3.8 C
Скопје
09/12/2023 01:34
МАКТЕЛ

      

(ВИДЕО) ВУЧИЌ СО ВОНРЕДНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА: СРБИТЕ СЕ СЕКОГАШ ТЕРОРИСТИ КОИ ТРЕБА ДА СЕ ЕЛИМИНИРААТ, АЛБАНЦИТЕ СЕ СЕКОГАШ БОРЦИ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА!

      

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста на прес-конференција во врска со полицискиот напад на Косово во Бањско.
– Им се извинувам на граѓаните на Србија што не можев да им се обратам порано. Од 1999 година немаме контрола над Косово и Метохија и ни требаше долго време сами да истражиме што се случи на Косово и Метохија. Што се случуваше утрово цело утро и попладнево. Да им кажеме на луѓето што се случи.

   

– Ќе зборуваме само за тоа што се случи, потоа ќе оцениме сѐ. Во името на Република Србија, но и да зборуваме за сите други работи. Група Срби од Косово и Метохија ноќеска околу 02:46 поставија два камиони како барикади во Бањско, на северот на Косово и Метохија. Потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, доаѓа до конфликт со Србите кои ги поставија барикадите, а во тој конфликт загина полицаец. Во 08:57 часот се затворени премините Јариње и Брњак, престрелката сѐ уште трае. Во 10:15 Албанците објавуваат дека четири српски градови се зони на терористички операции.

 

– Вкупно 62 пати ја користеа полицијата против Србите. 56 етички мотивирани напади врз Србите. Дали само оние што ги гони полицијата, за да избегне апсење од полицијата на Курти, природно ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства. Во никој случај не сакам да го оправдам убиството на полицаец Албанец, ниту пак можам да го оправдам. Апсолутно е за осуда и тоа е нешто што никому не му треба, Курти е главниот организатор на хаосот во Косово и нема начин да се заобиколи.

   

     

– Иако многупати разговаравме за тоа, иако секојдневно предупредував и во Брисел и во Њујорк дека сето ова може да се случи, малкумина решија да слушаат. Србите, а не луѓето од централна Србија, како што лажеа во приштинските медиуми, го трпат теророт на Курти – рече Вучиќ во првиот дел од обраќањето.

– Врз нив беше извршен брутален напад и на почетокот се прашувавме зошто КФОР не дејствуваше, ќе имаше помалку жртви. Според нашите информации со кои располагаме, е потврдено дека кај Косово и Метохија загинале тројца Срби. Двајца секако од снајперски оган, кога не требаше да бидат ликвидирани. Двајца се тешко ранети, а се стравува дека е убиено и 4-то лице. Следевме, пресретнавме што прави албанската полиција, доказите ќе ви ги покажеме, можеби и на конференцијата, само го чекаме преводот.

– Користеа снајпери и удрија по приватни куќи во Бањско, каде немаше никој, каде во куќата седеа старци. Според нашите сознанија, тие лица дошле во манастирот Бањска бидејќи имало двајца млади момчиња кои биле повредени и им била потребна помош. Ова беше причината зошто го направија тоа. Потоа утрово започна спин-револуцијата. Еднаш им текна дека повторно треба да ја обвинат Србија. Велат дека имало возило на жандармеријата. Тоа не е никакво возило на жандармеријата – објасни Вучиќ.

– Албанските медиуми објавија дека е убиен Павле Бихали од Белград, младиот убиен нема врска со него. Објавија дека во нередите учествувале членови на Образ, ова е ноторна лага. Тие ја објавија информацијата дека држат верници и монаси како заложници, исто така озлогласена лага. Албанската пошта објави дека се работи за тајна руска платеничка единица.

– Ги поврзаа снимките од Нагорно Карабах, не беше важно како и што сè ќе договорат, важно беше само за убиството на полицаецот да се обвини Белград за да докажат дека се во право.
– Ќе забележите една неверојатна работа. Секој нормален човек ќе го осуди убиството, како и ние. Но, интересно е што зад обидот за атентат, бидејќи нема да тагуваат за убиениот, ќе потсетам дека никој не излезе со изјава за грозоморната или одвратна изјава, или какви и да употребиле термини, со кои се согласувам, но како да не е во тек истрагата за обидот за убиство на Драгиша Гаљак кој доби два куршуми.

