36.8 C
Скопје
20/06/2024 15:28
МАКТЕЛ

  

     

 

ВО УСТАВОТ ИМА МЕСТО ЗА 3.500 БУГАРИ, АМА НЕ И ЗА 6.017 ТОРБЕШИ? Остри критики за одлуката на Работната група за предлагање уставни амандмани

      

Ако после сите ветувања и после пописот на кој беа попишани повеќе од 6.000 Торбеши, а ги има најмалку 120.000, не бидат вметнати во Уставот, тоа ќе биде уште една дискриминација и доказ дека демократијата, Европа и западната цивилизација се сѐ уште мисловна именка за сите нас, реагираше бизнисменот Фијат Цаноски.Ако и Торбешите не бидат вметнати во Уставот, тоа ќе претставува една голема дискриминација и ќе претставува доказ дека демократијата, Европската Унија и западната цивилизација сѐ уште се мисловна именка за сите нас, вели бизнисменот Фијат Цаноски, кој на Фејсбук напиша дека не може да разбере зошто некому му пречат Торбешите.

   

Ако после сите ветувања и после Пописот на кој беа попишани повеќе од 6.000 Торбеши, а ги има најмалку 120.000, не бидат вметнати во Уставот, тоа ќе биде уште една голема дискриминација
„Не можам да ги разберам ниту властите, ниту нашите браќа Турци во Македонија зошто им пречи зборот Торбеши или македонски муслимани, горанци, помаци или други називи, за група луѓе на кои македонскиот јазик им е мајчин јазик и кои имаат вградено државничко чувство и си ја сакаат својата држава. Освен сите кои се вметнуваат во Уставот, сега се прави исклучок и преседан само за оваа група на граѓани кои слободно се самоизразиле како Торбеши на последниот попис. Овие луѓе се нераскинлив дел од Македонија, од македонското општество, јазик и култура, а од друга страна имаат исти обичаи со турската култура и вредности, па затоа велиме дека сме браќа со Турците, а Турција секогаш била и ќе биде наша втора татковина. Овие нашинци исто така се во блиски врски и со Албанците, Бошњаците и други нации кои ги има премногу на овие наши балкански простори. Ако после сите ветувања и после пописот на кој беа попишани повеќе од 6.000 Торбеши, а ги има најмалку 120.000, не бидат вметнати во Уставот, тоа ќе биде уште една дискриминација и доказ дека демократијата, Европа и западната цивилизација се сѐ уште мисловна именка за сите нас“, пишува Цаноски.

 

Ваквата негова реакција следуваше откако Работната група за предлагање уставни амандмани предложи и изгласа документ за менување на Уставот со кој ќе се вметнат 6 народи, но меѓу нив нема да бидат Торбешите како посебна етничка заедница или народ.Реакција пристигна и од Здружението „Обединети Торбеши“ од каде што велат дека Уставот треба да биде направен за да ги штити правата на сите граѓани без разлика на нивната раса, вероисповест, пол или етничко потекло.

   

     

„Со големо внимание ја следиме дебатата околу предлогот за невнесување на Торбешите во Уставот на Северна Македонија и би сакале да ја изразиме нашата реакција. Уставот треба да биде направен да ги заштитува правата на сите граѓани без разлика на нивната раса, вероисповест, пол или етничко потекло. Воинствувањето на принципите на рамноправност и инклузивност е од суштинско значење во изградбата на едно демократско и разнолико општество. Торбешите, како и секоја друга етничка група во С.Македонија, имаат право на задржување и негување на својата култура фолклор и традиција. Овие права треба да бидат заштитени и поддржани, сочитајќи ги со законите и мегународните конвенции. Стремежот кон инклузија и усогласување на различностите треба да биде постојан приоритет за нашето друштво. Да се земе во предвид и последниот Попис на кој како Торбеши беа изјаснети 6.017. Исто така и трите парламентарни пратеници кои беа изјаснати, како Торбеши и без дел од пратениците во Собранието на РСМ“, соопштија од Здружението „Обединети Торбеши“.

