara Ivanovska

САД и Русија, само еднаш од почетокот на војната во Украина, ја искористиле линијата за избегнување меѓусебен конфликт

Tamara Ivanovska

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала својот максимум

Tamara Ivanovska

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” отстранета до петок

Tamara Ivanovska

Тешка сообраќајка кај пехчевското село Црник

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Марјан Ангелов: Почнавме од нула, на овој рид извадивме вода и втора година успешно произведуваме органска пиперка

Tamara Ivanovska

РИЗИК ОД УПОТРЕБА НА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА Реална е заканата за употреба на оружје за масовно уништување

Tamara Ivanovska

ПРЕДВРЕМЕНО ПОЛАГАЊЕ ПРАВОСУДЕН ИСПИТ БИЛО МАСОВНА ПОЈАВА Поразително сознание на Антикорупциската комисија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ВМРО ВО СКОПЈЕ НИ ВЕТУВАА ГРАНДЕ МАМА, ДОБИВМЕ ГРАНДЕ ПРОБЛЕМИ!

Sase Ivanovski

ИРАН ОСЛОБОДИ 700 ЗАТВОРЕНИЦИ ПОРАДИ ПОБЕДАТА НАД ВЕЛС!? Фудбалот им донесе слобода

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Преку стратешки инвестиции, обезбедени се над 1.000 MW во проекти за фотонапонски и ветерни централи

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ТИТО ВО ПОСЕТА НА КОСОВО ВО 1970-ТА: Странците ми викаат дека на Косово ќе имало тензии, јас не им верувам, но факт е дека Косово е најсиромашно во цела Југославија иако тука има огромни природни богатства

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Tamara Ivanovska

Чадиева: СДСМ е на вистинскиот пат, чекориме кон стабилна, демократска, силна, европска Република Северна Македонија

Tamara Ivanovska

Андрески: СДСМ како државотворна партија вистински се грижи за граѓаните и за реализација на стратешките интереси на државата

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Јас сум човек кој работи и ветеното го остварува, колку и да биде тешко

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Ја спасивме македонската економија со два огромни пакети антикризни мерки вредни 760 милиони евра

Tamara Ivanovska

Маричиќ од Градско: Политиките на СДСМ го штитат и вреднуваат трудот на земјоделците

Tamara Ivanovska

ФОТО НА ДЕНОТ: ЕВЕ ШТО СЕ ДОБИВА КОГА ЌЕ ИМ ДАДЕШ ВЛАСТ НА ВМРОВЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: Ја спасивме македонската економија со два огромни пакети антикризни мерки  вредни 760 милиони евра

Sase Ivanovski

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” отстранета до петок

Sase Ivanovski

СВЕТСКАТА МЕГА ЅВЕЗДА ДУА ЛИПА ЈА СОБРА ЦЕЛА АЛБАНИЈА НА ПЛОШТАДОТ ВО ТИРАНА

Sase Ivanovski

ВО КРИЗА СМЕ ЦЕЛИ 15 ГОДИНИ Опаѓа конкурентноста на македонските компании, предупредува Азески

Tamara Ivanovska

Костадинов: Имаме план за економски раст и обезбедување на европската иднина на земјата

Tamara Ivanovska

Барлет Џафери не е единствениот што предвреме полагал правосуден испит?

Tamara Ivanovska

Партиите се како вино, не знаеш каков вкус имаат сѐ додека не ги пробаш на власт

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ОВА ЛИ Е НОВИОТ СТРАТЕГ НА ВМРО ДПМНЕ – ЕКС АМБАСАДОРОТ ВО БРАЗИЛ, БОЦЕВСКИ: Нашата цел во идина треба да биде да ги натераме САД и ЕУ да признаат дека договорот од Преспа беше голема грешка!

Sase Ivanovski

Што треба да направите за да бидете корисник на земјоделски субвенции

Tamara Ivanovska

ДЕН НА АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ: АЛИ АХМЕТИ СЛАВЕШЕ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС, КАСАМИ НАПРАВИ ФЕШТА НА ТЕТОВСКИОТ ПЛОШТАД

Sase Ivanovski

Како да ги препознаете актерите во руската хибридна војна меѓу Македонија и Бугарија

Tamara Ivanovska

КОГА БОШЊАК ЌЕ ГЛУМИ НЕБАЊАТ ВМРОВЕЦ – САФЕТ БИШЕВАЦ ОД ВМРО ДПМНЕ: Немам ништо против Бугарите да влезат во уставот, но тоа да биде изгласано на референдум откако ќе влеземе во ЕУ?!

Sase Ivanovski

Американците чуваат 5000 тони злато во бункер отпорен на нуклеарни бомби во Кентаки,на пазарот ова злато вреди 300 милијарди долари

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ДЕБАТА НА СЛОБОДНА ТВ: БИШЕВАЦ ВРЕСКАШЕ КОН КРОТКИОТ СТОЛЕ НАУМОВ

Sase Ivanovski

Јовановски: Никој не сака да понуди решение, Вечерва ќе биде одлучено дали ќе се прошират блокадите и на други локации

Sase Ivanovski

ТЕШКО НАС, ЌЕ ИСПОЦРКАМЕ ВО СООБРАЌАЈНИОТ ХАОС: Советот на Град Скопје без одлука за проблемот со приватните автобуски превозници

Sase Ivanovski

ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ ДА ЈА ИЗЕДЕ ГОЦЕВАТА РАСА – Пантерот се движи кон потопли краеви, Македонија му е следна дестинација?