– Албин Курти е единствениот виновник, иако тие што му помагаат, за се што се случува на Косово се малку виновни. Ова е човекот кој го замени Ѓуриќ, иако тоа е против бриселскиот договор. Тој немаше дилеми околу тоа. Ги оставаше луѓето сами да се снаоѓаат и постојано провоцираше. И жал ми е што дел од Србите паднаа на тие провокации. Албин Курти е единствениот виновник, единствениот кој сака конфликти и војна. Никој друг човек не сака конфликти и војна, единствена желба му е да не вовлече во војна со НАТО и тоа е единственото нешто што го прави цел ден.

– Денеска рекоа „убијте ги сите“, кога Србија отиде во Дреница да се пресмета со тие што сакаа да се отцепат од државата, рекоа дека се борци за слобода, само Србите изгледа се терористи. За нас е поука да знаеме со кого си имаме работа. Тоа доволно ви кажува за нивните намери.

– Денеска цел ден немавме седница, туку седница на Совет за национална безбедност и ќе го искористиме нашето трпение, одговорност и ќе донесеме одлуки внимателно и детално ќе ги подготвиме и ќе ги направиме темелно, а со тие одлуки ќе дојдете пред нашите граѓани и народот на Косово и Метохија во деновите што следат.

– Ја повикувам меѓународната заедница да формира Заедница на српски општини, да има српски полицајци на северот на Косово и Метохија, за да се исполнат барањата на српските општини, бидејќи само така ќе се спречи да бидат протерани сите Срби од нивните домови и да се спречат повеќе конфликти. Го повикуваме нашиот народ на мир и воздржаност, го бараме тоа од нив и бараме да и веруваат на својата земја. Тоа е се што бараме од нив – рече претседателот.

– Наше е да издржиме се што можеме, за да нема повеќе крвопролевање. Наше е да се обидеме да го зачуваме мирот. Кога ќе донесеме одлука, ќе ве известиме.
– Знам какви се емоциите на луѓето и никој не мора да зборува за тоа, а знам што луѓето најмногу би сакале во гнев, а моето единствено барање е сите да бидат доволно паметни, и да бидат тие што ќе носат одлуки, а не други, колку и да беа болни и тешки.

Прашања од новинарите:
За лицемерите на меѓународната заедница и повикот на семејството на убиениот полицаец:

– За ова ќе ти одговорам, „полицаецот се смешка и зборува“, вели Албанецот, „имаме ранет човек во близина на црквата, дали ти треба помош, ти треба и не е толку итно, не е срамота ако умре“, така изгледа, претпоставувам, не е штета што умре, ќе биде што умрел. Дури и да не е, тоа не ги менува работите за нас. Да не зборуваме за лагите што ги кажаа. И нема никакво оправдување за убиство.

– Бараа причина да ни направат најголем притисок да го признаеме Косово, сакаа од една страна да го има целиот НАТО сектор во нашата земја што ќе каже „Кои се овие Срби, треба да се браниме од нив“, од друга страна ги имате оние кои никогаш нема да си заминат, фаците со кои зборуваа кога овие лажни десничари велат „дојдете веднаш во конфликт“, а да не зборуваме дека во него учествувала и разузнавачката армија и други.

– На оние кои мислат дека ќе извршат најголем притисок Србија да го признае независно Косово, им велам: „Никогаш нема да признаеме независно Косово, можете сите да нѐ убиете“.На прашањето на новинарката на N1, Вучиќ напомена дека во истото имало инсинуации дека српската војска ги дала униформите и дека Србија е виновна за денешните настани.

– Тоа не се униформи на војската или полицијата на Србија. Униформите се купуваат на пазар и не е проблем да се набават – изјави Вучиќ.
Тој рече дека без дозвола на КФОР не може да се влезе по мирен пат. Додаде и дека со Петковиќ е цел ден „во контакт“, а луѓето на северот на Косово и Метохија се во страв.

– Мислам дека проблемот не е во тоа што денес луѓето беа затворени, туку што Албанците пукаа во околните куќи. Не ја разбрав смислата на сето тоа – рече Вучиќ и посочи дека Албанците веројатно се плашеле дека имаше некој во тие куќи што ќе им се спротивстави.
КФОР е задолжен за слободата на движење, тие требаше да ги заштитат и да ги отстранат барикадите, потсети претседателот.