Работната група која ја предводи Маргарита Цаца Николовска предложи во Уставот да се внесат Бугарите, Хрватите, Црногорците, како и словенечкиот народ, еврејскиот и египќанскиот народ. За овој предлог гласале сите членови на групата чиј мандат прекинува со изработка на предлогот за пристапување кон измена на Уставот.Предлогот ќе треба да го одобри владата, а потоа ќе биде испратен до Собранието каде ќе треба да се изработат амандманите кои ќе се најдат пред пратениците.

    

Најново

(ВИДЕО) БОБИ ХРИСТОВ СТАНУВА НОЌНА МОРА ЗА ПОЛИТИЧАРИТЕ: ОТКАКО МУ НАПРАВИ МАСАКАР НА СПАСОВСКИ ЗА ПАСОШИТЕ, СЕГА НА РЕД ДОЈДЕ НИКОЛОВСКИ ЗА СЕВЕРНА

Sase Ivanovski

Јавниот превоз во Скопје по неделен возен ред на 21, 22 и 23 јуни

Sase Ivanovski

Николоски: Ако сакаме ефикасна држава, мора да се намалува јавниот сектор, на приватниот сектор му фалат работници

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКОЛОВСКИ: ЈАС ЈА ФРЛИВ ЛОПАТА, И ЈАС ЌЕ ЈА ПРЕСЕЧАМ ЛЕНТАТА НА АВТОПАТОТ КИЧЕВО – ОХРИД!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКОЛОВСКИ: ЈАС ГО УБЕДИВ ГРУЕВСКИ ДА СЕ ГРАДИ КИЧЕВО – ОХРИД, ОН САКАШЕ ДА ГО ГРАДИ ГОСТИВАР – КИЧЕВО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА НИКОЛОВСКИ: НАМЕСТО ОПШТИНИТЕ, ДРЖАВАТА ЌЕ ГИ РУШИ ДИВОГРАДБИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА НИКОЛОВСКИ: ИМАМЕ ИНДИЦИИ ЗА ГОЛЕМ КРИМИНАЛ ВО ТИРЗ ЗОНИТЕ, ТАМУ МВР МОРА ДА ВЛЕЗЕ ВЕДНАШ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА НИКОЛОВСКИ: ЌЕ ГИ НАТЕРАМЕ БЕХТЕЛ И ЕНКА БЕСПЛАТНО ДА ГИ ПОВРЗАТ СО АВТОПАТ СТРУМИЦА СО БУГАРИЈА И БИТОЛА СО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

РСМ: ТИРЗ ќе дава 500.000 евра за канцелариска опрема и по 20.000 евра за кирија на стадион

Sase Ivanovski

Ципрас: ЕУ треба да го реализира даденото ветување на Западен Балкан за да не загуби кредибилитет

Sase Ivanovski

Почна судскиот процес против Мерко, вели дека не се чувствува виновен

Sase Ivanovski

ФФМ го осуди скандирањето на Даку, бара од УЕФА да го казни фудбалерот на Албанија

Sase Ivanovski

Герасимовски: Признанијата доаѓаат, „Енергија Центар“ наградена за најголем придонес во искористување на обновлива енергија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕВЕ КАКО БЕШЕ ПРЕЧЕКАН НАЈЏЕЛ ФАРАЖ ВО БЛЕКПУЛ

Sase Ivanovski

НОВА ПРЕСМЕТКА НА НАРКО БАНДИ ВО ЦРНА ГОРА: Двајца загинати и неколкумина повредени во експлозија на бомба во Цетиње

Sase Ivanovski

Мицкоски: Поднесовме предлог измени на Законот за енергетика по скратена постапка со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата, нема да дозволиме стандардот на граѓаните да биде загрозен

Sase Ivanovski

Венко Филипче: Ќе водам со пример и ќе барам сите функционери да го следат мојот модел на работа

Sase Ivanovski

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето со името

Sase Ivanovski

Деспотовски: Започнуваме со креирање на новиот тим на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Sase Ivanovski

Фудбалерот на Албанија Даку ги пцуеше Македонците и Србите

Sase Ivanovski

Раководството на Алијансата за Албанците одлучи Елфете Исмаили да биде кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети кандидат за заменик министер за земјоделство

