3.8 C
Скопје
28/11/2022 02:52
МАКТЕЛ

   

(ВИДЕО) МИЛОШЕВСКИ: Мицковски на говорот пред УМС два пати кажа Чушков наместо Чучков, значи он не ги знае историските ликови и основачи на ВМРО

 

 

Емануел (Емануил, Мане) Чучков (Штип27 ноември 1901 – Скопје1 септември 1967) — македонски професор и политичар. Тој е и првиот штипски доктор по географски науки. Чучков го завршува основното образование во Штип, гимназија во Скопје, а дипломира 1925 г. на Филозофскиот факултет во Белград – на фундаменталната група за географија (антропогеографија и физичка географија, етнологија и етнографија, историја и словенска филологија).

Како ученик, во 1919 година се вклучува во социјалистички кружок. Активно учествува во агитирањето за време на изборите и во 1921 година по што за првпат бил приведен од полицијата. Во 1923 година, Чучков е еден од учесниците во основањето на огранокот на Македонската младинска тајна револуционерна организација (ММТРО) во Скопје.[1] Во 1924 година на митинг во Штип, Чучков бил уапсен и затворен. Повторно е затворен во 1927 година и е еден од обвинетите на Скопскиот студентски процес, но поради немање докази е ослободен од обвинението.

Првото службување како стажант му било во Охрид, каде повторно бил затворен. По ослободување, стажирањето го продолжува во Свилајнац (Србија). Во 1929 година го положува професорскиот испит во Белград, по што службува сè до 1941 година како гимназиски професор во Србија и Босна: Свилајнац, Чачак, Бијељина, Смедеревска Паланка и Ќуприја. Во меѓувреме, една учебна година 1935/36, работи во родниот град, а во 1941 година во Великата медреса во Скопје.

По бугарската окупација, како внук на војводата Ефрем Чучков, Мане Чучков е поставен за директор на гимназијата во Прилеп, а потоа во Скопје и Штип. Во 1943 година Чучков станува член на групата интелектуалци кои го сочинуваат Акциониот народноослободителен комитет (АНОК). Во април 1944 година станува член на проширениот состав на Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ. На почетокот од мај 1944 година, заедно со Методија Андонов – Ченто и Кирил Петрушев, заминува за Вис на средба со Народниот комитет за ослободување на Југославија на чело со Јосип Броз Тито. Во август 1944 година учествува на Првото заседание на АСНОМ и е избран за член на Президиумот на АСНОМ како негов втор потпретседател.[2]

Чучков говори во слободно Скопје, 1945 година На 14 август Президиумот на АСНОМ го избира за член на Комисијата за утврдување на престапите на окупаторите и нивните слуги.[3] Како претставник од Македонија, на 30 август 1944 година е испратен во Народниот комитет за ослободување на Југославија. Во НКОЈ ја врши функцијата повереник за земјоделство, а на 7 март 1945 година кога е формирана Привремената сојузна влада на чело со Јосип Броз Тито, станува министер за Македонија. Ставовите на Чучков како сојузен министер за Македонија во раководните кругови на Федерацијата се оценети како националистички сепаратистички и анти-југословенски, поради што е тргнат од функцијата и е вратен во Македонија.

Иако деградиран, од 1946 до 1950 година е пратеник во Народното собрание на Македонија, а од 1946 до 1947 година ја врши функцијата директор на Народната библиотека во Скопје.[4] Како музиколог етнолог во 1947 го основа Заводот за домашни уметнички ракотворби „Македонски фолклор“, а од 1948 година станува соработник на новооснованиот Институт за национална историја. Во 1949 станува директор на државниот ансамбл за народни песни и игри „Танец“.

Во педесеттите години повторно се враќа на својата професија и извесно време е потпретседател на Комитетот за високи школи. Потоа во 1954 година станува хонорарен доцент, а во 1957 година и редовен наставник по Економска географија на Економскиот факултет во Скопје. Во март 1958 година ја одбранува порано започнатата докторска дисертација „Овче Поле. Географско-стопанска студија“. Автор е на повеќе универзитетски и средношколски учебници и прирачници и истражувања од областа на историјата, географијата, економијата, фолклористиката, етнографијата и просветата во Македонија. Својот живот го завршил како професор на Економскиот факултет во Скопје.

