13.8 C
Скопје
25/02/2024 01:04
МАКТЕЛ

      

(ВИДЕО) По пауза од 7 години, Ердоган во Атина: почеток на нова ера во односите?

      


Реџеп Таип Ердоган во Грција/ Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Турскиот претседател Ердоган денес е во официјална посета на Грција. Атина и Анкара изјавуваат дека тежнеат кон „позитивна агенда и приближување“. Има ли изгледи тоа да успее?

   

Првиот обид не успеа. Реџеп Таип Ердоган навистина беше првиот претседател на Турција кој во 2017 година по повеќе од 60 години, дојде во официјална посета на Грција, но секој кој тогаш се надеваше на историско зближување остана разочаран. Веднаш на почетокот на разговорите со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос дојде до спор околу прашањето за поморските граници на Егејското море. Покрај тоа, како што и се очекуваше, Грците го одбија барањето на Ердоган за екстрадиција на турските офицери кои избегаа во соседната земја по неуспешниот пуч летото 2016 година. Следуваа шест години на ледени политички односи меѓу Атина и Анкара.

 

Сега има нов обид. Турскиот претседател денес, 7.12.2023, доаѓа во Турција и како што самиот вели тоа е вовед во „нова ера“ на билатералните односи. Грчко-турскиот совет за соработка со кој претседаваат Ердоган и грчкиот премиер Мицотакис исто така ќе се состане прв пат по седум години. Според пишувањето на медиумите, Ердоган нема да остане во Атина подолго од шест часа. Па колку е тогаш веројатен позитивен исход од разговорите?

   

     

Кој покажува подготвеност на компромис?
„Зависи од тоа како дефинирате ’позитивен‘“, вели за ДВ Константинос Филис од Институтот за меѓународни односи во Атина.
Најважно е, како што оценува Филис, да се придвижи позитивната агенда, да се намали недовербата и да се воспостави добра работна релација меѓу Ердоган и Мицотакис. Ќе се разговара за поблиска соработка во економијата, енергетиката и туризмот, но и за бегалската политика. Грчката државна телевизија ЕРТ најави дека во Атина ќе бидат најавени, па дури и потпишани вкупно 20 билатерални договори.

Сепак, Филис укажува на тоа дека не може да се очекува оти по посетата на Ердоган двете земји ќе ги надминат важните точки во спорот меѓу двете земји затоа што „Турција продолжува да поставува еднострани барања и да има територијални претензии кои не се правно втемелени и за кои не може сериозно да се расправа“, вели политикологот од Атина.
Фуад Аксу, политиколог од Техничкиот универзитет Јилдиз од Истанбул, има поинакво мислење и смета дека проблемот лежи во Атина.

„Грција очекува Турција секогаш да излегува во пресрет на нивните барања и да прави отстапки. Ако така остане и во текот на претстојната посета, ќе дојде многу тешко до помирување“, укажува турскиот аналитичар.
За да ги опише односите меѓу двете земји Аксу го користи терминот „студен мир“ кога зборува за ситуацијата во Егејското море.
„Во Турција и натаму се гледа со недоверба на Грција“, вели тој.

Визна либерализација како модел за ЕУ
Веројатно е значи погрешно да се имаат големи очекувања. Повеќе може да се смета на политика во мали чекори, како на пример кога станува збор за миграцијата.
Според податоците на Агенцијата на ОН за бегалци, од почетокот на годината до август во Грција од Турција се дојдени околу 25.500 мигранти, два пати повеќе отколку минатата година. Според информации на атинскиот весник „Катимерини“ двете НАТО држави се блиску до договор за построги контроли во Егејското море.

Освен тоа, Грција и Турција како што се наведува веќе се договориле турските државјани да добиваат визи за островите во источниот Егеј под олеснети услови и тоа за прв пат на рок од дури една година. Значи нема да има укинување на визите, но барем ќе има олеснување. Ердоган тоа упорно, но залудно го бара и од Европската унија. Дали сега Грците се можеби подготвени да му помогнат во тоа?