Sase Ivanovski

Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар доколку ги даде своите аеродроми за користење на Израел во војна против Либан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТРИ РОМСКИ ФАМИЛИИ ДОЈДЕНИ ОД КОСОВО ВЕЌЕ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ СЕАТ ТЕРОР, СТРАВ И ТРЕПЕТ ВО ЗЛОКУЌАНИ, МАЛТРЕТИРААТ НАРОД, КРАДАТ ОД КУЌИ И ФИРМИ, ТЕПААТ МИНУВАЧИ НА УЛИЦА

Sase Ivanovski

Филипче: На СДСМ му потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Sase Ivanovski

Договараме да позајмиме од земја членка на ЕУ и НАТО не планираме соработка со Кина вели Николовски

Sase Ivanovski

ВЧЕРА НА ТОПЛОТО ИМАЛЕ ДОЛГ МАРШ ВО ПОЛНА ОПРЕМА: Армиски припадник почина на КАРИЛ откако му се слошило на „Криволак“

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло до 40 степени и УВ индекс 9

Sase Ivanovski

Разумна изјава за името на идниот премиер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СТОЈАН АНДОВ БЕШЕ МНОГУ НАЧИТАН ЧОВЕК, НАМЕСТО ВО СОБРАНИЕ ТРЕБАШЕ ДА МУ ДАДЕМЕ ДА ВОДИ ЕКОНОМИЈА, БЕШЕ ВРВЕН ЕКОНОМСКИ ЕКСПЕРТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ПО НАРЕДБА НА ТИТО, СТОЈАН АНДОВ ОТИШОЛ КАЈ ГАДАФИ ДА МОЛИ ДА И ДАДЕ НАФТА НА ЈУГОСЛАВИЈА, ТОЈ ВЕДНАШ СВРТЕЛ ДВА ТАНКЕРА КОИ БИЛЕ ВО АТЛАНТИКОТ НА ПОЛА ПАТ КОН САД

Sase Ivanovski

СЕ АСФАЛТИРААТ УЛИЦИ ВО СТРУМИЦА

Sase Ivanovski

ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА

Sase Ivanovski

„Градиме одредени фантазии поврзано со нашите деца, затоа не е воопшто лесно кога ќе ни кажат дека се ЛГБТ и јас ги разбирам родителите“, вели Славица Гајдаѕиц – Кнежевиќ.

Sase Ivanovski

ХРВАТСКИ НАВИВАЧ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ДЗР: Слабости во ИТ системот на ФЗО, не се воспоставени контрола и систем за успешноста на лекување во странство

Sase Ivanovski

Израелската армија ги одобри плановите за офанзива во Либан

Sase Ivanovski

Илјадници војници на НАТО на воени вежби на северот на Европа

Sase Ivanovski

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата

Sase Ivanovski

Путин до Ким: Русија се бори против децениската наметната американска империјалистичка политика

Sase Ivanovski

Први пред сите: Видеолотарија Касинос Австрија одбележа јубилеј-10 години успешна работа

Sase Ivanovski

Уапсен 27-годишник во Србија – обљубил 12 годишна девојка која останала бремена

Sase Ivanovski

Две момчиња силувале 12-годишна девојка во Париз, упатиле и смртни закани и антисемитски навреди

Sase Ivanovski

УЕФА исфрли косовски новинар од ЕУРО 2024 – провоцираше српски навивачи

Sase Ivanovski

Летово нема да се намали мрежарината за струја, вели Бислимоски

Sase Ivanovski

„Славиме заедно – 100 години Прилепска Пиварница“

Sase Ivanovski

Во Агенцијата за вработување се исплаќал додадок на плата за кој не постои законски основ, покажа ревизијата за 2022 година

Sase Ivanovski

Автомобил прегази мечка на патот Гостивар-Охрид

Sase Ivanovski

Борел со препорака за укинување на мерките за Косово

Sase Ivanovski

Нова.рс: Скандалозен документ потпишуваат трудници во Србија – Ако нешто тргне наопаку, гинекологот и болницата се ослободуваат од грешки

