27.8 C
Скопје
14/07/2024 22:53
МАКТЕЛ

  

     

 

ВЉУБЕНИ ВО МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА И ТРАДИЦИОНАЛНАТА ТРПЕЗА: Кинески студенти го изучуваат македонскиот јазик на Универзитетот за странски студии – Пекинг

      

Меѓу 101 странски јазик, вклучувајќи ги рускиот, англискиот, францускиот, германскиот, шпанскиот, полскиот, јапонскиот, арапскиот, камбоџанскиот, лао, шведскиот, португалскиот, албанскиот, италијанскиот, хрватскиот, словенечкиот, грчкиот, српскиот…на престижниот Универзитет за странски студии – Пекинг, се изучува и македонскиот јазик.

   

„Лулка на дипломатијата“ како што се нарекува оваа значајна високо образовна институција, каде всушност, се изучуваат сите официјални јазици со кои Република Кина има дипломатски односи, секако, во насока за подобро да им служи на кинеските дипломатски напори, датира од почетокот на Втората Светска Војна од 1941 година, кога била основана група за учење руски јазик на Воено-политичкиот универзитет што и пркоси на јапонската окупација. По основањето на Народна Република Кина, школата била под управа на Министерството за надворешни работи сè до 1980 година, кога Институтот е директно управуван од Министерството за економија. Во 1994 година, го доби своето сегашно име, Универзитет за странски студии – Пекинг, кој денес нуди најголем број и европски јазици, дури 25, повеќе од кој било кинески универзитет, а студентите можат да изберат да учат англиски како втор јазик, но можат да учат и трет или четврти јазик.

 

 

   

     

 

„Лулка на демократијата“ – дом на повеќе од 9.500 студенти

За време на повеќемесечниот престој во Кина имавме шанса одблиску да ги видиме можностите и импресивната работа на Универзитетот, каде студираат повеќе од 9.500 млади луѓе, Кинези, како и повеќе од 1.200 интернационални студенти.

Идните академски граѓани учат од врвни професори од Кина, нив ги има околу 1.300, како и 200 странски професори од 60-тина земји. Меѓу нив е и младата лекторка од Македонија, Рената Пенчова која е воодушевена од интересот за узучување на македонскиот јазик од страна на младите Кинези.

– Македонскиот е 101. Јазик во групата на странски јазици на Универзитетот за странски студии – Пекинг. Катедрата по македонски јазик е отворена практично годинава со заемна соработка помеѓу УКИМ и Универзитетот за странски студии во Пекинг. Меморандумот за соработка помеѓу двете високообразовни институции беше потпишан лани во декември со цел продолжување на културната размена на академски искуства, знаења и студенти. Двата универзитети сега работат на полето на науката, во заеднички интерес за промоција на македонскиот јазик, литература и култура. Воодушевува фактот што кај студентите постои навистина голем интерес да го изучуваат нашиот јазик и нашата култура, а освен тоа, тие се многу активни и во настаните кои ги организираме од Катедрата. Еден од нив беше и настанот во македонската амбасада во Пекинг по повод големиот празник посветен на словенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. , Потоа следуваа и предавања на Универзитетот за економија и право – Жонгнан во Вухан.

 

 

Всушност таму имавме панел дискусија на тема кинеско-македонско пријателство, каде навистина имаше голем интерес. По повод значењето на кирилметодиевото дело и Денот на озаконувањето на македонскиот правопис, 7. јуни, се реализираа предавањата: „Значењто на македонскиот јазик и култура во зајакнувањето на кинеско-македонското пријателство“ и „Делото на сесловенските просветители“. Предавањата ги одржав јас, како и раководителката на Катедрата за македонски јазик, Цјао Чен, а поканата пристигна од професорката Фросина Витковска која работи на Универзитетот Жонгнан. Ценам дека изучувањето на македонската култура од страна на кинеските студенти е исклучително важна за уште посилно продлабочување на кинеско-македонското пријателство. Развојот на македонистиката во Кина ќе придонесе успешна соработка меѓу двете земји. Проектите поврзани со македонистиката во Кина се силно поддржани и од нашата амбасада во Пекинг, односно од амбасадорот Сашко Насев, вели во нашиот разговор Пенчова.