   

Најново

БОМБА НА ЉУБЧО ЗА СТОЈМЕНОВ: Постојат документи дека зел милиони евра мито за продажбата на Стопанска Банка на грците

Sase Ivanovski

ТАМАН КОГА ЌЕ ЗАБОРАВИШ КОЛКАВО ЗЛО СЕ ВМРОВЦИТЕ, ЌЕ ТЕ ПОТСЕТИ БРАНЕ ОД КУМАНОВО

Sase Ivanovski

МАЛО МАЛО, АМА ТЕХНИЧАРЧЕ

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ЗАКАЧКАТА НА ОХРИЃАНИ СО СКОПЈАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАПОНЦИТЕ СЕ ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Новинарка ги прашува јапонските навивачи зошто чистат на стадион после утакмица, они викаат дека така се научини од мали секаде да е чисто

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РТС СЕ ИЗГЛУПИРАА СО ХОЛОГРАМ ЗА СВЕТСКО

Sase Ivanovski

ПОРАНО ВОЛКУ ГЛУПИТЕ ГИ ЈАДЕЛЕ ЛАВОВИТЕ И МЕЧКИТЕ, СЕГА КОМЕНТИРААТ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

НЕ ВАКА БРАЌА ХРВАТИ: Коцкастите се избрукаа со транспарент во кој го навредија фудбалерот на Канада кој е Србин со потекло од Книн, Хрватска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЛИ Е ТАА МОЌНА ЈУГОСЛАВИЈА ОД КОЈА СЕ ТРЕСЕЛ ЦЕЛ СВЕТ: Документарец од 1972-ра за возот Ќирчо од Скопје до Охрид кој патувал 20 часа!

Sase Ivanovski

СЕ КРЧКА НОВ 27-МИ АПРИЛ: ВМРОВЦИТЕ ПАК ЌЕ УПАЃАЛЕ ВО СОБРАНИЕ СО СТАПОВИ?!

Sase Ivanovski

БРАТСКА ХРВАТСКА ПОБЕДИ И НА ТРИБИНИТЕ – НАПРЕД ЛИПА НАША

Sase Ivanovski

КОИ ЛУДАЦИ СЕ ЛЕВИЦА – ЌЕ ВОВЕДУВАЛЕ ПЛАНСКА ЕКОНОМИЈА?!?! А УШТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВИМЕ ОД ЗАГУБАРИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ….

Sase Ivanovski

ПО АЈВАРОТ НА МАМАС ИМАМЕ НОВ СВЕТСКИ БРЕНД

Sase Ivanovski

Николоски: Онишченко цел свој живот бил само 2 дена присутен во земјава, а му дале државјанство, моите сознанија говорат дека има други вакви случаи, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

ОСМАНИ ВО БУКУРЕШТ НА МИНХЕНСКА ЛИДЕРСКА СРЕДБА

Tamara Ivanovska

Николоски: Да не прави политика, Арсовска да најде решение со превозниците

Tamara Ivanovska

Николоски: Вакво епско бегање од избори на актуелната Влада немало до сега, знаат дека ќе изгубат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Големи нереди на улиците на Брисел откако Мароко ја победи Белгија на светско

Tamara Ivanovska

Спектакуларен концерт на Калиопи во Велес, прв по седум години во земјава

Tamara Ivanovska

„Tерапија“, Драгшиќ и Herzel ќе бидат наши амбасадори на доделувањето на наградата амбасадор во Загреб

Tamara Ivanovska

124 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола 

Sase Ivanovski

МИЛАНОВИЌ САКАШЕ ДА МЕ СМЕСТИ ВО ЗАТВОР, ТОА ГО ДОЗНАВ ОД ДОВЕРЛИВА ЛИЧНОСТ – поранешниот лидер, на ИДС, Јаковчиќ, за хрватскиот претседател

Sase Ivanovski

КОЈ ЌЕ ГО „КОНТРОЛИРА“ РАБОТЕЊЕТО НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ТТК БAНКА – Народната банка даде соглсност за двајца членови на Надзорниот одбор

Sase Ivanovski

Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје?

Sase Ivanovski

Измамник лажно се претставувал како д-р Дејан и крадел од десетици угостители

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: Загина маж во струмичко, со трактор удрил во метална шипка – ова се деталите

Sase Ivanovski

Македонскиот филм „Преекспонирано“ заедно со уште пет филма забранет за јавно прикажување во Каиро

Sase Ivanovski

Водостојот на реките се зголемува, нивото на езерата во рамки на просекот

Sase Ivanovski

Пронајден мртов 26- годишник од Скопје

Sase Ivanovski

Во куќа во Кучково пронајдено тело на старец во распаѓање

Sase Ivanovski

Никогаш не биле забранети обдукции на починати од ковид

Sase Ivanovski

Ковачевски најави скоро пуштање во употреба на експресниот пат Крупиште-Кочани

Sase Ivanovski

Во вакцината на Фајзер нема наночипови и графен оксид

Sase Ivanovski

Хрватските куни во земјава ќе се разменуваат до крајот на годината, соопшти Народна банка

Sase Ivanovski

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Sase Ivanovski

Сараево и Кијив ќе потпишат договор за пријателство

Sase Ivanovski

Вакцините против ковид не убиле, туку спасиле 20 милиони животи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Sase Ivanovski

Девојката која е жртва на струен удар додека се снимала за ТИК-ТОК е сместена на КАРИЛ

Sase Ivanovski

Лек против контаминирана свест!