Sase Ivanovski

(Видео) Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 загинати на аџилак во Мека, температури до 52 степени

Sase Ivanovski

Агнеса Органџиева ќе биде домаќин на лотариите во Grand Cassino Admiral

Sase Ivanovski

Се повеќе кражби во продавници, најмногу се крадат салами, чоколади, кафе, пиво…

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски му возврати на Бислимоски: Јас сум за лебот ти си за струјата

Sase Ivanovski

Комплетно реновирање на оддел на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ Скопје со донација на Спорт Лаиф Обложувалници

Sase Ivanovski

Јаневска за промена на учебниците: Верувам во македонските историчари во Мешовитата комисија дека ќе ги заштитат националните интереси

Sase Ivanovski

Василевска: „Златна рамка“ е славење на македонскиот филм и отчет за тоа што е сработено во претходната година

Sase Ivanovski

Унгарија го објави слоганот за претседавањето со ЕУ, копија на слоганот на Трамп

Sase Ivanovski

Исплатени 298 милиони денари дополнителни субвенции за предадени градинарски култури во преработувачки капацитети

Sase Ivanovski

Русија и Северна Кореја потпишаа дека меѓусебно ќе си помагаат доколку бидат нападнати

Sase Ivanovski

Заев од Атина: Руската агресија врз Украина ни покажа дека мирот не е нешто што ни е дадено за навек

Sase Ivanovski

И претседателката на Грција, Сакеларопулу, на меѓународната конференција во Атина во чест на Преспанскиот договор, заедно со Оланд и Лефвен

Sase Ivanovski

(Видео) Срдечен пречек за рускиот претседател: „Добре дојдовте Путин“

Sase Ivanovski

Промоција на „Книга за Петре (Сите лица на расказот)“ во МАНУ

Sase Ivanovski

Јетон Шаќири: Благодарност до медиумите за соработката во изминатите две и пол години

Sase Ivanovski

Акција за отплата на долгови без пресметка на камата до 31 Јули 2024

Sase Ivanovski

ХЕРА: Поразителни податоци за менталното здравје на младите, потребнo е образование кое ќе одговори на нивните потреби

Sase Ivanovski

Јаневска: Наставните планови и програми ќе мора да се променат затоа што очигледно не даваат ефект

Sase Ivanovski

Приведен крадец баран со потерница за казна затвор од една година

Sase Ivanovski

Германска болница го тужи Фондот за здравство, не ги платил фактурите од над 400.000 евра, покажа ревизорскиот извештај

Sase Ivanovski

Приведен криминалец баран со потерница

Sase Ivanovski

ХЕРА: Во Тетово ќе разговараме за важноста на образованието за благосостојбата и менталното здравје на младите

Sase Ivanovski

102 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Цветин продолжува со разубавување на животот на штитениците во дневниот центар со церебрална парализа

Sase Ivanovski

ФЕИТ е институција – стожер на образование, знаење, иновации и извонредност

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ: АКЦИЈА ЗА ИСПЛАТА НА ЗАОСТАНАТ ДОЛГ БЕЗ ПРЕСМЕТАНА КАМАТА ВО ПЕРИОДОТ ОД 19 ЈУНИ ДО 31 ЈУЛИ 2024 ГОДИНА

Sase Ivanovski

АЕТМ и АП здружено против сивата економија и нерегистрираните е-трговци

Sase Ivanovski

Град Скопје: Градоначалничката на седницата на Совет на 19.06.2024 по 20ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси до советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои повеќе од две години не гласаат за нови автобуси

Sase Ivanovski

СЕБ Глобал Платформ Скопје: Регионалната берза за малите и средните претпријатија отвора поширок пазар

Sase Ivanovski

Уставниот суд ќе утре ќе расправа по нови иницијативи за измените на Законот за облигациони односи

Sase Ivanovski

Мицкоски: Главен интерес и фокус на идната влада ќе претставува креирање на нови и добро платени работни места, зголемување на извозот и бруто домашниот производ, а со тоа и покренување на домашната економија

Sase Ivanovski
Вчитувам....