13.8 C
Скопје
30/03/2023 12:25
МАКТЕЛ

   

Воено секојдневие: Како издржуваат луѓето во Бахмут

    

На улиците во Бахмут нема луѓе. Проектили летаат на неколку минути и експлодираат некаде во близина. Западниот дел од градот речиси е непрепознатлив, сѐ е во урнатини. Зградите станаа планини од цигли со остатоци од крововите на врвот.Во дворовите и на улиците има превртени и изгорени автомобили. Излозите и продавниците се искршени, а скршените врати се отвораат и затвораат на ветрот. Остатоци од билборди и оштетни семафори висат преку улиците и тротоарите. Висококатниците се полни со дупки.Репортерката на ДВ го следи автомобилот на Јевгени Ткачев, волонтер од организацијата „Пролиска“ која на жителите им обезбедува храна и средства за хигиена.

„Хуманитарна помош“„Секако дека е опасно, но што да се прави? На луѓето им е потребна помош, бидејќи тука продавниците веќе не работат и немаат сите пари“, вели Јевгениј додека излегува од автомобилот.Тој запре во дворот опкружен со неколку стамбени згради. Многу прозорци се без стакло. Еден човек се обидува да го покрие прозорот со фолија. Експлозии се слушаат многу блиску, а човекот веднаш се крие. А, потоа неколку секунди подоцна повторно работи на својот прозорец.

  

 

„Хуманитарна помош! Хуманитарна помош!“, вика Јевгениј и се обидува да го привлече вниманието на себе. Некои жители приоѓаат. Сите имаат лични карти, бидејќи кога ќе добијат помош мораат да пополнат и потпишат формулар со лични податоци.Некои од преостанатите жители на Бахмут пред автомобил од кој се дели хуманитарна помош. Одеднаш пролетува нешто ниско, свири гласно над крововите и експлодира во близина. Но, луѓето веќе не се ни наведуваат, продолжуваат да го пополнуваат формуларот. Само еден човек се чуди, вели дека тоа е некој нов вид бучава. „Навикнавме на многу различни звуци и експлозии“, додава Нина.Линијата на фронтот е сѐ поблиску до градот. Во Бахмут веќе неколку месеци нема ни струја, ни вода, ни гас. Луѓето главно користат свеќи, така ги чуваат батериите на телефоните и џебни светилки.

  

    

Нина вели дека во нејзиниот крај постојат и генератори. Стотина жители ги добиле од украинската војска и од доброволци. Ги вклучуваат само ако треба да се наполнат многу телефони или машини за перење облека.„За да заштедат бензин, луѓето облеката главно ја перат на рака, како што го правеле тоа нашите баби“, вели Нина. „За генераторот е потребен бензин, а го има само на пумпите. Тука нема пумпи, па до Константиновка или Часив треба да се оди со автомобил кој исто троши бензин. Затоа штедиме.“Жителите на Бахмут вода добиваат или од украинската војска или од помагачи. Често самите бараат бунари во дворовите на приватните куќи и оттаму носат вода.

Храна готват на улица, на скара или во печки. Мажите цепат дрва пред куќите. Еден од нив, Димитро (35), носи дрва во станот каде што лежи еден болен член од неговото семејство. „Во станот имаме печка на дрва. На неа може да се стави тенџере или тавче и така готвиме.“ Од дворот се гледа дека од повеќе прозорци се гледаат цевки од кои се крева чад.Поради болните или постарите луѓе кои не можат или не сакаат да бидат евакуирани, во Бахмут остануваат цели семејства, вклучувајќи и деца. Така е и со мажот кој со 14-годишната ќерка приоѓа до автомобилот на Јевгениј. Девојчето избегнува контакт со новинарите и го крие лицето. „Нашата многу болна баба не можеме да ја оставиме сама во Бахмут“, вели таткото. Девојчето е единственото дете кое може да се види тука. Речиси сите деца од Бахмут се евакуирани летото и во септември минатата година.

Живот во подрумЖителите на тој дел на Бахмут уште пролетта темелно ги исчистиле подрумите, додека линијата на фронтот се приближуваше кон градот. Таму го беа сместиле мебелот што сами го направиле. Од таму речиси и да нема никаква комуникација.Нина покажува еден таков „бункер“ и вели: „Но овој подрум не може да не спаси од сериозна ракета“. Заедно со неа, Ирина и Микола, одиме низ мрачен ходник.Батериските ламби ги вклучуваат дури во својата „соба“. Бетонски ѕидови, полици со чај и гриз и шест уредно наместени кревети. Топло е, во аголот има шпорет. На него врие вода и жените набрзо нудат чај.

Во подрумот нема вентилација, па луѓето често одат до влезната врата за да дишат свеж воздух. Велат дека најмногу спијат во подрумот, бидејќи гранатирањето продолжува и ноќе. Преку ден тие се во своите станови. Ноќе се обидуваат да користат што помалку свеќи. Тие се согласуваат дека ова се прилично опасни услови за живот, но истовремено нагласуваат дека не се подготвени да се „предадат или евакуираат“.

„Жителите на Бахмут одамна знаат што значи војна и гранатирање“, вели Микита. „Мештаните не се премногу шокирани од оваа војна“.Момчето потсетува дека уште пред почетокот на руската инвазија на 24 февруари минатата година, односно уште од 2014 година, кога почнаа воените дејствија во Донбас, „нешто постојано го погодуваше градот“. Микита вели дека не може да ги напушти родителите. Тие одбиле да се евакуираат, бидејќи се премногу приврзани за својата куќа. Тој може само да се надева дека „армијата на Украина ќе го истера непријателот од градот“.