Таа посочува дека предметот е изборен и може да го избираат студенти од сите катедри, дури имаме имаат студент кој не студира на Универзитетот за странски студии – Пекинг, а сепак избрал да го изучува македонскиот јазик.

Сакаат да дојдат во Македонија, да ја истражуваат културата и да уживаат во традиционалната трпеза

Љубопитноста е „виновна“ за младите Кинези да изберат да го изучуваат македонскиот јазик, а со тоа да навлезат и во откривањето на богатата македонска културна ризница. Воодушевени се од нашата традиционална трпеза, па дел од нив со кои разговаравме планираат да ја посетат нашата земја, да го видат Охрид и „да направат проверка“ колку го знаат македонскиот јазик.

-Љубопитноста ме натера да почнам да го учам македонскиот јазик. Мора да признаам дека не знаев многу за Македонија пред да ги земам часовите на Катедрата по македонски јазик на Универзитетот за странски студии – Пекинг. Но, нема да застанм тука, мојата љубопитност сега е уште поголема, па сакам да ја истражувам и македонската култура. Неверојатно е чувството кога прв пат се сретнувате со нешто сосема ново и непознато, сосема различно од своето, вели  Бахатихан Вулипан, која освен тоа што зборува македонски, зборува уште и англиски и казакстански.

 

 

Џанг Синсин, која инаку зборува и англиски и француски јазик, и покрај тоа што не студира на Универзитетот за странски студии – Пекинг, сепак зема часови и по македонски јазик на нашата Катедра, а вели дека се одлучила на ваков чекор исто така од љубопитност.

-Јас не сум студентка на БФСУ, но училиштето ми предложи за можноста да го изучувам овој јазик и јас се запишав од љубопитност. Претходно не знаев многу за македонската култура, но како минува времето се подлабоко навлегувам во оваа сфера. Различно, возбудливо, интересно, со овие зборови можам да го опишам сето она што досега го совладав од предавањата од страна на моите професорки. На часовите не само што го учиме за македонскиот јазик, туку добиваме сознанија и за богатата македонска култура. Главно тоа го правиме преку видео материјалите, но се надевам дека скоро ќе допатувам во вашата земја, па моите впечатоци ќе бидат уште подлабоки. И тука имам пробано македонска традиционална храна, но верувам дека македонската трпеза ќе ја искусам и во некои од убавите македонски градови кои засега ги гледаме за време на предавањата, вели младата студентка Синсин.

Импресивни бројки, досега Универзитетот „произведе“ повеќе од 400 кинески амбасадори и повеќе од 2.000 советници

Инаку, библиотеката на Универзитетот за странски студии – Пекинг брои околу 1,53 милиони тома книги, повеќе од 2,16 милиони е-книги, 1.123 периодични изданија и 102 бази на податоци на кинески и странски јазици. Во последниве години, библиотеката дополнително ги прошири своите збирки во областите на политиката, правото, дипломатијата, економијата, новинарството и менаџментот. Има изградено интелигентни училници како дел од добра средина за учење, постигнувајќи извонредни резултати. Во своето повеќедецениско постоење има потпишано договори за размена и соработка со 324 универзитети и академски институции од 81 земја и региони.

Водени од мотото „Учи со отворен ум, служи на големата кауза“, престижната високообразовна институција во Пекинг обучи значителен број на професионалци со силна јазична компетентност кои продолжија да работат во и надвор од Кина како дипломати, преведувачи, едукатори, претприемачи, новинари, адвокати и банкари, меѓу другите занимања. Во заедницата на алумни на БФСУ, над 400 работеле како амбасадори, а над 2.000 како советници.

