18.8 C
Скопје
24/05/2024 22:23
МАКТЕЛ

  

     

 

Во масовен руски напад уништена една од најголемите електрани во Украина

      

Една од најголемите електрани во Украина беше уништена во масовен руски ракетен напад. Како што јави украински Интерфакс, повикувајќи се на висок функционер во електроиндустријата, целосно е уништена термоцентралата Трпилска.

Електраната се наоѓа недалеку од Киев, и произведува околу 57% од енергијата потребна за снабдување на регионот Киев со електрична енергија. Рускиот ракетен напад беше извршен рано утринава со проектили и беспилотни летала, а цел на руските сили беше украинската енергетска инфраструктура.

   

Центренерго, компанијата која управува со термоцентралата, соопшти дека централата е „целосно оневозможена“, додавајќи дека сите работници на смена за време на нападот преживеале.

 

Трафостаници и други електрани беа оштетени во најмалку пет украински региони, а најмалку 200.000 луѓе во регионот Харков останаа без струја.Руското Министерство за одбрана објави дека во текот на ноќта руските сили погодиле нафтена, гасна и електро енергетски постројки во „масовни удари“ во Украина. Москва соопшти дека користела оружје со голем дострел и висока прецизност и беспилотни летала во нападите.

   

     

    

Најново

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД, иако тој често ја навредуваше

Sase Ivanovski

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Sase Ivanovski

Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Израелските медиуми објавија снимка: Заложници во комбиња патуваат низ Газа

Sase Ivanovski

Во парк во Швајцарија ќе се одржи имитација на македонска свадба!

Sase Ivanovski

ПОВИК ЗА ОТПОР Да се поведе судска постапка за идентитетскиот геноцид врз Македонците со договорите со Грција и со Бугарија, предлага Коцарев

Sase Ivanovski

ПАНИКА НА ШИРОК СОКАК Пожар избувна во сендвичарница, нема повредени

Sase Ivanovski

ДЕВОЈЧИЊА НАТЕПАЛЕ СОУЧЕНИЧКА, БРАТ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА БРАТА СИ Во Битола и во Прилеп вчера не било мирно

Sase Ivanovski

(ФОТО) ИСПУКАЛЕ ЅИДОВИТЕ, МОЖНО Е ЦЕЛОСНО РУШЕЊЕ Црква стара 150 години настрада од минирањата на „Бехтел и Енка“ кај Прилеп, обвини Левица

Sase Ivanovski

ОПОЗИЦИЈАТА ЌЕ СЕ „ТЕПА“ ЗА ДИК И ЗА 2 КОМИСИИ ВО СОБРАНИЕ Чии 18 пратеници вредат повеќе – на СДСМ или на ДУИ?

Sase Ivanovski

ТУРИЗМОТ БАРА СВОЕ МИНИСТЕРСТВО Таа гранка може да донесе многу пари, а ја шуткаат од еден до друг ресор

Sase Ivanovski

Младинскиот сојуз Крушево со повик за студентска пракса

Sase Ivanovski

Онлајн тролови – исфрустрирани интернет зависници или моќно пропагандно оружје

Sase Ivanovski

За првпат во САД повеќе секојдневни корисници на канабис отколку на алкохол

Sase Ivanovski

Училиштето „Св. Кирил и Методиј“ во Центар одбележува 188 години постоење

Sase Ivanovski

Демири: Директорот Шокаровски му врши мобинг на д-р Сашко Јовев

Sase Ivanovski

Украина ќе добие уште 6,5 милијарди евра воена помош од Шведска

Sase Ivanovski

Кремљ вели дека планот на ЕУ за преземање приходи од замрзнати руски средства се уште е кражба

Sase Ivanovski

Граѓаните незадоволни од градскиот превоз: Џабе плаќаме месечни билети кога нема редовни автобуси, срамота за ЈСП!

Sase Ivanovski

Хера: Ги рушиме стереотипите градејќи свест за родова еднаквост и сечија припадност кон заедницата

Sase Ivanovski

Захарова ѝ се закани Британија: Ако Украинците користат ваше оружје за напад врз Русија, веднаш ќе одговориме

Sase Ivanovski

Тајван изрази незадоволство поради кинеското „воено заплашување“

Sase Ivanovski

Општата болница во Гевгелија се опреми со ново амбулантно возило донација од Новоматик Македонија

Sase Ivanovski

Претседателот на Република Српска бара „отцепување“ од Босна

Sase Ivanovski

Франција тестираше нуклеарна крстосувачка ракета лансирана од воздух

Sase Ivanovski

Настан по повод Меѓународниот ден за менструална хигиена „#ПрваМенструација“ во МКЦ

Sase Ivanovski

Вучиќ: Високо политизирана резолуција за Сребреница, ги повикувам сите земји да не гласаат

Sase Ivanovski

СЗДМ и Здружението на лица со дијабетес „АЛЕГРИЈА“ Ве ПОКАНУВА на едукативен и промотивен настан за градење на дијабетс култура и кревање на свесноста за дијабетесот

Sase Ivanovski

Полска купува огромни воздушни балони за одбрана на воздушниот простор

Sase Ivanovski

Приведен крадец од Куманово, расчистени две кривични дела

Sase Ivanovski

Скандал во ОН: Обезбедувањето се обиде да го отстрани знамето на Србија пред почетокот на седницата

Sase Ivanovski

Претрес во Охрид, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

СДСМ следниот месец ќе бира нов претседател

Sase Ivanovski

Маж почина од струен удар во Кисела Вода

Sase Ivanovski

ЦИВИЛ: Вкупно 18 случаи на семејно гласање во Дебреште

Sase Ivanovski

Охриѓанец запалил казино, поднесена кривична пријава против него

Sase Ivanovski

106 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол

Sase Ivanovski
Вчитувам....