Нина вели дека нејзините ќерки побегнале „во Европа“. Но, таа со сопругот засегга сака да остане во Бахмут. „Ќе останам овде додека е тука украинската војска“.И Нина и Микита се согласуваат дека цивилите треба да бидат евакуирани доколку ситуацијата се влоши. Не треба да ѝ се стои на патот на украинската армија, доколку непријателот се крие зад станбените згради.

Извор: дв

   

Најново

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Sase Ivanovski

Јанчева: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска да ја отстапат реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Sase Ivanovski

Арсовска: Како градоначалник ниту можам ниту сакам да ја донесам одлуката за отстапување на Универзалната сала на Владата

Sase Ivanovski

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

Sase Ivanovski

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме извештајот од обдукцијата, се уште обезбедуваме докази

Sase Ivanovski

Поради проблеми со срцето, папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

Sase Ivanovski

Условна казна затвор од две години за Зоранчо Митровски за случајот Империја, треба да плати и отштета од 1,5 милиони евра во Буџетот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕ РАБОТИ ГО НАПРАВИЛЕ СТАЛИН МОНСТРУМ СПОСОБЕН ДА НАРЕДИ УБИСТВО НА 20 МИЛИОНИ РУСИ: ПРЕДАВСТВОТО НА СВОЈОТ ИДОЛ МАЛИНОВСКИ И СМРТТА НА ПРВАТА СОПРУГА

Sase Ivanovski

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

НА БАРАЊЕ НА ОПШТИНА ТЕТОВО ОДРЖАН СОСТАНОК СО АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО БЕЗДОМНИТЕ КУЧИЊА

Sase Ivanovski

ЉУБЧО РАСПАЛИ: ТВ Алфа како медиум на Врадарскиот четнички корпус тргна во пресметка со мене, не им се уплашив во 90-тите нема да им се плашам и сега!

Sase Ivanovski

Лога: Приоритет над приоритетите е вметнувањето на помалите заедници во Преамбулата на Уставот

Sase Ivanovski

Пендаровски: Условите на Бугарија не беа очекувани, ЕУ не смее да дозволи блокада поради историски прашања

Sase Ivanovski

Од 140-та владина седница: меморандуми за разбирање со цел олеснувања и забрзувања на протокот на луѓе и стоки меѓу Северна Македонија и Србија; утврден е предлог текст на нов Закон за Академијата за судии и јавни обвинители; одлуката за основање Национална установа Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАТХЕД ОД АЛФА ДО БИВИС ОД ЛИДЕР: ЗЛАТЕВ ОТСЕКОГАШ ГО ИНТЕРЕСИРАЛЕ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Sase Ivanovski

Германските власти: Треба да почнат подготовките за обнова на Украина

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русите имаат тешки загуби во тенкови, дисциплината во нивниот корпус се распадна

Sase Ivanovski

Стоилковски: Груби манипулира за дивоградба од преку 160 м² без одобрение!

Sase Ivanovski

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Со години ја чувал ќерката (8) во када во стан, а криел дека тој е таткото

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ СЕ ПОШЕГУВА НА СМЕТКА НА БЕКТЕШИ: КАКО МАЛ ИГРАЛ ФУДБАЛ ЗА ВЛАЗЕРИМИ ОД КИЧЕВО, СЕГА ШУТИРА ВО КАНЦЕЛАРИЈА КАЈ ГРУБИ

Sase Ivanovski

Ковачевски не исклучи дека освен Преамбулата можни се и други промени на Уставот

Sase Ivanovski

ГИ ИЗЛАЖАЛЕ СОПРУГИТЕ НА РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ: УКРАИНСКИ ХАКЕРИ НА МНОГУ ИНТЕРЕСЕН НАЧИН УСПЕАЛЕ ДА ГИ ДОЗНААТ ИМИЊАТА НА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА РУСКА ЕДИНИЦА СПЕЦИЈАЛЦИ КОЈА УБИЛА ЦИВИЛИ

Sase Ivanovski

Ковачевски – Столтенберг: Обединети и силни заедно во НАТО, Северна Македонија е фактор на стабилност

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: РОМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЖРТВА НА РАСИЗАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ МИ СЕ НАЛУТИ ШТО НЕ ГЛАСАВ ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ХАШКИТЕ СЛУЧАИ

Sase Ivanovski

Сведоштво на Пеце Суперхикс: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Sase Ivanovski

Увозот на работници повеќе не е решение, ретерираат од Влада

Sase Ivanovski

Таткото на Јана: Можеби Господ ја зеде Јана за да се промени нешто за другите дечиња

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ ЌЕ ОСТАНЕШЕ ПРЕМИЕР И ДЕН ДЕНЕС АКО ГО ПУШТЕШЕ МИЈАЛКОВ НИЗ ВОДА И ГО УАПСЕШЕ ЗА ПРИСЛУШКУВАЊЕТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈАНОВ: СО ГРУЕВСКИ СЕ РАЗИДОВМЕ ЗАТОА ШТО БАРАШЕ ОД МЕНЕ ДА ГО ЛАЖАМ НАРОДОТ ДЕКА ПРИСЛУШКУВАЛЕ ЖОЛТИ КОМБИЊА

Sase Ivanovski

Антитерористички рации во Белгија – уапсени осуммина

Sase Ivanovski

Leave a Comment