– Да ве прашам што ќе правите на наше место, немаше да знаете што да одговорите. Ние постојано следиме што се случува. Имаше толку многу проблеми и неволји што едноставно не можевме да го направиме тоа порано. не можам да излезам пред народот со тоа што го читам во весникот, како што другите излегуваат цел ден со полуинформации.Многу Срби загинаа за слободата на Србија и за Косово и Косово во Србија, но едно е Сигурно, Косово никогаш нема да добие независност од Србија. Колку и да се трудат странските фактори… Ќе носиме одлуки вести за наредните денови – посочува Вучиќ.Коментирајќи го Михаил Рот, кој не можеше ниту да отвори уста и да ја осуди албанската полиција кога беа застрелани српските деца, претседателот посочува дека самиот Рот е еден од главните виновници за сѐ што се случува на Косово

    

Најново

Што се крие зад соработката на Палевски и владиката Петар?

Sase Ivanovski

Одлука на Претседателството на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер од 28 јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ: ДАЈ СИТЕ МАЛЦЕ ДА СЕ ПРИБЕРЕМЕ, РАБОТАТА ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА!

Sase Ivanovski

Студентскиот стандард им дозволува на студентите да преживуваат, но не и да живеат – ова е главниот заклучок од истражувањето „За студенцките работи“ кое го реализизираа студентите од Факултетот за правни и политички науки при АУЕ – ФОН

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Меџити го претвори министерството за здравство во туристичка агенција -додека се затвораат цели оддели по болниците и нема лекови тој вработува и унапредува партиски кадри во министерството

Sase Ivanovski

Приведена скопјанка за издржување затворска казна од две години и шест месеци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ СРПСКИ ПОП ЌЕ ИМА БЛИСКА СРЕДБА СО НАТЕМАГО

Sase Ivanovski

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки времиња на распад на системот кога царува полусветот на криминалот, корупцијата и подземјето

Sase Ivanovski

ИМА ЛИ ХЕРОЈ НА КОЈ МУ СЕ СКОКА ОД ПРОЗОР БЕЗ ПАДОБРАН И КОЈ ЌЕ МУ СЕ СПРОТИВСТАВИ? Путин најави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

Sase Ivanovski

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Барањето да се укине техничката влада е најголем комплимент за нас како влада, уште долго време нема да ги видиме ВМРО-ДПМНЕ на власт

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ – КОПМАН ОД БРИСЕЛ: Планот за раст е сигурна водилка до придобивките од евроинтеграцијата на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД БРИСЕЛ, СОСТАНОК СО WBIF: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Европски Сојуз за промени: Власта да одговори: Дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“?!

Sase Ivanovski

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени тројца дилери

Sase Ivanovski

ПОЛИТИКАТА ДА ГИ ТРГНЕ РАЦЕТЕ ОД СЛУЧАЈОТ СО УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Треба да се утврди вистинската позадина, порача Русковска

Sase Ivanovski

Ковачевски: По 17 години, ќе се одржат редовни парламентарни избори

Sase Ivanovski

МТСП: „Сложувалка“ ја завршивме со руралните жени, таму каде што имаме најголем успех на економско зајакнување изминатите години

Sase Ivanovski

Ковачевски: СДСМ повика на формирање на Европски фронт

Sase Ivanovski

Приведени девет лица, меѓу кои и странски државјани, кај нив пронајдена дрога

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ЗАТВОРАЊЕТО НА СКРИНИНГ ПРОЦЕСОТ: Сега е вистинско време за евроинтергација, одложувањето на процесите е губење скапоцено време

Sase Ivanovski

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Sase Ivanovski

Адвокат по службена должност ги брани осомничените за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

Маричиќ: Македонците и современиот македонски јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици

Sase Ivanovski

„Одговорноста има име и презиме, судската власт во државата е независна“ вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Sase Ivanovski

„Јас повторно ќе бидам премиер, а во следниот мандат ќе влеземе во ЕУ“ порача Ковачевски

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Палевски со претседателите на ДПМНЕ и Левица беше дел од насилните протести со гилотини и молотови коктели

Sase Ivanovski

Димитровски: Ковачевски дрско лаже дека сум се среќавал со Палевски

Sase Ivanovski

ОЈО Прилеп: Закани, демнење и вознемирување кон обвинителка и нејзината ќерка,поведена постапка

Sase Ivanovski

Рабије Мурати и Антонио Митриќески добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“

Sase Ivanovski

Приведен разбојник во скопски Аеродром, одземеното пронајдено и ќе биде вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