Sase Ivanovski

Ковачки: Грижата на СДС е до тој степен што во касарната на Армијата нема вода за пиење, а кај министерката и тимот околу неа се служи флаширана вода

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО, РЕЏЕПИ: Советниците на ВМРО ДПМНЕ ме исмеаја затоа што сум Албанец и затоа што се обратив на Македонски јазик од почит кон моите сограѓани

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: На Скопје му се случува реприза од она што го гледавме за време на Груевизмот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКИТЕ КОЦАРЕВЦИ И ЧЕПРЕГАНОВЦИ ДИВЕАТ КАКО МОНСТРУМИ – Руски филолог рече дека украинскиот јазик е дијалект, а Русија ќе полага право на многу територии

Sase Ivanovski

Онишченко тврди дека сите документи со кои го добил македонското државјанство се легални

Sase Ivanovski

Пет високотиражни весници бараат Асанж да не биде кривично гонет во САД

Sase Ivanovski

Американска амбасадорка во НАТО: САД не мисли дека е неопходно Русија да биде прогласена за „терористичка држава“

Sase Ivanovski

Вучиќ: Ако за Курти е завршено прашањето за статусот на Косово, тоа е и за мене

Sase Ivanovski

Хаос во Скопје: Во цела гужва се расипа и автобус сред булевар

Sase Ivanovski

(Видео) Куртоните се претераа со новинарство: Дописничката на Сител од Прилеп го малтретираше министерот Николовски за курсот на доларот?!

Sase Ivanovski

Евростат: Поради зголемените цени сè повеќе Европејци тешко ги покриваат основните трошоци

Sase Ivanovski

Кинески ботови го преплавија Твитер со порнографија за да ги сокријат вестите за протестите

Sase Ivanovski

Јаневски до Арсовска: Неспособен градоначалник има неспособен директор, граѓаните трпат

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Стевче Антовски покажа документи од кои се гледа судир на интереси при набавки во РЕК Битола во случајот со фирмата КОМПАКТ МСФ

Sase Ivanovski

Османи во Букурешт, на состанок на Северно-атлантскиот Совет на НАТО

Sase Ivanovski

Арсовска: “Лидерот” се закануваше дека нема да го дочекам крајот на мојот мандат – Ако мислевте дека ќе имате кандидат што ќе ви потпишува да крадете многу сте се излажале!

Sase Ivanovski

Откако го извади од памет цел свет-НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ПОЧНЕ НУКЛЕАРНА ВОЈНА Путин потпиша таква Декларација

Sase Ivanovski

ИРЦИТЕ ОПАСНО ГИ „ДЕЛКААТ“ ФЕЈСБУК, ИНСТАГРАМ, ГУГЛ, ТИК ТОК… Само од Фејсбук до сега лапнаа 1 милијарда евра

Sase Ivanovski

МАЖИТЕ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ДИСКРИМИНИРАНИ НА ИЗБОРНА ЛИСТА Уставниот суд ја прифати иницијативата на Самка Ибраимовски

Sase Ivanovski

Вучиќ загрижен: Во Косово врие

Sase Ivanovski

Кај нас уште е вмровско дувло-Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

Sase Ivanovski

Ковачевски се пожали: Едвај излеговме од Скопје

Sase Ivanovski

Јанев се изјасни за формирање коалициска влада во Бугарија

Sase Ivanovski

Уапсен тинејџер осомничен за силување на малолетничка во Скопје

Sase Ivanovski

Најмалку половина од средствата за кампањи од јавен интерес да бидат за локалните медиуми, смета Ковачевски

Sase Ivanovski

Левица: Укинатата пресуда на Мијалков доказ за неказнивоста

Sase Ivanovski

Компании од прехранбената индустрија, иако аплицирале, нема да добиваат поевтина струја зашто имале фотоволтаиц

Sase Ivanovski

Посебен режим на сообраќај во вторник и среда во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ Битола: Директорот на Водовод сокрил сообраќајка и платил поправка на каско осигурено возило?

Sase Ivanovski

Андоновски: Ако ЈСП не ги исплати приватните превозници, долгот од скоро 2 милиони евра по судски процес ќе се зголемува

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска: Родовата еднаквост и економското зајакнување на жените – едни од клучните предуслови за одржлив и инклузивен развој на македонското општество и инклузија

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Еклатантно неспособната Арсовска да не дефокусира со лаги за јазикот, јавноста очекува решенија за јавниот превоз

Sase Ivanovski

СДСМ:Мицкоски го виде ли хаосот во Скопје што го создаде или сè уште се крие?

Sase Ivanovski

Средба Тренчевска-Вал:  Соработката со мисијата на ОБСЕ продолжува и се зајакнува   

Sase Ivanovski

Ќе се стабилизираат ли цените? – За Германците рестораните станаа луксуз, во Србија рекордно поскапување на млекото

Sase Ivanovski

Финансова полиција влегла во ЈСП. Ја чешлале документацијата за работата на приватните превозници?

Sase Ivanovski

Сите фактури кон приватните автобуски превозници се платени, тврди директорот на ЈСП

Sase Ivanovski

(Видео)Приватните превозници не се откажуваат од своите барања, на помош ги повикаа премиерот и претседателот

Sase Ivanovski

Leave a Comment