Sase Ivanovski

Ништо од канабис-револуцијата: Владата го повлекла предлог-законот за извоз на сув цвет

Sase Ivanovski

Борисов предложи експертска влада, Петков одби

Sase Ivanovski

Ранет ловџија од Љуботен

Sase Ivanovski

Грчки владика и офицери го организираат масакрот врз Бугарите во Сер од 1913 г.

Sase Ivanovski

(Видео)Правниците со нови дилеми, кој му дал на синот на Џафери изјава за стаж и нотарски заверена диплома?

Sase Ivanovski

СУГАРЕСКИ: Со лага ага не бидува – влезот во Прилеп од страната на Крушево, или како што прилепчани го викаат „крушевско џаде“, ќе го реконструира Министерството за транспорт и врски кое е и инвеститор, а не Борче Јовчески и ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Посебен режим на сообраќај во понеделник (28.11.2022) во Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Трипуновски: Земјоделците се незадоволни од новиот модел на субвенционирање кој го презентираше власта

Sase Ivanovski

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира, договорот што го споменува е за период од 18 месеци

Sase Ivanovski

Не се сите исти. Социјалдемократите се подобри, и тоа сите го знаат

Sase Ivanovski

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве како изгледа новиот експресен пат Штип – Кочани, кај Крупиште

Sase Ivanovski

Почнува исплатата на поддршката до 3.000 денари месечно за социјалните категории, од следната година покачување на минималецот и пензиите

Sase Ivanovski

30% ПОПУСТ НА КОЛЕКЦИЈАТА ЕСЕН-ЗИМА Најдобрите понуди за Black Friday во брендовите на Fashion Group! (ГАЛЕРИЈА)

Sase Ivanovski

Маја Морачанин повторно избрана за претседателка на ДОМ

Sase Ivanovski

Премиерот на ручек со студентите: Треба да ги слушаме ставовите на студентите и да го подобриме нивниот стандард

Sase Ivanovski

НАЈГОЛЕМОТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ НЕКОГАШ – од Whatsapp украдени 500 милиони броеви, има и од Србија, Албанија, Грција, Хрватска и Словенија

Sase Ivanovski

Политичарите и експертите алармираат за опасност која доаѓа од радикалната Левица

Sase Ivanovski

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Sase Ivanovski

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Sase Ivanovski

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на гравче и риба со студентите

Sase Ivanovski

Уапсена внуката на иранскиот врховен лидер, се сврте против Техеран

Sase Ivanovski

ВМРО манипулира, договорот во РЕК Битола е за 18 месеци, реагира СДСМ

Sase Ivanovski

СЕ БОРИМЕ СО САТАНАТА И НАЦИСТИТЕ! Чеченскиот претседател Кадиров ги објасни целите на војната во Украина

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈЧЕ УДРЕНО ОД СТРУЈА НА ЖЕЛЕЗНИЦА Несреќата се случила во населбата Маџари (Обновено)

Sase Ivanovski

Тетово има нов водовод ама изграден со многу маани.Водата е за пиење само кога реката е бистра

Sase Ivanovski

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Sase Ivanovski

Грчкиот весник „Документо” објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор”

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу навивачите на Аргентина и Мексико

Sase Ivanovski

Албанскиот „крал на кокаинот“ избега од затвор во Еквадор

Sase Ivanovski

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Sase Ivanovski

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Sase Ivanovski

Отстранета спомен плочата на Горан Стефановски во Охрид ?

Sase Ivanovski

Секој 3 имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Sase Ivanovski

Ким Јонг -ун позираше со ќерката и најви дека Северна Кореја ќе стане најмоќна светска сила

Sase Ivanovski

Професорката Ристова: Доказите за малиот на Џафери може да се најдат на Универзитетот, во Академијата..

Sase Ivanovski

ЗНМ со реакција за „Фокус“: Поранешен министер се обидува да цензурира теми од јавен интерес

Sase Ivanovski

Трамп победи во десетина судски постапки што се водеа против него

Sase Ivanovski

Пејачката Шер си фати 40 години помлад дечко

Sase Ivanovski

Leave a Comment