МВР за драмата во ОУ „Лазо Ангеловски“: Ограбил аптека, па го фатиле полицајци

Sase Ivanovski

Уапсен скопјанецот кој пукаше на Бит Пазар и нападна едно лице

Sase Ivanovski

Шолц носеше еврејска капа, запали свеќа за Ханука: „Веднаш ослободете ги сите заложници“

Sase Ivanovski

СДСМ: Со радикални ставови, Палевски беше алатка на ДПМНЕ во црна кампања против СДСМ но и против се што означува демократија во Македонија и за подгревање етнички тензии

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Градежната офанзива во Општина Кривогаштани продолжува

Sase Ivanovski

Во организација на Жан Митрев Клиник и Македонското здружение за кардиологија, се одржа првата Школа за напредната срцева слабост

Sase Ivanovski

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот, со цврсти определби ја продолжуваме интеграциската визија

Sase Ivanovski

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Кривична пријава против скопјанец, осомничен за повеќе кривични дела

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Во мое лично име и во име на МВР, на сите православни верници упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски – Чудотворец, со желби за здравје, мир и хармонија

Sase Ivanovski

Спасовски на Свечена академија по повод чествувањето на црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Полицијата јасно ги препознава своето место и улога во целиот тој процес на превенција, заштита и гонење на сторителите на насилство врз жени, семејното и родово базирано насилство

Sase Ivanovski

Крадец бегал и се скрил во училиште во Ново Лисиче, учениците биле евакуирани

Sase Ivanovski

Загина синот на израелскиот министер во експлозија на бомба во тунел во Газа

Sase Ivanovski

Ковачевски за двојното убиство: Институциите професионално си ја завршија работата

Sase Ivanovski

Американскиот секретар за одбрана го повика Израел да го спречи насилството на доселениците на Западниот Брег

Sase Ivanovski

Епископ Јаков: Не слушајте и не верувајте на „херои“, „чувари“ на црквата, луѓе со антицрковен менталитет

Sase Ivanovski

254 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

Sase Ivanovski

МЗШВ: Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за поддршка на малите семејни винарии

Sase Ivanovski

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Sase Ivanovski

ОН: Речиси е невозможна дистрибуцијата на помош во Газа

Sase Ivanovski

Данска со закон го забрани палењето на Куранот

Sase Ivanovski

ОДНЕЛ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОМА, ИМАЛ НЕКОЈА РАБОТА Кривична пријава за полицаец од Струмица

Sase Ivanovski

РУСИЈА И ИРАН ВО НОВ СОЈУЗ Потпишан договор за заеднички отпор против санкциите 

Sase Ivanovski

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Шаќири: За да се хранат здраво студентите парите за оброк ќе го добиваат на неделна основа

Sase Ivanovski

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Sase Ivanovski

ФОТО: На Криволак пристигнаа возилата „страјкери“ на заедничката вежба на македонските и американските војници

Sase Ivanovski

Кој ќе падне на административниот испит, ќе лета од работа!

Sase Ivanovski

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Почина Ивана од Крушевац – убиецот Зоран пред 23 дена ја застрела во глава, ја уби сопругата, па се самоуби

Sase Ivanovski

Во Штип „паднаа“ двајца дилери на дрога

Sase Ivanovski

Османи: 2030 како датум за влез во ЕУ може да создаде реформски натпревар кон постигнување на целта за членство

Sase Ivanovski

Агелер: Земјава се соочува со епидемија од корупција, ве уверувам црната листа ќе се проширува

Sase Ivanovski

Јелен смета дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку помошта не се изгласа во Конгресот

Sase Ivanovski

Британското МНР: Разговорите на пратениците хакирани од Русија

Sase Ivanovski

Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Sase Ivanovski

ОН: Околу 400 муслимани Рохинџи кои пловат со два чамци се во опасност

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Sase Ivanovski

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Исчезнатиот велешанец пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Sase Ivanovski

Соработниците на поранешниот режим ја клеветат полицијата по странски медиуми

Sase Ivanovski

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Sase Ivanovski

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Sase Ivanovski

Уапсени тројца разбојници –  ограбиле обложувалница

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: НЕМА НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ИНВБЕСТИТОРОТ НА ПОПОВА ШАПКА, ТЕХНО АЛПИН, КОИ ВЕТУВАА 170 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

ЗА КРИТИЧАРИТЕ НЕМА ПЛАТА Папата го казни кардиналот што го критикуваше

Sase Ivanovski
Вчитувам....