Политикологот Филис смета дека тоа е сосем можно и вели дека „договорот за визните олеснувања е важен за двете земји, а не само за туризмот во Грција. Ердоган веројатно дома ќе може да го продаде договорот како прв чекор кон преговори со Европската унија за долгоочекуваната либерализација на визниот режим“.
Помирување без изборен стрес
Во интервју за ДВ, Фатих Чејлан, пензиониран амбасадор, а денес шеф на „Политичкиот центар Анкара“, нагласува дека ова е погоден момент затоа што и Грција и Турција зад себе имаат важни избори и од таму е сега полесно да се помират. Поранешниот дипломат смета дека тоа би било позитивно, но и укажува дека „проблемите кои постојат долго време се нерешени“.

На крајот на краиштата, приближувањето на поранешните крвни непријатели би можело да ја зацврсти стабилноста во проблематичниот регион. Чејлан укажува на тоа дека западот е зафатен со војните во Украина и на Блискиот Исток, и дека затоа не може себе си да си дозволи нов судир меѓу Турција и Грција. „Затоа се обидуваат барем до некаде да ги подобрат односите меѓу Атина и Анкара“, смета тој. Политикологот Филис пак става под прашање во колкава мера западот воопшто уште може да влијае на тоа.
„Турција под Ердоган се повеќе се оддалечува од западот. Таа денес себеси се доживува како регионална сила која дејствува независно“, заклучува аналитичарот од Атина.
Извор: Дојче Веле/ Автори: Јанис Пападимитриу/Бурак Унверен

    

Најново

Битиќи му реплицира на Трајко Славески: Оваа Влада се покажа со дела не зборови

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Џафери на патот Кичево – Дебар: Регионално се поврзуваме, за слободно движење на граѓаните, по европските стандарди

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори

Sase Ivanovski

Бербок ја посети Одеса на годишнината од војната

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Нема толеранција за напад на вработен во МВР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 30 ХОЛИВУДСКИ И МУЗИЧКИ ЅВЕЗДИ СО ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ: Мораме да бидеме побрзи, во спротивно нема да имаме шанси

Sase Ivanovski

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери кон вработените во МВР е недозволиво

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Декември и јануари 2021 и 2022 имаше по 50.000 апликации, 2023 во тие месеци имаше 170.000 апликации и МВР е подготвено да ги услужи сите граѓани

Sase Ivanovski

Ученичка од ,,Јосип Броз Тито” добила опомена пред исклучување – не зошто ја тепала соученичката туку затоа што побарала да и го фотографира модрото око

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ВО ЦЕЛА ЕВРОПА СЕ ПРОТЕСТИРАШЕ ЗА ПОДДРШКА НА УКРАИНА НА ДВЕ ГОДИНИ ОД РУСКАТА ИНВАЗИЈА

Sase Ivanovski

Во новиот мандат на СДСМ просечната плата ќе биде над 1.000 евра, додека пак минималната ќе биде 600 евра

Sase Ivanovski

Украина потпиша билатерални безбедносни договори со Италија и Канада

Sase Ivanovski

Телото на Навални вратено на неговата мајка

Sase Ivanovski

Фентанил се шири на црниот пазар на Балканот, многу поефтин од хероинот, исто и многу појак и затоа лесно се умира од него со предозирање

Sase Ivanovski

Османи од Советот на безбедност на ОН: Правдата и одговорноста мора да надвладеат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОДВРАТНО, БИЗАРНО: РУСИЈА ПРОСЛАВИ ДВЕ ГОДИНИ ОД ИНВАЗИЈАТА ВРЗ УКРАИНА СО МАСОВЕН ОГНОМЕТ НАД МОСКВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕЈВИД КАМЕРОН: ПУТИН СЕ ОДНЕСУВА КАКО ХИТЛЕР!

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: ГАЛЕБИ НА ОХРИДСКО ЕЗЕРО

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова за кандидатурата: Состојбата во државата бара да не седиме и да коментираме, време е национално единство во секој поглед

Sase Ivanovski

Меџити до Ахмети: Кој ја отвори вратата за руски капитал во земјава?

Sase Ivanovski

ДИК предлага да се гласа и со пасошите со „Република Македонија“ со важечки датум

Sase Ivanovski

САД ставија на црната листа 14 руски танкери

Sase Ivanovski

Бајден: САД не можат да и го свртат грбот на Украина

Sase Ivanovski

Германската министерка ги отфрли преговорите со Путин: „Кој ќе биде следниот што ќе биде нападнат од безмилосен сосед?“

Sase Ivanovski

Шефицата на Европската комисија пристигна во Киев:„Повеќе од кога било, цврсто стоиме покрај Украина“

Sase Ivanovski

Тоа што го прави Израел не е војна, тоа е геноцид, порача бразилскиот претседател

Sase Ivanovski

Ердоган се закани: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го спречи угнетувањето во Газа

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: АКО ПРОДОЛЖИ ВЛАСТА НА СДСМ, ОСНОВНИ НАМИРНИЦИ ЌЕ КУПУВАМЕ СО ВРЕЌИ ПАРИ

Sase Ivanovski

РИШИ СУНАК: СЛАВА УКРАИНИ!