    

Најново

ВМРО ДПМНЕ: СДС падна на многу ниски гранки чим меша деца на Мицкоски за политички поени, патувањето на синот државата не ја чини ништо, тој не е дел од делегацијата

Sase Ivanovski

МНР во одбрана на премиерот: Јован Мицкоски не беше дел од делегацијата на Самитот на НАТО која броеше 21 член

Sase Ivanovski

МЕПСО: Исклучени два далекуводи во неготинско од безбедносни причини, нема прекини во снабдувањето со електрична енергија

Sase Ivanovski

Бајден по обидот за атентат врз Трамп: Нема место за вакво насилство во Америка

Sase Ivanovski

Кремљ го осуди обидот за атентат врз Трамп, прстот го вперија во демократите на Бајден

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да ги објави приватните сметки за картата и трошоците за синот

Sase Ivanovski

Гаши: Обидот за атентат врз Трамп е напад врз демократијата

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Најостро го осудувам обидот за атентат на претседателот Трамп

Sase Ivanovski

ДОДЕКА НЕГОТИНО ГОРИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МОРЕ, ЈАНЧЕВ МУ ГО ГАСИ ПОЖАРОТ Се очекува денес да се стави пожарот кај Неготино под контрола, кажа кавадаречкиот градоначалник Јанчев

Sase Ivanovski

Поради топлотниот бран 10 до 15 колапси дневно и зголемен број сообраќајки

Sase Ivanovski

Министрите Тошковски и Мисајловски на терен: Пожарот во Неготино е под контрола, Владата донесе одлука за 30 дневна кризна состојба

Sase Ivanovski

Мицкоски го осуди обидот за атентат врз Трамп: Нашите мисли и молитви се со претседателот Трамп

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Случајот со судијата Наке Георгиев е чист, фатен е на лице место

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 38 тони вода  врз пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

Вонреден инспекциски надзор во пицерија – ресторан во Гостивар откако деветмина гостиварци се затруле со храна

Sase Ivanovski

Трамп до своите поддржувачи: Господ ме спаси, мора да останеме обединети

Sase Ivanovski

Герапетритис: Новиот политички и државен врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа

Sase Ivanovski

Филипче го осуди обидот за атентат врз Трамп

Sase Ivanovski

Павле Трајанов: Најостра осуда на обидот за атентат над Трамп

Sase Ivanovski

Почина Шенон Доерти – ѕвездата од серијата „Беверли Хилс“ ја загуби битката со опасната болест

Sase Ivanovski

Стотина македонски војници и два хеликоптери МИ 8/17 ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Неготинско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Атентат врз Трамп, ранет е во уво – напаѓачот е убиен

Sase Ivanovski

Видео од атентаторот на Трамп: Ги мразам републиканците, го мразам Трамп!

Sase Ivanovski

Петровска: Прво владино патување, прв скандал!

Sase Ivanovski

181 казнет возач во Скопје

Sase Ivanovski

Бајден по обидот за атентат врз Трамп: Нема место за вакво насилство во Америка

Sase Ivanovski

Светските лидери се шокирани – го осудија обидот за убиство на Трамп

Sase Ivanovski

Затворен за сообраќај патот Штип-Неготино поради пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

УЈП НАЈАВУВА ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ЗА ФИСКАЛИЗАЦИЈА На удар ќе бидат трговците во туристичките центри

Sase Ivanovski

АВИОКОМПАНИЈАТА „АЈЕТ“ ГО РЕАЛИЗИРА ПРВИОТ ЛЕТ ЗА СКОПЈЕ Авионите на релација Скопје – Истанбул ќе летаат 4 пати неделно

Sase Ivanovski

НАЈУСПЕШНИТЕ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ КАЈ СИЉАНОВСКА ДАВКОВА Георгиевска-Јовевска, една од најуспешните менаџерки

Sase Ivanovski

Пожар на четири места на висорамнината Љубаш, причината најверојатно човечки фактор

Sase Ivanovski

СРБИН НАПРАВИ ХАОС НА АЕРОДРОМОТ ВО ТЕЛ АВИВ Ископал канал за бегство од притворскиот оддел

Sase Ivanovski

КРЕЈЧИКОВА Е НОВА ШАМПИОНКА НА ВИМБЛОН Чехинката ја победи Италијанката Паолини

Sase Ivanovski

НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ ЏУДИСТ ОДИ НА ОЛИМПИЈАДА Еди Шерифовски ќе настапи во категорија до 81 кг

Sase Ivanovski

ЗАПЛИВА ВО СЕНА ЗА ДА ДОКАЖЕ ДЕКА Е ЧИСТА Француска министерка тврди дека олимпискиот пливачки тријатлон може да почне

Sase Ivanovski

ЗА УТРЕ, ОБЕЗБЕДЕНИ СЕ АВИОНИ, ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕРИ Јанчев по денешната координација со градоначалникот на Неготино

Sase Ivanovski

„ЕР-ТРАКТОРИТЕ“ НЕ СЕ ВРАТИЛЕ НА ОГРАЖДЕН Од ЦУК тврдат се повлечени да наполнат гориво и на мини сервис

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Обид за атентат врз поранешниот американски претседател, Трамп

Sase Ivanovski

Жена, маж и двајца малолетници тепале една жена

Sase Ivanovski

Еден човечки гест не ја загрозува секуларноста на државата, велат од „Вреди“ за молитвата во Собранието

Sase Ivanovski

Италијанската полиција ослободи 33 индиски земјоделски работници од ропство

Sase Ivanovski

Унгарски медиуми: Зделката за кредитот од 500 милиони е крајно мистериозна*

Sase Ivanovski

Детска клиника: Една сестра нестручно се однесувала кон доенчето, случајот ќе го разгледува комисија

Sase Ivanovski

Состојбата со пожарот кај Неготино се влошува, итно се бараат доброволци со механизација!

Sase Ivanovski

Каракашев: Производната цена на пченицата чини неполни 14 денари, не сме задоволни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Загрозени се куќи кај Калањево од пожарот на Серта: Барајте помош од Србија, штом немаме доволно авиони!

Sase Ivanovski

Мемеди: Според сестрата, повредата на десната рака на бебето настанала при земање крв

Sase Ivanovski

Подобрена е состојбата на бебето кое го нашол случаен минувач во центарот на Велес

Sase Ivanovski

„Му ги кинела нервите со години“: Реакции за Србинот кој ја исфрли жена му на автопатот кај Демир Капија

Sase Ivanovski

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Sase Ivanovski

Досега против рудник, сега против фабрика за алуминиум, нови протести на југоистокот

Sase Ivanovski

Матка 20 години чека заштита, законот е готов, но заглави во Собранието

Sase Ivanovski

По Пентагон, и Москва потврди дека имало телефонски разговор Остин – Белоусов, детали не се откриваат

Sase Ivanovski

(ФОТО) Страотен пожар на планината Серта: Пламените јазици се доближуваат до патот

Sase Ivanovski

Стани Мурто да седне Курто

Sase Ivanovski

Оружјето на Мицотакис

Sase Ivanovski

(ФОТО) Најмалку 20 лица загинале во воздушен напад врз хуманитарна зона Газа

Sase Ivanovski

Поради несреќа со ракетата на „SpaceX“ сателитите „Starlink“ завршија во „погрешна“ орбита

Sase Ivanovski

Министерот Љутков најави реконструкција на локалитетот „Залив на коските“ на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

Судот ги отфрли обвиненијата против Алек Болдвин

Sase Ivanovski

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Ѓорѓиевска: Од грешките се учи, светот не се руши ако грешите

Sase Ivanovski

ССК: Австриецот Евалд Коениг туристичкиот гигант, нов Потпретседател за надворешна соработка и туризам

Sase Ivanovski

Неверемето со град предивика поплави и сообраќаен хаос во Баварија

Sase Ivanovski

Кривична пријава за тешки дела против здравјето на луѓето, СВР Скопје го расчисти случајот со четирите малолетни лица

Sase Ivanovski

Шпанија му нуди на селекторот Де ла Фуенте трипати поголема плата

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ е во опозициски кошмар!       

Sase Ivanovski

СДСМ: Кредитот од Будимпешта е политички мотивирана одлука, нема финансиска оправданост

Sase Ivanovski

Продолжува засиленото полициско присуство на територија на СВР Скопје

Sase Ivanovski

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski
Вчитувам....