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 86 работници починале за пет години во Македонија поради повреда на работно место

Sase Ivanovski

Османи ја повика Русија да ја прекине војната и да ги повлече трупите од Украина:„Правдата и одговорноста мора да надвладеат“

Sase Ivanovski

Институциите на ЕУ осветлени во боите на знамето на Украина

Sase Ivanovski

Османи-Кулеба: Руската Федерација е најголемата закана за безбедноста на Европа, Западен Балкан, но и на Македонија

Sase Ivanovski

Новинарски здруженија и организации: Политички консензус за медиумска корупција преку злоупотреба на европско знаменце во Собранието

Sase Ivanovski

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

Sase Ivanovski

Гутереш: Време е за мир во Украина, Русија ја прекрши Повелбата на ОН

Sase Ivanovski

Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи, вели Бојмацалиев

Sase Ivanovski

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Sase Ivanovski

БОЈМАЦАЛИЕВ: Брзата лента за замена на лични документи е во интерес на професионалните транспортери

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Вечерва присуствував на отварање на Изборниот штаб во Велес

Sase Ivanovski

ПАДНА ДОГОВОР: ДАНСКА ЌЕ И ДАДЕ НА УКРАИНА АВИОНИ Ф-16

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: МИЦКОВСКИ ЈА ОДБРА СИЉАНОВСКА САМО ЗАТОА ШТО ТАА НЕМА АМБИЦИИ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) КАСАНДРА НАПОЛНИ 50 ГОДИНИ, А НИЕ УШТЕ ВО ЕУ НЕ ВЛЕГОВМЕ

Sase Ivanovski

Бочварски: Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Sase Ivanovski

Џафери во посета на националниот парк Шар Планина: Националниот парк нуди одлични можности за туристички и социо-економски развој на шарпланинскиот регион

Sase Ivanovski

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Sase Ivanovski

Град Скопје: Се одржа првиот хуманитарен базар за помош на Леонид Индов

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА НА КАНАДА: ДОСЕГА ДАДОВМЕ БЛИЗУ 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВОЕНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА, ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ДАВАМЕ И ПОНАТАМУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСОФИЛИТЕ ГО ПРЕДЛОЖИЈА ШЕФОТ НА ЕНЕРГЕТСКА КОМОРА ЃОРЃИ МАНАСКОВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, ПОЧНАА ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ

Sase Ivanovski

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МЕЃУ МРТВИТЕ И ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО СО НОВОРОДЕНЧЕ Бројот на загинати во пожарот во Валенсија се искачи на 10 лица

Sase Ivanovski

ГЕРМАНИЈА ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ УПОТРЕБАТА НА МАРИХУАНА Еве колку грама ќе се дозволени, а со повеќе од тоа следи апсење!

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУТАЛНА Е ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЕ ПРАВАТ МАСАКАР СО ДРОНОВИ И АРТИЛЕРИЈА

Sase Ivanovski

Села и Таравари на тет – а – тет средба се договориле: Штабот во Скопје, сметката на партијата и возилата остануваат кај екс лидерот

Sase Ivanovski

Град Скопје со обвинување до Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ: Не сакаат да се откажат од месечниот паушал и да донираат за лекување на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Блинкен: Еврејските населби се во спротивност со меѓународното право

Sase Ivanovski

Османи од САД се заблагодари за претседателската кандидатура

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

Sase Ivanovski

Силјановска сакала кога шета да биде сама без обезбедување и затоа се думала. Сепак превагнала кандидатурата

Sase Ivanovski

Омбудсманот за случајот со Леонид: Ќе се бара промена на законите за да се овозможи лекување

Sase Ivanovski

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski

ЏАФЕРИ: Институциите да не се изненадат што без најавување ќе ги проверувам вршителите на работите и обврските што ги имаат

Sase Ivanovski
Вчитувам....